Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile: myślimy o kolejnych kilku tys. stacji bazowych

T-Mobile: myślimy o kolejnych kilku tys. stacji bazowych

WitekT 16 Października 2014 08:16

12 2

Sieć LTE T-Mobile, z której korzystają także klienci Orange, składa się teraz z 4,7 tys. stacji. Do końca roku powinno ich przybyć co najmniej 500, a w przyszłym kolejne 1,2 tys. tak, aby każda miejscowość mająca ponad 5 tys. mieszkańców była pokryta zasięgiem.

Sieć LTE T-Mobile działa na bloku 10 MHz w paśmie 1800 MHz. Operator powiększa jednak dynamicznie, w zależności od pory dnia i potrzeb, ten blok kosztem posiadanych częstotliwości 1800 MHz wykorzystywanych przez GSM.

Budowa wspólnej sieci T-Mobile i Orange w ramach NetWorkS! kosztowała tego pierwszego operatora około 2 mld zł. Można szacować, że w Orange ten koszt był podobny. Trochę ponad 10 tys. stacji, które działają już teraz, mogą powiększyć się w nadchodzących latach o kilka nowych tys. lokalizacji. Trwają w tej sprawie analizy i rozmowy z Orange.




Sieć NetWorkS! jest gotowa na uruchomienie LTE800. Jedyną zmianą, którą trzeba dokonać, jest zmiana systemów antenowych. Wiąże się to jednak z całym żmudnym procesem pozwoleń budowlano-środowiskowych.

Przez sieć T-Mobile:
  • w lipcu 2012 roku zostało przetransferowane 1445 TB danych ze średnią prędkością 1,5 Mb/s,
  • w lipcu 2013 roku zostało przetransferowane 1850 TB danych ze średnią prędkością 2 Mb/s,
  • w lipcu 2014 roku zostało przetransferowane 3322 TB danych ze średnią prędkością 3 Mb/s.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: networks! | t-mobile

w sumie: 54
  • 4

    1. ~  2014-10-16 08:26:25  host: 37-128-88-154.static.ip.netia.com.pl

    "mogą powiększyć się w nadchodzących latach o małe kilka nowych tys. lokalizacji." kawa! Gdzie jest kawa?! ;)

  • 2

    2. ~kowal2200  2014-10-16 08:32:51  host: 213-17-242-155.static.ip.netia.com.pl

    "z której korzystają także kliencie Orange"

  • 1

    3. ~  2014-10-16 08:40:24  host: acxf141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak to teraz jest po tej modernizacji, czy na każdym BTS T-Mobile chodzi też Orange i odwrotnie czy tez nie ? Ostatnio jechałem przez pewna wieś gdzie stoi wspólny maszt Plusa i T-Mobile i Orange tam było znikome, dosłownie na jedna kreskę, teraz jadąc tamtędy mam Orange na full tak samo jak T i Plusa, na stronie btsearch.pl nie ma tam BTS Orange tylko Plus i T-Mobile, a sygnał jest na maxa. O co kaman ?

  • 2

    4.  2014-10-16 08:41:34

    Błędy poprawione, kawa w drodze - dzięki! :-)

  • 0

    5.  2014-10-16 08:46:19

    Ja już szczerze mówiąc przestaję czytać wiadomości o zasięgu sieci, o modernizacji stacji, budowie nowych... Bo nie rozumiem już tego (na szczęście większych problemów z zasięgiem nie mam, a istniejące dziury w zasięgu znam od wielu lat - nie zaskakuą mnie ;-)). O co chodzi w tym komunikacie z budową stacji przez Erę? Rozumiem, ze chodzi o wspólne z Orange myślenie o kolejnych stacjach LTE (i nie koniecznie w nowych lokalizacjach)?

  • 2

    6.  2014-10-16 08:50:44

    A ja myślę o rozwiązaniu umowy z T-MOBILE.

  • -2

    7.  2014-10-16 08:51:40

    Ja tam się nie znam, ale może zaczęliby od wpuszczenia do LTE swoich wszystkich ofert? Bo teraz to chyba tylko JUMPy i aktualne karty? O pijawce roamingu krajowym Play nawet nie wspomnę, bo to może być celowe działanie (i kwestia umowy), ale swoich klientów to mogliby nie dyskryminować. Co im po kolejnych tysiącach stacji, jak będąc klientami T-Mobile nie moga z nich korzystać?

  • 0

    8. ~Patryk  2014-10-16 08:53:31  host: acpr11.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie, nie na każdym sajcie działa drugi operator lub jeśli działa to ma odpalone te same pasma/systemy. Jest tych stacji niewiele, ale jednak są :)

  • 2

    9.  2014-10-16 08:53:46

    je***e Lte w Łodzi Od nich działa słabiej niż ich własny HSPA+. A prędkość tak mierna, że zastanawiam się czasem czy mój internet z firmy TOYA, a ma prędkość 1mb, nie jest szybszy po kablu.

  • 1

    10.  2014-10-16 08:57:18

    "o kilka nowych tys. lokalizacji." Chyba powinno być "o kilka tyś nowych lokalizacji".

  • 1

    11. ~a na wsi ?  2014-10-16 08:57:26  host: static-ip-77-89-111-196.promax.media.pl

    A na wsi to mam na dach wchodzić aby zasięg złapać ? Śmieszna modernizacja,zamiast poprawić to pogorszyli zasięg całkiem .Pozdrowienia z Wielkopolski .

  • -1

    12.  2014-10-16 08:58:00

    10... nie ośmieszaj się ;-)

  • 0

    13.  2014-10-16 09:00:01

    Jak zaczynasz poprawiać, sprawdź proszę, czy w korekcie błędu nie popełniasz, co? Bo to jest żenujące, kiedy korektor poprawiając jeden, wprowadza inny błąd ;-)

  • 2

    14. ~  2014-10-16 09:09:27  host: apn-31-1-16-225.dynamic.gprs.plus.pl

    @10, a jak piszesz słowo 1000? Czy w ten sposób tyśąc? :) ach ta edukacja

  • 1

    15. ~mirekb  2014-10-16 09:16:15  host: apn-46-215-71-96.dynamic.gprs.plus.pl

    optymalizacja wyszła w wielu lokalizacjach bokiem-dla obu mno..blisko masztów jakos to działa,8-10Mbs jest realne ale juz 8-12km od masztu lipa na max (stąd lobby na zwiększanie norp mocy PEM)..do konfiguracji i optymalizacji trzeba networks jeszcze ze 2-3 lata

  • 0

    16. ~Huit  2014-10-16 09:17:13  host: user-31-175-154-176.play-internet.pl

    ~5 zapewne część pojawi się nowych lokalizacjach przynajmniej tak jak rozumiem komunikat, szkoda, że 800MHz tak okrutnie się odwlekło bo już pierwsze stacje zapewne byłyby uruchamiane.

  • 1

    17. ~Calm7  2014-10-16 09:31:01  host: n08-08-07.opera-mini.net

    10). A żeś babola se strzelił! :-D :-D :-D hehe

  • 3

    18.  2014-10-16 09:55:20

    a czy w przypadku @10 nie chodziło o kolejność słów? a babol to tylko przypadek ? zdecydowanie lepie to zdanie brzmi w takiej kolejności "o kilka tys nowych lokalizacji".

  • 1

    21.  2014-10-16 10:11:00

    Lepiej niech dokładają bo u mnie po modernizacji to jest dramat.

  • 5

    22. ~  2014-10-16 10:24:09  host: host-176-221-121-67.dynamic.mm.pl

    A opłata za sprawdzenie stanu konta wzrośnie z 4 do 8 groszy :D

  • -3

    24.  2014-10-16 10:29:58

    Travel - no i? A nie uważasz, że w przypadku redakcji to też tylko przypadek? Ma być ładnie czy dobrze? Bo jeśli tylko ładnie to jak podziękuję - bardziej rażą mnie błędy ortograficzne ;-)

  • -2

    25.  2014-10-16 10:33:02

    Dbałość o język polski to obowiązek, w szczególności prasy - nawet ustawa to jednoznacznie mówi... Osobiście oczekuję więc fajnie i poprawnie pisanych materiałów. Ale naprawdę gorsze jest poprawianie błędów przez kogoś, kto nie potrafi poprawnie pisać w języku ojczystym ;-)

  • 1

    26.  2014-10-16 10:36:59

    13@ Masz rację. Nie mam pojęcia jak mogłem tak napisać. Szybkie pisanie mnie zgubiło a na ekranie nie zauważyłem kreseczki. Moja wina.

  • 0

    27.  2014-10-16 10:43:47

    @24 najlepiej jak będzie ładnie i dobrze.

  • 1

    28. ~wieśmak  2014-10-16 10:50:55  host: 93.174.24.122

    za chwile zamiast myśleć to się obudzą ze w każdej gminie jest LTE z UE sponsorowane, co prawda nie tak szybkie jak komórkowe ale za to za prawie darmo

  • 0

    29. ~Calm7  2014-10-16 10:56:12  host: n08-08-07.opera-mini.net

    Zdradliwa jest ta końcówka ,,ś" bo takową mózg najłatwiej zapamiętuje poprzez słuch, czy wymowę tego ,,tysiąca" :-)

  • 1

    30.  2014-10-16 10:59:34

    @29 a ile osób myli się przy skracaniu słowa osiedle, nawet nie masz pojęcia ;p

  • -2

    31.  2014-10-16 11:06:03

    26 - brawo!

  • 0

    32. ~Calm7  2014-10-16 11:16:26  host: n08-08-07.opera-mini.net

    30). Tyle, że słowa ,,osiedle", to się nie powinno skracać. Pomyślmy: na naszym os. jest 3tys. os. :-)

  • -1

    33.  2014-10-16 11:20:11

    Calm7 - dlaczego nie powinno? Problem w tym, ze wiele osób niewłaściwie stosuje skrótowce ;-) W zdaniu: na naszym osiedlu... nie powinno się stosować skrótu - po prostu. Więc będzie to wyglądać nieźle - jeśli się to dobrze napisze ;-)

  • 1

    34. ~  2014-10-16 11:21:13  host: user-5-173-101-72.play-internet.pl

    ~28 nie liczyłbym na to, zresztą patrząc na takie aero2 dochodzę coraz częściej do wniosku, że czasem lepiej zapłacić niż mieć coś za darmo co ledwo działa...

  • -1

    35.  2014-10-16 11:25:04

    34 - teraz to dopiero odkryłeś? Za podatki, w przypadku gdy Ci okradną dom, policja działa jak działa... Jelsi zapłacisz za monitoring - szanse masz większe na złapanie złodzieja albo niedopuszczenie do kradzieży, jak zapłacisz za ochronę indywidualną, są niemal 100% szanse, ze Cię nie okradną i nie trzeba będzie gonić złodzieja. Ta zasada jest swego rodzaju dogmatem - tu nie ma co odkrywać ;-)

  • 0

    36.  2014-10-16 11:26:49

    Tys. czy Tyś. --> http://tlp.is/48r

  • -1

    37. ~Calm7  2014-10-16 11:39:33  host: n08-08-07.opera-mini.net

    33). wlo. Dlaczego? A z prostej przyczyny: ,,os." nie jest skrótem jednego wyrazu. Tak samo nie ma skrótu wyrazu milion - ,,mil", a stosuje się mln, mld.

  • -1

    38.  2014-10-16 11:45:18

    Calm7 - no właśnie mówię... Skróty nie są po to, żeby ich zawsze i wszędzie używać ;-) W Twoim przykładzie tylko skrót liczebnika jest możliwy - osiedle i osoby powinny być "całym zdaniem" napisane ;-) No o inteligencji i wiedzy Polaka, czytającego polski tekst nawet nie mówię... Kontekst - łatwo i wygodnie poza kontekst się wychodzi prawda? Gorzej trzymać się kontekstu ;-)

  • 0

    39. ~Cdd  2014-10-16 11:47:38  host: n16-04-04.opera-mini.net

    Tyle razy podalam URL i wciaz te same bledy w pisowni. I to przez kogo popelnione?!...hi..,, A skad moga znac technike komputerowa?
    hi,hi..

  • 0

    40. ~Calm7  2014-10-16 11:49:31  host: n08-08-07.opera-mini.net

    wlo. Zawsze jest łatwiej zboczyć, niż nie dać się zboczyć ;-)

  • 1

    41. ~POŁudniowemazury  2014-10-16 12:05:36  host: dsn16.neoplus.adsl.tpnet.pl

    aha, więc moja osada licząca 2144 mieszkańców może zapomnieć o LTE od T-Mobile i Orange ? co za tępa strzała wymyśliła te ograniczenia od 5tys. ? to DYSKRYMINACJA !!! Może Plus lub Play takie miejscowości uwzględnia w paśmie 4G LTE, a nie tylko miasta, w których ludziska mają i korzystają bez opamiętania z vectry, upc, chello, multimedie i inne wytworów, więc na chu.a im anteny LTE ?!

  • -1

    42. ~Chłopak z wioski  2014-10-16 12:24:31  host: ip-78-30-114-126.free.aero2.net.pl

    Widzę LTE do końca roku w 0ssie przy ****.

  • 1

    43. ~pabloki  2014-10-16 12:32:14  host: public-gprs516469.centertel.pl

    jasne że t mobile myśli nad powiększeniem, każdy operator nad tym myśli. szczególnie przed aukcją LTE 800.

  • 0

    44. ~Calm7  2014-10-16 12:42:13  host: n08-08-07.opera-mini.net

    42). Chłopaku. Samsung jeździł 100km/h po Twej Ossie testując 5G - będziesz miał 30 razy szybciej niż 4G ;-)

  • 2

    46.  2014-10-16 13:37:33

    Cieszę się niezmiernie zwłaszcza że od dziś mój numer jest w Virgin Mobile :)

  • 1

    47. ~CID  2014-10-16 13:42:31  host: 87.204.173.191

    Widział już ktoś jak wygląda antena do LTE 800 i czym się różni od tych, które są teraz założone ?

  • 1

    48. ~Dupelek  2014-10-16 14:09:58  host: n10-08-07.opera-mini.net

    @47 Podstawowy wzor dla anten: 300Mhz dzielone przez częstotliwość ktora będziesz chciał wypromieniow
    ac - podana w Mhz- da Ci wynik promiennika w metrach. To jest orientacyjna odpowiedz. Dalszy temat antenowy - podaj e-maila.

  • 0

    49. ~@47  2014-10-16 14:32:09  host: apn-77-112-8-24.dynamic.gprs.plus.pl

    http://tlp.is/474
    http://tlp.is/48t

  • 0

    50. ~Iks  2014-10-16 15:04:46  host: bkq243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kilka tyś? Ale to pewno dla tych hmm "mniej zaludnionych" bo w miastach i miasteczkach jest nawet nawet...

  • -1

    51.  2014-10-16 15:35:13

    Statystyki nie powalają. Mój znajomy ma sieć w miasteczku powiatowym i transferuje średnio 30-40TB miesięcznie

  • -1

    52. ~BANDZIOR WOLV  2014-10-16 16:33:31  host: n11-01-02.opera-mini.net

    fajnie poczytac jak polaczki szaraczki piszą frajerskie głupoty

  • 1

    53. ~mirekb  2014-10-16 16:37:52  host: public-gprs517563.centertel.pl

    czasem zapinam ofnet w gdzie majac szczesliwe godziny przez 12 h dziennie mam okazje widziec efekty modernizacji..o ile w lokalizacji domowej ujdzie to widze od dluzszego czasu ostre zamrażanie sesji w łódzkim-max 6 mies po modernizacji..trudno nazwać to sytuacją normalną.zakladajac ze dostawią lte1800 w liczbie okolo 1tys masztow w ciagu 1 max 2 lat to z optymalizacją lte 800 siec zacznie działać normalnie(w skali kraju) w 2017..na szczęscie u reszty mno jest jakościowo dobrze juz dziś

  • 0

    54. ~CID  2014-10-16 17:39:42  host: 87.204.173.191

    Ok dzięki

  • 1

    55.  2014-10-16 22:35:40

    @47 - produkowanie od dłuższego czasu anteny sektorowe dla pasma 900MHz są przystosowane dla częstotliwości 790-960 MHz - czyli obejmują również pasmo 800. W szczególności dotyczy to anten Kathrein, których używa Networks (budując dla TM). Oczywiście aby podłączyć do takiej anteny pasmo 800, nie tracąc 900MHz trzeba je "połączyć" używając combinera. Sądzę, że większość stacji (niezależnie którzy operatorzy wygrają) będzie rozbudowywana w ten sposób, a wymiana anten nie będzie konieczna.

  • 1

    56. ~xy  2014-10-17 08:56:38  host: 109241085114.warszawa.vectranet.pl

    @42: Tam jest LTE już dawno, ale lepiej nie używaj żebyś nie odbierał transferu mojemu bratu ;-) @Witek: Jak można powiększyć stacje bazowe o kolejne stacje? To nie po polsku...

  • 0

    57. ~Kaptain  2014-10-17 14:18:06  host: public-gprs516894.centertel.pl

    Tysięcy czy tyśęcy

  • 0

    58.  2014-10-20 11:32:10

    Póki co budują tak jak widać :D http://tlp.is/49p

Dodaj swoją opinię