Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile - koniec modernizacji sieci 3G we wrześniu

T-Mobile - koniec modernizacji sieci 3G we wrześniu

orson_dzi 2 Września 2014 16:55

13 1

W ramach projektu modernizacji sieci, który T-Mobile prowadzi od maja 2012 roku, trwa uruchamianie technologii UMTS900 na kolejnych obszarach kraju.



Celem projektu jest zapewnienie usług szybkiego mobilnego Internetu w miejscach, w których dotychczas były niedostępne, lub były dostępne w sposób ograniczony. W obszarach miejskich dzięki UMTS900 można uzupełnić dotychczasową warstwę UMTS2100.

Uruchomianie nowej technologii wiąże się ze zmianą sposobu korzystania z pasma 900MHz, które dotychczas, wykorzystywane było tylko do świadczenia usług w technologii 2G. Ilość posiadanych przez T-Mobile częstotliwości w tym paśmie i wyhamowanie wzrostu zapotrzebowania na usługi w technologii 2G, pozwala na skuteczniejsze rozdysponowanie i efektywniejsze wykorzystanie tych zasobów.




Zmiana sposobu wykorzystania pasma wiąże się z potrzebą ponownej optymalizacji działania sieci. W trakcie tego procesu, który dla każdego z obszarów trwa około 21 dni, mogą występować utrudnienia w korzystaniu z usług telefonii i Internetu mobilnego.

Technologia UMTS900 jest sukcesywnie uruchamiana na obszarze całej Polski. W sierpniu zakończyło się jej wdrożenie na obszarze aglomeracji warszawskiej i krakowskiej. Obecnie kończy się faza optymalizacji, która ma na celu zapewnienie maksymalnych parametrów mobilnego Internetu i jakość usługi głosowej. W zasięgu technologii UMTS900 znajduje się 91% populacji kraju.

Cały proces uruchamiania tej technologii zostanie zakończony we wrześniu br , gdy UMTS900 zostanie włączony na obszarze, m.in., Kutna, Łowicza, Skierniewic, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego, Rawy Mazowieckiej, Radomska, Koszalina, Słupska, Kołobrzegu i Szczecinka. Na koniec tego procesu w zasięgu sieci 3G znajdować się będzie 99% populacji kraju.

Źródło tekstu: T-mobile     

Dodaj do:

Tagi: 3g | t-mobile

w sumie: 47
  • 1

    28. ~  2014-09-02 20:03:35  host: n08-01-01.opera-mini.net

    Kiedy nie wejdę na umts 900Mhz t-mobile, to osiagam maks pół mega, a często to Internet chodzi gorzej niż na edge. Też tak macie? Jestem ogromnie zawiedziony, bo po 3g oczekiwałem dużo większej stabilności.

  • -1

    29. ~mirekb  2014-09-02 20:04:35  host: apn-77-113-86-231.dynamic.gprs.plus.pl

    w powiecie kieleckim jest jeszcze wiele do poprawienia..skargi do uke rok temu poprawily sprawe ale jak mozna powaznie traktowac opa ktory ma maszt w centrum miasteczka i zasieg z 4 sektorow wyglada tak ze na wschod umts900 sieje na 8km,na polnoc 1km,poludnie2km i zachod 1,5km??pomijam ze 2km od tego masztu z rtcn tm i orange sieje tylko gsm900(pozwolenie radiowe do 11.2014 wiec moze czekaja na uwspólnienie).do plusa im daleko

  • 2

    30.  2014-09-02 20:09:10

    @25
    Niecały sprzęt jest gotowy na LTE, tak było m.in. w Szczecinie, gdzie bardzo wcześnie rozpoczęto modernizację, a wtedy nawet nie myślano o 4G, bo nie mieli zasobów. Było, bo stacje po raz drugi przeszły modernizację (teraz z uwzględnieniem LTE). Nie chodzi tu już o bezpośredni problem z odpaleniem 4G, a poprawną parametryzacją - problem z tiltowaniem anten.
    @26
    Owszem, na podlasiu działa U900, ale w odległości 30 km od granicy. Nie jest to teren przygraniczny.

  • 1

    31. ~HD  2014-09-02 20:33:25  host: 89-70-184-179.dynamic.chello.pl

    Proszę mi wyjaśnić. Czy jak w mieście X nie mam 3G w ORANGE to w T-MOBILE może być? Czy oni cała swoją infrastrukturę dzielą między sobą?

  • 0

    32. ~msl  2014-09-02 20:36:20  host: 217.73.176.100.4net.digi.pl

    W Orzeszu woj. Śląskie z braku 3G po modernizacji w maju mam 1 kreske zasięgu.... która po chwili gubi się przełączając na 2G. Plus od lat tu dużo lepszy.

  • 0

    33. ~xy  2014-09-02 20:52:33  host: ip-37-209-145-147.free.aero2.net.pl

    @2: W tej miejscowości na O jest nawet LTE - moja atena na 2100 łapie jedną kreskę z odległości 6 km, co pozwala na zawrotną prędkość 12-15 Mb/s. @29: Co Ty gadasz... Pozwolenie do czy OD 2014? Jeśli DO, to stacja do likwidacji jest i dlatego nie masz tam UMTS900. Zresztą Kielce są już skończone chyba.

  • 0

    34. ~msl  2014-09-02 21:32:37  host: 217.73.176.100.4net.digi.pl

    @xy Jest to nowa stacja od 2014 a taki zasięg.Do nadajnika mam w lini prostej max 1 km.

  • 0

    35.  2014-09-02 21:56:19

    @~msl: TY mówisz o tej stacji w Orzeszu na ul. Centralnej, dz. nr 699/28

  • 1

    36. ~p  2014-09-02 22:18:12  host: apn-31-2-15-32.dynamic.gprs.plus.pl

    @6 mam Lte włączone cały czas, co z tego. Ledwo wyjedziesz z Warszawy i znika. Wtedy kurczowo trzyma się u2100. Jedna kreska zasięgu i z neta nie da się korzystać. Zanim przerzuci na u900 to najpierw pojawia się EDGE. Bezsens. Wydawało mi się ze jak uruchomia u900 to już nie będzie wskazywał do 2g. Ciekawe jak zrobią lte800. Bo jak to tak ma wyglądać to dziekuje

  • 0

    37. ~mirekb  2014-09-02 22:18:52  host: apn-46-169-40-6.dynamic.gprs.plus.pl

    @33 drogi panie..z tej lokalizacji nie jest mozliwa likwidacja,pomijam merytoryczne argumenty,ktorych nie ma sensu tu przywoływać-pójda do orange w ramach networks.wszystko na to wskazuje po analizie tego co zrobili w powiecie kieleckim od maja 2012(mialem umts900 juz 2.05.2012).podzielili sie francuzi z niemcami w dosyc optymalny sposób.o dalszych faktach nie omieszkam wspomniec w przyszłości

  • 0

    38. ~dual sim user  2014-09-02 22:44:53  host: 213.25.91.113

    Mam pytanie. Czy istnieje realna możliwość wymuszenia preferencji działania telefonu na UMTS 900 ?

  • 0

    39. ~mkkot  2014-09-02 22:59:13  host: user-94-254-204-247.play-internet.pl

    Tak, przynajmniej na androidzie, google: model telefonu + netmonitor, fieldtest, service menu.

  • 0

    40.  2014-09-02 23:25:07

    @38
    lub prościej: jeśli masz telefon z procesorem MTK to polecam aplikację "MTK Engineering Mode". nie potrzeba roota.

  • 0

    41.  2014-09-03 00:13:29

    Niestety na iPhonie można o tym pomarzyć nawet z JailBreakiem...

  • 0

    42.  2014-09-03 00:15:14

    @25 - LTE i UMTS900 u mnie odpalono zdalnie bez jakiejkolwiek wizyty techników na maszcie.

  • 1

    43. ~Tomek  2014-09-03 10:27:12  host: public-gprs517350.centertel.pl

    No jest różnica, i to na duży plus. Praktycznie wszędzie gdzie jestem mam 3g/h, rzadko kiedy spada na Edge. Ogólnie zadowolony jestem z przebiegu modernizacji, szkoda tylko, że tam gdzie mieszkam było w ostatnim czasie robione :) tak się męczyłem przez ten czas :)

  • 1

    44. ~  2014-09-03 13:33:28  host: aftq236.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ~43 bo umts900 sieje daleko w przeciwieństwie do LTE czy 2100, u siebie na działce też mam teraz 3-4 kreski i transfer w okolicach 9mbit/s w telefonie i tablecie więcej nie potrzebuje.

  • 0

    45. ~gizmomp  2014-09-03 14:31:28  host: 85-14-72-188.static.akk.net.pl

    Prośba dla tych którzy mieszkają w GOP górny śląsk czyli Bytom,Radzionków,Zabrze,Tarnowskie Góry,Gliwice itp. czy u was działa w ogóle umts 900 ? Bo t-mobile odpisało mi takie cos :Witam. Sprawdziłem szczegółową mapę zasięgu i w wymienionych miejscowościach sieć UMTS 900 jest aktywna wraz z dotychczasową technologią UMTS 2100. Zgodnie z tym co napisałem wcześniej uruchamianie sieci UMTS 900 w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym zostało zakończone. Mając na myśli, że w nie każdej miejscowości będzie ona dostępna, chodziło mi o to, że nie w każdej miejscowości będzie nasz nadajnik z UMTS 900 (dotyczyło to mniejszych miejscowości). W razie występowania wszelkich problemów z działaniem UMTS 900 proszę kontaktować się z Biurem Obsługi Abonenta. Pozdrawiam. Dajcie znac jak to u was wygląda.

  • 1

    46. ~T-Mobile to złodziej  2014-09-03 19:18:33  host: dne2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I co wy na to: http://tlp.is/3ow

  • 1

    47. ~do kitu z tym  2014-09-04 20:55:10  host: host-89-230-44-231.prabuty.mm.pl

    tak, zrobili modernizację a przy okazji skopali nadawanie komunikatów z stacji bazowych na kanale 50-tym w 2G. kiedyś to był świetny serwis, działał prawie jak gps

Dodaj swoją opinię