Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szykuje się prawdziwa rewolucja w Nokii

Szykuje się prawdziwa rewolucja w Nokii

LuiN 9 Lutego 2011 13:02

0 0

Pierwszy iPhone trafił na rynek w 2007 roku, a my dalej nie mamy produktu o zbliżonej wygodzie użytkowania. Android wszedł na scenę nieco ponad dwa lata temu, a w tym tygodniu objął pozycję lidera na rynku smartfonów. Nie do wiary - komentuje rynek z rozbrajającą szczerością Stephen Elop, prezes Nokii.

Przytoczona wyżej wypowiedź to fragment notatki prezesa Nokii, rozsyłanej do pracowników koncernu. Elop stwierdził, że Nokia stoi na płonącej platformie i koncern musi natychmiast zmienić swoje zachowanie.

Szef Nokii poinformował, że przyjęcie platformy programistycznej innej niż własna - Androida czy Windows Phone 7 - jest teraz bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej.

Elop ubolewa nad nieudolnością poczynań fińskiego giganta w czasach gdy Apple i Google łapczywie pochłaniają światowy rynek telefonów wysokiej i średniej półki. W notatce Elopa przeczytać można, że coraz trudniej jest tak rozwijać system Symbian, by sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów. Firma ma świetne zaplecze naukowe i mnóstwo pomysłów, ale pomysły te nie trafiają na rynek wystarczająco szybko.




Szansą na odbicie rynku miały być urządzenia z MeeGo, jednak w tym tempie jest szansa na wprowadzenie na rynek zaledwie jednego finalnego urządzenia w tym roku. Plotki na temat współpracy z Microsoftem czy ostatnie informacje dotyczące przeniesienia firmy do Doliny Krzemowej świadczyć mogą, że nowy szef Nokii szykuje prawdziwą rewolucję dla zwiększenia dynamiki rozwoju firmy.

Stephen Elop stwierdza, że konkurenci nie odebrali Nokii jedynie udziałów w wielkości sprzedaży urządzeń, lecz cały ekosystem. Określa przy tym Google jako siłę grawitacji, przyciągającą do siebie większość trafiających na rynek innowacji.

Prezes Nokii obiecał, że ujawni nowy kierunek rozwoju firmy podczas Capital Markets Day, zaplanowanego na najbliższy piątek. Wtedy to dowiemy się jaki system operacyjny zagości w nowych Nokiach.

Czy dobrym ruchem dla Nokii byłaby słuchawka z Androidem lub WP7?

Zdecydowanie tak
52.20%
Raczej tak
18.56%
Bez różnicy, Nokia i tak nie wróci na ścieżkę wzrostu
10.89%
Raczej nie
5.79%
Zdecydowanie nie
8.58%
Nie mam zdania
3.98%

Wszystkich głosujących: 1433



Źródło tekstu: engadget, wł     

Dodaj do:
w sumie: 42
  • 0

    23. ~me  2011-02-09 15:59:33  host: 108-37.echostar.pl

    Ale wpadka! Miałem nadzieję, że na targach w Barcelonie pokażą nowe smartfony i tablet z MeeGo, a tu takie rozczarowanie... Szkoda.

  • 1

    24. ~cooliguana  2011-02-09 16:32:36  host: ust162.p4.interarena.pl

    I ponownie będzie błąd nokii - ludzie już teraz chcą widzieć kupić i użytkować telefon (y) z MeeGo na pokładzie a Nokia ponownie - poczekamy zobaczymy może E7 się sprzeda - a tu kolejna niespodzianka ponownie wtopa. Opóźnianie wypuszczania na rynek tego co oczekują konsumenci to największy problem nokii w tym momencie.

  • 0

    25.  2011-02-09 16:57:45

    @20 dokładnie. Symbian oferuje niemal wszystko. Miałem kiedyś 9300 telefon dosyć leciwy ale: e-mail działał świetnie, office też niczego sobie, internet na takim dużym ekranie to była czysta frajda, no i t czytelność w słońcu. A gry? Emulator GBA działa idealnie, same gry są lepsze niż na andka. Niestety z powodu rozmiaru i baterii oraz braku aparatu (czasem jednak się przydaje) musiałem z niego zrezygnować. W międzyczasie miałem wiele telefonów, spróbowałem nawet androida i tu się zawiodłem. Skończył mi się pakiet internetowy a bez tego nie mogłem zrobić nic. Najwyżej sms napisać albo zadzwonić. Podczas korzystania czułem, że temu systemowi czegoś brakuje. Oczywiście szybszy i płynniejszy od S60V5 (o co z resztą nie trudno) ale takie podstawy jak tworzenie folderów i bezproblemowa instalacja z karty pamięci zostały zaniedbane. Teraz mam N95 i jeśli zmienię telefon na jakiś inny to tylko Symbian, ewentualnie WM.

  • 0

    26.  2011-02-09 17:31:05

    Jestem rozczarowany, zamiast się skupić na Meego i symbianie to będą się rozdrabniać :/ Liczyłem że przyspieszą pracę nad tymi systemami.

  • 0

    27.  2011-02-09 17:32:25

    Na pewno nie kupię Nokii z WM7 czy z androidem, mam nadzieję że nie przestaną rozwijać symbiana...

  • 0

    28.  2011-02-09 17:34:15

    No no, nawet sam dyrektor Nokii przyznał, że Symbian^3 nie dorównuje ergonomią do iOS. @25: Nokia 9300 jak i dowolny telefon z Androidem mają takie same funkcjonalności gdy nie ma się wykupionego pakietu danych, więc zarzut chybiony.

  • 0

    29. ~sorbo  2011-02-09 17:40:00  host: adre171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    do 9. Myślałem dokładnie tak samo. Przy uruchomieniu telefonu wybieramy pomiedzy Symbianem a Androidem lub Symbianem a W7P

  • 0

    30.  2011-02-09 17:44:57

    @28 nokia ta ma wbudowany pakiet Office - android nie. Na noki mogę instalować bezpośrednio z karty pamięci - w androidzie trzeba już kombinować.

  • 0

    31. ~  2011-02-09 17:58:26  host: adpt195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nokia i symbian do bani...

  • 0

    32. ~  2011-02-09 17:59:48  host: adpt195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @20 dobrze bateria trzyma? w N95 też?? chyba ze dzien to jest wg Ciebie dobrze...;/

  • 0

    33. ~xad  2011-02-09 18:33:15  host: 178-36-255-231.adsl.inetia.pl

    @30 Żeby zainstalować jakikolwiek program z karty pamięci potrzeba menadżera plików, standardowo Android żadnego nie posiada, oraz trzeba odblokować jedną opcję w ustawieniach(menu>ustawienia>aplikacje>zaznaczyć "nieznane źródła").

  • 0

    34. ~  2011-02-09 18:35:16  host: z20-02.opera-mini.net

    ad 30. Jak to nie ma office na Androida? Przecież to zależy od producenta telefonu co dołączy. Niedawno kupiłem LG P500 i jest mobile office. A jak producent nie zalaczy to sciagamy z Marketu lub z Applanet. Co do instalacji aplikacji na karcie pamięci to już od Androida 2.2 idzie bez najmniejszych problemów. W starych wersjach trzeba było kombinować z ap2sd. rcicho

  • 0

    35. ~  2011-02-09 18:42:16  host: z20-02.opera-mini.net

    ad 34. ad 33. Prawda. Ściągnięcie menedżera plików (polecam Linda) to kwestia 30 sekund. To tyle bo się robi of-topic. rcicho

  • 0

    36.  2011-02-09 19:14:11

    "Ściągnięcie menedżera plików (polecam Linda) to kwestia 30 sekund." no własnie... a jak ściągnąć w trybie offline?

  • 0

    37.  2011-02-09 19:16:46

    Co do office w androidzie to mam jedną wersje na notebooku. Ten z S80 ma więcej opcji i lepiej sobie z plikami radzi.

  • 0

    38. ~geniu  2011-02-09 21:21:31  host: public-gprs91283.centertel.pl

    No proszę, nawet w światowych korporacjach zdarzają się trzeźwo oceniający sytuację managerowie. Lepiej późno, niż wcale.

  • 0

    39. ~  2011-02-09 21:39:08  host: z16-10.opera-mini.net

    Żal patrzeć ilu tu świetnych menagerów sie marnuje. Powinniście aplikować na stanowisko szefa nokii. Wtedy napewno stałaby się spowrotem liderem w każdym segmencie.

  • 0

    40.  2011-02-09 23:18:14

    A nawet w meblościance :)

  • 0

    41. ~jaax44  2011-02-10 15:30:47  host: cjh70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zawsze wiedziałem że linux(android) kiedyś namiesza. Oby tak dalej.

  • 0

    42. ~tello  2011-02-10 21:47:36  host: daa90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zamiast skupić się na kilku dobrych aparatach jak robił np SE, wypuszczali całe mnóstwo takich sobie modeli (wyjątkiem była słynna Nokia 7110, moja ulubiona!!!- super telefon na tamte czasy. Jeszcze pamiętam jak się szczycili taką polityką, że zalewaja rynek mnóstwem oryginalnych (dziwacznych niekiedy) modeli. A teraz co? Trzeba będzie na nowo szyć gumiaki...

Dodaj swoją opinię