Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szyfrowana telefonia internetowa

Szyfrowana telefonia internetowa

WitekT 28 Lipca 2005 20:19

0 0
Phil Zimmerman, wynalazca popularnego systemu kryptograficznego PGP (ang. Pretty Good Privacy), zaprezentuje wkrótce testową wersję oprogramowania do szyfrowania rozmów VoIP.W odróżnieniu od PGP, nowe rozwiązanie nie będzie wykorzystywać infrastruktury opartej na kluczu publicznym. Wykorzystany zostanie algorytm uzgadniania kluczy Diffie'ego-Hellmana, co oznacza, że do każdego połączenia generowany będzie nowy klucz szyfrujący. Zimmerman zadba też o prosty mechanizm autentykacji rozmówców. Podstawą systemu o nieoficjalnej nazwie Zfone jest udostępniany w ramach licencji Open Source program-klient Shtoom VoIP. Prace nad nową technologią ochrony telefonii internetowej przed podsłuchem są jednak jeszcze na wczesnym stadium – finalny, pozbawiony błędów produkt, będzie gotowy najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Co ciekawe, Zfone nie jest pierwszym podejściem guru komputerowej kryptografii do telefonii VoIP. Zimmerman już 9 lat temu zaprezentował program PGPfone, który nie zdobył jednak popularności, bo możliwości telefonii internetowej na ówczesnym etapie rozwoju sieci były niewielkie.

Źródło tekstu: TechWorld, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    1. ~nm  2005-07-28 23:52:00  host: dvf20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skype też jest szyfrowany...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-87-71-112.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet