Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szyfrowana telefonia internetowa

Szyfrowana telefonia internetowa

WitekT 28 Lipca 2005 20:19

0 0

Phil Zimmerman, wynalazca popularnego systemu kryptograficznego PGP (ang. Pretty Good Privacy), zaprezentuje wkrótce testową wersję oprogramowania do szyfrowania rozmów VoIP.

W odróżnieniu od PGP, nowe rozwiązanie nie będzie wykorzystywać infrastruktury opartej na kluczu publicznym. Wykorzystany zostanie algorytm uzgadniania kluczy Diffie'ego-Hellmana, co oznacza, że do każdego połączenia generowany będzie nowy klucz szyfrujący. Zimmerman zadba też o prosty mechanizm autentykacji rozmówców. Podstawą systemu o nieoficjalnej nazwie Zfone jest udostępniany w ramach licencji Open Source program-klient Shtoom VoIP. Prace nad nową technologią ochrony telefonii internetowej przed podsłuchem są jednak jeszcze na wczesnym stadium – finalny, pozbawiony błędów produkt, będzie gotowy najprawdopodobniej w przyszłym roku.
Co ciekawe, Zfone nie jest pierwszym podejściem guru komputerowej kryptografii do telefonii VoIP. Zimmerman już 9 lat temu zaprezentował program PGPfone, który nie zdobył jednak popularności, bo możliwości telefonii internetowej na ówczesnym etapie rozwoju sieci były niewielkie.

Źródło tekstu: TechWorld, 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~nm  2005-07-28 23:52:00  host: dvf20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skype też jest szyfrowany...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-255-17.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet