Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szybsze, mniejsze i bardziej energooszczędne procesory dzięki polskiemu grafenowi

Szybsze, mniejsze i bardziej energooszczędne procesory dzięki polskiemu grafenowi

LuiN 6 Kwietnia 2011 08:02

0 0

Polscy naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opracowali technologię fabrycznej produkcji grafenu - podaje Rzeczpospolita. Powstaną dzięki niej miniaturowe procesory o taktowaniu rzędu setek tetraherców.

Grafen składa się z pojedynczej warstwy atomów węgla, a jest kilkaset razy bardziej wytrzymały niż stal i pozwala się zginać. Przewodzi prąd kilkaset razy szybciej niż miedź i znacznie lepiej niż krzem. Granica miniaturyzacji układów krzemowych jest stale przesuwana, jednak nie będzie przesuwana w nieskończoność.

Zdaniem profesora Jacka Baranowskiego z ITME, za dziesięć lat osiągniemy kres miniaturyzacji układów krzemowych i zastąpi je właśnie grafen.




Za odkrycie właściwości grafenu naukowcy Andre Geim i Konstantin Novoselov w ubiegłym roku dostali Nobla z fizyki, jednak ich rozwiązania nie wychodziły poza laboratoria. Teraz jednak to się zmieni. Polakom udało się wytworzyć grafen dużej powierzchni i przy tym najwyższej jakości, o zastosowaniach przemysłowych.

Teraz polska grupa naukowców pracuje nad grafenowym tranzystorem, który ma być gotowy za rok. Urządzenia takie będą pracować na częstotliwościach rzędu setek teraherców, niedostępnych dla elementów z krzemu. Będą przy tym znacznie mniejsze i bardziej energooszczędne niż obecne układy.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 1

    7.  2011-04-06 09:27:27

    GRATULACJE! choć i tak pewno jakaś zagraniczna firma z "walizą kasy" zaraz to wykupi....

  • -2

    8.  2011-04-06 09:35:58

    Po co nam grafen skoro i tak żadnych procesorów polskie firmy nie produkują? IBM i Intel na pewno tym tematem się zainteresują, bo same wiedzą że po krzemie tylko grafen.

  • 1

    9. ~Al  2011-04-06 10:31:01  host: eot198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Opatentować i stawiać fabrykę z produkcją procesorów z grafenu ze środków Państwowych !! Ale to w Polsce nie przejdzie ;) ... niestety a jaki interes by był Nokia, Sony, Samsung wszyscy by to kupowali .

  • -1

    10. ~  2011-04-06 10:40:32  host: z19-04.opera-mini.net

    Wie ktoś gdzie można sprzedać stary PC 6 Letni z akcoseriami działa?

  • -2

    12. ~  2011-04-06 10:43:35  host: z19-04.opera-mini.net

    albo zamienić na laptopa

  • -1

    13.  2011-04-06 10:45:12

    10,11,12 - masz Peceta z akcesoriami działa? Pogadaj z jednostką artylerii w Twojej okolicy.

  • 0

    14.  2011-04-06 10:48:39

    I to jest to.. Jak mi wsadzą taki procek do smartfona to będe miał iOS, bada, andka i WP7 w jednej puszce i mi tel pociągnie;)

  • 0

    15. ~  2011-04-06 11:06:02  host: user-46-113-4-60.play-internet.pl

    mam nadzieje, ze to sie lepiej skończy niz z tym niebieskim laserem - może by tak rzad zainteresował się, wylozyl jakies pieniądze, moze stworzył jakąś grafenowa doline... bez inicjatywy z naszej strony znowu nas wydymają

  • 0

    16. ~  2011-04-06 11:07:57  host: 212.160.172.70

    wtedy to pociagnie Ci duzo wiecej ;)

  • 0

    17. ~  2011-04-06 12:04:01  host: dcw31.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @15. Rząd czy (nie)rząd? Oj naiwny ty naiwny.

  • 1

    18. ~  2011-04-06 12:06:07  host: afnh251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Przewodzi prąd kilkaset razy szybciej niż miedź" - chyba ktoś się bawi w "głuchy telefon" :D

  • -1

    19. ~vesw  2011-04-06 13:22:22  host: user-46-112-75-204.play-internet.pl

    Czytam newsa i własnym oczom nie wierzę, zaawansowana technologia z Polski. wow. p.s. po wyprodukowaniu trzeba koniecznie pokropić wodą święconą w czym jesteśmy najlepsi.

  • 0

    20. ~  2011-04-06 14:07:36  host: user-46-113-67-30.play-internet.pl

    do 17 - naiwny? a czym powinien zajmować się rzad w normalnym kraju... tego typu rzeczami czy pierdołami, jakimi zajmują się wszystkie po kolei rządy w Polsce?

  • 1

    21. ~Mokro w majtach  2011-04-06 14:18:25  host: 178-37-11-227.adsl.inetia.pl

    Spoko maroko. Teraz sprzedajmy technologię jakimś zachodnim, bardzo bogatym koncernom, bo powiedzmy szczerze, ich badania w naszym kraju są nic nie warte. Następnie tą samą technologię, opatentowaną przez bardzo bogate koncerny, kupujmy za bardzo drogie pieniądze.

  • 2

    22. ~Majki  2011-04-06 15:20:35  host: epw158.internetdsl.tpnet.pl

    Do 21 to co napisałeś to niestety najsmutniejsza prawda jak z niebieskim laserem który teraz w odtwarzaczach Blu-Ray i w ps3 kupujemy za krocie. Trzeba coś z tym zrobić, zadziałaś, nie wiem petycję napisać niech inwestują bo z tego później tylko niezła kasa o prestiżu nie wspomnę.

  • 0

    23. ~FORTRAN  2011-04-06 16:41:18  host: apn-77-115-80-160.dynamic.gprs.plus.pl

    do autora; TETRA jest w pieluszkach ;)

  • 0

    24. ~FORTRAN  2011-04-06 16:46:59  host: apn-77-115-80-160.dynamic.gprs.plus.pl

    dlatego w Polsce jest tak fatalnie, bo ludzie zamiast rozwijać firmy, czy produkcje piszą trzy po trzy na forach ;) Ot jak tu, narzekasz, a sam co zrobiłeś jeden z drugim. Ja zrobiłem sporo, a dziennikarze i tak nawet o tym nie wiedzą, daje mi to niezależność finansową, a nie tani poklask medialny. Wybór należ Tylko do mnie. To nie wybory :)

  • 0

    25. ~nick  2011-04-07 06:45:23  host: host-89-229-134-51.chelm.mm.pl

    Ciekawe kiedy to trafi pod strzechy i ile będzie kosztować :P

  • 1

    26. ~ZICO  2011-04-07 16:17:13  host: 31.60.197.221

    Cały problem w tym, że w Polsce rządzą ludzie nie mający z Polską nic wspólnego poza tym żeby działać na jej szkodę. Ich naczelne motto pijackie brzmi: Co by tu jeszcze sprzedać panowie żeby było za co balować. Nie przesadzę jeśli napiszę, że jest gorzej niż za króla Stasia, bo wtedy rozwijała się chociaż kultura a dziś jest tylko chamstwo i pieniactwo. I jak taki (nie)rząd może dbać o nasze interesy. Na grafenie zbiją taką samą kasę jak na wielu innych rzeczach... "by żyło (im) się lepiej"...

  • 0