Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szybsze cięcie MTR-ów

Szybsze cięcie MTR-ów

WitekT 4 Sierpnia 2008 10:04

0 0

UKE chce, by od 1. stycznia 2009 roku stawki MTR, czyli hurtowe opłaty za terminowanie ruchu w sieciach komórkowych, spadły do 22-24 groszy. Operatorzy szacują, że na tej decyzji stracą ponad miliard złotych przychodów - pisze Rzeczpospolita.

W 2007 roku jednak UKE ogłosiło harmonogram‚ z którego wynikało‚ że w 2009 roku stawka wyniesie 27,75 grosza - i to dopiero od maja. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Zastrzegaliśmy wówczas‚ że nasze stanowisko może ulec zmianie i rzeczywiście uległo‚ bo od tego czasu operatorzy dostarczyli więcej danych do analizy kosztów swoich usług. Ponadto, w tym roku Komisja Europejska zasygnalizowała konieczność szybszej redukcji cen, tak aby stawki w sieci mobilnej zbliżyły się do tych w sieci stacjonarnej - przekonuje Anna Streżyńska‚ prezes UKE.




Hurtowe stawki za połączenia komórkowe są co najmniej kilkunastokrotnie wyższe niż stacjonarne‚ czego wcale nie uzasadniają koszty ponoszone przez sieci komórkowe. Operatorzy narzekają jednak‚ że UKE jest nieprzewidywalne, ale ich zdaniem ani otoczenie rynkowe‚ ani sytuacja na innych rynkach europejskich nie zmieniły się w ciągu kilkunastu miesięcy tak‚ aby uzasadniało to tak szybką i tak drastyczną zmianę stawek. UKE powołuje się na ostatnie sygnały z Komisji Europejskiej, według której stawki MTR docelowo powinny spaść do około 1‚5 eurocenta‚ czyli 4‚5-5 groszy. Żadne wiążące decyzje nie zostały jednak jeszcze podjęte, ale dalszych szczegółów należy oczekiwać do końca roku. Wtedy też UKE zaprezentuje nowy, szczegółowy harmonogram planowanych obniżek.

Jeżeli chodzi o MTR‚ to firmy są podzielone. Jedne uważają‚ że zmniejsza się przez to wartość całego rynku i ich przychody‚ inni uważają‚ że można uzyskać wzrost marż i większą ilość minut wydzwonionych na komórki. Dla Netii redukcja MTR jest korzystna‚ ale nie ma wielkiego wpływu na wyniki finansowe - mówi Bertrand LeGuern‚ członek zarządu Netii.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8. ~  2008-08-04 12:49:07  host: f143-060.opera-mini.net

    Co to oznacza dla zwykłych klientów sieci komórkowych?, że sieci obniża ceny połączeń do innych sieci komórkowych? I minuta rozmowy do innej sieci będzie dla klienta kosztowała mniej?

  • 0

    9. ~Brend  2008-08-04 13:23:27  host: 57.66.197.36

    P - a co mnie - jako klienta - obchodzi czy oni są instytucją charytatywną, ja chce mieć jak najtańsze (a najlepiej darmowe) połączenia, i fakt, że stracą miliony czy miliardy również mnie nie wzrusza, a to dlatego że JA nie jestem instytucją wspierającą charytatywnie operatorów.

  • 0

    10. ~mateo  2008-08-04 13:25:38  host: acjy50.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Brend: idź do sklepu spożywczego i żądaj bułek i chleba za darmo, bo...Ty chcesz za darmo. Przecież nie będziesz ich wspierał - nie jesteś osobą wspierającą charytatywnie sklepikarzy.

  • 0

    11. ~mirekb  2008-08-04 13:33:13  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    @10 za duże uproszczenie,nie ma co porównywać.mysle ze dzis stawka 60gr DO WSWZYSTKICH jest zawyzona wlasnie przez mtr,45-55 do wszystkich juz dzis powinno byc standardem,w cenniku

  • 0

    12.  2008-08-04 13:34:27

    Spadek MTRów nie wpłynie bezpośrednio na ceny, ale pośrednio tak. Pośrednio, bo spadek MTRów wpływa na KONKURENCJĘ, a to konkurencja wpływa na ceny...

  • 0

    13. ~Brend  2008-08-04 13:35:03  host: 57.66.197.36

    mateo - a wytnij to w nawiasie z mojej wypowiedzi i masz "ja chce mieć jak najtańsze połączenia", lepiej? A co do sklepu to kto Ci broni sie targować :). Zresztą, (pseudo)darmowe połączenia już prawie każdy z operatorów zaprezentował więc nie udawaj że tego nie rozumiesz. Co do bycia instytucją wspierającą sklepikarzy jest troszke inaczej, ponieważ tylko w sklepach typu 'Biedronka' przebicie na cenie pieczywa (kontynuując Twój przykład) może sięgnąć np. 100%, w wypadku małych sklepów, zysk na takiej np. bułce to kilka groszy z np 30-40gr na ile są wycenione. Odnośnie operatorów sytuacja jest inna, u nich tak naprawde tylko oni wiedzą ile czystego zysku mają na 1 minucie (a nie wydaje mi się żeby było tego mało), więc tutaj opieram się na analizie UKE, które to odpowiednie dane posiada, i jeśli UKE twierdzi że jest drogo, to ja nie śmiem się z tym nie zgodzić. :D

  • 0

    14. ~sympatyczny  2008-08-04 13:43:42  host: chello089077119055.chello.pl

    a ja chcialbym miec w jakims abonamencie cennikowa stawke 35 gr/min (dawniej play stawka w srodkowych abonamentach za minuty w abonamencie) i zadnych znizkowych numerow...

  • 0

    15. ~p  2008-08-04 13:44:10  host: apn-77-113-40-108.gprs.plus.pl

    Tyle, że jak dojdzie do takiego obniżenia stawek to wkrótce skończą się darmowe minuty w Playkarcie do wszystkich sieci. Ciekawi mnie jaki % użytkowników ma taryfę w której są minuty za odebrane połączenia do wszystkich- oczywiście w ofercie na kartę.

  • 0

    16.  2008-08-04 14:00:57

    Nie znikną w dotychczasowych taryfach, w nowych tak - tu się zgodzę.

  • 0

    17. ~  2008-08-04 14:16:28  host: f142-054.opera-mini.net

    A ja sie nie zgodze ;.) MTR Play nie jest regulowany .;P I nie musi sie zmianiac. ;)

  • 0

    18. ~biotyt  2008-08-04 14:30:27  host: img26.internetdsl.tpnet.pl

    Jestem za obniżeniem stawek bo są one zawyżone. Wydaje mi się, że powinna ona wynosić ok. 10-15gr. Wtedy utrzymanie stawki na poziomie 30-35gr/min poza sieć było by uczciwą stawką. Obecne 60-70gr, w niektórych taryfach jest dużym naciąganiem.

  • 0

    19.  2008-08-04 14:34:43

    biotyt: spadek do 30-35 groszy za minutę offnetu oznacza wzrost stawek onnetowych do tego samego poziomu - tak z grubsza. W tej chwili stawki onnetowe, kilku-kilkunastogroszowe, są wynikiem subsydiowania ich przez stawki offnetowe.

  • 0

    20.  2008-08-04 14:41:29

    Ja bym zdecydowanie wolał płacić 20-25 gr do wszystkich sieci niż mieć zróżnicowane stawki w sieci/na stacjonarne i poza sieć. Np. w Austrii już są takie stawki (6,8 - 9ct/min).

  • 0

    21.  2008-08-04 17:34:25

    Ja też bym wolał mieć niską stawkę do wszystkich sieci po równo i to w cenniku (np. 30r/min), a nie przy cudowaniu z pakietami by mieć tanio w sieci a poza sieć drogo. Niższe stawki pozostały by na pewno w postaci darmowych numerów czy jakichś pakietów do doładowań, prezentów do abonamentu. W końcu jak każdy operator by zszedł do limitu opłacalności 30gr/min do wszystkich sieci to ludzie by coraz chętniej migrowali skoro u każdego są podobne stawki do wszystkich sieci. Operatorzy musieli by zachęcać czymś więcej. Teraz odstrasza wiele osób koszmarna cena często grubo ponad 60gr/min poza sieć by sobie dowolnie zmieniać operatora.

  • 0

    22.  2008-08-04 20:24:41

    Nie do konca sie chyba z tym zgodze. Realna cena minuty w obrebie wlasnej sieci to napewno nie wiecej niz 5gr wiec jezeli stawki w obrebie wlasnej sieci utrzymalyby sie na poziomie 10-20gr, a do obcych sieci na poziomie 30gr to bylaby to rewelacja a telekomy tez by mogly zarobic i mysle, ze wcale nie mniej niz teraz.

  • 0

    23.  2008-08-04 20:34:40

    Vincenzo: realna cena połączenia wewnątrzsieciowego to tak ze 3-4x tyle, co podałeś...

  • 0

    24.  2008-08-04 21:42:33

    Ok Witek siedzisz w tym bardziej niz ja ale skad takie dane? Kiedys czytalem lub widzialem jakis wywiad z prezesem ktoregos z 3 opow i powiedzial, ze rozmowy za 1gr nie sa rentowne a wlasnie jakes 5gr jest progiem rentownosci

  • 0

    25.  2008-08-04 22:06:20

    Vincenzo: kiedyś pytałem prywatnie mojego znajomego, który odpowiada za "liczenie" taryf u jednego z operatorów.

  • 0

    26. ~telepies  2008-08-04 23:19:26  host: abwp139.neoplus.adsl.tpnet.pl

    znaczy się droższe utrzymanie sieci i telefonów abonentów niż w stacjonarce :) Coś chyba ten znajomy lekko przesadził :)

  • 0

    27. ~  2008-08-06 01:16:24  host: krt.net.pl

    siec stacjonarna się już zamortyzowała, natomiast przy dojściu do BTSów często stosuje się np. radiolinie, płaci się za dzierżawę pola/dachu. Gdzieś na necie znalazłem kiedyś mapkę radiolinii w polsce (opartą na google maps) - gęsto tego jak nie wiadomo co, 90% to operatorzy GSM)

Dodaj swoją opinię