Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szklane budki TP są niebezpieczne

Szklane budki TP są niebezpieczne

LuiN 19 Stycznia 2009 21:31

0 0

Szklane półkabiny Telekomunikacji Polskiej zagrażają zdrowiu osób niewidomych, starszych, a także dzieci. W całej Polsce stanęło ich prawie 1100. Sprawą obiecali zająć się rzecznicy do spraw osób niepełnosprawnych i praw dziecka, dopiero jednak po interwencji Dziennika.

Z pomocą osoby niewidomej, Dziennik sprawdził jak bezpieczne są szklane budki TP. Gdy idę chodnikiem, to trzymam się krawężnika, aby nie zboczyć z trasy. Przeszkody wyczuwam laską. Gdy budka stoi na płaskiej podstawce, mam bardzo małą szansę, aby uniknąć zderzenia ze szklaną szybą - mówi 45-letni Robert Duń z Polskiego Związku Niewidomych. W ocenie mężczyzny taka konstrukcja to przejaw ignorancji wykonawcy.

Ja nigdy nie pędzę, więc najwyżej nabiję sobie guza. Ale proszę sobie wyobrazić biegnące dziecko - mówi Duń. Jeśli dziecko nie zauważy przyklejonego wysoko na szybie logo TP, to nie trudno o uderzenie twarzą o ostre krawędzie kabiny.




Przechodzą mnie ciarki, jak pomyślę o jakimś maluchu na rowerku. Może przecież nawet stracić oko. A wystarczyłoby zrobić dłuższe boki i obramować je jakimś miękkim tworzywem - podkreśla posłanka PiS Joanna Kluzik-Rostkowska.

Gdy Dziennik spytał Telekomunikację, kto stworzył taki projekt, dowiedział się, że ma on wielu ojców. Ostateczny wygląd kabin jest wspólnym dziełem grupy osób, w tym pracujących w TP. Tam, gdzie kabiny stawały, mieliśmy akceptację projektu z urzędów miast - wyjaśnił Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP. Na projekt zgodził się wydział estetyki i przestrzeni publicznej.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2009-01-19 22:03:52

    #3: pewnie UKE by się nie zgodziło.

  • 0

    6. ~xxx  2009-01-19 22:04:50  host: public-gprs78719.centertel.pl

    Niech ktos poda przynajmniej kilka przypadków zderzeń z budka telefoniczna TP.SA Neti czy Dialogu lun MNI sa bardzo podobne.Zlikwidumy przejscia dla pieszych z sygnalizacja głosowa dla niewidomych bo sa niebezpieczne a na nich na pewno były wypadki.Szybciej uderzy w znak drogowy lub latarnie w chodniku ....Zwykłe"szukanie dziury w całym" znowu jakis dziennikarzyna szuka sensacji.

  • 0

    7.  2009-01-19 22:05:28

    Wystarczy zrobić odpowiednią chropowatą linię. Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj...

  • 0

    8.  2009-01-19 22:06:50

    To było do 2.

  • 0

    9. ~janko muzykant  2009-01-19 22:07:19  host: chello089078125173.chello.pl

    Ale to TP ma najwięcej budek telefonicznych, co znaczy, że tworzy statystycznie największe zagrożenie dla obywateli. Myślę że nie powinno się obyć bez kary ze strony UKE. Ciekawe czy pan Witucki i GPO równie niechlujnie projektują swoje wypasione gabinety.

  • 0

    10.  2009-01-19 22:07:48

    6: Przez takie gadanie później są wypadki, jak np. w Metrze warszawskim.

  • 0

    11.  2009-01-19 22:17:36

    Mi budki nie przeszkadzają... Naprawdę już nie mają się do czego doczepić.

  • 0

    12. ~marcin  2009-01-19 22:25:05  host: 79.191.250.160

    mogły zostać stare zamykane. Jak w centrum miasta można rozmawiać w takim hałasie. Wcześniej można się było zamknąć i był git.

  • 0

    13. ~Chrome_TP  2009-01-19 22:42:51  host: 212.160.172.70

    Ad 12 niby tak ale non stop albo waliło w nich moczem lub gorzej (nie ma to jak kultura osób korzystających :P) także i tak nie dało się drzwi zamknąć bo to groziło uduszeniem ;] - tak źle tak nie dobrze ;] właściwie to budki są już coraz większym dereliktem zeszłych czasów i powinno się sukcesywnie je wycofać całkowicie ;] ale póki co prawo na to nie bardzo pozwala więc póki co to zło konieczne :P

  • 0

    14. ~do 13  2009-01-19 22:55:56  host: chello089078125173.chello.pl

    parafrazując marszałka sejmu - jaka firma - tacy i użytkownicy jej budek

  • 0

    15. ~  2009-01-20 00:35:43  host: f96-042.opera-mini.net

    Budka tp..kiedy to bylo.widywalem jeszcze w 2005 kolesi z lewymi kartami tp w akademikach ale teraz nikogo..ostatecznie telegrosik zony do meza na zachodni nr minalem ale to tez juz historia.mirekb

  • 0

    16. ~lukasz  2009-01-20 02:22:12  host: krt.net.pl

    zeby sie zderzyć z budką.. trzeba mieć szczeście... przecież tego w mieście jest mniej niż fontann czy pomników

  • 0

    17. ~Mav  2009-01-20 07:29:18  host: chello084010212170.chello.pl

    Po co w ogole sa tu skarbonki TP? Ktos jeszcze ich uzywa? Z komorki przeciez taniej i wygodniej

  • 0

    18. ~babcia Kasia  2009-01-20 08:03:56  host: public9910.xdsl.centertel.pl

    nie wiem o jaki wzór chodzi... kiedyś były takie zagrażające-wiszące (deszcz, wilcy i pazura wiesiek;) ale u mnie są szklane i nie można ich laską nie trafić. Co do dzieci na rowerkach i bez, niech dziennikarze zajmą się placami zabaw - MORDERCZYMI.

  • 0

    19. ~mieeetek  2009-01-20 09:18:30  host: 212.160.172.70

    Właściwie to nie mogliby ich używać jako przestrzeni reklamowej? W końcu jak już muszą przynosić straty (budki) i jeszcze być oskarżane o "mordercze" zamiary to może jakiś zysk by z tego był? I wilk syty i owca cała ;-)

  • 0

    20. ~kd  2009-01-20 13:24:42  host: 94.254.141.242

    Chyba prosta sprawa - zrobić pod szybą niewielki krawężnik i dziecko nie wjedzie, a niewidomy wyczuje.

  • 0

    21. ~mieeetek  2009-01-20 14:16:43  host: 212.160.172.70

    20 - teraz już chyba nie taka prosta - efekt skali: 1100 budek to 1100 krawężników, a to oewnie 1100 pozwoleń?

  • 0

    22.  2009-01-20 14:43:31

    To jeszcze ktoś używa tych reliktów? Nie dość, że droższe to bardziej skomplikowane od prostej komórki.

  • 0

    23. ~nick  2009-01-21 00:57:20  host: 79.191.1.186

    Do czasu zaopatrzenia się w komórkę dzwoniąc z budek korzystałem za darmo - jako kolekcjoner kart telefonicznych znajdowałem dużo z impulsami. Ciekawe kto takie projektował? i40.tinypic.com/2cnxy5v.jpg Może Witucki na dyplom :-D

  • 0

    24. ~Yeti  2009-02-18 15:25:08  host: gyi222.internetdsl.tpnet.pl

    "Po co w ogole sa tu skarbonki TP? Ktos jeszcze ich uzywa? Z komorki przeciez taniej i wygodniej " - ponieważ TP jest wiodącą firmą telekomunikacyjną na naszym rynku, UKE wymaga od niej zachowania odpowiednich wskaźników ogólnie dostępnych aparatów telefonicznych. W chwili obecnej jest to chyba 1 budka na 950 mieszkańców oraz 1 budka na 2000 mieszkańców niepełnosprawnych.

Dodaj swoją opinię