Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sześciu chętnych na Polkomtela w II etapie

Sześciu chętnych na Polkomtela w II etapie

WitekT 2 Marca 2011 09:56

0 0

Tydzień temu 11 chętnych złożyło oferty niewiążące na zakup Polkomtela. Akcjonariusze operatora zdecydowali, że do kolejnego etapu przechodzi sześć ofert z najwyższą wyceną - mówi Pulsowi Biznesu informator, zbliżony do doradców przy transakcji.

Akcjonariusze wybrali trzech inwestorów branżowych i trzech finansowych. Najwyżej wycenił spółkę właśnie jeden z inwestorów branżowych - mówi informator Pulsu Biznesu.

Jako inwestor branżowy uważany jest przez sprzedających Zygmunt Solorz-Żak. Do kolejnego etapu przeszła też szwedzka TeliaSonera. Zainteresowane Polkomtelem były jeszcze hiszpańska Telefonica i norweski Telenor. Wśród podmiotów, które pozostały w grze, nie ma raczej América Móvil. Do następnego etapu przeszło natomiast konsorcjum funduszy, prawdopodobnie chodzi o Blackstone, który złożył ofertę z TPG Capital. Wśród najbardziej zdeterminowanych inwestorów finansowych wymieniano też innych światowych gigantów private equity - Apax i KKR.




Z informacji Pulsu Biznesu wynika, że inwestorzy wycenili spółkę bardzo wysoko, a najwyższa wstępna oferta sięga 18 mld zł. Najniższa z tych, które zostały dopuszczone do kolejnego etapu, to 16 mld zł.

Teraz doradcy wraz z zarządem mają dwa tygodnie na powtórne vendor due dilligence, czyli badanie spółki przeprowadzone przez stronę sprzedającą. Potem firmy, które przeszły do kolejnego etapu, będą mogły się zapoznać z dokumentami spółki w jej siedzibie. Ostateczne oferty powinny pojawić się w drugiej połowie kwietnia. Taki scenariusz zakładałby, że akcjonariusze podpisaliby ostateczną umowę z kupującym w maju.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~  2011-03-02 10:55:26  host: ddf162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przecież podczas prywatyzacji sprzedawano za grosze najlepiej prosperujące firmy przynoszące zyski. Od lat sprzedajemy majątek, a długi rosną. Co jeszcze jest do sprzedania?

  • 0

    8.  2011-03-02 11:10:19

    Z każdej sprzedanej firmy państwo ma podatki i nie musi się martwic jakich kolegów odsuniętych od stołka w sejmie wsadzić na stanowisko.Pamiętajmy że za zerwanie umowy ze starym prezesem trzeba zapłacić milionowe odprawy.

  • 2

    9. ~  2011-03-02 11:37:25  host: user-109-243-182-183.play-internet.pl

    to jest niesamowite, jak mentalnośc rodem z PRL jest nadal powszechna, a co przeraża u wielu bardzo młodych ludzi - prywatyzacja to pozbycie sie kłopotów - choćby z idiotami z solidarnosci - od tego momentu to problem inwestora, nie całego społeczenstwa. Prywatny płaci jednak podatki - a chyba o to chodzi, by państwo nie było 'posiadaczem' tylko organizowało to, co w normalnym społeczenstwie nie mozna zorganizować prywatnie (jako jednostki) - czyli wiekszość komunikacji, oswiaty, opieki zdrowotnej, obrony/policji... Przestańcie bełkotac w kółko o jakis srebrach rodowych czy obcym kapitale. Uzywanie pojęć obcy kapitał w dzisiejszych czasach, to swiadectwo kompletnego niezrozumienia dzisiejszego swiata. Czy 'polski' kubica mieszka w monte carlo dlatego że tam ładnie, czy dlatego że nie placi podatków? Czy 'obcy' inwestor, który nie tylko zapłacił za kupno jakiejś firmy panstwu polskiemu, ale dodatkowo inwestuje w tą firmę, jest gorszy czy lepszy od Kubicy?

  • 0

    10. ~  2011-03-02 11:59:04  host: ddf162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    9. Mnie przeraża Twoja mentalność. Zobacz sobie na mądrzejszych za zachodnią granicą, którzy też tak wszystko ochoczo sprzedają czy jednak kupują?

  • 1

    11.  2011-03-02 12:09:56

    #10 Ja popieram wypowiedz #9, państwo nie jest od prowadzenia biznesów, pomijając pewne sytuacje. Państwo powinno dbać o ustawy, by były zrównoważone i nie dyskryminowały nikogo, a w wypadku gdy posiada sie samemu pewne firmy, cięzko uznawać niektóre za bestronne...

  • 1

    12.  2011-03-02 12:14:31

    Nie wiem jak w Polkomelu, ale PKP, PocztaPolska czy też pare innych firm to typowy przykład jak sztuczne utrzymywanie miejsc pracy, nierozsądne zarządzanie i brak szybkich inwestycji przyczynia się do upadku tych firm, i to nie te firmy zarabiają dla państwa, ale my podatnicy utrzymujemy je sztucznie przy życiu. Poczta Polska w 2009 roku ( nie wiem jak teraz) Była jedną z niewielu firm pocztowych (w europie), gdzie liczba pracowników administracyjnych jest większa od tych dostarczających poczte, czy obsługi klienta, no ale lepiej pompować forse by prezesowie dostawali po kilkanaście tysiecy zł, a firma nie upadnie bo i tak jest na garnuszku państwa. Prywatyzacja uchrania przed takimi patologiami. Brak prywatyzacji Stoczni Szczecinskiej, co kolwiek związkowcy nie powiedza, czy PiSowcy (bo za ich czasow tez nic nie zrozbili) to wina braku konkretnych krokow, w tym prywatyzacji... ile mozna doplacać z własnego panstwa na budowanie ruskom statków?

  • -1

    13. ~Abonent  2011-03-02 12:27:45  host: 89-79-81-212.dynamic.chello.pl

    Do 2 : różne są wcielenia dna. Dla mnie to pseudofachowy bełkot dzieciaka "roszadą,prawą rynku". Jak używasz zasłyszanych w tvn pojęć, to sprawdź w słowniku jak to się pisze.Kolejny troll, fachura internetowy z niepełnym gimnazjalnym,powtarzający pojęcia,których nie rozumie.

  • 0

    14. ~?  2011-03-02 12:30:44  host: bss202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Breen a na co innego ty byś był nastawiony jako udziałowiec? Działalość charytatywą pro publico bono? Widać już nie za bardzo widzą zyski skoro sprzedają interes. Krótkofalowo jeszcze jakiś zysk mogą wypracować ale długofalowo nie myślę.Paru frajerów jeszcze się złapie na plusikowe ale jak im zrobią takie numery jak słyszałem to zdechną. Najwięcej osób jakie znam i zmieniły sieć to właśnie z PLUSA.

  • 0

    15. ~  2011-03-02 12:36:44  host: z05-08.opera-mini.net

    Niech kupi tego Plusa szwedzka TeliaSonera lub hiszpańska Telefonica, ale napewno nie Solorz ! Taki z niego wielki kapitalista ? To czemu nie złożył propozycji przejęcia FSO na Żeraniu ? Czesi mają Skodę, a u nas głąby woleli z żółtymi pogadać, niż podpisać kontrakt z VW. Nóż się w kieszeni otwiera na taki stan rzeczy ! 40mln kraj, a nie ma własnego samochodu. Wstyd mi za tych darmozjadów, którzy siedzą teraz w Sejmie i tylko kołduny im rosną. A Plus cóż, lepiej niech będzie pod skrzydłami TeliSonery lub Telefoniki, niż podejrzanego typa Solorza... Jest szansa, że Plus nie poleci na dno, tak jak firma, w której oparłem swoją przyszłość, wierząc, że FSO będzie po kilkunastu latach miało taką renomę jak Mercedes, BMW czy Toyota. Niestety myliłem się i teraz szukam innego zajęcia. Może warsztat mechaniczny otworzę dla pasjonatów starych aut, itp. Marian z Pomiechówka

  • 0

    16. ~Kaligraf  2011-03-02 12:39:54  host: wap.mobile.project4.pl

    Dark, nie masz słownika dzięki roszadą przy dostępie do tegoż dobra. Bzdurne wypociny. A Solorz jest dobrym biznesmenem, jedno imperium wybudował. Potrafi dać o swoją własność.

  • 0

    17. ~wilku  2011-03-02 12:45:33  host: 94-75-90-220.home.aster.pl

    zobaczymy co przyszłość przyniesie, ale jakby nie było powinno wyjść Plusowi na dobre :)

  • 0

    18.  2011-03-02 12:49:29

    #13 Nie oglądam TVNu :P, generalnie od telewizji innej jak HBO stronie. #16 Niby tak, tylko o ile dobrze pamiętam listę najbogatszych z Forbsa jego zyski z czasów bywania na emigracji są nieudokumentowane i owiane tajemnicą. Nie mniej oby jak najwięcej było bogatych Polaków... nie ma w tym krzty zazdrości. Odnośnie roszady, nie wiem szczerze mówiąc o co wam chodzi, pewnie o ą, w prawa rynku to ą mi się przez przypadek wtrąciło i od razu służy to na atak na moją osobę. Popełniam błędy w pisowni, jak każdy, staram się z tym walczyć, czasem są to literówki od zbyt szybkiego pisania... ale proszę cię, nie dyskredytuj mojej opinii na podstawie takich bzdur, bo panie Abonent'cie ty za to nie potrafisz spacji stawiać z tego co widzę, i to ma oznaczać, że jesteś kretynem i masz brak wiedzy? Oczywiście odpowiedz domyślna brzmi: Nie, ale nie wiem jak to wygląda w twojej opinii.

  • 0

    19. ~nt25  2011-03-02 14:10:18  host: ome138.internetdsl.tpnet.pl

    To, że się źle dzieje wiemy wszyscy - nasz Rzad ma nas w d..., ale jeżeli chodzi o inwestora to Boze broń Plusa przed Solorzem i przed funduszami inwestycyjnymi, fundusze będa ograniczć wszystko byle tylko skoczyła rentownośc i dochód firmy, a Solorz potrzebuje infrastruktury. Zreszta jedną firmę związaną z Plusem juz kupił.. Jak ktos pamięta jeszcze mPunkt - którego nota bene juz nie ma... Powinno dac do myslenia...

  • 0

    20. ~muzzy  2011-03-02 15:25:02  host: public-gprs124272.centertel.pl

    Dlaczego wielu z Was nie podoba się pomysł przejęcia Plusa przez fundusze? Z tego co pamiętam operator sieci Play czyli P4 jest kontrolowane własnie przez fundusze i moim zdaniem całkiem dobrze im ta kontrola wychodzi. Agresywna polityka cenowa Play spowodowała znaczny spadek cen usług telekomunikacyjnych. Darkeners błędy ortografizne owszem robi ale to nie znaczy że nie pisze z sensem.

  • 0

    21. ~nt25  2011-03-02 15:35:14  host: ome138.internetdsl.tpnet.pl

    Fundusze, które przejmuja dana firme dążą do podniesienia jej wartości rynkowej każdym mozliwym sposobem... Zazwyczaj kosztem ludzi. A jakby nie patrzec Polkomtel ma sporo pracowników. Nie wiem -może nie mam racji, ale mam wrazenie że i na ofertę i na firme bardziej pozytywnie wpłynęła by np. TeliaSonera

  • 0

    22. ~ala  2011-03-02 15:57:19  host: public-gprs7208.centertel.pl

    ale by było jajo, jak Pan Solorz by to kupił... w końcu on ma częstotliwości... a plus lokalizacje. HSPA+900, LTE1800 dodane do nadajników PLUS. Ale by się działo... normalnie Cyfrowy Polsat Plus :)

  • 0

    23. ~  2011-03-02 17:55:22  host: t14-16.opera-mini.net

    Z jednej strony ludzie chcą by plus był polski a z drugiej strony solorz im nie pasuje i wolęli by dać za darmo komuś z zza granicy. W jednym kawale pamiętam reakcje ludzi poszczególnych nacji na wieśc że krowa sąsiada daje hektolitry mleka. Reakcja polaka było stwierdzenie "a żeby mu zdechła"

  • 0

    24. ~Darkeners  2011-03-02 19:46:38  host: user-46-112-215-173.play-internet.pl

    18 mld to nie takie darmo...

  • 0

    25. ~Brak nicku*****  2011-03-02 20:08:17  host: dng238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To jest już napewno IV rozbiór POlski. Przedtem Idea potem Era, teraz PLus+( . IV rozbiór.

  • 0

    26. ~ZICO  2011-03-04 11:59:20  host: user-109-243-139-135.play-internet.pl

    #2: Aż mi ciebie człowieczku żal. Czy ty w ogole wiesz czym jest prywatyzacja? Chyba nie bardzo skoro probujesz się wypowiadać na temat stoczni. W Polsce pojęcie prywatyzacji myli się z pojęciem złodziejstwa i ty wlaśnie to robisz. Wracaj do piaskownicy #9: Aż ciśnie się na usta: Głupcze-kto ci tak wyprał mózg? Kształcisz się na wykładach Balcerowicza? Ty dopiero nie masz pojęcia o dzisiejszym świecie mówiąc, że nie ma czegoś takiego jak obcy kapitał i że negujesz własność państwową. A co powiesz mądralo na to, że firmy przejmujące nasze sieci komórkowe mają większościowe udziały swoich państw? Sprawdź sobie DT i FT. A wiesz coś na temat transferowania nieopodatkowanej kasy z Polski do Francji przez FT? Chyba nie bardzo, bo nie pisałbyś w swojej naiwności o ochlapach w postaci tzw. podatku jakie placą do naszego budżetu obce firmy. Nie wiem czy to co piszesz jest tylko prowokacją czy aż tak głupi jesteś ale nie myl pojęcia swobodnego przeplywu kapitału z pojęciem własności kapitału. Jednym słowem albo jesteś kompletnie zielony na temat wielkich światowych gospodarek gdzie strategiczne przedsiębiorstwa pozostają pod kontrolą państwa albo piszesz to celowo ponieważ myślisz i postępujesz tak samo jak ci zdrajcy, którzy są teraz u władzy.

Dodaj swoją opinię