Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szefowie europejskich telekomów chcą deregulacji rynków

Szefowie europejskich telekomów chcą deregulacji rynków

WitekT 11 Czerwca 2006 16:48

0 0

Kilkudziesięciu szefów europejskich firm telekomunikacyjnych przyjechało 7. czerwca do Brukseli, by domagać się od Komisji Europejskiej deregulacji sektora telekomunikacyjnego, która dałaby impuls do nowych inwestycji.

Obecny w Brukseli prezes Telekomunikacji Polskiej Marek Józefiak domagał się "zachęt" do inwestowania. Zwrócił uwagę na problem wciąż nierozwiniętej infrastruktury w nowych krajach członkowskich, takich jak Polska, Węgry, Czechy i Słowacja.

Jego zdaniem obowiązujące w Polsce przepisy nie gwarantują operatorom bezpiecznych, stabilnych warunków inwestowania. Jaki jest dla nas interes budowania linii na oddalonym obszarze, skoro zaraz może się zgłosić konkurent i od nas tę linię przejąć? Jaki mamy interes w podłączaniu wielkim kosztem nowego abonenta, skoro może on zaraz przejść do konkurencji? – pytał retorycznie Józefiak.




Inwestycji jest coraz więcej, ale nadal jesteśmy w tyle za naszymi partnerami spoza Europy - ubolewał na konferencji prasowej Michael Bartholomew, szef stowarzyszenia ETNO, które skupia 35 europejskich operatorów telekomunikacyjnych. Jego zdaniem istniejące przepisy unijne nie są dostosowane do obecnych realiów rynkowych, a przede wszystkim nie stymulują inwestycji. Potrzebujemy sygnału, by zainwestować! Nieprzewidywalność i brak pewności na rynku – to są przeszkody – powiedział.

Komisja Europejska właśnie pracuje nad nowelizacją unijnych przepisów z zakresu telekomunikacji. Odpowiedzialna za to komisarz ds. społeczeństwa informatycznego i mediów Viviane Reding ma przedstawić założenia proponowanych zmian 28. czerwca.

Podczas spotkania z panią komisarz, prezesi argumentowali, że deregulacja jest potrzebna, by zwiększyć konkurencyjność europejskich operatorów. W tym miejscu wróciła sprawa wygórowanych - zdaniem Komisji Europejskiej – stawek za roaming w rozmowach przez telefony komórkowe. Viviane Reding wciąż naciska na obniżenie stawek, co jest nie w smak wielu operatorom. Szef Telekom Austria – Boris Nemsic – powiedział po spotkaniu, że jest bardzo rozczarowany.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~  2006-06-11 17:16:12  host: nat01.rtk.net.pl

    czytając ten artykuł będąc w Austrii zdecydowanie nie kupował bym telefonu z Telekom Austria...
    Druga &TP...??
    Koszmar KE powinna się zająć tymi operatorami - jak to nie można zarobić - nawet jak wejdzie konkurencja - to przecież zapłaci właścicielowi sieci za korzystanie z Jego łączy - więc dlaczego Ci wielcy operatorzy bredzą że Im to się nie opłaca..??!!
    A opłaty międzynarodowe trzeba drastycznie zmniejszyć - a jak nie to założyć kilka dużych sieci dostarczających stały tani szerokopasmowy dostęp do internetu, czy większe inwestycje np w Wi Max - czy jakoś tak - to wtedy telefonia internetowa stanie się bardziej dostępna, a Ona zdecydowanie jest tańsza od tradycyjnej telefonii i najważniejsze -brak abonamentu - wystarczy że się płaci za internet. I moim zdaniem tak powinno być - a skoro takie firmy jak &TP nie chcą inwestować w infrastrukturę, w nowe technologie - to w przypadku &TP niech pakują manatki - i wracają do Francji (mam na myśli France Telekom) a TP albo zacznie współpracować z alternatywnymi dostawcami i zaczną razem inwestować w nowe technologie - albo niech zamkną TP - i nasz rząd niech rozpisze przetarg na prowadzenie ogólnodostępnego dostawcy telekomunikacyjnego (stacjonarnej telefonii i interentu) w końcu to TP - &TP powstało kiedyś z naszych podatków - z naszych podatków zrobili infrastrukturę, z naszych pieniędzy kupili sprzęt - zaczęli działać - więc teraz niech nie "płaczą" bo źle nie mają...
    A to że robią ludzi w balona i Im samym nie idzie (bo są za chytrzy i za drodzy) i konkurencji też nie chcą wpóścić na rynek - to nie jest dobrą rzeczą!!!
    Moim skromnym zdaniem - powinni się teraz głównie skupić na szerokopasmowym szybkim dostępie do internetu - wieloma funkcjami dodatkowymi (za free!! - funkcje dodatkowe - bo trudno by pobierać opłaty ze darmowe kanały telewizyjne czy radiowe które są ogólnie dostępne i niekodowane..!)
    A &TP jak zwykle źle kombinuje - jak reszta telefonii stacjonarnych dalej tak kombinuje - to czas powiedzieć ST

  • 0

    2.  2006-06-11 17:22:12

    Tak jest - trzeba TP i innym ich pokroju powiedzieć - jak sie nie podoba to pakujcie manatki i sp*** . a poeratorzy komórkowi z Europy - powinni obciąć koszty korzystania z roamingu o 80% ,oni juz i tak się nachapali - teraz możnaby zrobic cos takiego - wszsytkie satwki w promocje - 80% i już :)

  • 0

    3.  2006-06-11 17:23:28

    można ?? można,tylko trzeba mieć odrobinę dobrej woli :)

  • 0

    4. ~Longman  2006-06-11 18:07:22  host: euj28.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czytajac powyzsze wiadomosci przypomina mi sie dowcip: "co oznacza ze partia jest konserwatywno-liberalna?" "Oznacza to ze jest liberalna dla kolesi i konserwatywna wobec wszystkich innych". A powaznie - taki apel (domyslam sie narodowych molochow, do niedawna monopolistow) to wolanie o ograniczenie konkurencji i chronienie firm obecnie bedacych na rynku europejskim. Co ciekawe - to ze te firmy istnieja jest zaprzeczeniem rownosci konkurencji, bo zazwyczaj to firmy ktore na jakims etapie rozwoju korzystaly z wsparcia publicznego (skarbow poszczegolnych panstw). I wlasnie dlatego powstaly i isnialy FT, DT czy TP SA a nie dlatego, ze byly tak dobre w dzialaniach biznnesowych, ze zmonopolizowaly rynek. System liberalny (a nie np. etatystyczny) jest dobry jak sie spelni kilka zalozen. Dwa najwazniejsze to: 1. brak barier wejscia na rynek 2. brak monopoli A tu slyszy sie nawolywania do lamania owych zasad. Ciekawe tez ze nie slyszalo sie tego typu opinii w krajach firm przejmujacych telekomy podczas przejmowania telekomow w Polsce czy Czechach.

  • 0

    5. ~andrzejisko  2006-06-11 18:26:45  host: public-gprs1162.centertel.pl

    a czy zdajecie siobie sprawe jakie sa koszty podlaczenia telefonu na w miejscach oddalonych powiedzmy o 5 km koszty sa wielkie ty wydajesz kupe kasy zeby na wiosce mieli telefon a potem takie tele2 kupuje cala linie bo prawo tak nakazuje tp zarabia miesiecznie 25 zl nawet nie zarabia bo ponosi koszty konserwacji a na inwestycje wydala 100tys to jaki to biznes ???

  • 0

    6. ~andrzejisko  2006-06-11 18:29:51  host: public-gprs1162.centertel.pl

    netia czy dialog maja siec na wioskach?? albo mniejszych miasteczkach nie bo im sie nie oplaca albo takie tele2 co zrobilo zeby zwiekszyc dostepnosc telefonow internetu w Polsce nic a wiec nie gadajcie bo dzieki temu ze caly czas sa nowe inwestycje wiekszosc z nas moze czytac to forum i miec telefon w domu

  • 0

    7. ~andrzejisko  2006-06-11 18:38:27  host: public-gprs1162.centertel.pl

    aaa i jeszcze jeden przyklad taki z zycia wziety jest firm na tej ulicy jest dialog i tp tyle ze kazdy z nich ma siec nie po tej stronie musza sie przekopac przez ulice firma jest duza na tel wydaje ok 3000 zł dialogowi sie nie oplaca za drogie koszty podlaczenia tp to robi

  • 0

    8. ~Longman  2006-06-11 18:43:33  host: euj28.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *andrzejisko, ale jest to klasyczny sposob obrony przed WiMaksem i telefonia komorkowa, a nie dbaloscia o klienta. W przypadku czesci telekomow (np. polskim...) krajowy monopolista podlaczal radiolinie ktore pozostaly mu w spadku po NMT. Argumenty telekomow uwazam za mocno demagogiczne.

  • 0

    9. ~jarekt  2006-06-11 18:53:04  host: bzm107.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W zasadzie argument o misji spolecznej telekomow (podlaczamy wioski doplacajac do interesu dla dobra kraju) jest mocno na wyrost. TP nie ma zadnego prawnego obowiazku podpinania kogokolwiek i FT nie wyda nawet 1 zl jesli mu sie to nie oplaci. Z drugiej strony jaki ma sens robienie dziur w ziemi i ciagkniecie kabli miedzialnych w erze internetu bezprzewodowego 1mb przez komorke? Juz za 5 lat bedziemy pekac do rozpuku czytajac archiwalne newsy o koniecznosci ciagniecia kabla przynajmniej do soltysa zeby mozna bylo pogotowie wezwac w razie problemow. Reasumujac - kazda zlotowka wydana na telefonie naziemna to zlotowka wyrzucona w bloto.

  • 0

    10.  2006-06-11 19:24:30

    Panowie, zapominacie o jednym - od niecałego miesiąca TP jest operatorem świadczącym usługi powszechne. Dzięki temu NIE MA prawa odmowić podłączenia telefonu GDZIEKOLWIEK w Polsce. Jeżeli jest to dla niej deficytowe, to Skarb Państwa jej to wyrównuje. To raz. Dwa - prezes UKE kilkukrotnie twierdziła, że ma świadomość tego, że ceny w ofertach ramowych dotyczących różnego rodzaju uwalniania "kabelków" muszą być tak ustalane, żeby wraz ze wzrostem "zabieranych" TP kabelków bardziej opłacało się budować własną infrastrukturę niż "wypożyczać" od TP.

  • 0

    11.  2006-06-11 20:15:07

    a co powiesz WitkuT o usłudze blokowania połączeń powyżej zadanej wysokości faktury? tp nie świadczy jej na sekundowych planach taryfowych. wg mnie jest to łamanie prawa (przecież majac neo nie moge mieć planu impulsowego)!

  • 0

    12.  2006-06-11 20:17:49

    kamilgruszka: nie słyszałem o takich problemach, ale jeżeli rzeczywiście są, to masz rację mówiąc, że to łamanie prawa.

  • 0

    13.  2006-06-11 20:26:16

    dzwoniłem wczoraj na blulajn i tam mnie pan konsultant o tym poinformował. zastanawiam się gdzie by tu można intrweniować w tej sprawie.

  • 0

    14. ~Pipek Hlipek  2006-06-11 21:25:28  host: gaja.tpnet.pl

    @1: Tak, a najlepiej wszystko za darmo.

  • 0

    15. ~Gear  2006-06-12 04:12:11  host: bnb225.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kamilgruszka: mozna miec neo w planach impulsowych (np. standardowy)!

  • 0

    16.  2006-06-12 09:33:47

    nie ma takiego planu w obecnie dostepnych dla uzytkownikow neostrady. poza tym coście sie uczepili tych impulsowych? prawo chyba jest takie same dla wszystkiech niezaleznie czy maja naliczanie impulsowe czy sekundowe? wyraźnie jest napisane "możliwości zablokowania połączeń wychodzących powyżej określonej przez abonenta górnej kwoty faktury" to cytat z prawa telekomukacyjnego! a zeby daleko nie szukac operatorzy komorkowi zawsze mieli górny limit dla nowych abonentow bodajze 500zł. jak sie chce to mozna.

  • 0

    17. ~  2006-06-12 11:18:00  host: h82-143-162-5-static.e-wro.net.pl

    kamilgruszka: Zglos sie z tym do UKE !

Dodaj swoją opinię