Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Szef ABW nielegalnie kopiował dane telekomunikacyjne?

Szef ABW nielegalnie kopiował dane telekomunikacyjne?

WitekT 16 Czerwca 2009 09:30

0 0

Czy obecny szef ABW złamał prawo? Tak sugerują zeznania ze śledztwa w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej, kiedy Krzysztof Bondaryk pracował w PTC - pisze Rzeczpospolita.

Krzysztof Bondaryk pracował w PTC w latach 2005 - 2006. Był pełnomocnikiem ds. ochrony informacji niejawnych. W PTC działały wtedy dwa zarządy roszczące sobie prawo do kierowania spółką. Jeden związany z francuską firmą Vivendi, a drugi z Elektrimem Zygmunta Solorza, właściciela Polsatu. Bondaryk był delegowany przez stronę Solorza.

Według Władysława Naja, poprzednika Bondaryka na stanowisku pełnomocnika, na przełomie lutego i marca 2005 roku doszło do spotkania, w którym Bondaryk mówił, że zbliżają się wybory i pytał kto interesuje się Zygmuntem Solorzem. Inny świadek - inspektor bezpieczeństwa teleinformatycznego Eugeniusz T. - zeznał, że za czasów Bondaryka zlecono zgranie na płyty informacji o wnioskach służb badających m.in. zabójstwo generała Marka Papały. Chodziło o dane z komputera jednego z pracowników, który - według zeznań Nai - zajmował się m.in. sprawą gen. Papały, w którą zaangażowane były osoby z kręgu Polsatu. O kopiowaniu nie były poinformowane służby specjalne, choć powinny.




Większość czynności w śledztwie przeprowadziła ABW. Umorzono je 31. stycznia 2008 roku, dwa tygodnie wcześniej Bondaryk objął oficjalnie stanowisko szefa Agencji.

W tej sprawie Bondaryk zeznawał w towarzystwie adwokata. Zasłaniał się często brakiem pamięci. Zygmunt Solorz został przesłuchany w tej sprawie 12. lipca 2007 roku. Przyznał, że zna Krzysztofa Bondaryka, który dla niego pracował, ale nigdy nie prosił, by sprawdził, czy ktoś zbiera na niego materiały. Jak dodał, nie interesują go sprawy związane z polityką.

Śledztwo w sprawie wycieku danych z PTC było główną przyczyną, dla której poprzedni rząd chciał zmienić prawo telekomunikacyjne i pozbawić operatorów wiedzy o tym, czym interesują się służby specjalne. Przygotowano nowelizację, lecz nie zdołano jej wówczas uchwalić. Nowelizację poparli również nowi szefowie służb specjalnych mianowani już za czasów koalicji PO - PSL oraz szef CBA Mariusz Kamiński. Pół roku temu Rzeczpospolita ujawniła, że mimo uzgodnień międzyresortowych i między służbami Bondaryk usiłował do końca torpedować zmianę przepisów.

Źródło tekstu: Rzeczpsopolita     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~mirekb  2009-06-16 10:20:43  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    wreszcie ktos sie za niego wziął..

  • 0

    2. ~axel  2009-06-16 10:41:10  host: public-gprs26541.centertel.pl

    ciekawe, czemu tuż po wyborach znowu o tym piszą? zaczyna się nowe rozdanie? z tego co kojarzę, to on był pisuarem

  • 0

    3.  2009-06-16 10:43:33

    Z tego co kojarzę to jest POpaprańcem.

  • 0

    4.  2009-06-16 10:54:32

    Krzysztof Bondaryk (ur. 12 grudnia 1959 w Białymstoku) – szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od 2007. Wcześniej urzędnik MSWiA, współpracownik Janusza Tomaszewskiego w rządzie Jerzego Buzka, ekspert bankowy, członek Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

  • 0

    5.  2009-06-16 10:54:45

    co ma za znaczenie skąd jest? ważne gdzie ma wylądować - za kratami, jeśli łamał prawo!

  • 0

    6.  2009-06-16 10:56:39

    Oczywiście, że ma znaczenie skąd jest. W czasach polityki miłości i powszechnego przypisywania wszelkiego zła tym "obrzydłym pisuarom" wskazywanie, że rzeczywistość wcale nie jest taka różowa jak by się nam wydawało jest konieczne.

  • 0

    7.  2009-06-16 11:00:14

    no tak - ma to znaczenie dla ludzi uwielbiających takie przepychaniki ;-) Mnie to jednak zupenie nie obchodzi. Złodziej ma siedzieć w więzieniu.

  • 0

    8.  2009-06-16 11:10:01

    Tu nie chodzi o przepychanki. Mam po prostu dość wycierania sobie gęby PiSem.

  • 0

    9.  2009-06-16 11:15:11

    ja też - ale dla mnie nie ma znaczenia kto kim sobie gębę wyciera, bo dotyczy to wszystkich "najwyższej jakości" naszych "polityków". wszyscy są siebie warci.

  • 0

    10. ~z  2009-06-16 11:18:54  host: cou140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no to ma znaczenie, bo PO może go kryć. cóż, takie mamy "piękne"czasy

  • 0

    11.  2009-06-16 11:21:47

    ~z - nie powinni... jeśłi kradła, czy łamał inaczej prawo, powinien siedzieć, a PO (zresztą jak każda partia która chce rządzić krajem) powinna się pozbywać takich ludzi i to z hukiem!

  • 0

    12. ~  2009-06-16 11:23:12  host: host-89-167-50-23.nplay.net.pl

    #8 to idź się pożal na onet.pl

  • 0

    13.  2009-06-16 11:26:08

    Twój post #12 świadczy o tym, że nie nadajesz się do jakiejkolwiek dyskusji.

  • 0

    14. ~m  2009-06-16 13:16:29  host: web03.odrioo.com

    Moja teza ze fanatycy paly to jednoczesnie pretorianie Kaczynskich sie potwierdza.

  • 0

    15. ~m  2009-06-16 13:16:51  host: web03.odrioo.com

    To bylam ja - Malpa w czerwonym :)

  • 0

    16. ~ziomek13  2009-06-16 15:59:39  host: azx66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tym razem popieram wlo w 100% i gówno mnie skad kto jest bo i tak nigdy nie głosuje lub inaczej raz na 10 lat

  • 0

    17.  2009-06-16 19:39:52

    ~ziomek13 - no a co ma do tego głosowanie? ja korzystam z tego prawa i zawsze głosuję - już od 20 lat. Co nie ma wpływu na moje opinie o złodziejach - czy z partii którą popierałem w wyborach czy innej ;-)

  • 0

    18. ~czytaj_ze_zrozumieniem  2009-06-16 19:45:26  host: proxy2.anon-online.org

    No o czym Wy tu piszecie ??. Cały problem polega na tym, ze Bondaryk nigdy nie powinien być zatrudniony w firmie gdzie mógł wkładać paluszki w sprawy tajne. Ubek to Ubek wiadomo, że tam się jest na zawsze i ma się swoje powiązania. Druga sprawa - dostał te nie pamiętam ale ok 1,5 mln złotych za co ??? za zakaz konkurencji !!- to są czyste kpiny ze zdrowego rozsądku a niby jaką to jest konkurencja stołek ABW ??? - odszedł na stołek rządowy więc nic nie powinien dostać ale dostał: the question is za co ??? bo facet kwalifikacje ma marne jak na GSM. Pytanie następne a dlaczego zatrudnił go Tusk ??? wiadomo było, że facet jest "nie teges". No i te marzenie służb aby dorwać się do podsłuchów bez nadzoru operatora - to się będzie działo a ja się pytam ?? sąd uznał, że podsłuchy w sprawie Kaczmarka w sumie 6 były nie legalne kto za to odpowie ??. Panie Kaczmarek - wytocz Pan proces operatorowi, że umożliwił służbom nie legalne podsłuchiwanie co masz Pan do stracenia ???. Jak chcą nie legalnie podsłuchiwać to niech se kupią film z Bondem i niech się podszkolą.

  • 0

    19. ~nick  2009-06-17 00:53:03  host: affw196.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ciekawe kiedy wezmą sie za Ziobrę.

Dodaj swoją opinię