Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości System nawigacji w... bucie

System nawigacji w... bucie

Ringu 3 Grudnia 2010 20:38

0 0

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej i Carnegie Mellon opracowali system pozycjonowania, który po doczepieniu do buta, pozwala odnaleźć drogę w miejscach, do których nie dociera sygnał satelity GPS.

Są sytuacje, w których GPS jest niedostępny - na przykład gdy jesteśmy w budynku, pod ziemią, lub w miejscach, w których połączenie satelitarne jest blokowana przez różne wysokie obiekty. - mówi dr Dan Stancil, profesor i kierownik Katedry Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. Co można zrobić bez satelity?

Jednym z rozwiązań jest użycie urządzenia do nawigacji inercyjnej. Jest to urządzenie elektroniczne, które mierzy swoje przyspieszenie przy pomocy specjalnych systemów żyroskopowych. Dzięki temu sprzęt jest w stanie obliczyć swoje względne położenie. Systemy tego rodzaju są powszechnie używane w łodziach podwodnych.

Po połączeniu systemu inercyjnego z systemem satelitarnym można śledzić dalej swoje położenie, jeżeli utracimy sygnał GPS. Przykładowo po wejściu do jaskini i utracie zasięgu, można użyć systemu inercyjnego, aby odtworzyć swoje kroki od ostatniej znanej lokalizacji GPS i znaleźć drogę z powrotem.
Największym problemem jest dokładność urządzeń żyroskopowych. Nawet najmniejszy błąd pomiaru powoduje znaczne komplikacje. Przykładowo system może pokazywać ruch z prędkością rzędu 0,1 metra na sekundę, gdy w rzeczywistości stoi się w miejscu. Już po trzech minutach błąd będzie sięgał 18 metrów.

Jeżeli można byłoby w jednoznaczny sposób określić czas, w którym prędkość jest zerowa, dokładność urządzenia byłaby znacznie większa.

Naukowcy stworzyli prototyp czujnika radarowego, które mocuje się w bucie. Urządzenie to bada odległość między podeszwą buta a poziomem gruntu. Jeżeli dystans ten nie zmienia się w ustalonym odcinku czasu, to do systemu nawigacji wysyłany jest sygnał informujący o tym, że użytkownik stoi w miejscu. Pozwala to znacznie zmniejszyć skumulowane błędy urządzeń pomiarowych.

Innymi słowy - komputer nawigujący zestawia dane z buta i systemu inercyjnego, a następnie wylicza położenie na podstawie ostatnio odebranych danych z satelity GPS.

Źródło tekstu: sciencedaily.com     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 1

  4. ~  2010-12-04 01:27:46  host: undef-c-243.interblock.pl

  Można pójść dalej i zamiast systemu radarowego, mierzącego tylko zgrubną odległość buta od podłoża, zamontować w podeszwie buta układ optyczny działający podobnie jak w myszce komputerowej. Zapewni on super dokładność dzięki znajomości przemieszczeń w poszczególnych krokach.

 • 0

  5. ~  2010-12-04 09:26:14  host: z18-16.opera-mini.net

  czyli co wynika z tej informacji? Ze urzadzenie jest i funkcjonuje, czy ze ktos je obmyslil teoretycznie i z jskini nigdy nikt nie wyjdze polegajac n takim bucie, bo co chwile bedzie uderzal w sciane blizsza niz 18 metrow? A moze jeszcze tak opisac jak podaje/odczytuje polozenie? Krok w lewo?

 • -1

  7. ~  2010-12-04 14:54:49  host: 77-255-188-173.adsl.inetia.pl

  A komu takie urządzenie potrzebne. Chyba tylko niewidomym a i to może go doprowadzić w niezły zaułek.

 • 1

  8.  2010-12-04 18:53:16

  heh. idzcie kupic nowego giepeesa z najnowszymi mapami. jesli je chociaz potraficie przeczytac ze zrozumieniem. niezla ciekawostka, raczej niszowe zastosowania widze ale mimo to ciekawe rozwiaznie

 • 0

  13. ~liberał z PO  2010-12-05 18:50:34  host: ip-94-42-12-33.multimo.pl

  A po co w bucie? Nie lepiej wszczepić czipa pod skórę?

 • 0

  14. ~Smutu  2010-12-06 09:15:53  host: 163.244.62.214

  Jeśli dobrze zrozumiałem to będzie to działało tylko jak będziemy szli lub biegli, Jeśli wsiądziesz np. w tunelu jako pasażer na motor (rower) lub do samochodu to system nie zauważy że nie robisz kroków a ty się będziesz przemieszczał...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet