Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Symbian^3 nie zostanie porzucony

Symbian^3 nie zostanie porzucony

Q! 28 Lutego 2011 11:52

0 0

Mimo sojuszu z Microsoftem, Nokia nie zamierza porzucać swojego Symbiana^3 i już szykuje pierwsze poważne zmiany w jego interfejsie. Nowy wygląd zyskają m.in. ikony, ekran główny oraz widżety.

Najbardziej widoczną na pierwszy rzut oka zmianą będzie nowy wygląd ikon - zostaną one ujednolicone, a ich charakter będzie rysunkowy. Pasek nawigacyjny składać się będzie z czterech nowych ikon, wśród których znajdziemy m.in. tą prowadzącą do wyszukiwania.

Również system widżetów, który do tej pory nie grzeszył elastycznością, zyska nowy wymiar. Chociaż akurat w tym przypadku jest więcej niewiadomych niż wiadomych. Jednak największą zmianę czeka system powiadomień systemu o nowych i aktualnych zdarzeniach.

Zostanie on oparty o rozwiązanie znane z systemu Android - na górze ekranu, w miejscu informacji o zasięgu, stanie baterii itd., znajdzie się pasek, który będzie można rozwinąć w dół. Da to dostęp do wszystkich powiadomień, bez konieczności zagłębiania się w menu.

Jednak zanim to nastąpi, Nokia przygotowała aktualizacją starego Symbiana^3. Wśród nowości znajdziemy tutaj możliwość przeglądania zasobów sieci w kartach wraz z szybkim przełączaniem się pomiędzy nimi, profile czasowe oraz wyraźnie ulepszonego klienta pocztowego.




Dzięki poprawieniu wydajności systemu bateria urządzeń ma działać do 25% dłużej.

Nowa wersja starego Symbiana^3 oznaczona będzie jako PR2.0.

Na filmie wideo poniżej można zobaczyć m.in. nowy interfejs aplikacji pocztowej i przeglądarki internetowej.



Data udostępnienia PR2.0 wciąż nie jest znana, jednak według nieoficjalnych informacji może to nastąpić już na przełomie marca i kwietnia.

Źródło tekstu: MyNokiaBlog, wł     

Dodaj do:
w sumie: 28
  • 1

    10. ~ktry  2011-02-28 12:08:23  host: azf43.internetdsl.tpnet.pl

    No i bardzo mnie cieszy taka decyzja ze strony Noki.Symbian na N8 naprawdę działa rewelacyjnie tak jak i telefon.Ma kilka niedociągnięc,np.przeglądarka,ale ja używam opery i jestem bardzo zadowolony.Android mi nie pasi,bada od Samsunga to także nie dla mnie.Testowałem po kilka tygodni na dobrych smartfonach oba systemy.W końcu padło na N8 i jak dla mnie rewelacja to jest to czego szukałem przez kilka miesięcy.

  • 2

    11.  2011-02-28 12:12:38

    @ ktry nokia wypuściła właśnie beta wersję nowej przeglądarki opartej na javie ( po przejęciu novaryy ) ma kompresję danych tak jak opera mini za miesiąc lub dwa pojawi się wersja finalna. pZdr

  • 1

    12.  2011-02-28 12:21:13

    zapowiada sie rewelacyjnie

  • 2

    13. ~ktry  2011-02-28 12:27:09  host: azf43.internetdsl.tpnet.pl

    prze123 poczekamy zobaczymy,oby to działało tak jak opera mini,akurat nie jest dla mnie istotne że opera pobiera sporo danych tylko jest wolniejsza od mini.Mam 1Gb w abonamencie co mi spokojnie wystarcza nawet na słuchanie radia.

  • 0

    14. ~robren  2011-02-28 12:31:29  host: host85.marbis.pl

    bez zakladek(paru ekranow) nie ma systemu. na jednym duzo nie idzie zrobic. mam nokie 5530 i to dno.....

  • -1

    15. ~denis  2011-02-28 12:39:27  host: c58-44.icpnet.pl

    Mały ort: "Pasek nawigacyjny składać się będzie z czterech nowych ikon, wśród których znajdziemy m.in. tą prowadzącą do wyszukiwania." Powinno być "tę".

  • 1

    16. ~issa  2011-02-28 13:30:38  host: public-gprs50703.centertel.pl

    matteo - albo zainstalować Alien Dalvik. Pojawił się już news o implementacji wirtualnej maszyny Dalvika na Nokię a dziś na tablet RIM czyli Playbooka. To przewraca wszystko do góry nogami, szczególnie w kontekście sklepu z aplikacjami pod Androida jaki otworzy Amazon. Co do Symbiana, co kto lubi, używałem rok Galaxy i7500, G1, HTC Desire równolegle z Nokiami i ostatecznie stwierdziłem, że Android jakkolwiek jest pięknym, wspaniale konfigurowalnym i bardzo przyjaznym systemem, nie oferuje mi, oceniając wedle moich potrzeb oczywiście, nic czego nie miałbym na Nokii. Na dodatek styl Blackberry, to jest miłość do grobowej deski, nie da się z tego wyleczyć, chyba, że ktoś pisze maile mające 4 słowa jak Steve;), skończyłem na Nokii E5 + Nokia E71 i szczerze wątpię by w perspektywie roku, półtora coś mogło mnie zmotywować do zmiany, na pewno nie potrzeby kreowane na siłę w postaci kilkuset aplikacji (które do tej pory były mi zbędne), kolejnych megapikseli czy rdzeni procesora.

  • -1

    17. ~...  2011-02-28 13:45:51  host: 213.158.217.217

    Ciekawe co teraz powiedzą teoretycy od dziecięcych ikon w Androidzie. Nokia uważa inaczej moi drodzy jej stronnicy, a ja uważam że nie ma racji, podobnie jak Ci którzy uważają za nieodpowiednie ikony w Androidzie. Uważam też że 80% procent czytających te słowa ich nie zrozumie. Czas minusować.

  • 1

    18.  2011-02-28 13:52:12

    17 - Kwestia gustu. Tobie podobają się takie, innym... inne. Zresztą ludzie, którzy korzystają z systemów operacyjnych nie mają problemu ze zmienianiem ikon, co?

  • 0

    19.  2011-02-28 14:05:02

    issa: jest dużo racji w tym co piszesz. Skusiłem się na E7-00 i iPhone'a 4. Zobaczymy co pokaże E7. Wyzbyłem się póki co wszystkich androidów.

  • 0

    20. ~Pest  2011-02-28 18:17:09  host: 87-204-165-158.ujscie.net

    I bardzo dobrze :D Google, Microsoft, Apple, Nokia, Blackberry, Palm - i konkurencja nie śpi :)

  • 1

    21. ~magg0t  2011-02-28 18:38:13  host: 89-76-199-76.dynamic.chello.pl

    matteo. Jak to "skusiłeś" się na E7 ? Przecież oficjalnie jeszcze nie jest dostępna. Ja już miałem okazję się nią okazję pobawić 2 dni, dzięki znajomościom w orange. Co ciekawe miała jeszcze oznaczenie C0. W mojej opinii to dokładnie nokia N8 ze słabszym aparatem (szczerze powiedziawszy tragedia, i pisze to pomimo że wszyscy znajomi mają mnie za funboya nokii) i klawiatura qwerty której strasznie mi brakuje w N8 :) Teraz nie wiem na co wymienić moje wysłużone n95 8gb. Oba mi się podobają. Chociaż z cena E7 to troche nokia wyskoczyła jak filip z konopi. 500-600 zł za to samo z biednym aparatem i tylko dodaną klawiatura to troche przesada :) w sumie pominąłem jeszcze fakt braku w E7 wejścia na ładowarke z bolcem obok portu usb jak to ma miejsce w przypadku N8.

  • -1

    22. ~  2011-02-28 19:11:02  host: apn-95-40-97-191.dynamic.gprs.plus.pl

    Nokia niech się zdecyduje co w końcu chce , Czy Symbiana , czy Mamemo czy też WP7 . I mogli by w końcu dawać lepsze procki w tym swoim sprzęcie , bo cena podobna do konkurencji a procesor 40% słabszy . Wiem że w Symbianie daje jakoś radę , ale od nadmiaru głowa nie boli .

  • 0

    23. ~karol  2011-02-28 19:50:13  host: user-46-112-92-94.play-internet.pl

    czy ta aktualizacja będzie dostępna dla nokii e5?

  • 0

    24.  2011-02-28 22:09:51

    taa, i Nokii się wydaje że ludzie przy zdrowych zmysłach uwierzą im po tym jak wcześnie zaprezentowali wykres obrazujący plan stopniowego wprowadzania telefonów opartych z WindowsPhone7 wraz z równoczesnym wymagaszaniem (do zera!!) produkcji telefonów opartych o Symbian.

  • 0

    25.  2011-02-28 22:43:33

    @17 Masz rację - piszesz bardzo niezrozumiale.

  • 0

    26. ~...  2011-02-28 22:56:09  host: 213.158.217.169

    @25 Jak dla kogo. Minusik już jeden złapany a moja radość wielka. Drzewiej inaczej bywało, ale onegdaj cierpliwym był. Bycza ma dynia o baranią głowę rozbijać się musi i skutek z tego mizerny, bo oponent bierny:)

  • 0

    27.  2011-03-01 08:42:15

    A jak wam się podoba taki symbian?: http://www.youtube.com/watch?v=qP3u58uvJ4U

  • 0

    28. ~ziiom  2011-03-01 09:33:30  host: 84-10-63-247.dynamic.chello.pl

    Ważne aby w ogole nie porzucili ^3 :] oby tak bylo i do przodu :]

  • 0