Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Symbian zdetronizowany

Symbian zdetronizowany

LuiN 31 Stycznia 2011 18:25

0 0

W IV kwartale 2010 roku Nokia sprzedała 28,3 mln smartfonów (głównie z Symbianem), wygląda więc na to, że na prowadzenie w rankingu systemów operacyjnych wyszedł właśnie Android - z 32,9 mln sprzedanych w tym samym czasie urządzeń.



Zmiana pozycji lidera nikogo nie powinna dziwić. Oprócz 28,3 mln sztuk smartfonów Nokii, na rynek trafiło też 2,7 mln sztuk "symbianowców" innych producentów - razem daje to wynik 31 mln sztuk.

Androidem zainteresowali się najwięksi gracze na rynku: Samsung, LG, Motorola, HTC czy Sony Ericsson oferując smartfony skierowane do rozmaitych segmentów rynku. Tak właściwie to brak zainteresowania systemem Google'a wyraziły jedynie koncerny Nokia, Apple i RIM (produkujący smartfony BlackBerry).




Firmy takie jak Huawei czy ZTE zalewają rynek niskobudżetowymi Androidami, których sprzedaż zdaniem DigiTimes może osiągnąć w tym roku nawet 25 mln sztuk. Nie wygląda więc na to, by Nokia mogła łatwo wrócić na pierwszą pozycję.

A nawet jeśli to uczyni, to raczej nie w tym roku. Wciąż na rynku nie ma telefonów z MeeGo, z którymi fiński gigant wiąże największe nadzieje, a w segmencie smartfonów z górnej półki zamieszanie zaczyna też robić Windows Phone 7.

Źródło tekstu: Reuters, Canalys, wł     

Dodaj do:
w sumie: 46
  • 0

    27.  2011-01-31 23:25:20

    @19 moj drugi telefon uzywam na zakladzie i szkoda mi tam czegos lepszego bo sie szybko zniszczy... Ta dioda z lewej strony w n8 sygnalizuje ladowanie i pali sie kiedy podlaczysz ladowanie lub usb. Gasnie kiedy telefon jest naladowany...

  • 0

    28. ~ex606  2011-01-31 23:26:57  host: 95.175.3.3

    Black day...

  • 0

    29.  2011-01-31 23:39:09

    @ a to dobre. Jak bylem maly tez wierzylem, ze sa rzeczy doskonale. Tym bardziej nie ma i nie bedzie nigdy doskonalego systemu. Poza tym majac do dyspozycji 1000, czy 2000 zl, jaka korzysc mam z tego ze android jest tez w modelach za 500 zl? To jest w kwestji producentow sprzetu nie systemu, wiec nie jest jego cecha. Zreszta symbian czy bada tez sa w tanszych modelach...

  • 0

    30. ~  2011-01-31 23:53:22  host: z02-07.opera-mini.net

    Tak samo dotykowy Samsung Monte na java deklasuje LG GT540 z Androidem

  • 0

    31. ~Mike  2011-02-01 00:41:54  host: as1-254.opole.dialup.inetia.pl

    Mam SGS i to jest jak papierowa karoseria z Trabanta nałożona na Subaru Imprezę WRX STI. Szybkie, ale tandetne do bólu. Wielu funkcji brak (USB host, HDMI, ap[arat to atrapa, flasha nie ma, dźwięk bardzo cichy), ale zasuwa jak rakieta. Kupiłem N8 i czuję się jak bym się przesiadł do Merca S600. Trochę mniej zwinna od Subraki, ale HD TV jest, nagłośnienie audiofilskie, w cztery litery grzeje, dłużej pojedzie, a z zewnątrz pancerna. Tak mniej więcej wygląda konfrontacja SGS vs N8.

  • 0

    32. ~grigorij  2011-02-01 01:56:34  host: dbi151.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia wygra bój, poprawiają błedy przeszłości, n8 rewelacyjne wykonanie, c7? rewelacyjne wykonanie. Serwis? BMW wśród serwisów max proklienckie. Samsung? Ścierwo SGS wykonanie tandeta serwis baniak, dziękuję.... Wolę Nokię i HTC

  • 0

    33. ~roh  2011-02-01 02:18:35  host: public-gprs14095.centertel.pl

    Mam dla Ciebie smutna wiadomosc, ktos Cie oklamal z tym proklienckim serwisem.

  • 0

    34. ~seidhe  2011-02-01 08:24:34  host: host81-156-172-116.range81-156.btcentralplus.com

    33 mam dla ciebie smutna wiadomość. ja się w pełni zgadzam z 32 i to może ciebie ktoś okłamał

  • 0

    35. ~  2011-02-01 08:54:28  host: z19-03.opera-mini.net

    Uwazam że obecnie kupując smartfona w Symbian nie ma co się ladowac. Lepiej poczekać na MeeGo. rcicho

  • 0

    36. ~  2011-02-01 09:14:48  host: z21-01.opera-mini.net

    Ale Symbian.3 ma być kontabilny z MeeGo tak źe aplikacje będą się znosiły w tym jest wielkość MeeGo

  • 0

    37. ~do 34  2011-02-01 09:18:08  host: public-gprs14095.centertel.pl

    Dziwne, wpisujac w google haslo 'nokia serwis problem' to zwraca tyle wynikow z opiniami "zadowolonych" klientow. A proklienckich akcji jest cala masa, jak to nokia bezplatnie naprawia telefony uszkodzone przez klientow.

  • 0

    38. ~  2011-02-01 09:42:04  host: 178.182.245.27.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    a ja używam bady i jest super !

  • 0

    39.  2011-02-01 11:07:13

    @ Mike dobre porownanie hehe, zgadzam sie :) BTW Kilka dni temu kumpel(kupuje to co najdrozsze) przesiadl sie z N8 na iPhona4 i powiedzial mi, ze on mizdzy Nokie bo: ma *** aparat - robi zdjecia w podczerwieni(dorwal jakas durna aplikacje) i pokazal mi jeszcze jak zdmuchnac swieczke - po tym juz nawet nie chcialo mi sie z nim gadac o telefonach. Dodam, ze mial telefon od kilku dni, nieodblokowany i zadnych innych aplikacji czy gier, ale N8 we wszystkim miazdzy - teraz tym bardziej podziwiam aplle za ich niesamowity marketing.

  • 0

    40.  2011-02-01 11:07:28

    Samsung Galaxy S jest niesamowicei udanym modelem. Fakt wukonanie troche odstaje od bebechow. Ale jak ktos woli lepszze wykonanie to bierze Samsunga Wave ktory jakosciowo jest nawet lepszy od N8 a Bada jest znacznie szybsza i przyjemniejsza w obsludze od dotykowego Symbiana (sam kiedys bylem jego fanem ale to juz przeszlosc). N8 to jedna z niewielu jak nie jedyna Nokia w ostatnich czasach ktora nie odstaje znaczaco od konkurencji. Powiedzmy to sobie szczerze jest rewolucja ale na skale nokii w ostatnich czasach.

  • 0

    41.  2011-02-01 13:18:41

    I bardzo dobrze, Symbian już umarł dawno temu ta reanimacja Nokii jest całkowicie bezsensowna i tak to nic im nie da. Symbian jest dobry, ale na telefony z normalną klawiaturą, dotykowe tylko Android.

  • 0

    42. ~  2011-02-01 13:50:31  host: z15-10.opera-mini.net

    @41.Sony Ericsson zrezygnował z Symbiana przeszedł na nie dopracowanego Androida rynki zbytu się załamały zuwaźł to HTC i LG szybko zmienili system na WM7 w swoich flagowych urządzeniach

  • 0

    43. ~trekkis  2011-02-01 14:33:21  host: z02-05.opera-mini.net

    lg 540 to jeden z najlepszych androidow wogole, spokojnie prewyzsza funkcjonalnie htc desire i inne modele 3x drozsze, jak mozna pisac tak pomylone absurdy ze rownac z nim sie moze taka zabawka jak dumbfon sony czy mone aka najwieksza pomykla ostatnich lat heh :) i mowie to jako posiadacz zarowno wlasnie samsunga monte-pomylka jak i tego lg oraz desire :)

  • 0

    44. ~  2011-02-01 14:48:44  host: v11-07.opera-mini.net

    Sony Ericsson Satio na symbianie sprzedali więcej jak cała sera Xperi na Androidzie a nie dawno koncern był w czołówce światowej

  • 0

    45. ~Pest  2011-02-01 15:58:06  host: 87-204-165-158.ujscie.net

    @42 - nie zmienili Androida na WM7 ;p Po prostu wprowadzili do swojej oferty model z nowym systemem operacyjnym. BTW WM7 działa obecnie tylko na "flagowych"[czyt. o mocnych podzespołach] modelach z racji swoich wymagań. @43 swift jest dobry ale na tym się kończy jego blask ;p Do Desire ma lata świetlne a od świeżych modeli za 500-600 zł coraz bardziej odstaje ;) Symbian to już przeżytek. Co z tego, że można na nim całkiem sporo, jeżeli przyjemność jest z tego niemal zerowa? Przespał moment, w którym java dogoniła go funkcjonalnością a nowe systemy operacyjne zostały uzbrojone w przyjemne dla oka interface. Tym broni się Android, iOS i WP7 i właśnie na to zwróci uwagę zdecydowana większość konsumentów podczas gdy symbian znajdzie uznanie głównie wśród 'koneserów' albo totalnych laików, którzy biorą telefon a nie smartphone.

  • 0

    46. ~...  2011-02-01 19:13:05  host: 188.146.127.245.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @43 No nie wiesz jak jest? Przecież LG to syf i każdy "znawca" Ci to powie... @45 Coś krótkie te lata świetlne:) Mi też Desire lepiej się podoba/pasuje od Swifta, ale patrząc na cenę to w kategorii ECO Desire wypada słabiutko przy GT 540.

Dodaj swoją opinię