Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Symbian wciąż żywy, czyli pudrowanie trupa

Symbian wciąż żywy, czyli pudrowanie trupa

Q! 29 Maja 2011 12:58

0 0

Nokia poinformowała, że Symbian wciąż ma się dobrze i będzie wspierany przez firmę jeszcze przez kolejnych 5 lat, do 2016 roku.

Oznacza to, że wcześniejsze informacje - głównie medialne - o śmierci systemu były przedwczesne. Symbian, według Stephena Elopa - prezesa Nokii - ma się dobrze i tak będzie przez kolejnych 5 lat.

W tym czasie system ma otrzymywać aktualizacje zarówno oprogramowania, jak i aplikacji czy usług firmy. Jak częste będą to aktualizacje? Tego nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że centrum innowacji Nokii ma ma się rozwijać w Chinach. Tam będą powstawać i mają być testowane nowe rozwiązania firmy. Czy taka strategia się sprawdzi? Czas pokaże.




Podczas rozmowy padło również pytanie z jakich telefonów korzysta Elop? Okazało się, że używa on różnych urządzeń, w tym również tych od konkurencji. Wszystko po to, aby m.in. poznać ich punkt widzenia jeśli chodzi o interfejs użytkownika czy wygodę korzystania.

Obecnie natomiast w kieszeni jego marynarki znajduje się model Oro, o którym wcześniej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Nokia Conversations, GSM Arena, wł     

Dodaj do:
w sumie: 82
  • 1

    65.  2011-05-30 11:45:57

    A ja powiem wam, że symbian jako syatem dla ludzi, którzy z telefonu korzystają w celu nawiązywania kontaktów, jest (przynajmniej moim zdaniem) najlepszy. Testowałem już androida i WM 6.5, po kilku latach (ostatnia moja nokia to 3510i) wróciłem do nokii, co nie przyszło mi łatwo, właśnie ze względu na panująca opinię na temat niestabilności tego systemu. Dla mnie naprawde świetny system - włączasz telefon, wpisujesz pin i już - nie to, co w androidzie... włączasz, czekasz minutę, wpisujesz pin, czekasz 10 sekund aż go zaakceptuje, czekasz kolejne z 30 sekund, az na początu sobie pomyśli... Nokia na symbianie (przynajmniej moja X6 z S60v5 na pokładzie) jest gotowa do pracy już jakieś max 10 sekund po naciśnięciu przycisku power. Tak samo, gdy chcę wykasować jakąś wiadomość, nikt mnie nie pyta po sto razy czy na pewno, a może jednak nie itd... A co do wyłączanie aplikacji, to nie zgodze się z tym, żeby ich wyłączenie było trudne - każda aplikacja ma w menu opcję "wyłacz", co trudno jest uświadczyć w androidzie, gdzie po naciśnięciu "domku" aplikacja nadal działa i potrzeba dodatkowych taskillerów, by ją zatrzymać... Oczywiści epozostałe systemy też mają mocne strony, tak jak na przykład świetna funkcja w androidzie - wpisuję metoda zbliżona do T9 początek nazwy danej osoby, gdy chce do niej zadzwonić i te. wyszukuje kontat - w moim symbianie trzeba niestety "przelecieć" cała książkę telefoniczną, mimo wszystko jakos sobie radzę :) Multitouch - nioe wiem czy nowsze wersje symbiana go obslugują, ale szczerze mówiąc, po co mi to... dla cyny, że takie jak w iphonie? Jak miaem swego pierwszego htc z multitouchem, to na poczatku się tym jarałem, potem już nie było to ani łepsze ani gorsze niz standardowe powiększanie/zmniejszanie treści. Aczkolwiek przydałoby się jednak troszkę więcej "bajerancich" aplikacji na symbiana, może czasem jakaś gierka przed zaśnięciem czy dla zabicia czasu w pociągu itd - w androidzie rzecz

  • 0

    66.  2011-05-30 11:48:03

    o wiele bardziej rozwinięta :)

  • 0

    67. ~mr. Wolf  2011-05-30 12:56:43  host: 217.116.110.190

    Uszanowanie! Faktycznie,tytuł bardzo niemiły dla Symbiana,który jest (moim zdaniem) dobrym systemem... :-) Rozumiem,że komuś może się on nie podobać lub/i nie spełniać jego oczekiwań - to samo można powiedzieć o każdym systemie,nie tylko o Symbianie... Tak więc określanie go mianem trupa jest mocno przesadzone...

  • 0

    68. ~Nataliaaa  2011-05-30 14:35:12  host: 213.25.4.254

    Ja mam Symbiana i jestem bardzo zadowolona, także uważam, że tytuł jest mega przesadzony.

  • 1

    69. ~xxxx  2011-05-30 14:52:25  host: ahn103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Również wolę symbiana a w szczególności s60v5. Wszystko przejrzyście działa tak szybko jak telefon bez systemu (Nokia x6-00 8GB). Natomiast android nie jest dla mnie w szczególności w HTC Wildfire. Zmutowany menadżer kontaktów, trzeba wchodzić do ustawień by włączyć wifi w symbianie wystarczy wcisnąć ikonkę zasięgu w prawym górnym rogu i już możemy korzystać z wifi. W androidzie głupie są te widgety. Androidem trzeba pobawić się tydzień by nauczyć się obsługi, w symbianie wystarczy dzień. Aplikacje są jakie się tylko potrzebuje, a w androidzie ? 100 różnych latarek, 300 różnych odtwarzaczy muzycznych. 100 razy wolę Windows Mobile 6.5 czy też Iphone OS niż Androida.

  • 0

    70. ~  2011-05-30 15:21:21  host: user-46-113-131-253.play-internet.pl

    Do 65. Nie trzeba przewijać całej listy wpisujesz po kolei literki i też sie pojawiają od razu nazwy. A ja powiem tak., żywy trup mogę nazwać Telepolis! Każdy używa taki telefon z jakim systemem jaki mu odpowiada. Symbian forewer!

  • 0

    72. ~Afera  2011-05-30 16:35:20  host: 84-10-168-170.dynamic.chello.pl

    Od niedawna posiadam Nokie c7 mój pierwszy tel z Symbianem i do teraz nie wiem na co ci wszyscy ludzie narzekali.System śmiga nic się nie dzieje i faktycznie jest bardzo prosty w obsłudze

  • 0

    73. ~  2011-05-30 17:31:21  host: 178235228092.olsztyn.vectranet.pl

    "wpisuję metoda zbliżona do T9 początek nazwy danej osoby, gdy chce do niej zadzwonić i te. wyszukuje kontat - w moim symbianie trzeba niestety "przelecieć" cała książkę telefoniczną, mimo wszystko jakos sobie radzę" a bzdura, zainstaluj sobie vhome, niezła nakładka, i szybciej znajdziesz kontakt niż w andro. A żebyś się nie pruł że nie wiem o czym mówię, oddałem dziewczynie SGS, teraz używam n82. Mam sentyment do tej nokii, radzi sobie z podstawowymi funkcjami nieźle, a androidem hmm, znudziłem się. Bardzo niewiele aplikacji jest na androida, których nie ma w symbianie. Bardzo niewiele. I nie piszę tu o grach, bo to inny temat, tu andro kładzie na glebę symbian od razu :)

  • 0

    74.  2011-05-30 21:08:39

    49. Robo - nie bardzo wiem o czym mówisz... Ja kupiłem E51 w tydzień po polskiej premierze i jak pamiętam, a fakt - palca bym nie podłożył w tym momencie, od razu miałem firmware 300 (dalej nie pamiętam ;-)). A jakiś wiosną 2009 miałem 400 a w 2010 410. Niebrandowanych telefonów używam - może dlatego? ;-)

  • 0

    75.  2011-05-30 21:14:37

    51. Robo - polimerowe mają to do siebie, że puchną jak ciągną na końcówce pojemności ;-) Nie znam się na tym, chociaż ogniwa się badało na studiach, wiec nie będę się wymądrzał dlaczego ;-) W 6233 (w 6151 teścia też zresztą bo to ta sama jest) tego doświadczyłem - też po 3 atach zmieniałem baterie. A ta w E51 nagrzewała się tylko podczas rozmów przez skype'a z wykorzystaniem wlan i słuchawki bluetooth - no ale nie dziwię się ;-)

  • 0

    76. ~Robo  2011-05-30 21:42:16  host: public135812.xdsl.centertel.pl

    wlo (74) - gdybyś zaczynał użytkowanie E51 z softem 100.x.x to pewnie wiedziałbyś o czym mówię. ;)

  • 0

    77. ~  2011-05-30 22:00:52  host: cjf254.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nokia niech robi gumowce a nie telefony

  • 0

    78. ~  2011-05-31 08:39:52  host: z28-10.opera-mini.net

    Widze, ze "pudrowanie trupa" dalej swieci , redakcja udaje, ze nie widzi ,ze zrobila blad lub nietakt?

  • 0

    79. ~vicio  2011-05-31 08:42:54  host: 178.180.49.76.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Jeśli symbian jest trupem to android autystycznym dzieckiem. 77~a co? Twoje gumowce już przegniły czy słoma się wykruszyła?!?

  • 0

    80. ~Calm7  2011-05-31 08:55:49  host: z28-10.opera-mini.net

    Droga Redakcjo Telepolis. Zgodnie z Waszym regulaminem, tresci obrazliwe, razaco naruszajace zasady wspolzycia spolecznego - powinny byc usuwane lub reredagowane. Uwazam (nie tylko ja), ze PUDROWANIE TRUPA jest wielce niestosowne i powinno byc usuniete, rowniez jest obrazliwe dla uzytkownikow telefonow z systemem Symbian. * Calm7

  • 0

    81. ~vicio  2011-05-31 09:01:32  host: 188.146.117.134.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Zawsze powtarzałem że android jest świetny dla dzieciaków by poszpanować przed kumplami fajnymi gierkami ale jako system użytkowy symbian jest znacznie wygodniejszy i praktyczny. Miałem po dwa lata N70 i N82 o których chodziły legendy jak to się wieszają i dziwnie żadnych problemów nigdy. Po dwóch miesiącach z Galaxy wsiadłem na N8 i więcej żadnego *** od szajsunga znać nie chcę. A jakością wykonania nokia bije koreańskie badziewie na głowę!!!

  • 0

    82. ~C7  2011-05-31 16:22:37  host: z36-09.opera-mini.net

    Osoby uzywajace Symbiana - prosze o wpis odn. pudrowania trupa.

  • 0

    83. ~  2011-05-31 16:46:53  host: z30-09.opera-mini.net

    to nie pierwszy raz kiedy to redakcja nie potrafi obiektywnie opisac zagadnienia tylko przedstawia swoj pogląd na sprawę obrażając innych userów. Są tak samo obiektywni jak monika olejnik.

  • 0

    84.  2011-06-01 12:09:05

    @70: wielkie dzięki! Telefon po aktualizacji faktycznie udostępnia tę funkcję, a nie sprawdziłem tego wcześniej :)

  • 0

    85. ~sliczna manipulacja  2011-06-02 23:01:34  host: 77-253-190-123.adsl.inetia.pl

    bo jak inaczej nazwac ten tytul. A przenoszenie dzialu RD do chin to pomylka, chyba ze chca sie skupic na rynku chinskim

Dodaj swoją opinię