Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Symbian stacza się coraz bardziej

Symbian stacza się coraz bardziej

Q! 14 Lipca 2010 17:45

0 0

Wiceprezes Gartnera, Nick Jones, na swoim blogu opublikował wstępny komentarz dotyczący badań m.in. na temat przyszłości systemu Symbian. Publikacja ich wyników nastąpić ma jeszcze w lipcu, jednak zanim to nastąpi wiadomo już, że przewidywania co do przyszłości Symbiana nie są zbyt optymistyczne.

Według Jonesa, przyszłość Symbiana nie maluje się w jasnych barwach. Wszystko za sprawą polityki Symbian Foundation, która skierowała wszystkie swoje moce programistyczne na poprawianie interfejsu użytkownika tej platformy.

Póki co, efekty prac nie zachwycają - Symbian^3 nie oferuje zbyt dużo nowości, podobnie jak i jego następca, Symbian^4. Szerzej o tym pisaliśmy, odpowiednio, w tej oraz tej wiadomości.

Jones uważa, że zamiast angażować zbyt duże zasoby, a więc i spore koszty, w tworzenie nowego interfejsu, cały ekosystem skupiony wokół Symbiana powinien rozpocząć pracę nad tworzeniem ciekawych urządzeń, których Symbian byłby uzupełnieniem, a nie daniem głównym.




Zwłaszcza, że określany już w tej chwili jako mało rewolucyjny i innowacyjny Symbian^4 pojawi się na rynku dopiero w 2011 roku. A do tego czasu konkurenci nie zamierzają zasypiać gruszek w popiele i odbierają Symbianowi po kawałku rynku.

Według danych przedstawionych przez ComScore, od marca do maja największy wzrost udziału w rynku zanotował Android, który posiada go już 13%. Pozostali producenci telefonów nie zanotowali w tym okresie znacznego wzrostu swoich udziałów, jednak zanotowali wzrost sprzedaży.

Szerzej o sytuacji na rynku smartfonów pisaliśmy w tej oraz tej wiadomości.

Źródło tekstu: gartner, comscore, wł     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21.  2010-07-14 21:13:39

    Android spokojnie będzie działał na procku z zegarem 390mhz a nawet wolniejszym. Przez 2 lata uzywałem Symbiana i sobie chwaliłem ale jak się prawie rok temu przesiadłem na Androida to ujrzałem przepaść. Symbian został bardzo daleko z tyłu.

  • 0

    22.  2010-07-14 21:44:21

    Symbiana może uratować tylko cud. Jeśli Nokia go nie porzuci, to popłynie razem z nim. W sumie to by była dobra nauczka dla każdej innej firmy, która jest zbyt pewna swojej pozycji.

  • 0

    23. ~  2010-07-14 22:18:39  host: public18754.cdma.centertel.pl

    miałem nokie e51 oraz n82 i całkiem szybko chodziły natomiast w e52 system chodzi strasznie wolno, muli, nie wiem czy to tylko mój przypadek czy ten model tak ma? dodatkowo mam problem z zainstalowaniem darmowej nawigacji w e52 a mając omnię poradziłem sobie w kilka godzin (nie jestem jakimś fachowcem i komuś może się wydawać że to długo ale ja jestem zadowolony że wogóle się udało)

  • 0

    24.  2010-07-14 22:49:29

    Ja bardzo polubiłem symbiana jak kupiłem e51. Później miałem n95 8gb, n82 i 5800... Następnie okazyjnie kupiłem htc magic, który mimo swoich wad okazał się "pogromcą symbiana" w mojej rodzinie... Nagle każdy polubił androida:) Teraz magica ma narzeczona, ja milestone, a reszta czeka aż kupimy desire, żeby odziedziczyć magica:)

  • 0

    25. ~...  2010-07-14 23:04:29  host: 94.254.209.109

    @19 Chyba coś Ci się pomyliło, e65 to muł zwyczajny, jedyny plus to normalna jakość rozmów i to wszystko. Wiem bo sam używam.

  • 0

    26. ~  2010-07-14 23:32:10  host: 91.216.160.25

    @19.25: Ja mam od niedawna E65 i w porównaniu z E51 jest wyraźnie wolniejsza i mniej wygodna (np. menu musi być na tym jednym konkretnym klawiszu, albo jak np. ktoś dzwonił i wejdę w nieodebrane połączenia to potem nie wyjdę szybko jednym ruchem jak w E51 tylko muszę po kolei cofać się po jednym kroku w menu aż do samej góry). Natomiast na plus większy nieco wyświetlacz, druga kamerka i głośniejsza słuchawka.

  • 0

    27. ~  2010-07-14 23:33:10  host: 91.216.160.25

    A w ogóle to w tej E65 mimo, że mam ustawioną uproszczoną obsługę znaków w sms-ach to i tak wysyła mi polskie znaki jak przy obsłudze pełnej. Wie ktoś o co chodzi?

  • 0

    28.  2010-07-14 23:50:42

    Ja mam E51 i ciułam kasę na Wave'a - ten symbian jest do bani! Fakt, pocztę sprawdzę, neta przejrzę, ale praktycznie martwego sklepu z aplikacjami nie wybaczę. No i ten archaiczny, niemodyfikowalny interfejs (pewne subtelne zmiany da się zrobić, ale po złamaniu). No i oczywiście żadnego upgrade'u softu jak na Andku. Gdyby nie fakt, że w dużej mierze ludzie nie wiedzą że mają symbiana/nie wiedzą co inne telefony potrafią udział Symbiana w rynku byłby porównywalny z WinMo - nie obrażając przy tym tego drugiego.

  • 0

    29.  2010-07-14 23:51:40

    Właśnie sobie porównałem aplikację onet.pl na androidzie i symbianie. Na Androidzie korzystanie jest super wygodne, w symbianie dużo gorzej. Optymalne byłoby połączenie zalet Nokii E71 i systemu Android. Wydaje się, że Motorola Charm może być do tego dobrym rozwiązaniem.

  • 0

    30.  2010-07-14 23:57:55

    @tolez: to na 2" ekranie da się przeglądać internet? :) Po przesiadce na Wave lub coś z Androidem nawet nie spojrzysz w kierunku E51. W Wave nie wchodź bo Bada nie jest jeszcze rozwiniętym systemem i nie wiadomo czy nie podzieli losu Maemo. Android się mocno rozwija a jak ktoś się nie boi pogrzebać w telefonie to może cieszyć się dużo lepszym systemem. Ja np. mam Magic z Orange ale zamiast Androida 1.5 (szczęście, że dali chociaż Sense UI) mam 2.2 (w fazie testów ale wszystko chodzi pięknie). W razie czego jest 2.1 wersja stabilna. Aha 2.2 działa szybciej niż 1.5 i to na 500 Mhz Magicu.

  • 0

    31. ~mr. Wolf  2010-07-15 08:21:23  host: public68532.xdsl.centertel.pl

    Uszanowanie! A ja na Symbiana nie narzekam,moja poczciwa N82 sprawuje się bardzo dobrze,nie zwalnia na tyle,by stało się to uciążliwe... Nie wypowiadam się na temat innych systemów,bo po prostu ich nie znam. Czytając entuzjastyczne opinie innych na temat Androida,zacząłem się zastanawiać nad nim,ale to odległa przyszłość,najpierw niech dokona żywota moja Finka...

  • 0

    32. ~r  2010-07-15 08:23:08  host: user-188-33-47-9.play-internet.pl

    #30: nie, nie da się przeglądać na niczym mniejszym niż 15 cali, hahaha. Symbian był dobry parę lat temu jak android nie istniał. Ale stał się dzięki nokii coraz trudniejszy w użytkowaniu i ludzie będą go porzucali. Bo nie każdy się lubuje w łamaniu systemów i ma na to czas. Dobija go, jak jeden kolega wyżej powiedział, bardzo marny sklep z aplikacjami. Nie wiem po co komu symbian jak nie można na nim wiele zainstalować. Symbian się kończy dzięki nokii.

  • 0

    33. ~r  2010-07-15 08:25:00  host: user-188-33-47-9.play-internet.pl

    #31: masz złamany system? Czy może uzyskujesz certyfikaty na tych śmiesznych chińskich stronach? A może nic nie instalujesz tylko masz symbiana dla satysfakcji? :)

  • 0

    34.  2010-07-15 09:51:00

    ad 13. Używałem Androida bez dostepu do roota przez jakies 8 miesiecy. Bardzo dobrze się spisywał. Root jest głównie potrzebny jak chcesz wgrać alternatywny, nieoficjalny ROM. Oficjalny soft też jest bardzo dobry.

  • 0

    35. ~Kaprys  2010-07-15 10:11:55  host: 195.117.63.254

    Marny sklep z aplikacjami dla symbiana? Hehe, nie tu aplikacji się szuka panowie ;]

  • 0

    36.  2010-07-15 10:15:59

    Ale tak czy siak era symbiana mija. Pomijając wszystkie powody, ludzie mieli już symbiana, chcą czegoś nowego, a andek ponoć taki fajny, to wezmą. Albo iphone. A może Bada? Ale nie symbian, bo to już było/znam/chcę co innego. No nie?

  • 0

    37. ~890  2010-07-15 10:30:58  host: 91-145-152-132.internetia.net.pl

    Czy na telefonie z dotykowym symbianem (chyba s60 v5) będę mógł odpalic aplikacje z S60 v3 (z N95)?

  • 0

    38. ~mr. Wolf  2010-07-15 15:49:26  host: public71368.xdsl.centertel.pl

    Odpowiadając na post 33: nie,nie mam złamanego systemu.... Nie,nie szukam na chińskich stronach... A owszem,zainstalowałem - to,co mi potrzebne. Być może faktycznie nie jestem AŻ TAKIM ZNAWCĄ plusów i minusów danego systemu (nie wypieram się tego),by przekonać kogoś do tego,że mnie system Symbian w zupełności wystarcza... Telefon to nie śmietnik,w którym upycham,co się tylko da,byle było tego duuuuużooooo... Proszę mi wymienić choć pięć niezastąpionych aplikacji,bez których żaden szanujący się posiadacz smartfona nie powinien funkcjonować,a których próżno szukać na Symbian (nie jest to żadna złośliwość czy prowokacja,tylko uczciwe pytanie,na które oczekuję szczerej odpowiedzi)...

  • 0

    39.  2010-07-15 16:39:25

    @38. To nie chodzi o ilość aplikacji ale o ich obsługę. Wiesz samochód służy do jeżdżenia i możesz do tego używać małego fiata a możesz Mercedesa SL. Oboma przejedziesz z miejsca A do miejsca B ale komfort jazdy będzie inny. Wracając do Twojego pytania. Przychodzą mi czasem na skrzynkę maile w HTML (z obrazkami). Nie widzisz ich od razu w Symbianie. Trzeba kliknąć na odnośnik, odpali Ci się przeglądarka i wtedy zobaczysz tego maila lub nie. A w Android od razu go widzisz. Problemem Symbiana do tej pory było, że na ogół korzystały z niego telefony z małymi ekranami z małymi rozdzielczościami, więc komfort korzystania z przeglądarki był tragiczny. Sama przeglądarka wbudowana w Symbiana w porównaniu z tą z Androida jest bardzo kiepska - strony się długo wczytują, a czasem nie całe. Szerokość tekstu np. w Operze nie dopasowuje się do szerokości ekranu. Reasumując i tu i tu masz przeglądarkę, klienta poczty, kalendarz i parę innych rzeczy ale komfort ich obsługi może się różnić i to baaardzo.

  • 0

    40. ~mr. Wolf  2010-07-16 18:48:55  host: public80576.xdsl.centertel.pl

    Dziękuję za wyjaśnienie! Ekran 2,4" w mojej Fince to faktycznie miniaturka w porównaniu z dotykowymi wyświetlaczami wielu modeli... Ale nie jest to zupełna beznadzieja! Powiem tak: jeśli dostanę maila z załącznikami (fotonki,muzyka,cokolwiek),to odbiorę go w wolnej chwili,gdyż nie używam telefonu jako narzędzia pracy. Kilka sekund czekania czy dwa kliknięcia więcej nie są dla mnie problemem... Rozumiem natomiast ludzi,dla których takie funkcje jak przeglądanie stron czy mailowanie są istotną częścią codzienności - oni zapewne wybiorą to,co szybsze. Heh,czyli jednak staruszek Symbian COŚ TAM może :-) i to mnie nastraja optymistycznie! Pozdrawiam wszystkich telepolan!

Dodaj swoją opinię