Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Symbian Carla i Donna już w kolejce

Symbian Carla i Donna już w kolejce

Q! 17 Listopada 2011 19:22

0 0

Tak jak obiecała Nokia, system Symbian nie zostanie przez nią tak szybko zapomniany. Podczas konferencji Nokia Developer Day dla meksykańskich programistów zaprezentowano dwie nowe wersje systemu o nazwie Carla oraz Donna.

Symbian Carla pojawi się na rynku pod koniec 2012 lub na początku 2013 roku i przeznaczony będzie dla telefonów wyposażonych w procesor 1 GHz i szybszy. Oznacza to, że aktualizacji tej nie otrzymają urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Symbian^3 oraz Symbian Anna.

Ta wersja systemu wprowadzi kilka nowości, wśród których odnajdziemy przeglądarkę internetową w wersji 8.0, bardziej dopracowane widżety, wsparcie dla systemu dźwiękowego Dolby Surround oraz lepszą obsługę technologii NFC (Near Field Communication).




Symbian Donna trafi na rynek pod koniec 2013 lub na początku 2014 roku i zarezerwowany będzie jedynie dla telefonów pracujących pod kontrolą dwurdzeniowych układów. Bliższe informacje na jego temat nie są obecnie znane.

Plany wydawnicze Symbiana wskazują na to, że zapowiadane wcześniej przez Nokię wsparcie systemu do 2016 roku zostanie dotrzymane.

Źródło tekstu: GSMArena     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~frantz  2011-11-17 19:30:47  host: 212.160.172.70

    po pierwsze czemu aktualizacji nie dostana telefony z symbianem anna jak nokia 500 ma anie i 1ghz procesor !! po drugie symbian byl jest i bedzie do dupy pracowalem na ani i niby miala to byc nowosc a nie badziewie jak sym ^3 i sie mylilem !!!! juz widze te nokie z dwurdzeniowym prcoserom za "milion zlotych" parowy !!! android rzadzi !!

  • 0

    2. ~Zakrza  2011-11-17 19:34:21  host: 213.192.65.250

    A do 2016 Symbian będzie wyglądał jak WP, żeby użytkownikom było łatwiej się przesiąść. No chyba, że jeszcze coś innego wymyślą.

  • -1

    3.  2011-11-17 19:45:33

    @1 co z tego, że 500 m a1ghz jak nie ma gpu a symbian głównie na tym się opiera więc generalnie 500 ma znacznie mniejszą wydajność aniżeli c7,n8,e7 itd.

  • -1

    4.  2011-11-17 19:53:32

    @1 zeby ten android byl tak dobrze zoptymalizowany jak symbian...

  • -1

    5.  2011-11-17 19:54:24

    @1: no to kup sobie cos na andku. powodzenia. poza tym to bella wprowadza ciekawsze zmiany, anna byla mniejsza aktualizacja jesli o wyglad i obsluge chodzi

  • 0

    6. ~Mera  2011-11-17 20:33:02  host: adsw144.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @1 - "Android rządzi", zjada,itd.itp. Typowe podwórkowe slogany dziatwy z dostępem do sieci ( widać to zresztą po składni i gramatyce jaką stosujesz). Nic wiedzy, a dużo rozgardiaszu i podniecenia. Ja natomiast uważam z ponad półrocznego doświadczenia ( posiadam Nokia C7 na Annie + Motorola Defy na Androidzie), że Symbian Anna jest całkiem sympatycznym, szybkim, intuicyjnym,funkcjonalnym, bardzo stabilnym i rozwojowym systemem. I niewiele się już różni od innych systemów. Belle jeszcze zmniejszy ten dystans. Dodając do tego piękno i rewelacyjne wykonanie samej Nokii C7 podjąłem już dawno decyzję, że jest to mój smartfon nr 1. Defy niestety poszła w odstawkę za takie wady jak: plastik - fantastik obudowy, prądożerność i wątpliwą stabilność Androida oraz podobieństwo do 99% koreańsko - chińskich wynalazków .

  • 0

    7.  2011-11-17 20:48:42

    @6. ale pogrzałeś, witam dzieci Symbiana :P

  • 0

    8. ~Mera  2011-11-17 20:52:50  host: adsw144.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @7 - może jakieś konkrety a nie post dla postu? Twój bzdet to nie dyskusja tylko próba zaistnienia w sieci.

  • 0

    9.  2011-11-17 21:07:06

    @8: popełniłeś komentarz jakbyś pracował w Nokia Polska i się dziwisz reakcji? Sam do marca 2011 używałem Nokii/Symbiana (dodam że zaczynałem przygodę z Symbianem od 6600 wieki temu[z Nokią od 1610], zaś kończyłem na nowych modelach dostępnych w 1Q2011), teraz używam Androida/HTC i mam _dokładnie_ odwrotne wrażenia niż Ty.

  • 0

    11. ~  2011-11-17 21:10:21  host: 178.73.49.129

    Czy ja mogę prosić o usuwanie postów tych dzieciaków dyskutujących o wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Wielkanocą? Z góry dziękuję.

  • 0

    12.  2011-11-17 21:13:21

    Muka Bella drodzy ludzie ;)

  • 0

    13. ~Mera  2011-11-17 21:26:56  host: cmd35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @9 i ja bardzo szanuję twoją diametralnie inną niż moja opinię. W Nokii nie pracuję i raczej nie będę. Uważam natomiast, że to co się dzieje na tym portalu pod absolutnie KAŻDYM newsie o Nokii zakrawa już nie na śmiech tylko na politowanie. Może ja nie wiem, a ukazał się jakiś edykt zabraniający pisać jakiekolwiek pozytywy o tej firmie? Jeśli tak to przepraszam za swoje fous pas. Reasumując napiszę jeszcze o czymś bardzo budującym co mnie dzisiaj spotkało, a mianowicie o bezcennym widoku mojego kolegiz pracy, fundamentalistycznego fana SGS i Androida, który spostrzegł dzisiaj na mojej Nokii, że na wygaszonym wyświetlaczu pokazują mi się powiadomienia o nieodebranych zdarzeniach i dodatkowo pulsuje światłem klawisz menu. Nie mógł bidak zrozumieć, że to jego cacko na Adroidzie takowego czegoś prozaicznego z założenia nie posiada. Przez 5 godzin pracy poszukiwał w sieci i walczył z SGS-em aby coś zainstalować co by tak działało. Znalazł w końcu aplikację NoLED. Ale też raz działało a raz nie działało. W końcu zrezygnował bo niestety zabrakło mAh w SGS-ie. I to jest właśnie Android. Milion aplikacji a z tego miliona 99 % to niestabilne, prądożerne i niesprawdzone idiotyzmy, typu stoper do gotowania jaj czy tysiące latarek.

  • 0

    14.  2011-11-17 21:46:24

    @10: Nie piszę że nie, owszem przepychanki są, ale - no ale, poczytaj komentarze osób z "obozu" Nokii pod newsami o telefonach androidowatych, zobaczysz podobny problem. Mnie od nowych edycji symbiana odrzuca, po prostu subiektywnie/użytkowo mi nie leżą. Nie mogę zaprzeczyć że są technologicznym postępem w stosunku do poprzednich, ale nie spełniały w 1Q2011 moich wymagań, (i nie spełniają nadal) dlatego z bólem (poświęcając lata nawyków) zmieniłem system, po długim wyczekiwaniu na zmiany, których się nie doczekałem. PS. Nie wiem czy wiesz, ale HTC Desire Z bardzo ładnie błyska obramowaniem "myziaka" gdy ma coś użytkownikowi do zakomunikowania ;)

  • 0

    15. ~  2011-11-17 21:50:42  host: 89-77-101-152.dynamic.chello.pl

    @9 Ale ściemniasz Nokia6600 i 1610 nie posiadały Symbiana tylko przysłowiową (Java)

  • 0

    16.  2011-11-17 21:56:57

    @15: widać nie napisałem dość wyraźnie: zaczynałem od Nokii 1610 (stąd nawias), zaś 6600 miało Symbiana. Nie myl 6600 z 6600 Fold i 6600 Slide. Jak nie wierzysz, sprawdź w katalogu telefonów telepolis :)

  • 0

    17. ~lacoste  2011-11-17 22:01:56  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    Nie rozumiem tego podniecania się negatywnymi komentarzami o Nokii. Fakty są takie, że ta firma przespała okres rozwoju Androida i iOSa, w związku z czym ludzie wybierają produkty innych firm. Porównanie iOS, Androida i Symbiana w ogóle nie ma sensu, bo Symbian to erzatz systemu operacyjnego, nawet w najnowszej wersji. Użyteczność iOS i Androida jest o niebo wyższa. Do kolegi, który pisał, że porzucił Motorolę Defy - widocznie miałeś problem nie tyle z telefonem, co ze swoim wyborem. Defy jest świetnie zaprojektowanym smartfonem do określonych zastosowań, tobie potrzebny byłby inny... :-) Drodzy komentujący, Nokia się skończyła i na razie nie może się obudzić ze snu zimowego. Android i OS ją załatwiły na cacy - w segmencie smartfonów. Na razie. Ja życzę Nokii jak najlepiej bo konkurencja napędza rozwój. A życzę jej jak najlepiej, używając aktualnie Motoroli Milestone i uważam, że to bardzo dobry telefon, któremu na razie żaden symbianowy nie dorównuje. Ot, życie.

  • 0

    18. ~Mera  2011-11-17 22:10:13  host: cmd35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @10 - HTC Desire Z z wyglądu i parametrów oraz z faktu posiadania klawiatury jest za ok.1000 zł na wolnym rynku bardzo interesującą propozycją. Tylko, że ja po rocznej, wątpliwej bardzo przygodzie z HTC Hero jakoś się na tą firmę dziwnie uczuliłem.I na koniec żeby pogodzić nasze rozbieżne zainteresowania powiem tylko tyle, że z utęsknieniem czekam na styczeń 2012 i na polską premierę Nokii Lumia 800 na WP7.Taki już jestem, że jeszcze raz zaeksperymentuję. Tym razem na smartfonie z całkowicie nowym i nieznanym systemie.

  • 0

    19. ~s  2011-11-17 22:29:18  host: a20090410133255.jn.lnet.pl

    Dlugo sie zastanawialem pomiedzy E7 N8 IP4 i SG II. Właśnie od 2 tyg jestem szczesliwym posiadaczem N8 na Annie, przeszedlem z IPhona. Teksty okreslajace smierc symbiana jego slaba jakosc w porownaniu do iOSa czy Androida sa mocno przesadzone !!! Na reszcie mogę pożądnie skonfigurowac ruch sieciowy, widze przez ktore apny idzie, wifi wlacza sie automatycznie jak korzystam z netu, po zakonczeniu aplikacji wylacza sie automatycznie. Widgety skrzynek na pulpicie, tego brakuje w IPhonie. Nie zamienił bym spowrotem N8 na IP. Ma bardzo fajny interface i zarabisty aparat, najlepszy na rynku i transmiter FM fajna zabawka w samochodzie. A niebawem wejdzie oficjalnie Belle :) Jak wzialem N8 to znajomi dziwnie patrzyli na mnie, teraz jest inaczej jak mieli mozliwośc sprawdzenia nowego Symbiana.

  • 2

    20. ~Mera  2011-11-17 22:42:06  host: cmd35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @17 - rozsądny post z którym przyjemność polemizować. Co do Defy - tak, potrzebny był mi inny smartfon. Bardziej intuicyjny i szybszy w obsłudze. Nie potrzebny był mi smartfon z siedmioma pulpitami, z dziesiątkami bzdurnych i niepotrzebnych kolorowych ikonek oraz z kilkoma belkami rozwijanymi z każdego boku. Nie potrzebny był mi smartfon na który trzeba najpierw szukać w sieci a potem instalować Task Killera aby móc zamykać otwarte aplikacje bo w Symbianie taka funkcja to podstawowy standard wyposażeniowy. Nie potrzebny był mi smartfon który z racji przypadłości Androida wykańcza mi baterię w przeciągu doby. Nie lubię smartfonów wykonanych z tandetnego plastiku pomalowanego jeszcze tandetniejszą farbą.Itd. itp. Są gusta i guściki.I o nich się nie powinno dyskutować. Cenię po prostu w tym temacie prostotę, ergonomię, funkcjonalność i niezawodność.Nie mam duszy upierdliwego odkrywcy - instalatora i odinstalatora oraz miłośnika chaosu i pstrokacizny. Nie rajcuje mnie nowomoda oraz ogólnospołeczny i ogólnopolski trend do korzystania z niefunkcjonalnych gadżetów ( 4,3" wyświetlacz równy wielkości deski do krajania chleba + wyścig na GHz i piksele gdyż do multimediów, pracy i internetu mam porządnego laptopa) bo nie obawiam się opinii innych. Mogą mnie uważać za niższą klasę.I stąd może bierze się taka a nie inna polemika którą zawsze z mądrymi ludźmi podejmuję.I na koniec - najbardziej drażni mnie plaga smarkaterii i ich głupkowatych wyplwocin na różnych technicznych i specjalistycznych forach i portalach.

  • 0

    21.  2011-11-17 23:23:14

    @20 i wlasnie dlatego nie zrezygnowalem z e71 do konca choc ma juz 3 rok... desire i jego maksymalne czuwanie do 2 dni przy 4-5 dniach leciwej juz nokii to wynik mocno niezadowalajacy. druga sprawa - chce zobaczyc androida na 369mhz... nawet na 600mhz sie przycina. symbian tego problemu nie ma bo jest optymalizowany pod konkretny sprzet. android natomiast ma dzialac na wszystkim przez co optymalizacja lezy. dodatkowo producenci na sile wrzucaja do androidow swoje pomysly typu sense, ktore moze i ladnie wyglada, ale calkowicie zamula telefon. nie mowie juz o takich sprawach jak instalowanie aplikacji, bo tu akurat wine ponosi HTC za pozostawienie telefonu z ca. 100mb wolnej przestrzeni, z ktorej po zainstalowaniu "najpotrzebniejszych" rzeczy zostaje 15-20mb i telefon nawet sprawnie aktualizacji typowo androidowych aplikacji jak google maps nie moze pobrac, bo nie ma gdzie jej sciagnac, a programisci nie przewidzieli sciagania takich rzeczy na karte... jest przenoszenie aplikacji na karte i moze dziala, ale nie tak jakby czlowiek tego oczekiwal, bo wystarczy ze aplikacja ma choc tylko dostep do ksiazki kontaktow albo do maila (cokolwiek co jest zwiazane z systemem) i juz przeniesc jej nie mozna...

Dodaj swoją opinię