Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Świętokrzyskie internetowym zaściankiem

Świętokrzyskie internetowym zaściankiem

LuiN 16 Lipca 2008 13:55

0 0

Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego najrzadziej korzystają z komputerów i Internetu, wynika z raportu "Miast w Internecie" zleconego przez Urząd Marszałkowski - pisze Rzeczpospolita.

Tylko 30% mieszkańców świętokrzyskiego łączy się z Internetem przynajmniej raz w miesiącu. W pomorskim, które jest liderem w tej dziedzinie, z taką częstotliwością korzysta z sieci ponad 54% mieszkańców.

Artur Krawczyk ze Stowarzyszenia "Miasta w Internecie", które opracowało raport - uważa, że winę za taki stan rzeczy ponoszą min. urzędnicy, którzy nie przygotowywali dużych projektów , dzięki którym więcej osób mogłoby np. bezpłatnie korzystać z Internetu.




Świętokrzyskie jest także na ostatnim miejscu pod względem liczby szkolnych komputerów z dostępem do sieci. Na jedną maszynę przypada 17 uczniów. Zaskoczony danymi samorząd zamierza skorzystać z pieniędzy unijnych przeznaczonych na informatyzację szkół i gmin.

Raport nie jest dostępny na stronach samorządu świętokrzyskiego, który jest jego dysponentem.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2008-07-16 13:57:49

    Mozliwe, chociaż trzeba wziąć poprawke na 'jakośc' tego raportu.

  • 0

    2.  2008-07-16 14:02:33

    Byłem świadkiem sytuacji gdy pracownicy pewnego Urz.marszałkowskiego podczas konferencji operowali danymi z podobnego raportu i zostali dosłownie wysmiani przez przedsiębiorców -dostawców Internetu z terenu województwa.

  • 0

    3.  2008-07-16 14:06:08

    polska centralna w takim razie czyli już nie ściana wschodnia

  • 0

    4. ~mirekb  2008-07-16 15:08:35  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    wreszcie cos o moim województwie..szkoda ze to takie szokujące dane.niestety prawdziwie.na szczęcie w mojej gminie na tle wielu innych wygląda to troszke lepiej:2 hotspoty(rynek główny oraz teren szkoły podstawowej/liceum),tp sa z neo nie daje TYLKO 30% populacji gminy dostepu do telefonii stacjonarnej i netu de facto,ale 70% czyli reszta jest dosc swiadoma i korzysta ostro.ponadto projekty unijne typu :wioski internetowe oraz centra kształcenia na odległośc na wsiach za pieniadze z UE w sumie 15 kompów w 3 placówkach(UG,biblioteka,GOK).co do netu bezprzewodowego:plus z umts/edge oraz orange/era tylko edge,jeszcze 2 lokalnych dostawców netu w paśmie 2,4GHz.Pocieszam sie tym że w wielu sąsiednich gminach/powiatach jest tylko plus i orange i to z gprsem i niczym więcej..

  • 0

    5. ~ZŁY  2008-07-16 15:19:43  host: core.faith.pl

    "Zaskoczony danymi samorząd zamierza skorzystać z pieniędzy unijnych przeznaczonych na informatyzację szkół i gmin"- W PORĘ SIĘ OBUDZILI MOŻE WRESZCIE WEZMĄ SIĘ DO ROBOTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 0

    6. ~  2008-07-16 15:31:15  host: 82.160.35.72

    te dane są tak niskie bo większość ma łącza radiowe, powodem jest to że w świętokrzyskim jest beznadziejna infrastruktura u naszych kochanych operatorów... w ostrowcu świętokrzyskim mieszkańcy sa zmuszeni do tworzenia sieci blokowych, brak jakichkolwiek hotspotów, nie mówiąc juz o umts, edge to szczyt mozliwosci .... stałego łącza nie można założyć bo linie sa przeładowane lub centrale są za stare... a to wszystko w mieście które ma gróbo ponad 70 tys mieszkańców

  • 0

    7. ~Zainteresowany  2008-07-16 15:32:34  host: aje172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A kto to jest ten p. Krawczyk? I co to za stowarzyszenie bo pierwsze słyszę o takowym? :) I czy oni się żywią dotacjami unijnymi które przeznaczają na takie raporty? Pewnie poszło paręset tysięcy na to zapierające dech w piersiach opracowanie, a kolejne już są w trakcie.

  • 0

    8.  2008-07-16 15:37:46

    zasadniczo to ciężko żeby zaścianek, akurat w tym temacie nie był zaściankiem. jest to region ze wszech stron niedofinansowany i słabo rozwinięty urbanizacyjnie i technologicznie. to problem ogólny a nie szczególny.

  • 0

    9. ~mirekb  2008-07-16 15:56:28  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    @6 tak sie sklada ze i plus i oranga odpaliły w marcu umts w ostrowcu,ale co do ery w świętokrzyskim to nie radze korzystac.ma najmniej nadajników i najgorszy zasieg,umts moze i maja w okolicach Strachowic ale to lipa w praktyce.Wimax ERA uruchomiła z UM Starachowice(monitoring i siec lokalna)ale to o wiele za mało w skali województwa.szkoda bo turystycznie/agroturystycznie ten region ma potencjał.tylko trzeba go dostrzec i wykorzystac,a bez internetu sie tego nie zrobi,co mnie najbardziej boli

  • 0

    10.  2008-07-16 15:58:03

    #8. trafiłeś w sedno. To nie jest problem tylko z netem, to jest problem całego województwa, brak przemysłu, brak usług, brak wszystkiego. Jedynie powietrze mamy świeże.

  • 0

    11. ~Zainteresowany  2008-07-16 16:59:16  host: aje172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @8: ...czego nie można powiedzieć o mocno zurbanizowanych i przeludnionych terenach. Szybki dostęp do Inetu to nie wszystko, a brak przemysłu i co za tym idzie rejon prawdziwie ekologiczny mogą się okazać Waszym skarbem tylko ktoś musi ruszyć głową. A jak ruszy to i na szybki Internet sposób się znajdzie.

  • 0

    12. ~kwistas  2008-07-16 17:04:49  host: w3cache.wignet.pl

    Dziwne u mnie w Lublinie każdy "nowoczesny" ma internet tylko 60 latki nie maja, ale to inna sprawa ich internet to Radio ma ryja.

  • 0

    13. ~  2008-07-16 17:58:55  host: aaxe91.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @12-kwitas: Wskaż proszę, co według Ciebie ma do zaoferowania internet dla osób starszych, bo nie łapię Twoich myśli. Jesteś w stanie? Nie martw się, dzisiaj Tobą i tobie podobnymi zawładnęli marketingowcy np. z TP, a za 40 lat owiną Cię wokół palca inne cwaniaczki, np. pokroju obecnego Ojca Derektora. Twoje wnuki będą drwiły po cichu, że ten dziadek to jakieś pierdoły słucha ciągle z tej komórki, pisze jakieś maile na komputerze i za diabła nie daje sobie wszczepić chipu komunikacyjnego (przecież to hit, reklamy tak mówią - więc to musi być dobre). Dziwak jakiś...

  • 0

    14. ~kwistas  2008-07-16 18:24:39  host: w3cache.wignet.pl

    13. internet jest dla osób w każdym wieku jest tyle stron internetowych że każda osoba znajdzie coś dla ciebie.13. Za 40 lat to wiesz już nie będę żył. ;)

  • 0

    15. ~scyzor  2008-07-16 19:54:06  host: adkz253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a operatorzy sie żalą ze maja tam najwiecej uzytkowników GSM

  • 0

    16.  2008-07-16 22:49:35

    Co to za bzdury ?! Wg statystyk Gemiusa, najwiekszy ruch jest z mazowieckiego i slaskiego (co nie dziwi), ale wysoka pozycje ma swietotrzyskie, zatem niech mi autorzy tego gniota wytlumacza, kto niby w takim razie buszuje po internecie z ich wojewodztwa? Ten raport jest o kant ... rozbic, bo tak sie sklada, ze w swietokrzyskim internet ma sie doskonale i smiem twierdzic, ze jest lepiej rozwiniety, niz na zachodniej scianie Polski!!! Inna sprawa, ze te same urzedasy, ktore dzisiaj produkuja stek takich bzdur, za grube miliardy podpisali umowe z NASK ... i mialo byc niby tak pieknie... Zatem gdzie jest ten ich cud z "NASKocz im"? Cos mi sie wydaje, ze te raporty i te wszystkie projekty sa tylko po to, by wysysac kase z Unii. Zeby to faktycznie sluzylo jeszcze ogolowi, ale te pieniadze sa po prostu marnowane, co juz wspomnialem na przykladzie "e-Swietokrzyskie". Chcialbym, by sie komisje unijne zabraly za te projekty i dokladnie przetrzepaly wszystkie papiery i wdrozone projekty-niejedna glowa by poleciala i kilka miliardow Euro bylo by do zwrotu...

  • 0

    17. ~  2008-07-16 23:03:43  host: f142-156.opera-mini.net

    To ciekawe jak wygladaja statystyki w New Kielce City, czyli w Sosnowcu, gdzie rdzennych mieszkancow jest jakies 20tys a 210tys z kieleckiego ;-)

  • 0

    18. ~mirekb  2008-07-17 08:14:59  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    @16 ciekawy komentarz.co do e-świętokrzyskie to sprawdzalem na stronach projektu ze 2 lata tamu na jesieni i teraz.nic sie nie zmieniło.zapowiedzi wielkie ale zasieg oferty:żałosne,pisano o 30 km ale widac postawili anteny tak ze np.pokrywaja 1/3 Kielc,Sandomierz,Grzybów,Ostrowiec to samo.szkoda ze nie ma zdefioniowanych wskazników jakosci(stabilnosc lacza i przeplywnosci) oraz RZECZYWISTEGO zasięgu sieci.bez tego kasa sie marnuje i będzie marnowac a tyle można zrobić..

  • 0

    19.  2008-07-21 17:16:10

    Operatorzy w Swietokrzyskim? Glownie radiouryny 2,4GHz :] Pochodze z Ostrowca i tam urzedasy wzieli kaske za "E-Swietokrzyskie", polaczyli swiatlem urzedy i dla szarego Kowalskiego to bylby koniec. NASKowy WiMAX radzi sobie ciagle niezle, ale powoli zaczyna im sie przytykac. Ciekawy jestem, czy ktos wpadnie na pomysl, zeby wybudowana siec udostepnic lokalnym "dostawcom" za rozsadna cene. Zal d... sciska, jak widze wiatraki 2,4GHz ;]

Dodaj swoją opinię