Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek telefonów po 1Q2009

Światowy rynek telefonów po 1Q2009

LuiN 30 Kwietnia 2009 16:36

0 0

W pierwszym kwartale 2009 roku światowa sprzedaż telefonów spadła o 15,8%. Sprzedano łącznie 244,8 mln sztuk telefonów, o 46 mln sztuk mniej niż w analogicznym okresie 2008 roku.

Zazwyczaj pierwszy kwartał roku jest tym najsłabszym - bo burzliwym okresie świątecznym, producenci mają chwilę spokoju. Tym razem jednak spokojnie nie jest. Wszyscy liczący się producenci telefonów komórkowych odnotowali duże spadki sprzedaży względem 1Q2008. Trudna sytuacja na światowych rynkach światowych przesuwa na późniejszy termin zakupy dóbr luksusowych do których należą telefony komórkowe, utrudnia też uzyskiwanie kredytów niezbędnych do rozwoju.




Co ciekawe, kryzys praktycznie nie wpłynął na rynek smartfonów, który stabilnie rośnie o 4% w skali roku. Wzrost ten jest szczególnie odczuwalny w regionach Zachodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji i Pacyfiku (bez Japonii). W regionach tych operatorzy stają się coraz bardziej otwarci na dopłaty do tych drogich urządzeń.

Producent

1Q09 mln sztuk

1Q09 udział

1Q08 mln sztuk

1Q08 udział

Zmiana 1Q08 / 1Q09

Nokia

93.1

38.1%

115.5

39.7%

-19.3%

Samsung

45.9

18.8%

46.3

15.9%

-0.9%

LG

22.6

9.2%

24.4

8.4%

-7.4%

Motorola

14.7

6.0%

27.4

9.4%

-46.4%

Sony Ericsson

14.5

5.9%

22.3

7.7%

-35.0%

Inni

53.9

22.0%

54.9

18.9%

-1.8%

Razem

244.8

100%

290.8

100%

-15.8%

Źródło tekstu: CellularNews, wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4. ~  2009-04-30 17:26:54  host: blz126.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @noved. A SE -35 i co Ty na to.

  • 0

    5.  2009-04-30 17:31:08

    podwójny shit?

  • 0

    6.  2009-04-30 18:06:00

    Nokia dalej ma podobny udział w rynku. Ciekawe, czy 500mln Euro zapożyczone przez Nokię na badania nad konkurencyjnością symbiana i jej produktów wkrótce się ujawni poprzez nowe rozwiązania dla symbiana i nowe smartphony Nokii. Jak narazie widac, że w sprzedaży liczą się Nokia i Samsung. Trzymam kciuki za Nokię, aby wyszli znów z czymś takim w tym roku lub przyszłym, jak w 2006-2007 z N95.

  • 0

    7. ~gekon  2009-04-30 18:21:14  host: 77-253-5-134.adsl.inetia.pl

    N95 - padaczka!!!!

  • 0

    8.  2009-04-30 18:22:28

    #6: nokia ma podobny udział? ale do czego? Bo ja widzę że przysiadła o 19%. Co do samsunga to się nie dziwię, że się pnie w górę. Sam mam już 2 telefony tego producenta i jestem nich zadowolony. W kwocie, którą za nie zapłaciłem to pewnie miałbym jakąś podstawową nokijkę miał. No może mmsy by obsługiwała, hehe. A tak mam super sprzęt i nic innego mi nie trzeba.

  • 0

    9.  2009-04-30 18:28:29

    Samsung coraz lepszy :)

  • 0

    10. ~~`  2009-04-30 18:31:00  host: bdq233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mam 2 rzeczy Samsunga i szczerze mówiąc nie widzę powodów do zachwytu: Plazma: brzęczy coś w układzie zasilania i nie jest to odosobniony przypadek ale obraz ma niezły (kupiona w niezłej cenie-stąd wybór) telefon E700 z klapką padł po niecałym roku. Nagrywarkę stacjonarną Samsunga miałem ale oddałem do sklepu i wymieniłem na inną-padła po niecałym tygodniu :( model 770. Skończyły się chyba czasy niezawodnego sprzętu.

  • 0

    11. ~m  2009-04-30 18:51:12  host: s32.zabrze.net.pl

    Ciekawe wyniki jednak gdyby to był badany sam rynek Polski to udział byłby diametralnie inny. Np wezmy Motorole i SE. W PL Motorola jest jedna z niszowych marek, a SE sprzeaje sie zdecydowanie lepiej niż Motorola. Zastanawia równiez bardzo duzy udział innych (tu nie podanych marek) co w PL raczej mało prawdopodobne by tak duzo zabrał jakis tam Sagem, Alcatel czy jakies mało znane azjatyckie marki.

  • 0

    12.  2009-04-30 19:24:25

    Coś widzę, że nadal najbardziej wiedzie się mojemu Samsungowi ;) I to zdecydowanie najlepiej. Praktycznie to nie zanotowali żadnego kryzysu, sa na prostej, czego nie można powiedzieć o Nokii- nielamże 1/5 sprzedaży poszła w dół- a to przecież ogromna strata! A SE to zalicza kompletne dno, do Motorolki dużo im nie brakuje. Ehh jak to wszystko szybko się zmienia... 2 lata temu nikt nie pomyślałby, że Samsung będzie liderem w sprzedaży (w ciągu roku zdecydowanie jest liderem), a SE upadnie. Jak w kalejdoskopie się zmienia ;)

  • 0

    13.  2009-04-30 19:52:43

    Niestety jeśli chodzi o samsunga, ich menu było i jest tragiczne, jakość wykonania w przedziale cenowym do 500zł tragedia. :) Nokia? Wszyscy lecą tylko i wyłącznie na markę. SE? Cóż telefon tych co chcą mieć tani funkcjonalny telefon, których ważna jest muzyka, bluetooth, radio itp. są najbardziej konkurencyjnie w przedziale cenowym do 500zł Motorola? Hmm nic ciekawego nie wypuszczają w żadnych przedziale nie są konkurencyjni. LG jeszcze nie miałem to nie wiem jak z nimi.

  • 0

    14.  2009-04-30 20:03:43

    Kowcio, jak narazie dane nie mówią o tym, aby Samsung był liderem - ciągle Nokia ma większą sprzedaż. Jestem ciekaw jak dalej się to potoczy. Z niecierpliwością czekam na wyniki Nokii i Samsunga w 2q, 3q i 4q.

  • 0

    15.  2009-04-30 20:04:42

    Aha i jeszcze jedno kowcio ;p Powoli się zaczynam oduprzedzac do samsunga ;p

  • 0

    16. ~  2009-04-30 20:19:59  host: public-gprs68811.centertel.pl

    Ci inni to rozne Sagemy, Alcatele, chinszczyzna rowniez IP i BB. Tabelki to jest troche mylaca ilosciowka. Np przychod LG wzrosl o 20pare % a Nokii spadl o zdaje sie 27 %. Srednia cena SE jest prawie 2razy wieksza od Nokii. Byly jakies wiadomosci na te tematy na TLPS.

  • 0

    17. ~SHIBBY  2009-04-30 22:44:55  host: host-62-141-237-129.tomaszow.mm.pl

    "Co ciekawe, kryzys praktycznie nie wpłynął na rynek smartfonów, który stabilnie rośnie o 4% w skali roku.". Sam od ładnych kilku lat używam Nokii z Symbianem. Moim zdaniem Samsung może dorównać, lub nawet wyprzeć Nokię z rynku telefonów zarówno low end, middle end i high end, ale raczej nie zagrozi w dziale smartfonów. Jednak Symbian i Windows Mobile to ogromne możliwości, a telefony działające na tych systemach zaczynają coraz bardziej przypominać w pełni funkjonalne mobilne komputery. Tam japońce (na szczęście ;D) wstępu póki co nie mają.

  • 0

    18. ~edmund  2009-04-30 23:16:42  host: 093105060015.siedlce.vectranet.pl

    17: Samsung Omnia na windows mobile to jeden z hitów zeszłego roku. Co takiego ma nokia co dorównuje temu samsungowi?

  • 0

    19.  2009-05-01 00:12:41

    Jak na razie u mnie ma poważanie tylko Nokia i Sonyericsson.Wcześniej był to jeszcze Acatel,ale tylko ten z Paryża.Dzisiaj w salonie Play trochę potestowałem Nokię 6210 Navigator,Samsunga S 7220 i Sonyericssona C510.Oczywiście Nokia mnie urzekła,potem SE,następnie dopiero Samsung,mimo jego ekstra technologii wyświetlacza.Wyświetlacz W Samsungu okazał się nieco rozmyty,dziwne ale prawdziwe.SE z kolei nie podobał mi się ze względu na obudowę,przypominał w dotyku chińskie zabawki.

  • 0

    20. ~PIR  2009-05-01 00:20:24  host: host-62-141-255-222.tomaszow.mm.pl

    mam LCD Samsunga oraz kino domowe 310, netboka nc10, żona ma 2 telefony tej firmy i wszystkoo działa wzorowo

  • 0

    21.  2009-05-01 00:42:32

    W Samsungu S 7220 jest zamontowany wyświetlacz innej technologii.To nie jest LCD.Ja mam monitor Samsunga 2243 LNX,jest niezły,ale to jest wyświetlacz LCD podświetlany specjalnymi świetlówkami,Bardziej odpowiadał mi monitor Asus 22",ma większą biel i bardziej naturalne dla oka barwy.Powracając do telefonu jestem zawiedziony tym wyswietlaczem.Miałem przyjemność oglądać również obraz na tv Samsung 52",panel OLED.Obraz na nim był przepiękny.Właśnie dlatego tak mnie zawiódł ten S7220.

  • 0

    22. ~  2009-05-01 10:51:23  host: public-gprs16988.centertel.pl

    Nie wiem jaki wyswietlacz ma ten konkretny Samsung ale w kazdym razie kombinacja oled(amoled)+WM(65k kolorow) raczej nie da rewelacyjnego obrazu.

  • 0

    23. ~Hose  2009-05-06 10:30:08  host: 194.39.141.10

    Faktycznie, z całej stawki w tabelce tylko Samsung właściwie nie odczuwa kryzysu, co więcej, jest to dobry znak dla ich przyszłości dzięki znacznemu wzrostowi udziału w rynku.

Dodaj swoją opinię