Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek telefonów komórkowych w 3Q2007

Światowy rynek telefonów komórkowych w 3Q2007

WitekT 26 Października 2007 11:13

0 0

W III kwartale na rynek trafiło 289,1 mln nowych telefonów. To więcej o 9% w porównaniu z II kwartałem i o 13,8% w porównaniu z III kwartałem zeszłego roku - podali analitycy IDC, przedstawiając dokładny podział rynku pomiędzy pięciu największych producentów.

Nokia drugi kwartał z rzędu sprzedała ponad 100 mln telefonów, czyli więcej niż kolejni trzej producenci w rankingu razem wzięci. Tanie telefony takie, jak 1110, które trafiły głównie na rynki rozwijające się, pozwoliły Nokii na osiągnięcie imponującego wyniku pod względem ilości, a zaawansowane smartfony na rynki dojrzałe dobrze wpłynęły na przychody i zysk.

Samsung drugi kwartał z rzędu zajmuje drugie miejsce pod względem ilości sprzedanych telefonów, wyprzedzając w III kwartale niedawnego wicelidera - Motorolę - o 5,4 mln sztuk. W ujęciu rocznym cały czas górą jest jednak amerykański producent, jednak wyprzedza już Koreańczyków tylko o 3,3 mln sztuk.

Motorola to jedyny producent, który mimo wzrostu całego rynku (pod względem ilości sprzedanych telefonów) w ujęciu rocznym o prawie 14%, zanotował dość spektakularny spadek - o ponad 30%. Firma restrukturyzuje swój dział telefonów komórkowych, który przynosi straty. Przychody mają poprawić takie modele, jak wchodzące właśnie na rynek muzyczna U9 czy RIZR Z6, a także modele z serii RAZR2 takie, jak RAZR2 V8 i RAZR2 V9, których na rynek trafiło już ponad milion.




SonyEricsson szósty kwartał z rzędu zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu IDC. Bardzo dobrze sprzedawały się telefony z serii Walkman - szczególnie prostszy W200i i trochę bardziej zaawansowany W580i. Wielu klientów znajdują też telefony z serii CyberShot. Wzrost sprzedaży SonyEricssona zwolnił jednak w ujęciu procentowym z około 60% przez ostatnie trzy kwartały do połowy tej liczby. Samsung rośnie wyraźnie szybciej.

LG zmniejsza coraz bardziej dystans do SonyEricssona- w tym kwartale jest to tylko 4 mln sztuk. Większość produkcji po raz kolejny trafiła do Ameryki Północnej, ale firma coraz lepiej radzi sobie m.in. w Ameryce Łacińskiej, gdzie postawiono na serię telefonów z niskiej półki, przeznaczonej dla pierwszych użytkowników telefonów komórkowych. Może to wpłynąć negatywnie na zyski firmy.

Producent Sztuk 3Q07 (mln) Udział 3Q07 Sztuk 3Q06 (mln) Udział 3Q06 Wzrost rok do roku

Nokia

111,7 38,6% 88,5 34,8% 26,2%

Samsung

42,6 14,7% 28,9 11,4% 47,4%

Motorola

37,2 12,9% 53,7 21,1% - 30,7%

Sony Ericsson

25,9 9,0% 19,8 7,8% 30,8%

LG

21,9 7,6% 16,6 6,5% 31,9%

Inni

49,8 17,2% 46,5 18,3% 7,8%

Razem

289,1 100% 254,0 100% 13,8%

Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18. ~jojo  2007-10-26 23:11:09  host: eed168.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pytanie powyższe kierowane jest do zboka (wielbiciela telefonów na literkę M). ;-D

  • 0

    19. ~#13  2007-10-27 00:03:28  host: aczg244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zbok, oh cóż za riposta...

  • 0

    20. ~#13  2007-10-27 00:05:54  host: aczg244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    aaa rozumiem, przeczytałem Twój wcześniejszy post:) nie przejmuj się, to tylko telefony:) dla Ciebie Nokie to badziewie, ale dla mnie nie, wybacz, że mam inne zdanie:)

  • 0

    21. ~  2007-10-27 00:59:29  host: osnor4.rene.com.pl

    Brońmy motkę, która wypuszcza na rynek bezpieczne fony(USA) z wysuwaną antenką. W Europie dominuje szpan, np.francja numer 1 Samsung, notabene produkujący super fony. Nokia to już masówka, która najczęście wraca do serwisu.Pytajcie w RRSerwis.

  • 0

    22. ~ja  2007-10-27 01:04:31  host: aczg244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wszystkie firmy robią modele, które mają być "masówkami", nietylko Nokia:)

  • 0

    23. ~  2007-10-27 07:55:13  host: p11-15.opera-mini.net

    Heja,właśnie pisze posta z noki 6233 super fonik

  • 0

    24.  2007-10-27 12:27:01

    #23: Chyba dospać nie mogłeś:)

  • 0

    25. ~123456  2007-10-27 18:25:58  host: 82.160.189.150

    moim zdaniem jest tak jak na wykresie:) nokie to poprostu najlepsze fony i nic ani nikt tego nie zmieni A SE no niestety złomy i tyle i tylko w Polsce maja tak wielka popularnosc bo sa najtansze:)hehehehe...

  • 0

    26.  2007-10-27 21:11:45

    21. - a co serwis niby może o tym wiedzieć? Oni tylko ilościowo to mogą analizować. A zwróć uwagę, że 1% z 1000 i 1% ze 100 to aż 10 razy więcej ;-) Przy założeniu, że awaryjność jest taka sama, logiczne jest, że więcej w naprawie będzie tych telefonów, których się najwięcej sprzedaje, czy może głupi jestem i źle to rozumiem?

  • 0

    27.  2007-10-27 21:14:00

    Ja używan Nokii od 10 lat, obecnie mam w domu 7 egzemlarzy... Jeszcze nigdy żadnego nie wysyałem do serwisu ;-) Jeśli już to tylko w sprawie aktualizacji oprogramowania ;-)

  • 0

    28. ~  2007-10-27 21:33:09  host: p03-15.opera-mini.net

    #17/18 jakosc Samsungow? nie sadze. Wydaje misie ze poprostu Samsung nadrabia swoje wyniki na ojczystej ziemi czyli rynkach azjatyckich-tak jak Motorola w USA czy Nokia w Europie. #20...i inni: sorki Nokiowcy-uzywajac pojecia "badziew" mialem na mysli tel.z najnizszej polki.

  • 0

    29. ~mosiek  2007-10-27 21:43:19  host: adan208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    hehe, najfajniejsze jest to, że jak ktoś po prostu szanuje markę Nokia to jest "Nokiowcem" albo "Nokiofilem", jak ktoś SE, to jest "SE-filem" i tak dalej, i tak dalej...

  • 0

    30. ~mosiek  2007-10-27 21:43:53  host: adan208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    i każdy jeden uważa, że jego zdanie jest najważniejsze i najlepsze "bo się zna"...no śmieszne:)

  • 0

    31. ~  2007-10-27 21:48:55  host: 062016185023.customer.alfanett.no

    25. ~123456: "...nokie to poprostu najlepsze fony i nic ani nikt tego nie zmieni A SE no niestety złomy i tyle i tylko w Polsce maja tak wielka popularnosc bo sa najtansze" --------- napisz jeszcze gdzie byłeś chłoptysiu poza Wąchockiem...

  • 0

    32.  2007-10-28 11:58:26

    ## Zbok ## Motorola też robi badziewie lowendowe,więc nie kapuję dlaczego się akurat Nokii czepileś?:/ tym bardziej,że Nokia jest o wiele więcej wartą marka od Motoroli,niestety i mam nadzieję że nie upadnę na mózg i nie kupię kiedyś jej sprzętu :P [ już raz kupiłem i dziękuję] :P:P

  • 0

    33. ~zbok  2007-10-28 12:13:12  host: acnv235.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #32 a czy ja powiedzialem ze nie robi? :) zastanow sie wiec co piszesz :) #28..zapomnialem sie podpisac :) Ale glownie chodzi o to ze duza czesc osob narzeka na telefony z najnizszej polki bo nic nie maja a prawda jest taka ze one wlasnie chyba przynosza najwiekszy zysk producentom-przynajmniej jesli chodzi o ilosc sprzedanych sztuk.

  • 0

    34.  2007-10-28 16:12:15

    Niezly wzrost Samsunga rok/roku, Nokia nadal lideruje dzieki glownie low endowymi aparatami kierowanymi na rynki rozwijajace sie.

  • 0

    35.  2007-10-28 18:09:54

    #33 - ja nie powiedziałem,że ty nie powiedziałeś - ale miałem na myśli ,że nawet telefony typu Nokia 1110 są lepszej jakości od np Motoroli T 190 - Ty nie powiedziałeś ,że nie robi ale tak zabrzmiało mi jakbyś powiedział - może to moja demencja ;)

  • 0

    36. ~zbok  2007-11-01 12:05:19  host: acnw121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #35 tak napewno sa "lepsze" :) uwazaj bo wszyscy sie z Toba zgodza :)

  • 0

    37. ~zbok  2007-11-01 12:10:19  host: acnw121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #35 aha..a co do tego "tak zabrzmiało mi jakbyś powiedział" oj...nie dobrze nie dobrze jak juz slyszysz wokol siebie jakies glosy to naprawde nie dobrze hehhe :))

Dodaj swoją opinię