Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek telefonów komórkowych w 2Q2008

Światowy rynek telefonów komórkowych w 2Q2008

sirmark 6 Sierpnia 2008 16:30

0 0

W II kwartale na rynek trafiło 306 mln nowych telefonów. To o 15,3% więcej w stosunku do analogicznego okresu 2007 roku, i o 5,6% więcej niż w I kwartale - podali analitycy IDC w raporcie.

 

Nokia dostarczyła na rynek 122 mln telefonów - był to wzrost o 21% w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Wartość ta dała jej prawie 40% udział w rynku. Dobre wyniki utrzymują się dzięki sprzedaży na rynkach rozwijających się dzięki modelom Nokia 1200 i Nokia 1208. Za to modele z serii N oraz E zapewniają producentowi największe przychody i zysk.

Samsung utrzymuje zdobytą drugą pozycję pod względem ilości sprzedanych telefonów, dostarczając ponad 22% więcej telefonów niż przed rokiem. Dostarczone 45,7 mln szt było jednak wartością minimalnie niższą niż w pierwszym kwartale. Koncern zwiększył wydatki reklamowe, co wpłynęło na niższą marżę operacyjną. Wprowadził też z sukcesem na rynek takie modele jak Samsung SGH-U900 Soul oraz Samsung SGH-F480

Motorola, choć nie miała szefa odpowiedzialnego za dział komórek, zanotowała nieznaczny wzrost w stosunku do pierwszego kwartału, ale był to też prawie 21% spadek w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku. Ten nieznaczny wzrost pozwolił jednak wyprzedzić LG i wskoczyć na trzecią pozycję.

LG choć spadł z podium, to jednak umacnia swoją pozycję wyprzedzając Sony Ericssona. Firma nieźle radzi sobie na rynkach wschodzących, a topowe modele LG KF750 Secret, LG Venus oraz LG KU990 zostały dobrze przyjęte na rynku.




Sony Ericsson ponownie zanotował nienajlepszy kwartał, ze względu na gorszy popyt w Europie, wzrost konkurencji cenowej oraz portfolio telefonów, które nie spełniają oczekiwań. Producent opiera sie w tej chwili na sprzedaży modeli z serii CyberShot oraz Walkman. Ze względu na pogarszające się wyniki szefostwo firmy ogłosiło plan redukcji zatrudnienia.

Producent

Sztuk 2Q08 (mln)

Udział 2Q08

Sztuk 2Q07 (mln)

Udział 2Q07

Wzrost rok do roku

Nokia

122.0

39.9%

100.8

38.0%

21.0%

Samsung

45.7

14.9%

37.4

14.1%

22.2%

Motorola

28.1

9.2%

35.5

13.4%

-20.8%

LG Electronics

27.7

9.1%

19.1

7.2%

45.0%

Sony Ericsson

24.4

8.0%

24.9

9.4%

-2.0%

Inni

58.1

19.0%

47.7

18.0%

21.8%

Razem

306.0

100.0%

265.4

100.0%

15.3%



Minimalnie różniące się dane podają analitycy ze Strategy Analytics. Wg nich w drugim kwartale na rynek trafiło 297 mln urządzeń co dało 14,5% wzrost licząc rok do roku.. Wg nich Motorola uzyskała lepsze wyniki niż oczekiwano, co daje podstawę do umocnienia pozycji, o ile firma obetnie koszty i przedstawi nowe portfolio telefonów w ciągu najbliższych miesięcy.
Z innych ustaleń wynika, że Apple dostarczył tylko 0,7 mln sztuk iPhone w stosunku do 1,7 mln w pierwszym kwartale. Dało to w analogicznych okresach udział w rynku na poziomie 0,2% i 1,1%. Ze względu na iPhone 3G należy się spodziewać dobrych wyników w trzecim kwartale. Poniżej tabele Strategy Analytics:

Producent /
dostawy w mln szt.
Q207 2007 Q108 Q208
Nokia 100.8 437.1 115.5 122.0
Samsung 37.4 161.1 46.3 45.7
Motorola 35.5 159.0 27.4 28.1
LG Electronics 19.1 80.5 24.4 27.7
Sony Ericsson 24.9 103.4 22.3 24.4
Inni 41.3 181.5 46.5 48.7
Razem 259.0 1122.6 282.4 296.6


Udział w rynku Q207 2007 Q108 Q208
Nokia 38.9% 38.9% 40.9% 41.1%
Samsung 14.4% 14.4% 16.4% 15.4%
Motorola 13.7% 14.2% 9.7% 9.5%
LG Electronics 7.4% 7.2% 8.6% 9.3%
Sony Ericsson 9.6% 9.2% 7.9% 8.2%
Inni 15.9% 16.2% 16.5% 16.4%
Razem 100.0% 100.0% 100.0% 100.0%
Raze rok do roku 11.5% 12.0% 14.3% 14.5%

O wynikach w pierwszym kwartale pisaliśmy w tej wiadomości, a o wynikach na koniec 2007 roku w tej wiadomości.

Źródło tekstu: IDC, Strategy Analytics, wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2008-08-06 16:56:18

    największym problemem SE są moim zdaniem obudowy, które trzeszczą w prawie każdym modelu :(

  • 0

    5.  2008-08-06 17:06:25

    trzeszczą jak trzeszczą... inne też trzeszczą... W SE mnie rozwla to, że po dwóch miesiącach używania ściarają się te wszystkie "metalowe" elementy obudowy i nowy telefon wygląda jakby 3 lata był używany...

  • 0

    6.  2008-08-06 17:29:02

    Problemem SE są joysticki. Mówcie co chcecie, ile chcecie i jak chcecie, ale wiele osób ma opory przed tym "cudem techniki" i co gorsza - ich niechęć jest uzasadniona. Zaraz pewnie posypią się komentarze że ktoś ma SE i joy pracuje super... Ale to i tak nie zmieni niechęci do joysticków (przynajmniej u mnie).

  • 0

    7. ~kwistas  2008-08-06 17:32:12  host: w3cache.wignet.pl

    Mam Sony Ericssona i jestem zadowolony. Więc komentarz numer 1 i 2 ją dość idiotyczne. Jeśli wolisz swoją Nokie to jej używaj, ale jeśli nie masz SE nie wypowiadaj się o nich.

  • 0

    8. ~  2008-08-06 17:41:09  host: f142-041.opera-mini.net

    Atlan cofniety w rozwoju dzieciaku neo SE juz dawno nie robi fonow z dzojami

  • 0

    9. ~  2008-08-06 19:20:57  host: p07-14.opera-mini.net

    co z tego że już mniej takich robi jak nadal większość produktów którymi interesują się przyszli klienci jest osadzona w joye? są to głównie telefony z niskiej i średniej półki/atlan

  • 0

    10. ~47  2008-08-06 19:54:36  host: 77-253-144-227.adsl.inetia.pl

    Nokia robi wg mnie telefony wyższej jakości niż Sony Ericsson. Sam posiadam kolejną już Nokię N-series i to wyposażoną właśnie w joystick. Nie mogę na niego jak i ja na cały telefon narzekać podobnie jak kumpel, który już od dłuższego czasu posiada ten sam model. Wcześniej miałem rożne telefony, różnych marek ale tylko Nokie nie zawodziły i jest to już moja czwarta Nokia z czego druga eNka. Jeżeli ktoś chce to kupi SE, Motorolę czy model innego producenta, na prawdę znaczek ma mniejsze znaczenie, chodzi o to by użytkownik był zadowolony. Mnie zadowalają Nokie z serii Nxx innych mogę SE serii Kxxx. Pozdrawiam wszystkich :)

  • 0

    11. ~sir tadejro  2008-08-06 20:46:33  host: kwiatkowskiego.res.pl

    SE robi muzyczne telefony z jenym glosnikiem z kartami przewaznie do 4 giga pamieci a np. nokia n82 2 glosniki stereo i karty do 32 giga(tyle symian pociagnie).obecnie 8 gigowka dziala mi wysmienicie.No i SE robi jakies sztuczne podzialy i aparaty w muzycznych fonach niemaja nawet auto focusa.I znowu w n82 aparat 5mp,autofokus,lampa ksenonowa a nie te smieszne diodki co w se.Porownywac mozna tak dalej ale ludzie niesa glupi.Sam mialem SE w550i i w850i a teraz n82.Przepasc technologiczna ogromna!

  • 0

    12. ~  2008-08-06 21:01:06  host: f142-041.opera-mini.net

    na rzecz SE :-D

  • 0

    13. ~kwistas  2008-08-07 00:07:21  host: w3cache.wignet.pl

    ~sir tadejro widocznie nie poznałeś wszytkach modeli SE.

  • 0

    14. ~kwistas  2008-08-07 00:13:58  host: w3cache.wignet.pl

    ~sir tadejro do Nokii N82 porównuj sobie telefony z tej samej daty produkcji a nie telefony (np. w850i) radził bym porównywać ten telefon do serii C (np. C902) jeśli chodzi o serię W to np. W960i.

  • 0

    15. ~colpak  2008-08-07 01:28:42  host: 89.174.66.2

    Do "kwistas". Jestem fanem Nokii. SE mnie po prostu brzydzi. Wydają majątek na reklamę zamiast skupić się na ulepszaniu swoich zabawek. Porównując SE C902 vs. Nokią N82: SE C902 - najniższa cena na Allegro 900zł N N82 - najniższa cena na Allegro 1000zł Różnica wynosi 100zł. A za tą kwotę w Noki dostajesz dużo lepsze "wyposażenie" niż w SE C902: + większy wyświetlacz o 0,2 (2,2 a 2,4) + więcej kolorów - zamiast 256tyś masz 16mln. + AGPS + Symbian + możliwość wsadzenia karty do 32GB + WiFi + HSCSD + gniazdo jack 3,5 mm + wyjście TV-out + lampa xenonowa, a nie śmieszna dioda + większa rozdzielczość nagrywania wideo 640x480 (w SE 320x240) + 128MB RAMu + procesor 332MhZ + głośniki stereo (2 sztuki) - SE 1 głośnik SE C902. Nie dopłacając 100zł SE będzie miał lepsze od Nokii N82: + mniejsze gabaryty i waga (o 7g) + czas czuwania 400h (N82 225h) + czas rozmów 420min (N82 260min) + 160MB (N82 100MB + 128MB RAM) Więc... Dokładając 100zł otrzymujesz nieziemskie "wyposażenie" w porównaniu do marnego SE C902.

  • 0

    16.  2008-08-07 01:43:26

    Niech ściaska z zazdrości, byle mocno. Nokia na topie, Sony Ericsson na botomie ;D

  • 0

    17. ~colpak  2008-08-07 01:44:31  host: 89.174.66.2

    A porównując N82(1000zł) z W960i(1100zł): + SE ma dotyk ekran + SE ma 8gb Nokia 100mb ( karta 8gb do Noki kosztuje 90zł) + większy czas czuwania + radio z RDS Nokia ma: + AGPS + możliwość wsadzenia karty do 32GB + gniazdo jack 3,5 mm + 128MB RAMu + głośniki stereo + 5mpx + większa rozdzielczość nagrywania wideo 640x480 (w SE 320x240) + EDGE + HSCSD Ale mają jedną cechę wspólną - Symbian.Zastanawiam się jak w najkrótszym stwierdzeniu określić iloraz cena/jakość SonyEricsson'a... Wiem ! - DO DUPY

  • 0

    18. ~kwistas  2008-08-07 15:44:13  host: w3cache.wignet.pl

    Chyba jednak nie używałeś W960i większości funkcji tutaj nie napisałeś, nie mam zamiaru się sprzeczać dla mnie SE to dobre fony i tyle.

  • 0

    19. ~kwistas  2008-08-07 15:55:08  host: w3cache.wignet.pl

    A i dla twojej informacji nie wszystkie SE mają diody sporo ma normalne lampy błyskowe. Jak byś się zorientował i poszukał znalazł byś parę modeli.

  • 0

    20. ~Tomek  2008-08-09 17:31:10  host: chello083144106192.chello.pl

    Tak, tyle że nokia wypuszcza badziewy za 100zł na rynek i stare dziadki kupują ten telefon. SE są bardziej rozbudowane, jedyna wada joystiki i czasem wieszanie się telefonu. Miałem każdą markę telefonu i jednak SE najbardziej przypadł mi do gustu. Nokia to przereklamowany złom.

  • 0

    21. ~czacha  2008-08-27 18:22:02  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    20. ~Tomek 2008-08-09 17:31 chello083144106192.chello.pl kup sobie cos drozszego niz 3310... SE to syf nie stac was na telefon normalny czy co??

  • 0

    22. ~Nseries user  2008-09-01 19:57:03  host: acd226.internetdsl.tpnet.pl

    heh... To jest po prostu żałosne ;-)

  • 0

    23. ~mam xperie  2008-12-15 20:32:30  host: cpc2-roch4-0-0-cust768.manc.cable.ntl.com

    tak chronicie tych noki? to ktora z nich jest chociaz w 50 procentach jest tak mocna jak SE XPERIA X1 ??(tylko zdobedzcie ten telefon a nie sugerujcie sie komentarzami dzieci noki 3510i) jak wyjdzie nokia n97 bedziecie mogli tu popiszczec, chociaz SE napewno odpowie na to chocby modelem Hikaru lub jeszcze nowszym;)

Dodaj swoją opinię