Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek telefonów komórkowych w 2Q2007

Światowy rynek telefonów komórkowych w 2Q2007

WitekT 3 Sierpnia 2007 09:28

0 0

Po tradycyjnie słabszym I kwartale, w II kwartale producenci zanotowali wzrost, głównie dzięki rynkom rozwijającym się. Wszyscy, oprócz Motoroli, która zanotowała dramatyczny wręcz spadek o ponad 30% w porównaniu z II kwartałem 2006 roku.

Nokia znów umocniła swoją pozycję rynkowego lidera, sprzedając w II kwartale więcej telefonów niż kolejni trzej producenci w rankingu razem wzięci. Wszystko to głównie rynkom europejskim i azjatyckim, bo rynek amerykański to ciągle dla Nokii niezdobyty bastion.

Samsung zanotował czwarty z rzędu rekordowy kwartał pod względem ilości sprzedanych telefonów, co dzięki wyjątkowej słabości Motoroli pozwoliło mu zająć drugie miejsce na świecie. Do sukcesu mocno przyczyniła się seria Ultra, czyli "cienkich" telefonów, oraz udana sprzedaż na rynkach rozwijających się.

Motorola to jedyny producent, który zanotował spadek w ujęciu rocznym i to aż o ponad 30%. Słabo szło i w Azji, i na Bliskim Wschodzie, i w Afryce. Nienajlepiej też w Europie. Zaradzić temu mają nowi menadżerowie, odświeżone portfolio produktów i zwolnienia. Z pozytywnych informacji - w II kwartale Motorola sprzedała 100-milionowy telefon z serii RAZR.




SonyEricsson ma pewne, czwarte miejsce, które ma dzięki największemu wzrostowi w ujęciu rocznym - o ponad 50%. Hitami sprzedaży były Walkmany, dwa kolejne modele z tej serii pojawią się w III kwartale - W910i i W960i. Producent planuje także otworzenie kolejnego centrum badawczego, tym razem w Indiach - kraju, gdzie swoje fabryki mają dwaj wytwórcy telefonów firmy, Flextronics i Foxconn.

LG zanotował rekordowy kwartał pod względem sprzedaży, jednak nie zmniejszył, a wczęcz zwiększył dystans do SonyEricssona. Znacznie jednak poprawił swoje wyniki finansowe, głównie dzięki większej sprzedaży zaawansowanych i droższych telefonów, takich jak m.in. seria Chocolate.

Producent Sztuk 2Q07 Udział 2Q07 Sztuk 2Q06 Udział 2Q06 Wzrost rok do roku

Nokia

100,8 mln 37,0% 78,4 mln 33.4% 28,6%

Samsung

37,4 mln 13,7% 25,2 mln 10,7% 48,4%

Motorola

35,5 mln 13,0% 51,9 mln 22,1% -31,6%

Sony Ericsson

24,9 mln 9,1% 15,7 mln 6,7% 58,6%

LG

19,1 mln 7,0% 15,0 mln 6,4% 27,3%

Inni

55 mln 20,2% 48,5 mln 20,7% 13,4%

Razem

272,7 mln 100% 234,7 mln 100% 16,2%

Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:
w sumie: 54
  • 0

    35.  2007-08-05 15:53:22

    frytko: sadze, ze niestety masz racje :P. Problem da sie jednak ominac, oddajac fona do lepszych serwisow (o ile sa autoryzowane Nokiowskie), najlepiej pomijajac te 'prostsze' - ja np. oddaje od razu do Janek (niestety CRC, ale daja rade) i jako, ze tamten serwis ma spore uprawnienia (rzadko kiedy wyslali cos do zewnetrznego), a takze nie jest w centrum Wawy (jak Sienna :>), wiec rzadko kiedy jest tam kolejka - zwykle robia sprawe 'od reki', to tam wlasnie sie udaje. Zasadniczo jest to jedyne remedium, bo np. Sienna traktuje czesto klienta hmm... tak sobie :>

  • 0

    36.  2007-08-05 16:04:29

    jojo: (nie wiem, co to za moda z tymi cudzyslowami) WSZYSTKO to, co napisalem to bzdury ? Ustosunkuj sie prosze konkretnie, a nie ogolnie (a'la przedszkole - 'jestes gupi' ;), naprawde nie przepadam za takim totalitaryzmem. (co nie zmienia faktu, ze od czasu do czasu palne jakas glupote :) Rozumiem, ze chodzi glownie o kwestie designu. Czy ja napisalem, ze "wszystkie Samsungi sa takie same" ? To chyba Twoja LEKKA (eufemistycznie mowiac) nadinterpretacja - przeczytaj jeszcze raz to, co napisalem - rozumiem, ze pisales pod wplywem emocji (mnie tez sie zdarza :D). Po prostu wiekszosc Samsungow jest - jak dla mnie (podkresle to) - bardzo podobna. Fakt to oczywisty, dlaczego tak sie dzieje (rynek azjatycki jako glowny target, a tam klapki rzadza i dziela). I jak najbardziej moge sie zgodzic w jednej kwestii - zarowno SE, Samsung, Nokia, Sagem, Motorola, LG i wiele innych firm produkuje gros telefonow, ktore sa do siebie blizniaczo podobne - mozna by rzec wrecz tasmowo. To akurat cecha wspolna kazdego producenta - w wiekszym lub mniejszym stopniu, ale zawsze tak jest (ale ze lubie akurat Nokie szczegolnie, to przez grzecznosc nie wspominalem o tym wczesniej w odniesieniu do tej marki :) A ze tak sie zrewanzuje - widziales wszystkie Nokie ? :D Tez sadze, ze nie :) Co do designu - oczywiscie, jest to kwestia subiektywna - kazdy ma swoj gust, a o gustach sie nie dyskutuje. Sensownie jest rozwazac jedynie fakty obiektywne i nienacechowane emocjonalnie :) Oczywiscie to co pisze, jest IMHO, ale dopuszczam sytuacje, ze mozna miec inne spojrzenie na sprawy. Pozdro :)

  • 0

    37. ~jojo  2007-08-05 16:28:10  host: ees108.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Słuchaj "PLANET", po pierwsze co Ci przeszkadzają cudzysłowy? Po drugie co według Ciebie miał oznaczać zwrot, którego użyłeś: "Witamy w krainie powtarzalnosci". Wiem dobrze dlaczego Ci odpisuje, nie robię tego bez powodu, więc nie udawaj takiego cwaniaczka. Trudno nie pisać pod wpływem emocji, jeżeli ktoś bezczelnie wychwala Nokię pod płaszczykiem obiektywnej oceny wszystkich producentów. Nie chce mi się po prostu dzisiaj z nikim spierać. Więc więcej już Ci nie odpiszę.

  • 0

    38. ~marcin  2007-08-05 16:49:19  host: cer226.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jakoś mnie ni dziwi, że motorola jest na trzecim miejscu, telefony może i ładne są ale ich funkcjonalność i dłuższe działanie to już porażka.

  • 0

    39.  2007-08-05 17:33:37

    ...że tak się wtrące. ktoś tu rozpisywal sie o gwarancjach, że jako by jedna firma oferowala dłuższą, a ta druga nie. Od 1 lipca 2005 WSZYSTKIE firmy dają gwarancje na 24 m-ce. bo to odgórny stang UE. I nie wierzcie jeśli wam mówią inaczej.

  • 0

    40. ~r  2007-08-05 18:12:49  host: chello084010106085.chello.pl

    kto zna angielski niech sobie poczyta jak zjechali iPhona na pewnym portalu ;-) : http://www.mobile-review.com/articles/2007/iphone-name-en.shtml

  • 0

    41. ~r  2007-08-05 18:21:52  host: chello084010106085.chello.pl

    podsumowując: iPhone to taki iPod Video z wbudowanym modułem telefonu. Ogólnie mizeria :-)

  • 0

    42. ~misieq  2007-08-05 19:00:38  host: host11.stimo.net

    skoro Nokia jest taka rewelacyjna dlaczego sprzedaż ciągną modele z dolnej półki i dlaczego nie istnieją na rynku azjatyckim ;) Samsung dla mnie jest najlepszy :)

  • 0

    43.  2007-08-05 22:21:42

    Mimo że nie należe do fanów Nokii ale uważam że robią dobre telefoniki które jeszcze lepeiej potrafią sprzedać. Ich oferta jest najszerszą ofertą na rynku i w praktycznie każdym rynkowym segmencie (czy to cenowym czy technologicznym) mają bogaty wachlarz modeli. Możliwe ze w pewnym stopniu jadą na opinii sprzed lat ale też potrafią zasypać rynek naprawdę udanymi konstrukcjami jak np. e61, n73, n95. To wielka sztuka na tak konkurencyjnym rynku mieć az 37% jego całości. Należą się gratulacje. Cieszy mnie też awans ulubionego przezemnie Samsunga na drugie miejsce. Jesli poprawią swoje braki (kiepsko działajaca irda, współpraca z kabelkami, dzwonki bez wibracji) to za trzy, cztery lata mogą zagrozic Nokii i ją zdetronizować. Czarnym koniem najbliższych lat może być także LG.

  • 0

    44.  2007-08-05 22:23:08

    co do irdy to nie muszą bo coraz mniej ludzi jej uzywa.

  • 0

    45.  2007-08-06 00:25:50

    To i ja tu swoje trzy grosze... Nie roztrząsając designu, jakości/niezawodności i problemów z serwisem, a patrząc na ostatnią kolumnę tabeli to myślę, że nareszcie nabywca kieruje się potrzebą i ceną telefonu a nie sentymentem i obiegowymi opiniami. Czasy się zmieniają i telefony nie służą tylko do gadania - produkcja "toporów" to może i dobry pomysł, ale próba ich sprzedaży w Europie? W każdej rodzinie znajdzie się tel który wyszedł z użycia z powodu zakupu nowocześniejszego. Ze szczerą chęcią zostanie podarowany babci, a te trzy stówki wyda ona na leki lub wrzuci na tackę. Tak, tak... wiem, zaraz ktoś napisze, że nie każdy potrzebuje mp3 i ap.foto w telefonie, a już na pewno nie internetu w nim! Spoko... też bym chciał mieszkać w Afryce lub na Bliskim Wschodzie, tylko że tam dzieci strzelają z kałaszy do białych dla zabawy. Puentując: rozwój cywilizacyjny i technologia pędzą do przodu z prędkością światła i tylko te firmy utrzymają sie na rynku, które dotrzymają tempa(co widać w powyższej kolumnie) POZDROWIONKA

  • 0

    46.  2007-08-06 00:45:16

    Aha, zapomniałem(!) Gdyby w tej tabeli była jeszcze jedna kolumna(siódma)pod hasłem np. "Ekspansja na rynku" to Motorola byłaby na ostatnim miejscu! Ale taka tabela byłaby co najmniej dziwna, bo producent o nazwie "Inni" :-) uplasowałby sie na pozycji przedostatniej(co nie znaczy ze w przyrodzie takie dziwolągi nie występują - patrz skład partii w rządzie co poniektórych krajów) NAZRAZIE

  • 0

    47. ~  2007-08-06 01:44:49  host: p07-13.opera-mini.net

    Witam. Dodam tylko swoją skromna opinię. Pracuje w jednym z Punktów Autoryzowanych Przedstawicieli Handlowych i stwierdzam że najmniej awaryjnym telefonem jest samsung. Często wracają SE głównie na joya aoraz o dziwo Nokia. Z sagemem też nie ma problemu,gdyż tak jak to było wcześniej powiedziane albo zmiana oprogramowania albo płyty głównej. Tak więc zawsze na początku proponuje samsunga gdyż moim zdaniem telefon powinien służyć przede wszystkim do korzystania a nie lezenie w serwisie. Drugi minus dla Nokii to jej cena. Telefon np SE jest o połowę tańszy niż telefon Nokii o takich samych parametrach. Lecz jednak Nokia to Nokia i klientów się nie przekona.

  • 0

    48.  2007-08-06 02:18:36

    47. ~ Czy u Was w Gliwicach nie ma zwyczaju przedstawiać sie choćby nickiem i pisane całym zdaniem?_______________________________ WOJTAS - to jest potwierdzenie tej wyimaginowanej kolumny, czyż nie tak?

  • 0

    49. ~TWDonald  2007-08-06 09:54:36  host: rtr.biblioteka.pulawy.pl

    Co ciekawe Siemens tak dobry kilka lat temu.. dziś nikt już o nim nie pamięta..

  • 0

    50.  2007-08-06 11:09:58

    jojo: po prostu cudzyslowy w przypadku odnoszenia sie do kogos uwazam za wytykanie mu jego nicka, albo cos w tym stylu - tak to odczuwam. Jesli natomiast chodzi o fragment tekstu, to jest to po prostu cytowanie. Ten zwrot, o ktorym mowisz, mial jasno przekazac, ze wymienieni producenci robia powtarzalne telefony, jesli idzie o wyglad i design - ale nie wspomniales juz, ze dla rownowagi wspomnialem zaraz pod tym zwrotem o powtarzalnosci Nokii, bo tak niewatpliwie takze jest. Poza tym zadna firma nie jest tu wyjatkiem. Nie wierzysz ? Przejrzyj katalog. Cwaniaczka ? O czym Ty do mnie czlowieku piszesz ? Staram sie odpisac z jak najwieksza doza powagi, bez emocji i subiektywnosci - OK, nie zawsze mi to wyjdzie, co nie zmienia faktu, ze NIE "bezczelnie wychwalam Nokię pod płaszczykiem obiektywnej oceny wszystkich producentów" - moze byc ona moim ulubionym producentem (kazdy ma w koncu jakies preferencje), ale koniec koncow znam jej wady i jesli rozmowa zchodzi na takiez, to chetnie je wymienie i podywaguje na ten tematk, a nie zaciekle bede bronil, jakby nie istnialy - patrz na przyklad argument o serwisie i gwarancjach powyzej. Pozdrawiam.

  • 0

    51.  2007-08-06 11:23:51

    r: link rzadzi :D ***rcicho: Infrared powoli odchodzi do lamusa, jak slusznie zauwazyles (methinks) :) ***stanax: na Boga, dlaczego chcialbys mieszkac na Bliskim Wschodzie albo w Afryce ? ;o ***#47: wszystko pieknie, argumenty moze i sluszne (nie pracuje w serwisie, ale znam paru serwisantow i mniej-wiecej sie to pokrywa - choc co opinia, to jednak troche inna, wiec bywa i diametralnie inaczej w skrajnych przypadkach (chodzi o awaryjnosc) :) ale nie laska napisac chociaz w KTORYM serwisie pracujesz (adres ?) Nie mowiac o przedstawieniu sie, ale to juz inna sprawa. TWDonald: byl takze BenQ i BenQ Siemens, zrobili troche niezlych telefonow i ... kaput! :) Podobniez byly bardzo awaryjne (znajoma firma musiala uzywac Siemensow w pracy, bo mieli bliski zwiazek z ta firma na rynku... po upadku BS firma zadecydowala o zmianie na Nokie - nie zeby byli stronniczy, ale jednak chwala ta marke i jak dotad (ponad pol roku) problemow z awaryjnoscia nie ma. Moze tylko maja szczescie, choc firma liczyc paredziesiat pracownikow :) Pewnie po prostu dostali szczesliwa dobra partie ;)

  • 0

    52. ~wuj  2007-08-06 13:22:12  host: apn-101-17.gprsbal.plusgsm.pl

    PLANET przestań już pieprzyć i idź spać

  • 0

    53.  2007-08-06 13:57:49

    Spac o 13:22 ... taaa... wuju, idz ty sam lepiej idz spac :D (czyzby dziecko neostrady spod innego IP po przestawionej nocy ? :)

  • 0

    54. ~s  2007-08-13 10:29:17  host: alw15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    http://telepolis.pl/news.php?id=9070

Dodaj swoją opinię