Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek telefonów komórkowych w 2008 roku wg IDC

Światowy rynek telefonów komórkowych w 2008 roku wg IDC

sirmark 5 Lutego 2009 20:35

0 0

W czwartym kwartale 2008 r. producenci telefonów komórkowych sprzedali 289 mln urządzeń, czyli o 12,6% mniej niż rok wcześniej. W całym 2008 r. producenci dostarczyli na rynek 1,18 mld sztuk to jest o 3,5% więcej niż w 2007 roku - podali analitycy IDC w raporcie.

 

Udział w rynku w czwartym kwartale 2008 r.

Producent

4Q08 mln sztuk

4Q08 udział

4Q07 mln sztuk

4Q07 udział

Zmiana 4Q08 / 4Q07

Nokia

113.1

39.1%

133.5

40.4%

-15.0%

Samsung

52.8

18.3%

46.3

14.0%

14.1%

LG

25.7

8.9%

23.7

7.2%

8.4%

Sony Ericsson

24.2

8.4%

30.8

9.3%

-21.4%

Motorola

19.2

6.6%

40.9

12.4%

-53.0%

Inni

54.0

18.7%

55.6

16.8%

-2.9%

Razem

289

100%

330.8

100%

-12.6%



Udział w rynku w 2008 r.

Producent

2008 (mln sztuk)

Udział w 2008

2007 (mln sztuk)

Udział w 2007

Zmiana Y/Y

Nokia

468.4

39.7%

437.1

38.3%

7.2%

Samsung

196.7

16.7%

161.1

14.1%

22.0%

LG

100.7

8.5%

80.5

7.1%

25.1%

Motorola

100.1

8.5%

159

13.9%

-37.0%

Sony Ericsson

96.6

8.2%

103.4

9.1%

-6.6%

Inni

218.5

18.5%

199.8

17.5%

9.4%

Razem

1180.9 100% 1140.9 100% 3.5%





O światowym rynku telefonów komórkowych w 3Q2008 pisaliśmy w tej wiadomości, o rynku w 2Q2008 pisaliśmy w tej wiadomości, a o rynku w 1Q2008 w tej wiadomości.

O rynku telefonów w 2008 roku pisalismy też na postawie danych Strategy Analytics w tej wiadomości.

Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2009-02-05 21:40:24

    Długa droga, ale ja im serdecznie kibicuję :) Miałem styczność z masą sprzętu tej firmy i nie zawiodłem się ani razu.

  • 0

    6. ~NOKIA RULEZ!!!  2009-02-05 21:51:03  host: ip-89-174-123-238.multimo.gtsenergis.pl

    Nokia jest najlepsza i nic tego nie zmieni.

  • 0

    7.  2009-02-05 22:01:44

    Nokia ssie :)

  • 0

    8.  2009-02-05 22:07:07

    co ssie? :P pa**? :D ja się na SE nie zawiodłem, natomiast kupiłem samsunga DVD i po miesiącu wylądowało w serwisie ;/ miałem wieżę LG, ale się procesor spalił i się nie opłacało naprawiać ;/nikomu nic nie polecam, co jest koreańskie ;/

  • 0

    9.  2009-02-05 22:15:34

    Każdy ma jakieś swoje doświadczenia. papszmir to co Ty piszesz to są tylko wyjątki potwierdzające regułę ;P Miałeś pecha, ze trafiło na Ciebie. Ewentualnie... zły człowiek z Ciebie jest, dlatego to Boska kara ;P

  • 0

    10. ~  2009-02-05 23:34:57  host: 94.254.199.18

    A ja mialem N95 i dopiero teraz gdy mam Omnie jestem naprawde zadowolony z telefonu. ;) Poza tym moja mikrofalowka Samsunga tez daje rade ;P

  • 0

    11. ~  2009-02-05 23:43:27  host: arm137.neoplus.adsl.tpnet.pl

    telewizor samsung, dvd samsung, monitor samsung, nawet mikrofalówka - jak u przedmówcy... ale telefonu nigdty juz nie kupię tej firmy... polecam htc:)

  • 0

    12. ~  2009-02-05 23:45:39  host: 94.254.199.18

    Zalezy kto co lubi - ja tam HTC nei polecam . Samsung T*Omnia - WVGA, procesor 806Mhz. HTC HD - qualcomm 520Mhz, ktory nie radzi sobie nawet z filmem DivX w rozdzialce VGA :|

  • 0

    13.  2009-02-05 23:48:45

    Cóż samsung robi tanie, ale za to ciekawe telefony dlatego ma najlepsze wyniki.

  • 0

    14. ~  2009-02-06 00:08:02  host: 94.254.199.18

    Z tego co widze to najlepsze wyniki ma Nokia, ale jesli nadal beda stac w miejscu jak SE to Samsung bardzo szybko bedzie mial pierwsze miejsce, bo narazie jako jedyny wrzuca nowe technologie do telefonow. Rewelacyjne aparaty, wideo HD itd...

  • 0

    15.  2009-02-06 01:44:35

    Nokia cały czas na pierwszym miejscu, ale jednak dużo traci do swoich konkurentów. Moim zdaniem jest to wynik słabych materiałów, z których wykonuje swoje telefony oraz wyższe ceny niż u konkurencji w segmencie średniej i wysokiej półki nie idące w parze z jakością. Jedynie nadrabia tanimi telefonami. Samsung i LG tych tańszych nie ma zbyt dużo za to telefony ze średniej półki i wyższej mogą pochwalić się sporą funkcjonalnością i innowacyjnością w cenie dla zwykłego Kowalskiego. Żaden z producentów nie robi idealnych telefonów, ale jednak Samsung i LG ma najmniej wpadek, proponują coraz ciekawsze modele w rozsądnej cenie czego o Nokii nie można powiedzieć. Ostatnio widzę u Nokii tylko patenty i koncepcje, z których nic nie wynika. Tym czasem inni producenci niż Nokia tworzą telefony dla mas, które po prostu są wykonane z dobrych materiałów, mają dobre parametry i atrakcyjne ceny. Takie podstawowe rzeczy widzi typowy użytkownik.

  • 0

    16. ~jajco  2009-02-06 08:06:06  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    biotyt jezu kolejny fanatyk.prosty uzytkownik uzywa prostego telefonu,wiec wiadomo ze nokia wygrywa na tym froncie telefony z dotykowym/wm sa dla durnych dzieci zeby sobie poszpanowac przed kolegami wiem po sobie pare lat temu dla ludzi ktorzy graja na gieldzie ale oni raczej korzystaja z htc albo innych firm ktorych nie znacie,a ja nie pamietam zreszta wystarczy isc od byle jakiego pkt sprzedazy i sie zapytac co lepiej schodzi nokia czy inne marki...

  • 0

    17.  2009-02-06 09:03:44

    jajco widac dzieci kupuja Nokie bo to najwieksza klientela. Nokia traci i bedzie tracic jak nie zacznie robic pozadnych telefonow. Taki topowy Navigator a lufcik ledwie 2,5cala

  • 0

    18. ~floras nok n82  2009-02-06 12:06:20  host: chello089079235102.chello.pl

    Rzeczywiście samsung pnie się w gorę , rozumiem bo robia naprawde dobre jakościowo telefony.Ten ranking zapewne dotyczy telefonów średniej klasy do około 500 zł.A najlepsze chyba wg mnie są nokie obsluga i wogóle tylko gdyby robili to z czegos lepszego było by naprawde spoko.

  • 0

    19.  2009-02-06 13:39:58

    jajco: Nokia wygrywa na froncie tylko bardzo tanich modeli z najniższej półki. Nie wszyscy jednak chcą mieć tak prosty telefon, a jednocześnie nie oczekują telefonu z dotykowym wyświetlaczem i systemem operacyjnym. Są też modele ze średniej półki i często ludzie chcący mieć funkcjonalny telefon wydają na niego 400-600zł. Ja kupiłem Samsunga F330 za niecałe 500zł. Nokia w tej cenie nie ma za bardzo nic do zaproponowania o podobnych funkcjach. Trzeba zapłacić więcej za podobną funkcjonalność, ale jakość materiałów, z których robią telefony jest po prostu kiepska.

  • 0

    20. ~czapla  2009-02-06 14:16:59  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    to ogolny ranking za caly rok a nie ze sredniej czy niskiej polki zal... wbijacie sobie do lba jakies pierdoly,samsung sie umacina i co z tego skoro jest o 2xx mln sztuk w dol jest kryzys nokia to korea... wiec spadki dzieki wspanialemu euro sa zrozumiale to ze korence sypia za dolara to nie znaczy ze cos jest wspaniale... kogo obchodzi wasze zdanie o noki skoro ma 40% rynku od zawsze... teraz bedzie jeszcze lepiej nokia traci z dnia na dzien a telefony prawdopodobnie zajda w gore o pare euro na 100% chyba ze ten zasrany kryzys minie albo wszyscy sie do zółtych wyprowadza wtedy wszystko bedzie mialo super jakossscc jak samsung!!! plastik to plastik farba to farba wiec o co w tej jakosci chodzi??

  • 0

    21.  2009-02-06 16:23:11

    czapla: Samsung to koreańska firma, a Nokia fińska. Tak czy siak obie firmy produkują telefony w Chinach. Porównaj sobie telefony pod kątem materiałów, z jakich zostały zrobione oraz jak one się trzymają po podobnym okresie użytkowania. Są różne rodzaje plastiku i farb. Mój Samsung po półrocznym normalnym użytkowaniu ma nadal tą lustrzaną powierzchnię bez żadnej rysy choć wrzucam telefon do kieszeni nie patrząc co w niej jest. Bardzo drobne ryski na plastiku widoczne są dopiero pod światło. Dziwne czemu z Nokii będącej tak samo traktowanej złazi farba a rysy widać gołym na pierwszy rzut oka?

  • 0

    22. ~czapla  2009-02-07 05:12:11  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    oh my god fanatycy dajcie se siana skoro obydwa sa robione w korei inteligencie to pewnie malowane sa recznie w egipcie co za ludzie,wiadomo ze maszyna wywala obudowe i ja maluje,a niektore rodzaju plastiku sa fabrycznie czarne... to jak ci farba ma z nich zejsc mam sagema 5-2 jeszcze w szafie ma 4 lata,fabryczny plastik z mala iloscia farby... szary jak znajdziesz rysy sa czarne nawet ich nie widac chodz pewnie jest ich od ... nie wiesz co piszesz fon to fon obudowa nie jest malowana recznie a jak malujesz bialy plastik na czerwono to licz sie z tym ze po miesiacu juz sa ubytki a jak masz czarnego samsunga czyli standardowy kolor tej firmy to nie zawiele rys na nim zobaczysz chodz pewnie jestes slepy skoro napisales cos takiego... i nie ze cie ty wyzywam czy cos ale pisanie ze telefon robiony w ten sam sposob sie nie rysuje a drugi tak to troche dziwne jest

  • 0

    23.  2009-02-07 12:13:09

    czapla: Wielki obrońco Nokii... Jak lubisz wszystko upraszczać. Każdy producent ma własne metody produkcji, nawet jeśli plastik wygląda identycznie tak na prawdę może mieć inny skład a zatem inną wytrzymałość na wyginanie, zadrapania. To oczywiste, że każdy telefon w miarę użytkowania będzie coraz bardziej porysowany. Jest jednak spora różnica pomiędzy rysami, które są widoczne dopiero "pod światło", a tymi, które można wyczuć przed dotyk. Nie chodzi mi tu wcale o malowany plastik. Miałem już w życiu kilka Nokii, u mnie w domu są obecnie trzy. Sam na własnej skórze przekonałem o tej rosnącej "jakości" Nokii. Ten plastik jest zbyt miękki i coraz cieńszy w ich modelach.

  • 0

    24.  2009-02-07 12:16:25

    Dlatego przerzuciłem się na innych producentów. Wcześniej też był to dla mnie jedyny producent, ale to się zmieniło gdy zaznajomiłem się z telefonami innych firm. Powiem, że nie żałuję. Bardzo polecam każdemu Samsung, a w dalej kolejności SE.

Dodaj swoją opinię