Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek telefonów i smartfonów w 3Q2013 wg Strategy Analytics

Światowy rynek telefonów i smartfonów w 3Q2013 wg Strategy Analytics

sirmark 1 Listopada 2013 01:55

2 0

W III kwartale na rynek trafiło 417,8 mln telefonów komórkowych, o 7% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - wynika z danych opublikowanych przez firmę analityczną Strategy Analytics. Z tego 60% stanowiły smartfony.

Samsung umocnił swoją pozycję dostarczając na rynek rekordowe 120,1 mln sztuk telefonów. Było to więcej niż dostarczyły razem Nokia, Apple i LG, które są na kolejnych miejscach w rankingu. Sytuacja Nokii stabilizuje się - producent dostarczył 64,6 mln telefonów, co dało 15,5% udziału w rynku. Dobry kwartał zaliczyło Apple - 33,8 mln sztuk dało 26% wzrostu rok-do-roku.

Dostarczając na rynek 14,6 mln sztuk telefonów Huawei wskoczył na pozycję piątego największego producenta na świecie. Bardzo szybko rozwijają się też marki TCL-Alcatel i Coolpad. Coolpad zdobywa szybko w Chinach, a TCL-Alcatel zyskuje w Ameryce Łacińskiej i Europie Zachodniej.

Lista producentów pod względem ilości sprzedanych telefonów:

Producent (mln szt.) 3Q2012 3Q2013
Samsung 103,0 120,1
Nokia 82,9 64,6
Apple 26,9 33,8
LG 14,4 18,3
Huawei 12,1 14,6
Pozostali 151,1 166,4
Razem 390,4 417,8

Lista producentów pod względem udziału w rynku telefonów:

Producent (udział) 3Q2012 3Q2013
Samsung 26,4% 28,7%
Nokia 21,2% 15,5%
Apple 6,9% 8,1%
LG 3,7% 4,4%
Huawei 3,1% 3,5%
Pozostali 38,7 39,8%
Razem 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym -0,4% 7,0%

Globalny rynek smartfonów wzrósł o 45% w stosunku do III kwartału 2012 i osiągnął liczbę 251,4 mln sztuk. Z tego aż 35,2% zgarnął Samsung dostarczając na rynek 88,4 mln sztuk (osiągnął wzrost o 55% rok-do-roku).




Bardzo dobry wynik osiągnął Huawei, który dostarczając 12,7 mln sztuk, wskoczył na trzecie miejsce w rankingu największych producentów smartfonów. Tuż za nim uplasował się LG, notując 71-procentowy wzrost, dostarczył na rynek 12 mln smartfonów. Popularnością na rynku chińskim i ekspansją na innych rynkach, zapewniło sobie Lenovo piątą pozycję w rankingu - dostarczając 10,8 mln sztuk.

Lista producentów pod względem ilości sprzedanych smartfonów:

Producent (mln szt.) 3Q2012 3Q2013
Samsung 56,9 88,4
Apple 26,9 33,8
Huawei 7,6 12,7
LG 7,0 12,0
Lenovo 6,4 10,8
Pozostali 68,0 93,7
Razem 172,8 251,4

Lista producentów pod względem udziału w rynku smartfonów:

Producent (udział) 3Q2012 3Q2013
Samsung 32,9% 35,2%
Apple 15,6% 13,4%
Huawei 4,4% 5,1%
LG 4,1% 4,8%
Lenovo 3,7% 4,3%
Pozostali 39,4% 37,3%
Razem 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym 44,0% 45,5%

Rynek smartfonów w podziale na systemy operacyjne:

System (mln szt.) 3Q2012 3Q2013
Android 129,6 204,4
Apple - iOS 26,9 33,8
Microsoft - Windows Phone 3,7 10,2
BlackBerry 7,4 2,5
Pozostali 5,2 0,5
Razem 172,8 251,4

Udział systemów operacyjnych w rynku smartfonów:

System (udział) 3Q2012 3Q2013
Android 75,0% 81,3%
Apple - iOS 15,6% 13,4%
Microsoft - Windows Phone 2,1% 4,1%
BlackBerry 4,3% 1,0%
Pozostali 3,0% 0,2%
Razem 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym 44,0% 45,5%

Źródło tekstu: Strategy Analytics, wł     

Dodaj do:

Tagi: strategy analytics

w sumie: 22
  • 0

    3. ~avatar  2013-11-01 08:38:50  host: 49.net.igaz.net

    Samsung deklaruje konkurencję tak naprawdę ściga się sam ze sobą bo reszta może tylko pomarzyć o takich wynikach. Co ciekawe Windows niedługo zbliży się do Apple w udziale rynkowym. Apple będzie niszowe może i dla użytkowników ich produktów to lepiej bo będą bardziej nielicznych czytaj wybrana grupa

  • 0

    4.  2013-11-01 09:08:58

    Android dzieli i rządzi, ale procentowo największy wzrost Windows Phone. Brawo Nokia! Może jednak coś z tego będzie?

  • 0

    9.  2013-11-01 16:58:17

    Nokia nie może być wyżej z samym WP i już, sprzedaż telefonów z tym systemem jest nie lada wyzwaniem. Czy sprzedaż z Androidem byłaby lepsza ? Na pewno łatwiejsza, bo przecież ludzie nie biegną do sklepów po telefony z Windows Phone, a po Nokię, nawet dobry wynik WP w Polsce to efekt przywiązania Polaków do tej marki, a nie tego że ludzie w salonach pytają o system Microsoftu. iOS i WP to zamknięte systemu Apple i MS, Android raz że dawał większą swobodę w pewnym wyróżnieniu się z tłumu to także można było wykorzystać jego rosnącą popularność, z kwartału na kwartał i roku na rok te wzrostu były wręcz ogromne. Niektórzy rezygnowali z Nokii bo miała WP lub Symbiana (już wtedy nie wspieranego), a wybór Androida dawał szansę na znaczne powiększenie sprzedaży, a można było jak LG czy Samsung sprzedawać telefony z Androidem i z Windows Phone, skoro już zdecydowali się na porzucenie Symbiana i ciekawego MeeGo. Efekt skutecznej działań polityki Elopa...to upadek Nokii znanej konsumentom, bo Nokia kończy ze sprzedażą smartphonów, sprzedała swój dział więc albo dogadali się wcześniej (a przyjście Elopa to było przygotowanie gruntu) albo dali się wpuścić w WP...w co należy wątpić, bo patrząc na to co oferował WP7 nie można było liczyć na odbicie, nawet dzisiaj są braki, a sprzedaż nadal słabsza niż rywale, gdyby Nokia naprawdę chciała walczyć do WP dołożyłaby którykolwiek inny system, najłatwiej byłoby z Androidem - szybkie tempo wzrostu, brak ograniczeń systemowych więc mogliby dawno temu pokazać swoje modele konkurencyjne dla Samsunga jak ostatnio np. 1520, takie coś mogli pokazać w 2011 jak Note od Samsunga...WP ich dobił o ile wcześniej się nie dogadali co do sprzedaży.

  • 0

    10.  2013-11-01 17:05:50

    @8 Co stoi na przeszkodzie żeby inne firmy stosowały taką samą politykę ? Opierasz swoje założenia na jednym aspekcie, zapominasz że BB i ich system był specyficzny, Research In Motion raczej nie opierał swojej polityki na gierkach, na rozrywce, a na dosyć konkretnej grupie docelowej. Polska czy Europa Środkowa to nie był ich cel nr jeden, dla RIMa najgorszą stratą był rynek Ameryki, to właśnie w USA dostali od Apple i Androida, kiedyś największe udziały w rynku miały tam systemu od MikroSOFTu (WM) czy właśnie BB, był Palm. Nokia, RIM, MS trochę zaspali, jak widać niektórych dużo to kosztowało ;)

  • 0

    12.  2013-11-01 17:44:36

    @10 To już pytanie do innych producentów ;)

  • 1

    13.  2013-11-01 18:06:28

    Samsung to nie tylko marketing. Od 3 lat wszystkie telefony jakie kupiłem były Samsunga. Nie z miłości do marki - były to rozsądnie przemyślane decyzje. Jeszcze nie było tak, żeby konkurencji coś nie dolegało. Xperia Z - wielka obudowa, słaby ekran, HTC One - wysoka cena słaby aparat, Przy nich S4 wypadał najlepiej. Druga część roku - Z1 - jeszcze większa obudowa, słaby głośnik (rozmowy), znowu tragiczny ekran. LG G2 - dostępność wersji 32GB tragiczna, brak slotu SD. Note 3 - najlepszy z tej trójki, dla mnie bez wad. To nie przypadek, to świetne konstrukcje i doskonały marketing.

  • -1

    14. ~stz  2013-11-01 18:48:29  host: 93-186-31-84.rdns.blackberry.net

    Gdzieś czytałem, że Samsung opłaca ludzi na forach aby zachwalali ich telefony. Ja od lat używam Blackberry i nie patrzę na reklamę i kieruje się swoim rozumem. Dlaczego głowy państw używają BB. Tutaj jest odpowiedź http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/amerykanie-podsluchiw ali-rozmowy-ze-starej-nokii-merkel-z-blackberry-sobie-nie-poradz ili,365768.html

  • 0

    17. ~  2013-11-01 22:23:36  host: user-94-254-193-83.play-internet.pl

    Trzeci akapit "Huawei wskoczył na pozycję p i ą t e k największego producenta na świecie".

  • 1

    18. ~krzysiek z  2013-11-02 07:54:21  host: ip-78-30-81-210.free.aero2.net.pl

    @2 Ponieważ telefon zawiera się w smartfonie.

  • 0

    19. ~xxxxxxxx  2013-11-02 08:24:05  host: host-109-107-7-219.ip.jarsat.pl

    A tutaj napisaliście http://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyniki-nokii-po-3q2013,2,3,29 245.html W III kwartale Nokia sprzedała 64,6 mln sztuk telefonów, z czego smartfonów było 14,7 mln sztuk to jaka jest prawda?

  • 0

    20.  2013-11-02 10:39:22

    @19 Sprzedali 8.8mln Lamii reszta to Nokia Assa które tylko nokia traktuje jak smartfony.

  • 0

    21. ~  2013-11-02 14:48:39  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    20. A kto i co decyduje co jest smartfonem a co nie?

  • 0

    22.  2013-11-02 17:40:18

    Miałem 4 telefony od Samsunga, pierwszy to jakiś badziew rozsuwany, zepsuł się ekran. Drugim był Samsung S7220, klasyczny telefon, wypalił mi się obraz. Później dwa smartfony, Wave S8500 i Galaxy S Plus, co było z nimi nie tak? Też wypalił się obraz. Później miałem przez krótki okres HTC One X (w sumie to sprzedałem go dlatego że nie chciałem jechać specjalnie kilkudziesięciu kilometrów żeby zapłacić Orange 70zł za ściągniecie SIMlocka bez utraty gwarancji). Potem miałem LG 4X HD, tragiczna bateria i mulił tak że szok. Teraz mam LG Optimus G, w sumie jestem bardzo zadowolony z tym że tu bateria też nie jest zbyt dobra, muszę ładować codziennie albo w pracy. 32 GB wbudowanej pamięci bez slotu na kartę pamięci to dla mnie spory minus. Przed zakupem tego telefonu myślałem żeby kupić Samsunga Galaxy S3 mimo że wcześniej sobie obiecywałem że żadnego Samsunga nie kupię. Teraz myślę nad zmianą LG Optimus G na... Samsunga Galaxy Note 2. Wiem że pewnie znowu będę żałował tego zakupu no ale coś jednak jest w tej marce że mają taką pozycję na rynku (nie mówię tu o kwestiach marketingowych).

  • 0

    23.  2013-11-02 20:25:02

    20 ci co robili podział ale fon bez 3g gps no to sorry

  • 0

    24. ~  2013-11-03 08:30:06  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    23. A telefony z serii Asha nie obsługują 3G? Z drugiej strony smartfon bez NFC, obsługi kart pamięci czy przesyłania danych po bluetooth to co to za smartfon?

  • 0

    25. ~xxxxxxxx  2013-11-03 14:01:43  host: host-109-107-7-219.ip.jarsat.pl

    Niektóre modela Asha mają 3G

  • 0

    26.  2013-11-03 20:34:02

    niektore maja nie wiem czy wszystkie wliczaja. NFC sorry a co to jest, ktos tego wogóle uzywa ??

  • 0

    27. ~  2013-11-03 21:59:15  host: 89-67-138-26.dynamic.chello.pl

    26. Ci co mają używają. Ci co mają pseudo smarfony mogą pomarzyć lub mówić że to zbyteczne.

  • 0

    28. ~  2013-11-04 07:55:23  host: abad179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kto płaci za te analizy? Przecież nie robią tego za darmo.

  • 0

    29.  2013-11-04 18:48:28

    27 powiedz do czego ?

Dodaj swoją opinię