Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek smartfonów w 2Q2014 według Strategy Analytics

Światowy rynek smartfonów w 2Q2014 według Strategy Analytics

LuiN 1 Sierpnia 2014 13:55 Aktualizacja: 5 Sierpnia 2014 22:35

3 1

W II kwartale 2014 na rynek trafiło 295,2 mln smartfonów, o 27% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Chińśki Xiaomi pokonał LG - wynika z danych Strategy Analytics.



Największym producentem smartfonów pozostaje Samsung, choć jego udział wyraźnie skurczył się w skali roku z 32,6% do 25,2%. Koreański producent dostarczył w II kwartale 74,5 mln sztuk urządzeń, względem 76 mln przed rokiem. Drugie miejsce ponownie piastuje Apple, z 11,9% udziału. W jego przypadku sprzedaż iPhone'ów wzrosła w skali roku z 31,2 do 35,2 mln sztuk.

Mocne trzecie miejsce należy do chińskiego Huaweia z 6,8% rynku. Producent niemal podwoił sprzedaż smartfonów z 11,1 do 20,1 mln sztuk. Czasu nie tracił też Lenovo, który 15,8 mln sztuk smartfonów zapewnił sobie czwartą lokatę.

Na piątej pozycji największa niespodzianka - zamiast LG, znalazł się na nim chiński Xiaomi, który zwiększając sprzedaż prawie czterokrotnie dotarł w II kwartale do pułapu 15,1 mln smartfonów i 5,1% udziału w światowym rynku smartfonów.

Poza pierwszą piątkę wyadł LG z 14,5 mln smartfonów. Jego udział w rynku skurczył się w ciągu roku z 5,2% do 4,9%, ale liczba sprzedanych urządzeń wzrosła - z 12,1 mln do 14,5 mln sztuk.




Co warto zauważyć, na listę nie wdrapały się też inne znane marki smartfonów jak Sony, HTC, Nokia czy niedrogi ZTE.

Lista producentów pod względem ilości sprzedanych smartfonów:
Producent (mln szt.) 2Q2013 2Q2014
Samsung 76,0 74,5
Apple 31,2 35,2
Huawei 11,1 20,1
Lenovo 11,3 15,8
Xiaomi 4,1 15,1
LG 12,1 14,5
Pozostali 87,2 120,0
Razem 233,0 295,2

Udział poszczególnych producentów w rynku smartfonów przedstawia się następująco.
Producent (udział) 2Q2013 2Q2014
Samsung 32,6% 25,2%
Apple 13,4% 11,9%
Huawei 4,8% 6,8%
Lenovo 4,8% 5,4%
Xiaomi 1,8% 5,1%
LG 5,2% 4,9%
Pozostali 37,4% 40,6%
Wzrost w ujęciu rocznym 48,9% 26,7%


[Aktualizacja 5 sierpnia ]

Rynek smartfonów w podziale na systemy operacyjne:

System (mln szt.) 2Q2013 2Q2014
Android 186,8 249,6
Apple - iOS 31,2 35,2
Microsoft - Windows Phone 8,9 8,0
BlackBerry 5,7 1,9
Pozostali 0,5 0,5
Razem 233,0 295,2

Udział systemów operacyjnych w rynku smartfonów:

System (udział) 2Q2013 2Q2014
Android 80,2% 84,6%
Apple - iOS 13,4% 11,9%
Microsoft - Windows Phone 3,8% 2,7%
BlackBerry 2,4% 0,6%
Pozostali 0,2% 0,2%
Razem 100% 100%
Wzrost w ujęciu rocznym 48,9% 26,7%

Źródło tekstu: Strategy Analytics, wł     

Dodaj do:

Tagi: 2q2014 | smartfony | strategy analytics | wyniki

w sumie: 22
  • 1

    4. ~Damn  2014-08-01 15:02:37  host: d12-58.static.icpnet.pl

    Xiaomi miło zachęca swoimi smartfonami, niedrogie, dobrze wykonanie i z fantastyczną wersją Androida - MIUI. Ciekawi mnie wynik HTC, którego używam w postaci modeli Sensation XE i Desire 816. Idealne dla mnie. Choć moglibyście podać wynik Nokii, Sonego i HTC, bo to jedne z ważniejszych marek na naszym rynku.

  • 1

    5.  2014-08-01 15:37:21

    Goral, obecnie Sony to synonim awaryjnynosci. Telefoniki eleganckie i fajne, ale padaja jak muchy. Jestem konsultantem w T-M i z tego, co mamy w ofercie, tylko Alcatel ma wiekszy procent reklamacji. Za to Galaxy i Lumie - prawie bez zwrotow.

  • 0

    6. ~Calm7 * Uważajcie na ZIELONE !  2014-08-01 15:52:35  host: n13-01-08.opera-mini.net

    5). Powiedzmy, że lumie i galaxy to 1% zwrotów, a ile ma % sony i alcatel?

  • 0

    7.  2014-08-01 16:02:56

    @6 Nie zrobie ci dokladnych wyliczen, bo jestem na urlopie, ale w lipcu jakies 80-90% reklamacji w moim APS to byly xperie i onetouche. Oczywiscie xperii sprzedaje sie duzo wiecej, wiec ilosciowo dominuja wlasnie one. Alcatela natomiast sprzedaje sie malo, ale jak juz ktos kupi, to mam wrazenie, ze na 70% wroci z reklamacja ;-)

  • 2

    8.  2014-08-01 16:19:02

    A niech to Xiaomi mimo obecności tylko na rynku Chińskim wykręciło taki wynik.

  • 1

    9. ~Calm7  2014-08-01 16:22:27  host: n13-01-08.opera-mini.net

    7). A wygrzewaj się dalej na tym urlopie :-) Dzięki, dane orientacyjne mi w zupełności wystarczą.

  • 3

    10.  2014-08-01 20:15:18

    @Nomedaj: ja wiem, że Samsung dobrze płaci (nie tylko w T-M ;), ale postaraj się bardziej ;) Galaxy i Lumie - prawie bez zwrotów - dobre, dobre :)

  • 2

    11.  2014-08-01 22:34:57

    Kłamstwo, kłamstwo! Gdzie Nokia/MS ze wspaniałym WindowsP(orażką) ? xD

  • 0

    12.  2014-08-02 01:12:41

    #5 - ja tez pracuje w w4, i u nas jakos xpierie nie padają ;P mam mieszane uczucia - jako kolega z forum powiedziałbym - dopracujcie swoj brandowany soft, jako konkurent - jest OK, a wręcz wycofajcie Sony z oferty ;)

  • 1

    13.  2014-08-02 07:37:10

    Coz, mowie, jak to u mnie w miescie wyglada. Sam nie znosze brandowanych softow ani wystajacych aparatow (moj tel musi byc plaski z tylu), dlatego nie kupilbym samsunga. Ale fakty takie, ze poza starymi SIII/mini prawie wcale nie mam reklamacji na samsungi. A w Sony - masakra. Przy czym za uszami ma duzo tez autoryzowany serwis, ktory naprawia telefon 3 razy, zanim naprawde go zrobi...

  • 0

    14. ~lool  2014-08-02 09:33:29  host: ptcnat.t-mobile.pl

    Nomedaj - ciężko się nie zgodzić, mam 5 znajomych, którzy mają aparaty Sony, 2 już miało tel w naprawie, 2 sypie się system jak stara baba, 1 tel się rozkleił (Xperia Z) i pozostała moja kobieta, której kupiłem też Xperie Z... Również telefon do resetu. JEżeli ktoś mi teraz powie, że Xperie to dobry sprzęt to go wyśmieje. Swojego HTC One mam ponad półtorej roku i nic, kompletnie nic się z nim nie dzieje... A co do Samsungów, nie wiem skąd te dane, że one się nie psują ? Wystarczy udać się do serwisu Samsunga i zobaczyć kolejki.

  • 1

    15. ~Taka prawda  2014-08-02 20:40:44  host: aasb132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja sprzedaje słuchawki w Orange i zgadzam sie co do awaryjnosci Sony. Alcateli za dużo nie sprzedajemy wiec tu sie nie wypowiem. Rośnie w siłę WP. Powoli ale cały czas do przodu. I widać strach w oczach przedstawiciela Samsunga. Widać, że nie jest dobrze.

  • 1

    17.  2014-08-03 12:18:36

    Wszystko fajnie - a teraz znajdźcie mi drugi równie atrakcyjny jak Z1 Compact telefon w tej półce. Powodzenia... W T-M, żeby nie było, jest droższy.. dużo droższy.

  • 0

    18.  2014-08-03 21:14:55

    PLANET, ja wiem, że Sony dobrze płaci ;-) ale akurat nie rozmawialiśmy o atrakcyjności jednego modelu (swoją drogą za drogiego dla przeciętnego Kowalskiego), tylko o awaryjności całej marki.

  • 0

    19.  2014-08-04 11:43:52

    Nomedaj: OK, masz prawo tak oceniać, szczególnie po moim komentarzu (choć pracuję w innej branży), ale powiedz, w takim razie co byś proponował zamiast Z1C, bo ja jednak mówię bardziej o jednym modelu? Amazon Fire Phone nie ma dostępności na Polskę, o bodaj 3 modelach Sharpa w ogóle nie mówię (inne zakresy sieci), na AliExpress nie daje rady nic znaleźć.. To może zapytam konkretnie, jak jest z awaryjnością tego modelu, jeśli jesteś zorientowany?

  • -1

    20.  2014-08-05 23:21:28

    W dołożonych dziś tabelach w oczy rzuca się smutny fakt - sprzedaż urządzeń z Windows Phone maleje.

  • 0

    21.  2014-08-05 23:37:40

    Dzięki za aktualizację. Faktycznie ... nie wygląda to najlepiej, spadek o milion sztuk - inna sprawa, co ma mówić w takim razie BlackBerry :P

  • 0

    22. ~p  2014-08-06 07:53:35  host: public-gprs515176.centertel.pl

    Potwierdzam niestety awaryjność sony. Moja nowa xperia m2 wyladowala w serwisie po 4dniach. Lumia 920 dopoki nie upadla dzialala rok, wczesniej mialem samsunga i tez nic sie nie dzialo. Wielka szkoda. Mialem zamiar kupić od Sony : telefon, telewizor, kino domowe ale odpuszczam. Wybiorę konkurencje. Xperia owszem piekna i dobrze wykonana ale co z twgo

  • 0

    23.  2014-08-06 09:21:09

    Developerzy rzucą się do pisania aplikacji na Windows Phone'a ;)

  • 1

    24.  2014-08-06 17:25:34

    Czemu smutny ? Za to odpowiada głupie polityka Nokii i zatrudnienie Elopa, nawet jak od razu się dogadali to po co zabili swoją sprzedaż, nie było płynnego przejścia na WP bo początkowo to był system w wersja beta. Trzeba było najpierw sobie zapewnić pozostanie na rynku poprzez Adnroida, a potem w jego miejsce dopiero wpychać WP to może kiedy wyglądałby lepiej jak dzisiaj część by przeszła, a tak na siłę w najgorętszym okresie wybrali wtedy najgorszy system.

Dodaj swoją opinię