Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek smartfonów w 2Q2010

Światowy rynek smartfonów w 2Q2010

Q! 23 Lipca 2010 19:01

0 0

W II kwartale 2010 roku na rynek trafiło prawie 60 mln smartfonów. To o ponad 40% więcej niż w analogicznych okresie ubiegłego roku - wynika z danych przedstawionych przez Strategy Analitics.

Taki wzrost sprzedaży spowodowany był przez trzy główne czynniki: wysokie dopłaty operatorów do telefonów typu smartfon, konkurencję cenową pomiędzy producentami najbardziej zaawansowanych modeli oraz coraz większą liczbę sprzedanych modeli niskobudżetowych.

Szef Strategy Analitics, Neil Mawston, twierdzi, że chociaż liczba sprzedanych smartfonów rośnie dynamicznie, to nie idzie to w parze z przychodami z tego segmentu rynku. Wszystko przez konkurencję pomiędzy producentami, która zmusza ich do obniżania cen swoich produktów.




W II kwartale 2010 roku na rynek trafiło 59,5 mln smartfonów. Znaczna ich część pochodziła od Nokii (24 mln, 40,3% udział w rynku), RIM (11,2, 18,8%) oraz Apple (8,4, 14,1%). Pozostali producenci sprzedali w tym czasie 15,9 mln smartfonów.

Producent

2Q10 (mln szt.)

Udział 2Q10

2Q09 (mln szt.)

Udział 1Q09

Zmiana

Nokia

24,0

40,3%

16,9

40,7%

42,0%

RIM

11,2

18,8%

8,0

19,3%

40,0%

Apple

8,4

14,1%

5,2

12,5%

61,5%

Inni

15,9

26,7%

11,4

27,5%

39,5%

Razem

59,5

100,0%

41,5

100,0%

43,4%


Źródło tekstu: Strategy Analitics, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~xad  2010-07-23 20:05:50  host: 178-36-134-234.adsl.inetia.pl

    Najśmieszniejsze są te statystyki dla Nokii. Za smartphone uznawany jest każdy telefon z systemem operacyjnym a wystarczy porównać takie cudo jak 5230 które nie posiada nawet Wi-Fi z dowolnym BB, Iphone czy telefonami pod Androidem od HTC, Samsunga bądź Motoroli.

  • 0

    4. ~facet  2010-07-23 20:27:20  host: adsl-75-58-112-215.dsl.wlfrct.sbcglobal.net

    do komentujacego 3-jak rozumiem ty masz swoje własne podejscie do definiowania terminu ,,smartphone".Ja bym na twoim miejscu jednak rozebrał to slowo na czynniki pierwsze to może sie okazac że np.nokia e51 to tez smartphone.Trzeba porównywać jabłka do jabłek nie na podstawie swoich prywatnych preferencji a mozliwości technicznych analizowanego sprzętu...

  • 0

    5. ~r  2010-07-23 22:18:06  host: 94.254.203.132

    no fakt, nokia niedługo będzie wpychać symbiana do telefonów typu nokia 2700. Oby tylko nie wyskoczyć z fotela lidera. Tylko czy tędy droga?

  • -1

    6. ~pisul  2010-07-23 22:52:23  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Jezeli wyznacznikiem prawdziwego smartfona jest wpelni dzialajacy multitasking to w tym roku przegnila papierowka miala debiut.Juz nawet nie bede kopal lezacego i nic niepowiem o zlym dotyku.Nie nie...nieproscie mnie.

  • 0

    8. ~do 3  2010-07-24 01:18:28  host: 87-205-220-85.adsl.inetia.pl

    a dla mnie to iFon nie jest smartfonem, tylko telefonem z wbudowanym softem producenta. Symbian jest i wielozadaniowy i moge programowac w QT, wiec jest smartfonem

  • 0

    9. ~marcelo92  2010-07-24 13:30:02  host: v06-16.opera-mini.net

    do 3 -- dla ciebie pewnie smartfonem jest tylko urządzenie kosztuje minimum 3000 zł. Są smartfiny z górki półki cenowej ale i niższej. A te pojęcie smartfon każdy definuje inaczej

  • 0

    10. ~west  2010-07-24 14:38:05  host: ip-62-69-236-74.globalconnect.pl

    a ja kupiłem parę dni temu nokie e72 i niestety ma tak beznadziejna przegladarke internetowa, ze szok. Bateria owszem super ale tragiczny wlan. Aktualizacji zrobić nie mogę bo ciągle mi pokazuje, ze telefon nie jest podlaczony. Na szczęście już kontaktowałem się z serwisem nokii i zrobią mi w gmach gwarancji aktualizacje stu. Pzdr

  • 0

    11. ~west  2010-07-24 14:40:03  host: ip-62-69-236-74.globalconnect.pl

    sorry za literowki. Pzdr

  • 0

    12. ~PatrykOS  2010-07-24 14:50:25  host: 14.179.wmc.com.pl

    Pisul, o co chodzi z tym złym dotykiem? I o jaki ci telefon chodzi? O iPka?

  • 0

    13. ~PLANET  2010-07-24 17:23:48  host: 48-to3-8.acn.waw.pl

    #8: Smartphone to - ogolnie mowiac - urzadzenie pozwalajace na odpalanie bardziej zaawansowanych aplikacji niz napisanych w Javie czy BREW. iP zdecydowanie JEST smartphonem. Definiujesz system na podstawie tego, ze jest na wielu platformach ? To co powiesz na S40 Nokii (nie Symbian S40), ktory wystepuje w praktycznie identycznej postaci na wielu telefonach, a mimo to ciezko go uznac za smartphone'a ? || #6: tja, tylko ze dopoki oceniasz na podstawie testow tylko i wylacznie skazujesz sie na papierowa prawde, a ta nie zawsze jest wymierna. Poczekalbym, az bedzie go mozna wziac i przetestowac osobiscie i wtedy ocenial.

  • 0

    14. ~Bartosz  2010-07-25 06:53:38  host: 188.147.48.29.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    skoro Nokia wlicza w to kazdy model z symbianem to oczywiście będzie liderem ale co tam dla mnie najlepszym smartphonem jest blacberry

  • 0

    15. ~Wlad  2010-07-25 08:55:37  host: nat6.pp.com.pl

    Smartphone to pojęcie obszerne,dotyczy duzej liczby modeli z górnej, średniej i nawet dolnej półki cenowej. Praktyczne są to wszystkie fony zawierające pakiety do obsługi multimediów (z systemem operacyjnym lub jego namiastką). Osobiscie z tej grupy wyrózniam palmphony, tzn. takie, które posiadają system operacyjny, dużo pamieci RAM i ROM oraz są skonfigurowane z nieskrępowaną obsługą poczty elektronicznej w dowolnym miejscu i czasie. Ponadto posiadają tzw. pakiet biurowy (edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, programy do tworzenia baz danych itd.). Gdy przyjmiemy takie kryterium, to udział na rynku Nokii spada nam do kilku promili! Na czoło wysuwają się inni producenci: BlackBerry, HTC/Dopod, Acer, Toshiba i po nich: Samsung, LG, Motorola i moze pod koniec drugiej dziesiątki Nokia i Sony Ericsson.

  • 0

    16. ~E  2010-07-25 17:09:04  host: 77-255-126-110.adsl.inetia.pl

    Ad 15: "Wlad" tworzysz jakieś nowe definicje dla pojęć już wcześniej zdefiniowanych i to nawet nie po to żeby coś uprościć, czy wyjaśnić, tylko po to żeby te nowe pojęcie było jak najmniej związane z Nokią. Jednak w ramach zdefiniowanej przez ciebie, na nowo grupy "palmphony" mieści się może kilka procent smartfonów ze światowego rynku. Śmieszne jest więc twoje późniejsze rozdzielanie pozostałego skrawka rynku między różne firmy - poza tobą to po co to komu potrzebne? A tak z ciekawości ile to jest "dużo pamieci RAM i ROM"? ;-)

  • 0

    17. ~E  2010-07-25 17:14:57  host: 77-255-126-110.adsl.inetia.pl

    Ad 15: PS. Jak tak bardzo lubisz dzielić rynek smartfonów na małe kawałki to masz tu jeszcze kilka pojęć: PDA, PPC, Palmtop, EDA - pobaw się! ;-P

  • 0

    18. ~Wlad  2010-07-25 20:31:09  host: nat6.pp.com.pl

    Ad16. Ad. 17. Oczywiscie mogę nie dzielić rynku smartfonów. Moze "wyłamuję drzwi" w sprawie definicji smartphonów. Nie mam ochoty szukać definicji PDA, PPC, Palmtop etc. etc. Po co jeśli ty je już znasz. Nie udaj, ze nie wiesz po co jest "duża pamięć" RAM i ROM. Odpowiedz tylko, czy na wszystkich smartphonach, które tak bronisz zapiszesz lub odtworzysz pliki offisowskie: word, exel, access, power point etc. etc. - np. na iphonie?

  • 0

    19.  2010-07-25 23:34:59

    Na dobrą sprawę ci, którzy tak uparcie bronią Nokii nie mają racji. E52 czy 5800 wiele brakuje do bycia smartfonem, nawet pokroju takiego Wave'a.

  • 0

    20. ~tobas  2010-07-26 08:19:34  host: host-195-74-69-18.mbnet.pl

    #19 a czego konkretnie wg Ciebie brakuje? dodatki sa, aplikacje sa, mozliwosci telefonu i systemu spore, multimedia sa, przegladarka jest. co jeszcze potrzebujesz do nazwania telefonu smartfonem? ile wiecej mozliwosci ma wave? to ze bada jest open source? ;) jako kopia androida ciezko zeby nie bylo open ;)

  • 0

    21. ~artug  2010-07-26 10:13:34  host: public22743.cdma.centertel.pl

    18,20 Czy w takim razie LG GD 510 to smartfon? Dodatki są, aplikacje są, multimedia są, pliki offisowskie otwiera (przynajmniej excela) tylko systemu brak.

  • 0

    22. ~n  2010-07-26 11:07:40  host: public39206.xdsl.centertel.pl

    @20: Samsung Corby to też smartfon? Dodatki są, aplikacje są, możliwości telefonu spore, multimedia są, przeglądarka jest. Problem w tym, że Corby bez systemu za parę groszy ma większe możliwości personalizacyjne, lepsze menu, lepszą jakość dźwięku z odtwarzacza, sprytniejszą obsługę multimediów, ciekawsze widgety i lepszą przeglądarkę, niż jakakolwiek Nokia. Przypominam, że to lowend bez systemu. Nokie wieszają się, mają marne "bebechy" (słabe procesory, mało RAM-u), są fatalnie wykonane i kosztują stanowczo za dużo. Nie mogę się doczekać, aż ta beznadziejna marka pójdzie w zapomnienie, a pomału wszystko wskazuje, że tak się stanie.

  • 0

    23. ~Tobas  2010-07-26 16:15:01  host: host-195-74-69-18.mbnet.pl

    myslalem ze posiadanie systemu to jedyna kwestia jakiej nie trzeba potwierdzac. technika poszla do przodu i pewnie za lat kilka kazdy telefon bedzie smartfonem. trzeba raczej wymyslec nowy termin dla takich urzadzen a nie negowac funkcji obecnych modeli. symbian s40 funkcji ma sporo tez ale smartfonem nie jest. ale chociaz ma nazwe :) symbian s60 troszke z tylu zostal ale nie da sie go niestety wykluczyc z grona smartfonow. czy to sie wam podoba czy nie :) pozatym maemo i meego czy jak to sie pisze swiadczy o tym ze symbian jednak zniknie :) przynajmniej z nazwy ;D

Dodaj swoją opinię