Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek smartfonów w 2008 roku

Światowy rynek smartfonów w 2008 roku

sirmark 18 Marca 2009 15:45

0 0

W 2008 roku na całym świecie sprzedano łącznie 139,3 mln sztuk smartfonów - to o 13,9% więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Gartnera. W samym IV kwartale sprzedano ich 38,1 mln sztuk - tu już wzrost jest mniejszy - o 3,7% względem IV kwartału 2007 roku.

Niepodzielnym liderem na rynku smartfonów jest od lat Nokia, fiński gigant stoi jednak w miejscu - w 2008 roku sprzedał o niespełna 0,5 mln więcej smartfonów niż w 2007 roku. Prawie 61 mln sztuk urządzeń to wciąż bardzo dużo, jednak przy wzroście sprzedaży u konkurencji udział Nokii w rynku smartfonów spadł z 49,4% do 43,7%.

Według danych Gartnera, Microsoft nie sprzedał szumnie zapowiadanych ponad 20 mln urządzeń z systemem operacyjnym Windows Mobile (mimo, że producent ogłosił taki wynik). Po piętach depcze mu Apple (co widać szczególnie w IV kwartale), a RIM zdystansował Microsoft do tego stopnia, że powrót mobilnych okienek na drugie miejsce w rankingu wydaje się być nierealny.

Sprzedaż telefonów HTC wzrosła w 2008 roku o 58,5%, podobnie jednak jak Microsoft, koncern pod koniec roku znacznie zwolnił. W całym 2008 roku HTC sprzedał o połowę mniej smartfonów niż Apple, w IV kwartale sprzedaż HTC stanowiła niespełna 40% tego co sprzedał Apple.

W IV kwartale w zestawieniu najpopularniejszych producentów smartfonów pojawił się nowy gracz. Samsung sprzedał prawie tyle samo smartfonów co w tym samym czasie HTC, uzyskując 4,2% udziału w rynku. Za sukcesem producenta kryje się wielka popularność Samsunga Omnia, który w wielu krajach stał się najchętniej wybieranym smartfonem - szerzej o sukcesie Samsunga pisaliśmy w tej wiadomości.




Światowa sprzedaż smartfonów w IV kwartale 2008 roku:
Firma4Q08
(mln sztuk)
Udział w 4Q084Q07
(mln sztuk)
Udział w 4Q07Zmiana 4Q07-4Q08
Nokia15,561740,8%18,703350,9%-16,8%
Research In Motion7,442619,5%4,024710,9%84,9%
Apple4,079410,7%1,92835,2%111,6%
HTC1,63174,3%1,36113,7%19,9%
Samsung1,59824,2%0,67151,8%138,0%
Inni7,829720,5%10,077327,4%-22,3%
Razem38,1433100%36,7661100%3,7%


Światowa sprzedaż smartfonów w 2008 roku:
Firma2008
(mln sztuk)
Udział w 20082007
(mln sztuk)
Udział w 2007Zmiana 2007-2008
Nokia60,920543,7%60,465049,4%0,8%
Research In Motion23,149016,6%11,76779,6%96,7%
Apple11,41758,2%3,30262,7%245,7%
HTC5,89544,2%3,71853,0%58,5%
Sharp5,23423,8%6,88535,6%-24,0%
Others32,671423,5%36,176629,6%-9,7%
Total139,2879100%122,3156100%13.9%


Światowa sprzedaż smartfonów w podziale na systemy operacyjne w IV kwartale 2008 roku:
System4Q08
(mln sztuk)
Udział w 4Q084Q07
(mln sztuk)
Udział w 4Q07Zmiana 4Q07-4Q08
Symbian17,949147,1%22,902562,3%-21,6%
Research In Motion7,442619,5%4,024710,9%84,9%
MS Windows Mobile4,713912,4%4,374411,9%7,8%
Mac OS X4,079410,7%1,92835,2%111,6%
Linux3,19498,4%2,67597,3%19,4%
Palm OS0,32650,9%0,44911,2%-27,3%
Inne0,43691,1%0,41131,1%6,2%
Razem38,1433100%36,7661100%3,7%


Światowa sprzedaż smartfonów w podziale na systemy operacyjne w 2008 roku:
System2008
(mln sztuk)
Udział w 20082007
(mln sztuk)
Udział w 2007Zmiana 2007-2008
Symbian72,933552,4%77,684063,5%-6,1%
Research In Motion23,149016,6%11,76779,6%96,7%
MS Windows Mobile16,498111,8%14,698012.012,2%
Mac OS X11,41758,2%3,30262,7%245,7%
Linux11,26298,1%11,75679,6%-4,2%
Palm OS2,50721,8%1,76271,4%42,2%
Inne1,51971,1%1,34401,1%13,1%
Razem139,2879100%122,3156100%13,9%

Źródło tekstu: Gartner, wł     

Dodaj do:
w sumie: 7
  • 0

    1.  2009-03-18 16:14:15

    I po coz strzepic jezyk na dyskusje z oblakanymi , ziejacymi nienawiscia wrogami Apple (nie wliczam tu normalnych uzytkownikow , potrafiacych prowadzic dialog w inny sposob niz tylko przez chamskie inwektywy i zalosne zaczepki). Fakty mowia za siebie.

  • 0

    2.  2009-03-18 16:18:13

    Brawo Nokia. Od lat potrafią utrzymac się na pierwszym miejscu. Ostatnia pożyczka Nokii na badania nad konkurencyjnością symbiana i produktów Nokii na pewno już niedługo zaowocuje.

  • 0

    3. ~  2009-03-18 16:42:10  host: t01-03.opera-mini.net

    Jeden maly iphone sprzedal sie lepiej niz wszystkie htc buhaha WM zdycha bo w rozumnych krajach juz wiedza ze WM 6.1 to trup smierdzacy. A 6.5 zapudrowany trup we wrzesniu, ciemnota jednak dala sie omamic oszustom i zlodziejom pomyslow z MS

  • 0

    4. ~foks  2009-03-18 18:48:01  host: 213.134.165.30

    @3 nie podniecaj sie bo ci zylka peknie. nic bardziej nie smieszy jak zalosni fanboje

  • 0

    5. ~V  2009-03-18 19:12:14  host: hyp-g-81.pabianice.msk.pl

    tabelki ładnie pokazują jak dotychczasowi fanboje Nokii i symbiana zmieniają barwy na ajfona. Marketing czyni cuda.

  • 0

    6. ~  2009-03-19 04:37:09  host: 15-pra-22.acn.waw.pl

    Jakie modele smartphonów ma swojej ofercie Apple?

  • 0

    7.  2009-07-08 15:30:47

    do 6: Ipod touch, iphone, iphone 3G, iphone 3GS

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-234.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.