DAJ CYNK

Światowy rynek smartfonów po 3Q2009

LuiN

Wydarzenia

Konwergentne urządzenia mobilne, popularnie nazywane smartfonami, nie poddają się recesji. W III kwartale odnotowany został nowy rekord wielkości ich światowej sprzedaży wynoszący 43,3 mln sztuk. W III kwartale najwięcej szumu robiły urządzenia z systemem Google Android na pokładzie.

Konwergentne urządzenia mobilne, popularnie nazywane smartfonami, nie poddają się recesji. W III kwartale odnotowany został nowy rekord wielkości ich światowej sprzedaży wynoszący 43,3 mln sztuk. W III kwartale najwięcej szumu robiły urządzenia z systemem Google Android na pokładzie.

Smartfony z Androidem trafiły już do portfolio HTC, LG, Samsunga, Sony Ericssona i Motoroli. Zgodność oprogramowania oferowanego w Android Market z urządzeniami różnych producentów, gwarantuje szybki rozwój linuksowych smartfonów z systemami Google'a na pokładzie.

Pozycję lidera rynku utrzymała Nokia. III kwartał w przypadku Nokii to przede wszystkim promocja modelu N97, który obok biznesowej E71 stał się flagowym modelem producenta. Nokia zaprezentowała też swój pierwszy telefon z Linuksem na pokładzie - Nokia N900 jest rozwinięciem znanej od lat platformy Maemo, która do tej pory wykorzystywana była w tabletach internetowych dostępnych na wybranych rynkach. Chociaż pozycja ogólnoświatowego lidera wśród producentów smartfonów jest w przypadku Nokii bardzo mocna, to jednak Nokia wciąż musi walczyć o rynek USA zdominowany przez szybko rozwijających się konkurentów.

W górę pnie się Research in Motion, producent biznesowych smartfonów BlackBerry. Spółka odnotowała największy dla rynku wzrost rok-do-roku wynoszący 35,7%. Większość sprzedawanych przez RIM urządzeń trafiło na rynki Ameryki Północnej, jednak również na skalę ogólnoświatową producent może pochwalić się nawet trzykrotnie większą sprzedażą w wybranych regionach (stosunek rok-do-roku). W ostatnim kwartale RIM przygotował dwa nowe urządzenia - BlackBerry Tour dla sieci CDMA oraz BlackBerry Curve 8520 dla sieci GSM.

Apple osiągnął największą kwartalną sprzedaż iPhone'ów w historii. To efekt ogólnoświatowej dostępności modelu 3GS oraz obniżki cen modelu 3G. Producent liczy na jeszcze wyższe wyniki w związku z wejściem na rynek Chin. Sprzedaż telefonów napędza dodatkowo największa na świecie sieć dystrybucji aplikacji, obejmująca ponad 100 tys. pozycji (App Store).

HTC zakończył kwartał na 4 pozycji i pozostaje największym dostawcą telefonów z Windows Mobile na pokładzie. Obok jednak popularnych modeli HD2, Imnagio, Tilt2, Pure i Touch2, producent oferuje też stale rosnące portfolio telefonów z Androidem (tu modele Dream, Hero i Magic).

Samsung wrócił do top 5 największych dostawców smartfonów. Choć sprzedaż jest identyczna z analogicznym okresem 2008 roku, to koncern mówi o wyraźnej poprawie na rynkach Azji i Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej oraz regionu EMEA. Producent postawił na Windows Mobile 6.5, który zawitał w nowej edycji urządzeń linii Omnia. Koreański gigant planuje również sprzedaż nowych smartfonów z Androidem na pokładzie (modele Moment, Behold II), które uzupełnią dostępny już model Galaxy.

Producent 3Q09 (mln sztuk) Udział w 3Q09 3Q08 (mln sztuk) Udział w 3Q08 Zmiana rok do roku
Nokia 16,4 37,9% 15,4 37,1% 6,6%
Research In Motion 8,2 19,0% 6 14,6% 35,7%
Apple 7,4 17,1% 6,9 16,6% 7,1%
HTC 2,4 5,6% 2,1 5,1% 14,7%
Samsung 1,5 3,5% 1,5 3,7% 0,0%
Inni 7,3 16,8% 9,5 22,9% -23,5%
Razem 43,3 100% 41,5 100% 4,2%


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: IDC, wł