Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światowy rynek mobilnych systemów operacyjnych w 1Q2013 według IDC

Światowy rynek mobilnych systemów operacyjnych w 1Q2013 według IDC

LuiN 16 Maja 2013 19:17

3 1

idc iq smartfony Firma analityczna IDC udostępniła raport dotyczący mobilnych systemów operacyjnych. W I kwartale Android miał aż 75% rynku.

Największy udział w sukcesie Androida ma obecnie Samsung, który sprzedaje 41,1% wszystkich urządzeń z Androidem. Choć Apple sprzedał w I kwartale największą liczbę iPhone'ów w historii, to udział iOS spadł z 23% do 17,3%. Windows Phone pokonał BlackBerry OS, który ponownie stracił na popularności (sytuacja może poprawić się w II kwartale z racji startu nowej platformy).




Pogrzebany przez Nokię Symbian przed rokiem trafił w I kwartale do 10,4 mln smartfonów, w tym roku już tylko do 1,2 mln (0,6% udziału). Wybrany przez fińskiego producenta Windows Phone dynamicznie zyskuje na popularności. Nokia sprzedaje prawie 80% wszystkich smartfonów z tym systemem. Do tej pory firma dostarczyła na rynek 20,3 mln Lumii.

Światowy rynek mobilnych systemów operacyjnych w 1Q2013 według IDC:

System operacyjny

1Q13 mln szt.

1Q13 udział

1Q12 mln szt.

1Q12 udział

Zmiana rok do roku

Android

162,1

75,0%

90,3

59,1%

79,5%

iOS

37,4

17,3%

35,1

23,0%

6,6%

Windows Phone

7,0

3,2%

3,0

2,0%

133,3%

BlackBerry OS

6,3

2,9%

9,7

6,4%

-35,1%

Linux

2,1

1,0%

3,6

2,4%

-41,7%

Symbian

1,2

0,6%

10,4

6,8%

-88,5%

Pozostałe

0,1

0,0%

0,6

0,4%

-83,3%

Razem

216,2

100%

152,7

100%

41,6%


Światowy rynek smartfonów w 1Q2013 według IDC:

Producent

1Q13 mln szt.

1Q13 udział

1Q12 mln szt.

1Q12 udział

Zmiana rok do roku

Samsung

70,7

32,7%

44,0

28,8%

60,7%

Apple

37,4

17,3%

35,1

23,0%

6,6%

LG

10,3

4,8%

4,9

3,2%

110,2%

Huawei

9,9

4,6%

5,1

3,3%

94,1%

ZTE

9,1

4,2%

6,1

4,0%

49,2%

Pozostali

78,8

36,4%

57,5

37,7%

37,0%

Razem

216,2

100%

152,7

100%

41,6%


Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:

Tagi: idc | smartfony

w sumie: 16
  • 2

    1. ~...  2013-05-16 19:49:51  host: 159-205-44-59.adsl.inetia.pl

    Jestem pod wrażeniem: MS realnie przekroczył 3%! Fenomen.

  • 0

    2.  2013-05-16 20:10:10

    Co za systemy są z linuksem ? Są to jakieś starsze modele czy palmtopy ?

  • 1

    3.  2013-05-16 20:26:04

    2, Nightkriss - chodzi głównie o rynek azjatycki. Teraz jest ich niewiele, ale już niebawem dojdą poważne projekty takie jak Tizen, Mozilla, SailFish i mobilne Ubuntu.

  • 0

    4. ~  2013-05-16 20:34:07  host: 89-71-92-54.dynamic.chello.pl

    Kto opłacał przygotowanie tego raportu?

  • 0

    5. ~Misiek  2013-05-16 20:38:45  host: 89-72-108-81.dynamic.chello.pl

    IDC robił raport, a najważniejszym klientem reklamowym amerykańskiego IDC jest Microsoft.

  • 0

    6. ~  2013-05-16 21:03:46  host: 89-71-92-54.dynamic.chello.pl

    5. Ale robił ten raport ot tak sobie? Z nudów i za darmo? Zapłacili całej rzeszy ludzi tak z filantropi? Pytam poważnie, bo nie rozumiem.

  • 0

    7. ~...  2013-05-16 21:23:17  host: 77-253-29-125.adsl.inetia.pl

    @Nightkriss Linuxem? W jakim sensie? Toż Andek jest linuxem właśnie - stąd takie histeryczne reakcje MS...

  • 1

    8.  2013-05-16 23:06:57

    I co z tego, że MS zyskał ? Przecież zyskał dlatego, że kazał Nokii uśmiercić Symbiana, ale nawet nie jest w stanie uzyskać jego ostatnich i tak tragicznych wyników. Tutaj nie chodzi o samą ocenę systemu, ale tego że Nokia za sprawą Microsoftu z lidera, nawet takiego który miał gorszy okres spadł jak widać poza pierwszą trójkę, a nawet piątkę. Przecież tutaj nie chodzi o to czy ktoś lubi czy nie dany system, ale mogli wypuszczać telefony z WP i z Andkiem, dlaczego nie ? Tak robi HTC, LG, Samsung..więc dlaczego nie Nokia ? Można byłoby nie oddawać tyle pola Samsungowi, nawet gdyby nie zarobili na tym kroci to zawsze nie daliby zarobić innym. A tak jako jedyna firma weszli w WP, która inna firma tak zaryzykowała ? Dziwnym trafem szef Nokii to ...były pracownik ...MS :D Ostatnio był news o tym, że zarząd zaczyna się niepokoić...dobry żart, trochę za późno. Przecież jeżeli ktoś uważa, że Android to beznadziejny system, potrzebuje 4 rdzeni itd. :) to wybrałby Nokie z WP, a ktoś inny z Androidem, Symbianem czy MeeGo, ale nie wiedzieć dlaczego (Elop) bawi się Nokią do promocji tego ciągle nie do końca dopracowanego systemu. Trzeba mieć talent żeby z WM i Symbiana mieć taki udział jaki ma teraz WP...MS to chyba ma gdzieś (oczywiście chce trochę powalczyć), a dla Nokii to może się skończyć na wózku lub w piachu ;) Dwa systemy od chwili przyjścia Elopa MeeGo i WP lub WP i Android i...byłoby ciekawiej, bezpieczniej, a może i korzystniej ?

  • 1

    9.  2013-05-16 23:17:59

    Gdzie mogą zajść z samym Windows Phone ? Jak system MS zdobędzie 10, 20% rynku, a Nokia z tego 50-70% to i tak mogą nie być trzecim producentem w smartphonach. Można nie lubić WP, można nie trawić Androida, Symbiana, MeeGo, ale dlaczego Nokia nie mogła wypuścić i wspierać przez dłuższy okres telefonów z innym systemem ? Skoro ludzie kupują telefony chińskich mało znanych (jeszcze niedawno) producentów z Andkiem to nie kupili by przynajmniej w Europie Nokii z Androidem ? Na pewno trochę by tego sprzedali, ale to zagrażało MS i ich WP...

  • 0

    10. ~misiek  2013-05-17 00:37:16  host: 89-77-126-83.dynamic.chello.pl

    Android pracuje na jądrze Linuxa. Czyli faktycznie jest Linuxem.

  • 1

    11. ~  2013-05-17 07:06:14  host: a01-06-01.opera-mini.net

    Co im przeszkadzal symbian s60v3 fp2 w niedotykowych modelach?? przeciez to nie jest konkurencja dla Windows Phona..

  • 1

    12. ~Misiek  2013-05-17 08:21:28  host: 89-72-108-81.dynamic.chello.pl

    @11 - gdyby ktoś nie kupił WP7 i wybrał s60v3 fp2 to jest strata, bo może udałoby się mu wcisnąć kibelkowe kafelki. Dlatego nie ma Symbiana i nie będzie. A być może nie będzie i Nokii

  • 0

    13. ~  2013-05-17 08:59:02  host: v55-13.opera-mini.net

    Linux to tzw. płyta podłogowa dla Androida, a Symbian to juź coś innego. Projekt Made in Europe, a nie Microsoft ! Korzystam z s60 fp2 na Nokii c5.02 i nie martwię się o jakieś niechciane aktualizacje jak to Androidowcy, bo Symbian to posłuszny system i wraca na smycz kiedy go wołam. To jest w zasadzie główna różnica między Symbianem a Androidem, chociaż o Andku piszę z teorii i relacji znajomych, bo nie miałem nigdy telefonu z Androidem. Na symbianie niczego w tle nie ściąga tel bez mojej wiedzy i taka jest prawda.

  • 0

    14. ~bax17  2013-05-17 09:20:43  host: user-94-254-144-153.play-internet.pl

    do 13~ porownywanie androida do symbiana to jak porownanie zony do tesciowej. kwestia czego od nich oczekujsz nie da sie porownac tych systemow, z tesciowa nie zrobisz tego co z zona jedna sama sie aktualizuje i idzie za trendem druga czeka juz na smierc szukajac miejsca spoczynku.

  • 0

    15. ~  2013-05-17 10:51:16  host: abaq238.neoplus.adsl.tpnet.pl

    14. Wszystko zależy od tego jak ta teściowa wygląda lub też kiedy ją ostatnio widziałeś.

  • 0

    16. ~Zdzisław  2013-05-17 16:03:39  host: 77-254-255-86.adsl.inetia.pl

    % udział Apple/iOS spadł

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-107-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~Calm7 | 2017-05-26 18:44:09

23). Wypad, złodzieju


~marian | 2017-05-26 18:34:36

u nas może to będzie za 10 lat :)


~Hongkong | 2017-05-26 18:31:24

Mamy


Rogi | 2017-05-26 18:28:23

A roam like home w UE mają?


Antyfcb | 2017-05-26 18:23:52

Czekam na odpowiedź Play ☺️

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę roamingową sieci Orange i nju?

W Orange i nju roaming bez limitu

 

Zobacz wynik | Opinie (16)

Archiwum Ankiet