Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Światłowody zareagują na nadciągające fale tsunami?

Światłowody zareagują na nadciągające fale tsunami?

Q! 27 Stycznia 2010 20:44

0 0

Nadchodzące fale tsunami mogą być wykrywane dzięki łączom światłowodowym znajdującym się w głębinach oceanów - twierdzi Manoj Nair, naukowiec stojący na czele badań prowadzonych przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA).

Według naukowca, na wodę znajdującą się w oceanach oddziałuje pole magnetyczne Ziemi, które jest w stanie wytworzyć w światłowodach dodatkowe napięcie. Według niego, za pomocą relatywnie prostych narzędzi można w oparciu o to zjawisku stworzyć system wczesnego ostrzegania przed nadciągającą falą tsunami, która przemieszczając się powoduje chwilowy skok napięcia na łączach światłowodowych. Jego wielkość może wynieść nawet 500 mV (miliwoltów), a więc wystarczająco dużo, aby można było go zmierzyć.

Pomóc ma w tym słona woda oceaniczna, która jest bardzo dobrym przewodnikiem. Znajdujące się w niej dodatnio naładowane jony sodu oraz ujemnie chloru tworzą bardzo dobre środowisko do wykrywania tego typu zjawisk. Wędrujące wraz z wodą oceaniczną jony te oddziałując na pole magnetyczne Ziemi - tworzą pole elektryczne.
Prowadzone przez naukowców badania zostały oparte o model komputerowy fali tsunami, która powstała na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Powstałe wtedy na międzykontynentalnych łączach światłowodowych dodatkowe napięcie było na tyle duże, że można było je zmierzyć za pomocą relatywnie prostych urządzeń.

Nair zaznacza jednak, że zaobserwowane przez jego zespół zjawisko jest dopiero pierwszą tego typu próbą i zanim będzie można na jego podstawie wysnuć jakiekolwiek poważne wnioski - musi ona zostać zweryfikowana przez inne zespoły badawcze. Jeśli jednak tak by się stało oznaczałoby to, że niezbyt bogate państwa będą mogły w przyszłości zbudować niedrogi system ostrzegania przed nadciągającymi falami tsunami.

Źródło tekstu: blog.emixt, wł     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~tempy lariusz  2010-01-27 21:02:34  host: public45887.xdsl.centertel.pl

  Światłowody przewodzą prąd?

 • 0

  2. ~axa  2010-01-27 21:27:52  host: korp14.avistamedia.pl

  nie, swiatło pod wodą...

 • 0

  3.  2010-01-27 21:51:44

  coś słabo.... światłowody pod napięciem?

 • 0

  4.  2010-01-27 22:00:35

  proste - światłowody prowadzone pod wodą przewodzą światło które jest pod napięciem elektrycznym które oddziałuje na prąd przenoszony przez jony chloru i sodu w wodzie oddziałujące na światłowody magnetycznie ;)

 • 0

  5.  2010-01-27 22:17:09

  W podmorskich światłowodach w jednej z warstw otaczających rdzeń płynie prąd - jest to ochrona przed zwierzętami morskimi, by się nie dotykały do kabla.

 • 0

  6. ~nick  2010-01-27 23:27:22  host: heyah20909nc-1.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  Nawet jeśli to na jak długo przed? Żeby ewakuować ludzi i pozabezpieczać teren trzeba co najmniej kilku, kilkunastu dni. A fałszywe alarmy? Przepływający obok światłowodu wieloryb puści bąka i fałszywy impuls gotowy :-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-197-24.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet