Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska: Za dwa lata przestaniemy być interfejsem białkowym między urzędami

Streżyńska: Za dwa lata przestaniemy być interfejsem białkowym między urzędami

LuiN 9 Listopada 2017 14:04

6 2

mc strezynska

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska chce, by państwo dbało o mieszkańców niczym operatorzy o przedłużenie umowy. To urzędnik zgłosi się z dowodem osobistym, a nie my z wnioskiem o dowód.

Urzędnicy dawno już przeszli z liczydeł na klawiatury i myszki, a w ramach walki z cyfrowym wykluczeniem nauczyli się nawet wysyłać e-maile. Tymczasem w dalszym ciągu to nie sieci teleinformatyczne, lecz my sami, transportujemy z okienka do okienka sterty dokumentów by załatwić byle głupotę. Czy nam się to podoba, czy nie - stanowimy dla urzędów swojego rodzaju interfejs białkowy. Skończyć chce z tym raz na zawsze Anna Streżyńska.

Minister cyfryzacji w wywiadzie z Rzeczpospolitą dementuje wszelkie plotki o rzekomym niewywiązywaniu się ministerstwa z powierzonych mu zadań - w końcu jest to aktualnie najwyżej oceniane z ministerstw. Z kolei materiały o dymisji określiła jako "sterowane i inspirowane".

- (...) moja niezależność pewnie przeszkadza różnym osobom, choć jest uzgodniona z prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Świadome powołanie bezpartyjnego fachowca traktuję jako umowę, że będę tolerowanym niezależnym człowiekiem w tym gabinecie. Ekspertem od cyfryzacji - opisuje aktualną sytuację Anna Streżyńska.




Co zwykłemu Kowalskiemu obiecuje minister cyfryzacji jako ciąg dalszy swoich działań?

- Za dwa lata przestanie być interfejsem białkowym między urzędami, bo będzie mógł załatwić większość spraw administracyjnych przez internet. Jesteśmy bowiem w stanie - jeśli nic nam nie przeszkodzi - znacznie zwiększyć liczbę usług cyfrowych dla obywateli. A później... Wyobrażamy sobie przełom wśród urzędników administracji. Bardziej mentalny niż technologiczny. O, prosty przykład, dowód osobisty. Urząd doskonale wie, kiedy kończy się panu ważność tego dokumentu. To dlaczego nie może ustawić sobie alertu i wysłać automatycznej informacji: przyślij swoje zdjęcie, dostaniesz nowy dowód? Dlaczego ma pan wypełniać wniosek, skoro to jest obowiązkowy dokument? Dlaczego nie może pan zamówić, za dodatkową opłatą, doręczenia dowodu przez kuriera, bo nie ma czasu na stanie w kolejkach? Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby państwo dbało o swoich obywateli jak na przykład bank albo operator telekomunikacyjny o swoich klientów - opisuje swoją wizję zmian w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Anna Streżyńska.

Zdaniem minister cyfryzacji, to urzędnik administracji państwowej powinien dbać o obywatela (teraz działa to raczej odwrotnie). Urzędnicy mają sprawdzać, czy nie zdeaktualizował się komuś jakiś dokument albo zastanowić się, czy nie zaproponować czegoś nowego obywatelowi, w związku ze zmianami w jego życiu.

Zgłaszamy telefonicznie utratę dowodu osobistego, a po chwili dzwoni urzędnik z pytaniem, na jaki adres ma być dostarczony przez kuriera duplikat? Taki "telemarketing" łatwo polubić.

Źródło tekstu: rp.pl     

w sumie: 79
  • 0

    62.  2017-11-09 17:57:57

    @52
    Tradycyjnie przypomne, ze P. Gaj zostala wylansowana przez P. Strezynska, powolana na dyr. Dep. Prawnego UKE i uczyniona Jej prawa reka.
    Zgadzam sie, ze managera poznaje sie takze po tym, jak dobiera sobie zespol.

  • 0

    63.  2017-11-09 17:58:57

    59 - zarejestruj się, będziesz też punktował... Zazdrosny?

  • 2

    64. ~assik  2017-11-09 18:03:55  host: 79.163.147.173.ipv4.supernova.orange.pl

    niech zacznie od sławnego 500+.....tu dopiero jest marnotrawstwo pieniędzy i czasu urzędników. Stosy papierów. Po co dla drugiego i kolejnego dziecka cokolwiek wypełniać? Wszystko przecież już jest USC ma akt urodzenia i wiadomo kto jest rodzicem. Baza PESEL zawiera resztę i coś więcej trzeba?

  • 1

    65. ~pabloki  2017-11-09 18:06:14  host: apn-95-41-100-26.dynamic.gprs.plus.pl

    50 LuN uciekło mi . zostało w pamięci z końca artykułu . to cofam zarzut o opłacie z budżetu . ale to też bez sensu bo kurierzy działają jak dzialają. a może wezma chwilówkę?

    jak klient odbierze osobiście to jest pewne a kurier... ja już miałem sytuację że kurier za mnie podpisał po czym dzwoni wieczorem i czy moze być po 22 i przeprasza że odebrał podpisem za mnie ale chciałby mieć rozliczone doręczenia . nie przed podpisem ale po fakcie . gdybym to zgłosił to by już nie pracował ale szkoda mi go było a moja przesyłka to tylko woda toaletowa wiec nic szczególnego . gdyby to był dowód ... to inna sprawa. choć z drugiej strony kurierami latają kserówki dowodów .

  • 0

    66. ~pabloki  2017-11-09 18:09:31  host: apn-95-41-100-26.dynamic.gprs.plus.pl

    toms ale wlo 61 ma racje . u mnie to samo . nie ma pojęcia o wielu kwestiach ten nade mną -prezes, bo on sie zajmuje innymi sprawami . właśnie dlatego nie ma pojęcia bo ma inne obowiązki .

    63 o posty mam być zazdrosny? gdybym chciał to bym sie rejestrował , korzysci nie widzę.

  • 0

    67.  2017-11-09 18:12:04

    66 - po co więc komentujesz ilość moich postów? Ja sam nie wiem czy mówisz prawdę, bo nigdy tego nie sprawdzałem. Najmniej ważne to jest dla mnie ;-)

  • 0

    68. ~7-  2017-11-09 18:19:11  host: a28-02-09.opera-mini.net

    @61 A jak ktoś nie pospawa tej kąstrukcji tylko na klej skleji lub zalutuje to co wtedy?

  • -1

    69.  2017-11-09 18:21:18

    toms - Ty ze Śląska jesteś mówisz?
    Opowiem Ci kolejną anegdotę(?). No nie - opowiastkę raczej, taką z morałem...
    Dwa razy praktyki studenckie na Śląsku miałem... Zapamiętam jedną, w Chorzowie. Azoty(?), karbidownia, tzw. chłodnia - tuż za piecami. Proste czynności wykonywaliśmy.
    Rządziła nami brygadzistka, dziewczyna niewiele od nas starsza, po zawodówce przyzakładowej... Niestety nie pamiętam jej imienia już, żałuję... Jako studenci chemii po 2-3 roku, doskonale znaliśmy technologię i technikę wytwarzania karbidu. te wszystkie równania, stechiometrie, czystość surowców, produktu... I co z tego? Kiedy pojęcia nie mieliśmy o tym kiedy trzeba spieprzać spod pieca? Na syrenę reagowaliśmy. Ona wiedziała to wcześniej - dużo wcześniej niż zawyła syrena ;-) Myślę, ze długo będę ją pamiętał, szczególnie jej spokój po jakiejś awarii, kiedy wszyscy byli roztrzęsieni i sikali po nogach jak im zwieracze popuściły po odpuszczeniu stresu ze strachu - i wcale nie żartuję ;-)
    Kumasz co mam na myśli?

  • 1

    70. ~  2017-11-09 18:57:48  host: 192.241.190.170

    dla mnie ta kobieta jedynie celebrzyci - i to od bardzo dawna (żeby nie było że to PIS)

    ale jest ministrem a usługi w jej ministerstwie wcale nie sa przyjazne, panuje jeden wielki bajzel - jak ktos nie wierzy to niech posprawdza jak funkcjonuja ich strony

  • -1

    71. ~blebleble  2017-11-09 19:27:27  host: 83.218.125.244

    Też nie wierzę już Streżyńskiej...

  • 0

    72. ~7-  2017-11-09 19:31:52  host: a25-05-12.opera-mini.net

    @LuiN leniu,wziął byś się za przygotowywanie,pisanie nowych newsów a nie wycinasz moje żetelne komentarze:-D

  • 0

    73.  2017-11-09 19:34:14

    68 - wtedy lepiej nie wchodź pod nią, bo z pewnością coś spadnie na Twój głupi łeb ;-)

  • 0

    74. ~Zdzichu  2017-11-09 19:50:17  host: a24-02-10.opera-mini.net

    Fajna babka, żeby tylko nie miała bata nad sobą w postaci prezesa, to by pokazała...
    @wlo szacun, jako były urzędas wiesz co w trawie piszczy:-)

  • -2

    75. ~  2017-11-09 20:28:49  host: user-94-254-167-82.play-internet.pl

    dzień bez pisowskiej propagandzistki dniem straconym...

  • 2

    76.  2017-11-09 23:02:26

    Myślę że przestawienie myślenia biurw i urzędasów będzie ciężkie ale powodzenia.

  • 0

    77.  2017-11-10 00:14:46

    "to urzędnik administracji państwowej powinien dbać o obywatela" - i tym stwierdzeniem zapewniła sobie szybki wylot z rządu

  • 0

    78.  2017-11-10 00:17:05

    @57 Dla programistów MS od implementacji tabel w doc i docx jest osobne miejsce w piekle. Sam miałem niedawno problem z manuskryptem do publikacji. Wydawnictwo wymaga tabel w formacie MS Office (nie tabluatorów i separatorów). Cuda się działy, ale udało się to okiełznać.
    Wracając do tematu, to @56 ma rację. Jak przełożeni zaczną wymagać, to podwładni się nauczą. Póki nie będzie przymusu, to będzie tak jak teraz.

  • -2

    79. ~anarh  2017-11-10 00:18:05  host: 185.135.3.181

    Fahowiec w swojej dziedzinie . wie jak zrobić , te roszwiązania INFO . zostawcie ją . bo lepszego F. nie znajdziecie na ta chwilę

  • 1

    80. ~kuba  2017-11-10 08:17:25  host: public-gprs370734.centertel.pl

    Jako prezes UKE wydawała się sensowna, natomiast jako minister jest beznadziejna. E-administracja to zwykła wydmuszka, próbowałem ostatnio załatwić sprawę w wydziale komunikacji - okazało się, że tylko w 20 urzędach w Polsce jest ona wdrożona, czyli niby można, a nie można. Pozoranctwo.

  • 0

    81.  2017-11-10 10:31:58

    @80 Bo dyrektor urzędu może, a nie musi. Jakby dostali np. 18 miesięcy na wprowadzenie albo dyscyplinarka, to byłyby zaraz wszędzie. A tak pani Stasia z panią Zdzisławą będą narzekać na komputery, że się "psują" i idzie im to wolniej niż z papierami. No a przecież dyrektor nie zwolni własnej matki i teściowej.

Dodaj swoją opinię