Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska: Właśnie po to mamy P4 żeby utrzymywało konkurencję

Streżyńska: Właśnie po to mamy P4 żeby utrzymywało konkurencję

LuiN 28 Czerwca 2011 18:44

0 0

W ostatnim czasie najczęściej narzekaliśmy na loterie subskrybowane w Erze i Orange, a do tego wciąż skarżymy się do UKE na sposób i jakość naliczania opłat za transmisję danych - przekazała w wywiadzie dla Wiadomości24.pl Anna Streżyńska, prezes UKE. Sama z transmisji danych w telefonie nie korzysta - bo jest za droga. W oczach szefowej UKE podstawowym narzędziem walki o konkurencyjność rynku jest P4.

Anna Streżyńska zapytana o ryzyko polaryzacji rynku na dwie siły: Cyfrowego Polsatu-Plusa (w kontekście przejęcia Polkomtelu) i PTK Centertel-PTC (obie firmy chcą wspólnie inwestować w infrastrukturę) odpowiada spokojnie:

Właśnie po to mamy P4 żeby utrzymywało konkurencję i zapobiegało polaryzacji. Analiza rynku którą przeprowadzi UOKIK przy okazji ewentualnej integracji Cyfrowego Polsatu i Polkomtela musi odpowiedzieć na pytanie, czy ta polaryzacja jest istotnie zagrożeniem dla rynku, a jeśli jest, to czy istnieją zasoby częstotliwościowe, które mogą zostać po pierwsze przyznane P4 (...)

Zdaniem Jacka Niewęgłowskiego, członka zarządu P4, zagrożenie polega na tym, że w rękach jednego podmiotu (Cyfrowego Polsatu połączonego z Polkomtelem) znajdzie się połowa dostępnych w Polsce częstotliwości komórkowych. Stąd pomysł przekazania poza kolejką dodatkowych częstotliwości dla P4, jak i dla ewentualnego kolejnego, czwartego podmiotu. W ten sposób powstałyby trzy, jeśli nie cztery konkurujące ze sobą siły.

Szefowej UKE nie podoba się obecny sposób rozliczeń operatorów z klientami z tytułu transmisji danych. Jej zdaniem klient powinien mieć prawdo dokładnie dowiedzieć się za połączenie z jaką stroną internetową naliczona została taka, a nie inna opłata. Obecnie operator ani klientowi, ani regulatorowi nie ma obowiązku przekazywania takich informacji - mimo, że ma do nich pełny dostęp.




Z racji tego, że Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie przyjęła Kodeksu Jakości Świadczonych Usług Dodanych, regulującego m.in. loterie SMS-owe, Streżyńska chce w jak najszybszym czasie przeforsować zmiany w Prawie Telekomunikacyjnym. Nowelizacja ma zawierać ujęte w kodeksie regulacje, dotyczące m.in. określenia progu kwotowego, po przekroczeniu którego operator będzie zobowiązany poinformować abonenta o fakcie jego przekroczenia. Streżyńska chce też by informacja o wysokości opłat Premium Rate była wyraźnie oddzielona od informacji o innych opłatach i przedstawiona odpowiednio dużą czcionką.

Szefowa UKE zapytana na koniec o to, z jakiego telefonu korzysta, przyznała, że użytkuje smartfona. Głównie do SMS-ów i emaili (rzadziej) - na rozmowy brakuje czasu, a na pakietową transmisję danych brakuje finansów:

Na moim telefonie nie korzystam z mobilnej transmisji danych, bo jest dla mojej kieszeni za droga, dostaje bardzo dużo dużej korespondencji i ustawienie transmisji danych na stałe finansowo by mnie wykończyło. Korzystam tylko z sieci Wi-Fi, tam gdzie jest to możliwe, w domu, w pracy i w miejscach publicznych.

Źródło tekstu: technologie.wiadomości24.pl     

Dodaj do:
w sumie: 99
  • 0

    100. ~  2011-06-29 14:36:45  host: z11-16.opera-mini.net

    @99: W Play mam to samo i oprucz 15 zł mam rozmowy i smsy do Play bez limitu przez 15 dni.

  • 0

    101. ~hens  2011-06-29 18:04:30  host: nat-207-117.man.bydgoszcz.pl

    Jakby nie było konkurencji na rynku telefonii komórkowej, to do dzisiaj byśmy płacili 2,90zł za każdą rozpoczętą minutę połączenie u tej bandy złodziei. Teraz w Play mamy takie ceny, czego nie można powiedzieć o złodziejskich poczynaniach w innych sieciach telefonii komórkowej

  • 0

    102. ~  2011-06-29 20:21:24  host: user-188-33-47-191.play-internet.pl

    Bardzo madry komentarz Pani Prezes. Solorz jak na razie nie jest zadna konkurencja. Jest ciekawostka. Jestem w Play i to byl dobry wybor.

  • 0

    103.  2011-06-29 20:31:05

    81. - coś poradzisz? Dai im parę groszy, mże to wystarczy na inwestycje... Nie ma u nas nba tyle bogatego inwestora, zeby zainwestował w P4, czy innego nowego, a inwestycje koszuja tak dużo, ze muszą się dwa potężne telekomy łączyć, wiec albo rybka albo akwarium... W białe plamy mają inwestować za cenę wyższego MTR - wiec chyba wierzę ;-) 86. zuważ jednocześnie jakie były wóczas realia, ile sprzęt kosztował... Nie bądź śmieszny chociaż z takimi durnymi porównaniami. ~hens - następny dziwak...

  • 0

    104. ~gracz  2011-06-29 20:37:26  host: v10-16.opera-mini.net

    Pani prezes UKE popełniła świetną wypowiedź odnośnie P4 i roli tej sieci dla rynku telefonii komórkowej. Play jest rzeczywiście synonimem konkurencji wobec reszty dużych operatorów. Gdyby nie czwarty operator prawdopodobnie cena minuty kosztowałaby dalej grubo powyżej 29 groszy/minutę. Przez ostatnie 4 lata wiele zmian zaszło wyłącznie dzięki istnieniu realnej konkurencji dla W3 w postaci małego Playa.

  • 0

    105. ~  2011-06-29 20:55:00  host: user-46-112-66-186.play-internet.pl

    Sugerujecie, ze P4 nie inwestuje? Moim zdaniem inwestuja najwiecej. Z HSPA+ i UMTS odskoczyli zasiedzialym inwestorom.

  • 0

    106. ~hens  2011-06-29 21:49:29  host: nat-207-117.man.bydgoszcz.pl

    @103 wło Wiesz ja z komórką analogową jak pudełko od butów Centertela w samochodzie, a następnie GSM w kieszeni jestem od samego początku GSM i sieci Plusa, dzielnie wspierałem go przez 12lat, a do teraz Orange, ale w momencie gdy w abo Orange nalicza mi się poza abonamentem około 40gr/min lub 75-85 groszy za połączenie do mniej prominentnych sieci, to dokupiłem Play Free i mam na stacjonarki oraz do P4 po 5 groszy minutę. Tak ze nie opowiadaj dziwnych mądrości, bo jak ja płaciłem po 2,90zł za pierwszy impuls, to co poniektórzy forumowi dyskutanci na g...o mówili gogo,a na jedzenie ptapta .........Daj my sobie spokój z takimi dyskusjami, bo kiedyś abonentów było 100-500tyś, a teraz przeciętnie na każdego polaka przypadają 2 komórki. I to łącznie z niemowlętami.

  • 0

    107. ~okovita  2011-06-29 22:16:42  host: public21426.cdma.centertel.pl

    Szkoda ze Strezynska nie wspomniala nic o cenach polaczen z siecia play, tutaj tez jest potrzebna jakas interwencja. Zobaczymy czy po kolejnej obnizce mtru cos drgnie w tym temacie.

  • 0

    108. ~  2011-06-29 22:29:29  host: 89-74-5-117.dynamic.chello.pl

    uwielbiam Streżyńską.. Ehh.. gdyby inni urzednic i politycy brali z niej przyklad..

  • 0

    109. ~franco  2011-06-29 23:24:40  host: 89-72-161-70.dynamic.chello.pl

    nie będą brali przykładu, bo gdyby brali z nie pzykład to musieliby coś robić a po co coś robić, jak można nic nie robić hehe

  • 0

    110. ~  2011-06-29 23:55:12  host: ip-89-174-122-86.multimo.pl

    Streżyńską powołano za PiS.

  • 0

    111. ~jls  2011-06-30 10:57:24  host: user-31-174-96-34.play-internet.pl

    Spadek cen w ostatnich latach zawdzieczamy sieci Play -odkad fioletowy trzepie rynkiem jest ostra walka o klienta i konkurencja.

  • 0

    112. ~  2011-06-30 12:27:14  host: 212.160.172.70

    proponuje zainwestowac w BISa, swietny telefon, stabilny system i mozesz korzystac, ile chcesz - wiec nawet PANIA PREZES bedzie stac

  • 0

    113.  2011-06-30 17:59:23

    ~hens - bo staniały... i to nie dlatego, ze operatorzy obniżyli ceny. na początku lat '90 za 1 MB pamięci RAM płaciłem 1 mln złotych ówczesnych - to było jakieś 1/3 1/4 przeciętnej pensji!! I to tylko fragment peceta był ;-) Tanieje elektronika i to radykalnie, więc nic dziwnego że i ceny uślug opartych na jej wykorzystaniu także. Co z tego że niektórych na świecie nie było kiedy Ty korzystałeś? Ma to coś do rzeczy? Gadasz z człowiekiem, który korzysta z komórki 14 lat ponad. A i nie rodzice mi kupowali 14 lat temu, bo sam byłem od dawna rodzicem już ;-) Co to ma do rzeczy?

  • 0

    114. ~ala  2011-07-03 16:04:37  host: public-gprs92284.centertel.pl

    czyli juz wiemy iż PLAY dostanie 1800 za pół darmo, pytanie na DCS czy LTE?

  • 0

    115.  2011-07-03 16:11:16

    ala: z tym, czy dostanie, to jeszcze nie wiadomo - bo dotychczasowe doświadczenia UKE z P4 przy konkursach (wycofanie się z jednej paczki na 900 i brak udziału na 1800) każe mi myśleć, że raczej tak nie będzie. Co do LTE/DCS - od kilku lat częstotliwości są rozdawane z neutralnością technologiczną (czyli można stosować co się chce).

  • 0

    117. ~heh  2011-07-06 19:31:54  host: 178-37-80-187.adsl.inetia.pl

    116 . widzę ze konkurencja.weź poproś swojego pracodawce żeby cię zatrudnił na agencyjną a różnice z zus/us przekazał tobie. będziesz miał coś przynajmniej na emeryturę. a kkb na własną odpowiedzialność? jak możesz się przyczepiać do czegoś co tworzy jakość? wiem dobrze że w innych sieciach wciska się klientowi na chama i goście mają później abonamenty za 300zł gdzie wykonują/potrzebują 200min połączeń. Żal...... /pozdro farmerze

  • 0

    118. ~jizik  2011-07-07 11:26:21  host: 80.48.17.122

    I żeby ferment robiło:/ Z tymi swoimi awariami, problememi z zasięgiem faktycznie są ewenementem :0

  • 0

    119. ~Abonent  2011-07-08 14:51:15  host: 89-79-81-212.dynamic.chello.pl

    Ciekawe ile ona zarabia? Najniższą krajową, czy co??????

  • 0

    120. ~Abonent  2011-07-08 14:52:24  host: 89-79-81-212.dynamic.chello.pl

    miałem ją za poważną kobietę na właściwym stanowisku, po prostu wypowiedź miażdżąco-kompromitująca. Nie wiem czy się śmiać, czy ubolewać.

Dodaj swoją opinię