Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska: przy loteriach prawo nie chroni konsumentów

Streżyńska: przy loteriach prawo nie chroni konsumentów

WitekT 6 Sierpnia 2011 12:19

0 0

Konsumenci nie mogą iść do sądu na podstawie naszej decyzji. Pod tym względem system ochrony konsumentów wymaga gruntownej przebudowy. Nie ma nikogo, kto szybko i skutecznie chroni pojedynczych klientów - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Anna Streżyńska, prezes UKE, odnosząc się do nałożonej na PTC kary za loterię SMS-ową.

O decyzji prezesa UKE, nakładającej na PTC karę w wysokości 5 mln zł, szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Do kwestii loterii odniósł się także prezes PTC Miroslav Rakowski w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL, który zostanie opublikowany 8. sierpnia.

Streżyńska powtarza, aby nie korzystać z tego rodzaju konkursów. To jest także forma nacisku na operatorów i dostawców - sposób na powiedzenie im: nie będziemy korzystać, dopóki nie będziecie grać z nami fair. Dodaje, że oczywiście pozostają te loterie, do których zostaje się wciągniętym bez własnej woli - wtedy pozostaje złożyć skargę do UKE. Czasem, przy dobrej woli operatora, udaje się sprawę pozytywnie rozwiązać. Są jeszcze organy ścigania i sądy - ale dla pojedynczej osoby to nie jest łatwe.




Prezes UKE jest za przepisaniem wymagań kodeksu dobrych praktyk do ustawy, a następnie egzekucją tych postanowień pod sankcją surowych kar. Kodeks nie sprawdził się, bo operatorzy go nie podpisali, nie występują też o przygotowany przez UKE certyfikat. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Ważne jest też, by sądy odstąpiły od zwyczaju zmniejszania kar do minimum, zwłaszcza w sprawach konsumenckich. Przedsiębiorca, który oszukuje, nie tylko powinien stracić cały zysk z oszustwa, ale również słono do tego dopłacić tak, żeby przestało mu się to opłacać - mówi Streżyńska.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8.  2011-08-06 13:06:10

    5, nie dogadali się, ot co. Przecież to spory zysk, który by stracili.

  • -2

    9. ~xyz  2011-08-06 13:09:25  host: 178-36-19-130.adsl.inetia.pl

    @5 to może iść na całość i zakazać w ogóle takich loterii itp tak jak nie wiem jednorękich bandytów itp ? :):) Ludzie są dorośli i wiedzą co robią wysyłając SMSY pod numery 7xxx,a to że 99% nie czyta regulaminów takich loterii to inna bajka. Nie czyta,a potem pretensje.

  • 1

    10. ~Bart  2011-08-06 13:12:26  host: 178-36-19-130.adsl.inetia.pl

    Ilu spośród waszych znajomych przeczytało regulamin promocji w której kupowali nie wiem neostrade,komórkę itp ? Ludzie skłądają podpisy pod oświadczeniami typu "otrzymałem i zapoznałem się z regulaminem.." a nikt nie czyta. O regulaminie świadczenia usług telekomunikacyjnych przez danego opa nie wspominając..

  • 2

    11.  2011-08-06 13:16:24

    @10. Ja czytałem, nie żartuję.

  • 1

    12. ~  2011-08-06 13:29:52  host: aepe248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    10 - a powiedz ile osób dostaje te regulaminy przy zamówieniu neostrady przez internet? Bo ja jestem przekonany że nikt!

  • -1

    13. ~ala  2011-08-06 14:01:50  host: public-gprs138773.centertel.pl

    @12.a nie ma już PDF pod guzikiem "zamów"??

  • 2

    14.  2011-08-06 14:17:15

    Co wy gadacie? Czy to użytkownik zgłasza się do konkursu, czy raczej operatorzy molestują nas konkursami wszelkiej maści, stosując coraz bardziej wymyślne techniki uzyskania domniemanej zgody. Co innego, jeśli ktoś sam inicjuje tego typu udział, ale zdecydowana większość sytuacji to inicjatywa operatorów.

  • 0

    15.  2011-08-06 14:22:40

    Prawda jest też taka, że naiwne społeczeństwo łykało te konkursy jak świeże bułeczki. Wystarczy tekst, że wygrasz wysyłając kolejnego sms'a podwajającego Twoje szanse i reklamacje w salonie sypały się jedna za drugą. A po pytaniu, czy czytał Pan/Pani regulamin natychmiast zaczynała się wojna, że nie było regulaminu, że nic nie potwierdzałem... Jak się nawet nie potrafi sms'a dobrze przeczytać/zrozumieć, gdzie na końcu jest dopisek, gdzie jest regulamin, to co tu się dziwić... Z drugiej strony patrząc, wielu "niewinnych" też padało ofiarą tego chorego systemu więc nadzieja tylko w tym, że zmieni się prawo telekomunikacyjne i raz na zawsze pozbędziemy się tych beznadziejnych naciągaczy...

  • 0

    16.  2011-08-06 15:20:32

    xyz (9), nie niech sobie będą. Jednak jeżeli ja sam, z własnej inicjatywy, nigdy nie brałem udziału (za pośrednictwem telefonu, np. wysyłając SMS) w takich konkursach, nigdy też nie wysyłałem SMS-ów w ogóle pod jakiekolwiek numery premium, a także nigdy nie podaje bezmyślnie swoich danych, gdzie tylko popadnie, poza tym w Karcie Rejestracyjnej wyraźnie zaznaczyłem brak zgody na przesyłanie mi takich treści, to najzwyczajniej nie życzę sobie ich! Takie SMS-y czy też MMS-y po prostu nie mają prawa docierać na mój terminal. Koniec i kropka!

  • 0

    17. ~  2011-08-06 15:56:26  host: ip-89-174-120-227.multimo.pl

    To pokazuje "siłę" państwa. Skoro nie potrafi ono poradzić sobie z tak prostym problemem jak spam esemesowy, to co ono potrafi i po co nam i do czego jest ono potrzebne?

  • -1

    18.  2011-08-06 17:49:16

    Takie regulacje niewiele pomagają. Jak ktoś jest głupi to i nerkę na ipada wymieni choć to nielegalne. Trzeba jednocześnie edukować i dobrze tworzyć prawo bo jak jest ułomne to i sądy nic nie poradzą. Ustawodawce wybierają Ci sami co padają ofiarą cwaniaków loteryjnych. Czyli pretensję powinni mieć sami do siebie ;)

  • 2

    19. ~n  2011-08-06 18:20:25  host: public-gprs251065.centertel.pl

    18. A jak zadzwoni do Ciebie automat i powie: jeśli chcesz wygrać mercedesa wciśnij 1.... i od tego czasu codziennie sms za 5 zł. Sam może nie wciśniesz 1, ja też nic wcisnę, ale ile osób chciałoby wygrać mercedesa :) Takie działanie opiera się na psychice ludzi, wiadomo, że nikt przed wciśnięciem 1 regulaminu nie zdoła przeczytać, ani nawet odnaleźć. Nie mów więc o tych ludziach, że są głupi. To operatorzy są nieuczciwi.

  • -1

    20.  2011-08-06 19:01:10

    Do sądu to szeryf nikomu nie zabroni iść... Jedyny problem to to, że sąd nie będzie na podstawie decyzji P.T. Pani Szeryf zasądzał odszkodowania a indywidualknie każdą sprawę będzie rozpatrywał. I o to w Jej wypowiedzi jak sądzę chodziło.

  • 1

    21.  2011-08-06 19:34:34

    @19 a jak wcisnę 1 pod którą jest skrót do przeglądarki internetowej i policzy mi 20 zł. za 1 MB to mam płakać dopiero przy czytaniu rachunku czy może lepiej instrukcje obsługi poczytać wcześniej. Oczywiste jest że takie koncerny tworzą schematy zachować ludzi i starają się je wykorzystać w loteriach czy po prostu przy sprzedaży usług. Tylko nie widzę ogromnych odejść od takiego operatora z powodu utraty zaufania. Czyli głupi przed i po.

  • 0

    22. ~José  2011-08-07 07:33:51  host: 178.73.49.129

    UKE to już nie wie czym ma się zając. Myślę, że ta kwestia powinna pozostać w rękach UOKIK. Pora też, aby świadomi konsumenci zaczęli składać pozwy zbiorowe za wyłudzenia. Czas też najwyższy zlikwidować UKE, a jego kompetencje przenieść do UOKIK. UKE zaczyna wkraczać w rzeczy, które go nie dotyczą czyli już chyba nie widzą dla siebie roboty. Zresztą po ostatniej odpowiedzi jaką dostałem od UKE w sprawie problemów z kablówką stwierdzam, że to kompletnie zbyteczny urząd. No takich bzdur to się nie spodziewałem z urzędu.

  • 0

    24.  2011-08-07 09:01:27

    Dobrze prawi kobieta.

  • 0

    25. ~  2011-08-07 10:06:46  host: staticline22441.toya.net.pl

    @9 nie o zakaz mi chodziło:), wiesz wydaje mi się to dobre w przypadku gdy ma się kilku-kilkunastoletnie dziecko, wtedy masz pewność że żadna niespodzianka Cię nie spotka gdy np. bierzesz kąpiel, a telefon zostawiłeś/łaś na biurku/szafce itp. wydaje mi się że taka blokada była dobra, tak samo jak blokada połączeń premium. w końcu samemu się decyduje czy jest czy nie, fakt faktem jak piszesz - na ogół nikt nie czyta regulaminów i ma potem pretensję, ale wydaje mi się że blokada właśnie aby ktoś niepowołani,czytaj niepełnoletni przypadkowo nie chciał pomóc szczęściu/wygranej :))).

  • 0

    26.  2011-08-07 10:31:36

    @23 a od kiedy to operator ma wpływ na ceny DO siebie u innych operatorów?

  • 0

    27. ~  2011-08-07 12:31:01  host: staticline22441.toya.net.pl

    @26 - od grudnia 2001 roku ^^ - żarcik kosmonaucik:P

  • 0

    28. ~  2011-08-08 20:32:05  host: 77-253-35-52.adsl.inetia.pl

    Streżyńska jak zwykle odkryła Amerykę. Gratulujemy sukcesu...

Dodaj swoją opinię