Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska pisze do SDP w związku z atakami medialnymi

Streżyńska pisze do SDP w związku z atakami medialnymi

WitekT 25 Marca 2009 11:10

0 0

Anna Streżyńska, prezes UKE, zwróciła się do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z listem dotyczącym nieprzestrzegania przez niektórych dziennikarzy Kodeksu Etyki.

Oto treść listu:

Szanowni Państwo

Zwracam się do Państwa głęboko zaniepokojona prowadzonymi przez część mediów działaniami stojącymi w mojej ocenie w głębokim konflikcie z przyjętym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Kodeksem Etyki.

W ostatnim czasie doświadczam profesjonalnie zorganizowanej i realizowanej kampanii public relations wymierzonej w reputację Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O ile rozumiem podmioty komercyjne, będące przedmiotem regulacji prowadzonych przez mój urząd, że sięgają po wszelkie dostępne im instrumentarium; o ile rozumiem agencje public relations wyspecjalizowane w realizacji zleceń również o takim charakterze; o tyle nie mogę zrozumieć uczestniczenia w tej operacji wybranych mediów, które przecież deklarują publicznie niezależność publikowanych tekstów od biznesu, obiektywizm i prawdę, której chciały służyć.

Stanowcze działanie Władz Stowarzyszenia w zakresie respektowania Kodeksu Etyki jest moim zdaniem szczególnie potrzebne teraz, w obliczu rozpoczynającego się kryzysu gospodarczego. Kryzys, który w naturalny sposób zwielokrotnia presję działów reklamy na sprzyjanie dużym reklamodawcom, zwiększa chęć poszukiwania przez wydawców nowych źródeł dochodu, nie powinien w mojej ocenie powodować zawieszenia obowiązywania podstawowych reguł gwarantujących poważne postrzeganie misji zawodu dziennikarskiego.

Do napisania do Państwa skłoniły mnie osobiste doświadczenia związane z piastowaniem urzędu Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Od trzech miesięcy Prezes UKE jest celem skoordynowanego, profesjonalnego ataku ze strony kilku redakcji. Powtarzają się w nich te same tezy, te same zdania, te same zwroty i te same, formułowane w podobny sposób, zarzuty. Formułowane są przez dziennikarzy wcześniej nie piszących o tej branży, często pod pseudonimami (!). Skoordynowany charakter tych działań, powtarzalność fraz i zwrotów, tymi samymi słowami zadawane pytania przez kilka redakcji równocześnie, wyklucza, że mamy oto do czynienia z efektem dziennikarskiego śledztwa. Jeśli tak, to byłoby ono prowadzone przez kilkunastu dziennikarzy z kilku redakcji jednocześnie, przepisującymi jeden od drugiego tezy pytań, które równolegle zadają. Na końcu zaś, bywa i tak, nie chcących się podpisać własnym imieniem i nazwiskiem pod swym dziełem.

Już kilkanaście godzin po ogłoszeniu wyników przetargu na rezerwację częstotliwości dla operatorów telefonii komórkowej GSM (w jego wyniku Prezes UKE wydał 9 grudnia 2008 r. decyzje o dokonaniu rezerwacji częstotliwości dla P4 Sp. z o.o. oraz Aero 2 Sp. z o.o.) do UKE trafiły przesłane drogą mailową lub faxem listy od kilku redakcji, należących do różnych wydawców, z podobnie stawianymi w nich zarzutami o bardzo szczegółowym prawno-technicznym charakterze, znanym wyłącznie firmom uczestniczącym w tym przetargu. Dodam, że do chwili rozstrzygnięcia przetargu, zarówno na etapie publicznych konsultacji, jako i po opublikowaniu zaproszenia do składania ofert, zapisy dokumentacji przetargowej nie budziły najmniejszego zainteresowania ze strony mediów.




Mimo ogłoszenia przez Prezes UKE obszernych wyjaśnień, iż metodologia prowadzenia przetargu była całkowicie transparentna i jest jawna dla wszystkich zainteresowanych, a także podlega kontroli odpowiednich służb, co kilka tygodni do Urzędu trafia kolejna (skierowana w jednym czasie z różnych redakcji) fala oskarżeń i zarzutów od następnych dziennikarzy. Mamy do czynienia z falą, której wyspecjalizowana komórka relacji z mediami przekazuje te same odpowiedzi - na podobnie formułowane pytania.

Oskarżenia stawiane po kolei przez kolejnych dziennikarzy - a lista tytułów i korespondencja jest u mnie do wglądu - dziwnie korespondują z analogicznymi zarzutami formułowanymi wcześniej przez firmy, które po raz kolejny przetarg na częstotliwości przegrały. Każda z tych publikacji jest "wzbogacana" o nowe zarzuty, które mają udowodnić korupcyjny charakter moich decyzji - w ostatniej publikacji nawiązując nawet do sprawy Pana Senatora Tomasza Misiaka (sic!).

W sposób profesjonalny tworzona jest znana z teorii public relations atmosfera "afery". Celem tych działań jest zamiar uwiarygodnienia tych zarzutów poprzez fakt ich wielokrotnego powtarzania w mediach drukowanych i elektronicznych. W przypadku kolejnej z serii, najnowszej publikacji w tygodniku Wprost, ("Nietykalna Streżyńska", 29 marca 2009 r.), autor podpisujący się pseudonimem (sic!) Marek Laskowski, nawet nie uwzględnił moich odpowiedzi na przesłany mi w piątek na koniec dnia e-mail z pytaniami. Wydaje się przy tym, ze zarówno moment ich skierowania na chwilę przed zamknięciem numeru, jak i nie uwzględnienie moich odpowiedzi (których po prostu nie oczekiwano) świadczą o braku prawa do przedstawienia przeze mnie jakiegokolwiek własnego stanowiska.

Skoordynowanych, profesjonalnych działań wymierzonych w urząd nie wyhamował nawet wniosek, jaki sama skierowałam 28 stycznia 2009 r. do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, o pilne wyjaśnienie i zweryfikowanie prawdziwości stawianych przez część mediów zarzutów o nielegalnych związkach biznesu z regulatorem rynku telekomunikacyjnego. Jednak i to nie powstrzymuje kolejnych dziennikarzy od dalszego powielania oskarżeń Prezesa UKE o nielegalne związki z biznesem.

Istotnym w całej opisywanej tu sprawie jest dla mnie fakt, że o "aferalnym" czy "korupcyjnym" wyniku tego czy poprzednich przetargów na częstotliwości, nie napisali dziennikarze, którzy na co dzień zajmują się branżą telekomunikacyjną, znają prawo i procedury administracyjne, na bieżąco śledzą wydarzenia i postępowanie poszczególnych podmiotów na tym rynku. Dziennikarze profesjonalnie zajmujący się rynkiem telekomunikacyjnym wielokrotnie rzetelnie relacjonowali decyzje podejmowane przez Prezesa UKE i obiektywnie oceniali ich efekty dla użytkowników usług telekomunikacyjnych, a w czasie "zawirowań politycznych" stawali w mojej obronie - za co jestem im niezmiernie wdzięczna.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że list ten może być tylko wołaniem na puszczy wobec skali problemów, z jakim mają Państwo do czynienia w środowisku dziennikarskim. Nie piszę z prośbą o obronę mojego dobrego imienia - w tej sprawie po piśmie skierowanym do Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwracam się też na drogę sądową, która zaowocuje zapewne za kilka lat. Piszę chcąc zwrócić uwagę na fakt, że brak respektowania Kodeksu Etyki przez świat dziennikarski może prowadzić nie tylko do patologizacji sfery publicznej, ale i zachwiania zaufania do zawodu zaufania publicznego, jakim jest zawód dziennikarza. W tym punkcie i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i ja, wraz z grupą dziennikarskich profesjonalistów, jesteśmy jak sądzę po jednej stronie.

Z poważaniem
Anna Streżyńska
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 94
  • 0

    75. ~  2009-03-26 07:56:10  host: c182-30.icpnet.pl

    @73. ~qos Kolejny oszołom, który nie rozumie MTR i dlaczego jest taki, a nie inny. Poducz się trochę.

  • 0

    76. ~get  2009-03-26 17:20:40  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    no w Polsce nie ma lepiej działającego urzędu niż UKE, więc bandziory np. z TP/orange przyzwyczajone do dawania łpówek i załatwiania spraw pod stołem, są wściekli, cała W3 zresztą aż kipi - bo już nie mogą tłuc na Polakach, w sposób po prostu bandycki, kasy ! Pani Anna to nowa jakość w polskiej biurokracji i dla tego jest tak niszczona, inni urzędnicy na jej tle to po prostu menelstwo, typowe podejście z czasów okupacji sowieckiej (PRLu) "czy się stoi, czy się leży 2 tysiące się należy", mamy z najgorszego rynku w europie już normalny i zmierzający ku NAJLEPSZEMU, ale bardzo wielu to nie odpowiada, to tak jak do polityki nagle wszedł by ktoś klasy zachodnich polityków, założył NORMALNĄ partię w której awans byłby uzależniony od wyników, a nie od znajomości, bo na dzień dzisiejszy mamy układ z 1989r. - jak to mówią, podczas okrągłego stołu dogadali się agenci Kiszczaka z ludźmi Kiszczaka (nie tylko mówią, coraz więcej dowodów na to jest) rząd Mazowieckiego złożony był z SB-ków i ludzi wyznaczonych przez Kiszczaka, a tylko w niewielkim stopniu z ludzi solidarności i to tej części solidarności która dała czerwonemu ścierwu NIETYKALNOŚĆ, dzisiaj to czerwone ścierwo dogorywa, ale nie zmienia to faktu że w warszawie jest sobie taki budynek (parlament) gdzie mieści się cała klasa polityczna i ta klasa jest niezmieniona od 89r. zmieniają się tylko miejscami w ramach tego budynku, owszem jest PIS który zorientował się co robi agent Bolek i wyszedł z tego, za co był w latach 90 (jeszcze jako PC) niszczony przez byłych SBków m.in. Lesiaka, ale PIS to za mało i też ma wiele błędów na sumieniu (np. udział w zdradzie jaką był okrągły stół) a jak pojawia się jakaś świeża krew to jest to niestety świeża krew w postaci Lepera ;D a za taką to podziękuję, także jest po prostu masakra I DOKŁADNIE TAK SAMO JEST Z URZĘDAMI w Polsce... z jednym wyjątkiem - UKE (no powiedzmy jeszcze CBA działa zdecydowanie ponad standardy polskie za co też jest wściekle atakowane i IPN - jw.

  • 0

    77. ~get  2009-03-26 17:22:33  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    a na ujadające pod tym artykułem płatne prostytutki internetowe TP/orange i W3 to nawet nie ma co zwracać uwagi, oni robią to samo co ci "dziennikarze" którzy też są płatnymi dziwkami operatorów, którzy chcieli by kraść a nie mogą !!!

  • 0

    78.  2009-03-26 18:45:55

    qos: a pokażesz mi inną kancelarię, która się zna DOBRZE na Prawie Telco?

  • 0

    79. ~ukenamuniu  2009-03-26 18:58:52  host: 86-59-n1.aster.pl

    WitekT: jeżeli UKE nie uznaje audytu kosztowego wybranego przez siebie audytora, mec. Wacław K nazywa to patem prawnym i uke/kancelaria/poseł dążą do zmiany art 39 by nie uznawać audytu, to chyba rzeczywiście dobrze kombinują.

  • 0

    80. ~123babajagapatrzy  2009-03-26 19:01:18  host: pirat.sze.warszawa.supermedia.pl

    @ get - takie komentarze to po prostu istota polskości. Gdzieś tam dzwonią, ale co to za różnica gdzie. Grunt, że wolność słowa jest i można powiedzieć, że skarpety uwierają. CBA ponad standardy polskie...LOL - tak w dużym skrócie.

  • 0

    81. ~Chrome_TP  2009-03-26 19:07:26  host: 212.160.172.70

    Get ale przywuaż prosty fakt, że nikt tu nie neguje tego, że rozruszała rynek co naturalnie jest pozytywnym aspektem jej działalności, a jeśli już to czepiają się, że przy okazji zrobiła błędy lub na pewne sprawy może nie zwróciła po prostu uwagi... a powinna by uniknąć później np tego typu "pomówień" ;]

  • 0

    82. ~jerzyn  2009-03-26 19:33:01  host: inet20909nj-1.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Ciekawostka która może przyczynić się do oceny tego pismaka z "Wprost" jest to ze żaden taki redaktor nie istnieje i jest to pisanie pod pseudonimem ,czyli na słupa .Jakoś jak stawiali zarzuty premierowi Pawlakowi to się gościu podpisał a tutaj małej szczupłej brunetki się facet przestraszył ,wstyd.

  • 0

    83. ~qos  2009-03-26 22:12:38  host: 23-bi2-2.acn.waw.pl

    @78 WitekT: jest ich trochę, np: Wierzbicki, Allen Overy, White&Case, SPCG, prof S.Piątek (nie wiem gdzie pracuje poza UW), pewnie jeszcze się sporo znajdzie Zamiast powtarzać to co Ci PR UKE podtyka i w co jak widzę wierzysz bez zastrzeżeń, to mógłbyś poczytać trochę pism z konsultacji do przetargu, dokumentację przetargową oraz pójść do UKE i obejrzeć protokoły komisji. Parę godzin może to zajmie a sporo się dowiesz i wyrobisz sobie własne zdanie na ten temat. Obejrzyj sobie od razu poprzedni przetarg na 1800 i porównaj.

  • 0

    84. ~heldbaum  2009-03-26 23:12:39  host: apn-77-112-164-23.gprs.plus.pl

    @83 Wierzbicki? nie przypadkiem wierzbowski everszits? to zdaje sie matkatepsa. podobnie prof Piątek, też dla nich opinie pichci. O tym że Alan czy White są aktywni w regulacji nie słychać szczególnie, co do meritum: regualtor poszedł na skróty, i tak to się kończy. ostatni raport KE wytyka błędy, niepewność (by nie powiedziec nieprzewidywawlność). Zaniedbanie kontaktów międzynarodowych to jeden z grzechów głównych UKE, poza fatalną polityką kadrową. trudno zbutowac sensowną politykę, jak się ciągle z retail- korzysta. to jest dobre przez rok, max dwa. a zdrugiej strony matka tepsa, moloch, który na twardej powinien wywiesić wielki baner "BTW". Tylko, kto by miał ten rynek rozruszać? UKE stawia na Netie, Dialog, Exe czy TK. Co jeden to większa porażka. Prawda jest taka, że od czasu gdy skilowano wejście na rynek H3G, nie ma nikogo na horyzoncie, kto miałby odpowiednią wiedzę i zasoby aby zamieszać bez kroplówki od regulatora (vide P4). I wszyscy na tym cierpimy bo matka tepsa NGN nam nie zbuduje, ani FTTH, nie ważne czy na ul. Kasprzaka będzie P. Strężyńska, czy też P. Graboś. Nawet triumfalny powrót ukenamuniu, mógłby nie wystarczyć. No chyba że Kazik z Isabell.

  • 0

    85. ~heldbaum  2009-03-26 23:14:29  host: apn-77-112-164-23.gprs.plus.pl

    czeski błąd, baner na ul. Twardej: "BMT".

  • 0

    86. ~get  2009-03-26 23:59:53  host: host-81-190-123-135.gdynia.mm.pl

    @Chrome_TP - ok zgadzam się z tym, natomiast trzeba odróżnić krytykę błędów od wściekłego i SPONSOROWANEGO ataku medialnego operatorów - tylko tyle. Ja nie twierdzę że jest nie omylna, natomiast na tle innych urzędów w Polsce, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, UKE ma sobie baaaardzo niewiele do zarzucenia :] a trzeba to tak oceniać, żyjemy w kraju gdzie dobrze działający urząd jest na wagę złota ;] @80 123babajagapatrzy - tiaaa dlaczego mnie nie dziwi że akurat używasz argumentu sowietów - "to po prostu istota polskości" - w domyśle - polskość to coś złego. Otóż tak drogi ludziku z wypranym przez TVN/GW mózgiem, CBA jest świetnie działającym urzędem, któremu nie da się nic zarzucić (albo bardzo niewiele, nic poważnego) - gdyby było inaczej to słońce peru Donaldu Tusku już by dawno Kamińskiego na mordę wyrzucił a CBA zlikwidował, albo co najmniej uniemożliwił normalne działanie, to że dziennikarskie k...y takie jak Żakowski, Paradowska, czy Wołek bezpodstawnie twierdzili że CBA to prawie SS, albo NKWD to świadczy tylko o nich i ich obiektywności dziennikarskiej, powiedz mi co CBA takiego złego zrobiła, bo z wszystkich zarzutów z kampanii wyborczej (w której udział po stronie PO brali wyżej wymienieni "dziennikarze", ale nie tylko oni TVN jako całość, GW jako całość i wielu wielu innych) nie potwierdził się ANI JEDEN, dociera to do twojej czerwonej główki - ANI JEDEN, porozmawiajmy sobie może o laptopie Ziobry, politycznych aresztowaniach ala Securitate, o TOTALITARYZMIE jaki nam rzekomo groził i jeszcze wielu innych bajkach DLA IDIOTÓW którzy w nie wierzyli, ale to tylko idioci, natomiast jakim nieudanym człowiekiem trzeba być żeby dalej te bujdy powtarzać i w nie wierzyć ?! Czekam na przykłady działalności CBA która nie spełnia wysokich standardów - a na razie odpowiem tobie tak: ależ z ciebie bezmyślny naiwniak, albo też - co gorsza - odpad po sowieckiej okupacji, bez swojego zdania ani charakteru - LOL... tak w dużym skrócie :D

  • 0

    87. ~Chrome_TP  2009-03-27 02:47:02  host: agp229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mhm no to może coby daleko nie szukać CBA + chirurg Mirosław G ? - spektakularnie tego człowieka zbesztano i zniszczono w świetle kamer bez solidnych dowodów ? - zbesztali wypuścili, ale nie odpuścili - dalej besztali, znowu złapali, wypuścili ale nie przeprosili i dalej szpiegowali i miętosili a wszystko po to by Ziobro mógł się pochwalić jakie to CBA nie jest skuteczne ? :> - Moim zdaniem choćby już to śledztwo prowadzone przez CBA pokazało jak łatwe i uległe względem władzy (Ziobro) jest/była ta instytucja... a co do totalitaryzmu co na w/w przykładzie można odnieść wrażenie że właśnie zastosowano sposoby i zaciętość conajmniej godne PRL albo i dalszych kresów wschodnich ;] A co do UKE get nie raz tu pokazywaliśmy na portalu wpadki, potknięcia, przeoczenia i dziury w działalnośi UKE także nie ma sensu na siłę ich też wybielać bo ich fasada jest chropowata z ich własnej winy i naprawdę wiele może się do niej przyczepić zwłaszcza jeśli dobrze poszukać ;] ot przytoczę to co już naprawdę Daaaawno temu powiedziałem gdy wchodziło BSA - TPsa potnie inwestycje i będzie od groma BMT-ków (a ludzie się z tego tu na portalu śmiali i mówili że UKE do tego nie dopuści...)- to mówiłem ok 3 lata temu o ile precyzyjnie pamięć służy i jak z perspektywy czasu ? właśnie tak się stało i dzieje nadal ale na szczęście coraz więcej ludu po zderzeniu właśnie z rzeczywistością otwiera oczy i zaczyna krytycznie ich poczynania odbierać bo nic tak nie jest w tym zakresie skutecznie gdy bezpośrednio ich te decyzje kopną w dupsko bo idą chcą zamówić neta a tu lipa nie da się i jeszcze sarkazm w tle idz pan do konkurencji której albo w pana rejonie nie ma albo jeśli jakaś mała firma jest to zeżrą wać pana cenowo albo jakość usługi obsługi jest gorsza niż za komuny ;] - wiem bo średnio kilka razy w tygodniu dzwonię do klientów i mniej więcej tak te dyskusje wyglądają ;] (a później lament do słuchawki, że czemu nie inwestujemy u niego w rejonie bo on chce mieć neta- a w tym go UKE nie poratuje

  • 0

    88. ~123babajagapatrzy  2009-03-27 07:35:44  host: pirat.sze.warszawa.supermedia.pl

    @ get. A co jesli ci powiem, ze pracuje w UKE? Ze mam na codzien stycznosc z tym, co ty nazywasz "super działającym i nieskazitelnym"? Dalej bedziesz obstawal przy swoim? No wlasnie. LoL.

  • 0

    89. ~mieeetek  2009-03-27 07:52:20  host: 212.160.172.70

    Czytanie, nie mówiąc o dyskutowaniu z osobnikami typu "get" sensu nie ma - to alter ego Antka Emigranta.

  • 0

    90. ~Chrome_TP  2009-03-27 14:04:42  host: 212.160.172.70

    ad 89 -jest w tym nieco sensu -> od zewnątrz patrząc osoba postronna nie widzi i nie zdaje sobie sprawy jak wewnętrznie pracuje urząd. Mąż mojej siostry jest urzędnikiem w ministerswie ale nie powiem którym ;] i wcale to tak sprawnie od środka nie wygląda - przynajmniej z jego opowieści ;]

  • 0

    91. ~ukenamuniu  2009-03-27 14:09:44  host: 212.160.172.70

    babajagapatrzy: a paluszki też dajecie do sprawdzania?

  • 0

    92. ~piotr  2009-03-28 13:10:29  host: 82.160.172.30

    Pani A.S. zrobiła bardzo dużo na naszym rynku telekomunikacyjnym,zyskalismy na tym My konsumenci !!! Dzisiaj robi się na A.S nagonkę,a stoją za tym ludzie z śieci Orange - TP,Era i Plusa !!!.Bo konczy się era okradania klientów przez monopolistów !!!!!!!!!!!!!

  • 0

    93. ~n  2009-03-28 16:57:52  host: 80.48.221.25

    92. Można na to spojrzeć z drugiej strony. Od 3 lat ceny BSA i WLR stoją w miejscu, wcześniej przez taki okres spadały nawet o kilkadziesiąt % (kto pamięta początki?), jakość się nie poprawiła, pod względem infrastruktury nasz kraj jest coraz bardziej w tyle, a wcześniej w latach 2003-2006 większość kraju została pokryta ADSL. A.S. zrobiła wiele dobrego, ale popełniła też błędy, te też warto dostrzegać. Jak się nie dostrzeże błędów to się ich nie naprawi, patrzenie bezkrytyczne jest więc błędem, jasne? :)

  • 0

    94. ~UKE men  2009-03-28 20:24:53  host: abcw28.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Streżeńska stosuje klasyczne metody PR - działanie pod publiczkę. Stara się przekonać, że walczy, a nawet umrze za dobro milionów klientów. Dla dociekliwych jak nie mają dostępu do innych źródeł proponuję poszperać po internecie jak odbywał się pierwszy przetarg na UMTS, gdzie wtedy była Streżyńska, co robił wtedy Łuczak w Sheraton, jaka była rola Mirosława Marcinkiewicza brata Kazimierza, czy Woźny sam pisał treść zapisów koncesji dla UMTS, komu poźniej te osoby doradzały, dlaczego po nominowaniu Streżyńskiej na prezesa UKE, po tym jak P4 dostało licencję, Marcinkiewicz premier poszedł do rady nadzorczej Netii.

Dodaj swoją opinię