Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska obawiała się o własne bezpieczeństwo

Streżyńska obawiała się o własne bezpieczeństwo

WitekT 28 Maja 2007 23:51

0 0

W dzisiejszym programie Warto rozmawiać Jana Pospieszalskiego w TVP2 rozmawiano o telekomunikacji. W studiu gościli Maciej Witucki (prezes Telekomunikacji Polskiej), Wojciech Gawęda (prezes Mediatela), Kazimierz Marcinkiewicz (były premier), Wacław Iszkowski (prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji) oraz Elżbieta Kruk (szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

Podczas programu odtworzono także wypowiedzi kilku ekspertów oraz Anny Streżyńskiej, prezes UKE, która przeszła niedawno operację i nie mogła pojawić się na żywo w studiu. My prezentujemy najciekawsze fragmenty wszystkich wypowiedzi.

Powołując Annę Streżyńską na stanowisko prezesa UKE miałem nadzieję, że rynek się zmieni, nowe technologie w Polsce ruszą z kopyta - i nie pomyliłem się. Powołałem ją zgodnie z prawem, z przepisami przejściowymi dotyczącymi powołania pierwszego prezesa - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz.

Kiedy obejmowałam stanowisko, rynek był w marazmie. Operatorzy nie byli ani skłonni, ani zaangażowani w oferowania nowych usług. Ceny Internetu były bardzo wysokie, co już diametralnie zmieniliśmy. Były bastiony, gdzie nic się nie działo - np. ceny abonamentów głosowych, one również spadły. Podobnie stało się z interkonektem - powiedziała Anna Streżyńska.

Ceny "neostrady tp" spadły czterokrotnie w ciągu 4 lar i to nie był wynik regulacji - powiedział Maciej Witucki.

Anna Streżyńska działa w interesie Kowalskiego, a nie operatorów, którzy między sobą konkurują - powiedział Wojciech Gawęda.

Codziennie przychodzi do mnie nawet 300 maili - to wielkie źródło informacji, czego potrzebna klientom. Czytam całą korespondencję, na niektóre listy odpowiadam sama, szczególnie na te najbardziej rozpaczliwe, choć wszystkie skrupulatnie badamy i podejmujemy interwencje. To pomaga ludziom i daje wiarę, że ktoś się zajmie ich codziennymi problemami - dodała Anna Streżyńska.

Niespecjalnie widzę konieczność nakładania kar na zarząd. W ciągu ostatnich 6 miesięcy dokonaliśmy największej w historii Polski liberalizacji rynku. W styczniu przenieśliśmy 100 tys. klientów korzystających z usług głosowych do Tele2, w lutym do Netii i GTS Energisu przenieśliśmy 50 tys. klientów Internetu. Za to zostaliśmy ukarani - powiedział Maciej Witucki.

Magdalena Gaj z UKE podsumowała, że kara nałożona na zarząd TP dotyczyła wielotygodniowej zwłoki, część klientów Internetu nie miała jeszcze na początku maja.
Moim zdaniem TP i tak zawsze będzie liderem i miała największy potencjał. Chodzi tylko o taką regulację rynku, żeby była konkurencja i można było jak najtaniej korzystać z usług telekomunikacyjnych - powiedział Kazimierz Marcinkiewicz.

TP ma pozycję dzięki przywilejom z umowy prywatyzacyjnej, a dokładniej tajnego załącznika regulacyjnego, ustalającego do 2003 roku warunki regulacyjne chroniące pozycje inwestora. Po tym czasie ciągle był ten parasol, choć prawnie wcale nie musiało być, bo obowiązywanie załącznika wygasło. To było niezgodne z prawem Polski i UE, naszymi zobowiązaniami wobec UE w związku z akcesją - powiedziała Anna Streżyńska.

Cały czas mam świadomość, że naruszam interesy dużych firm, naruszam status quo tworzone przez lata, bezkarne wobec klientów. Każda decyzja to przesunięcie potężnych pieniędzy z jednego podmiotu do drugiego. Każda decyzja to nowe prawo dla danego operatora, ktoś traci a ktoś zyskuje. Jak się przesuwa miliony to wiadomo, że się komuś naraża. Grożono mi kilkakrotnie, że skończyły się argumenty eleganckie, prawne, a zacznie się argumentacja "dowolna" i każde możliwe środki będą wobec mnie podjęte, żeby powstrzymać mnie. Miałam poczucie zagrożenia fizycznego - powiedziała Anna Streżyńska.

Elżbieta Kruk powiedziała, że Maciej Witucki uraził ją swoim uśmieszkiem w momencie, kiedy Anna Streżyńska mówiła o obawach o swoje fizyczne bezpieczeństwo.

Przed moim domem stoi ochrona, bo do dziennikarzy wymknęła się nieprawdziwa informacja o moich milionowych dochodach w związku z karą. Moja żona poprosiła, aby ktoś czuwał nad naszymi dziećmi w drodze do szkoły - dodał Maciej Witucki.

Przy sprzedaży TP sprywatyzowano rynek i to jest największy problem. Zapomniano o interesie społecznym. Prywatyzacja to nie tylko przychody skarbu państwa - powiedziała Elżbieta Kruk.

Kiedy Elżbieta Kruk określiła ostatni wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w poprzednich sprawach wydawał zupełnie inne werdykty, jako kuriozalny, Maciej Witucki zapytał, czy to insynuacja, że TP w demokratycznym kraju może wpływać na wyroki niezawisłych sądów. Pytanie pozostało bez odpowiedzi, bo prowadzący zmienił temat.

Ciągle się bijemy z TP, wszystko kończy się decyzjami regulatora z rygorem natychmiastowej wykonalności, a potem lata czeka się na wdrożenia. Kary są niekoniecznie dobre, bo uważam, że trzeba rozmawiać. Niedawno postał zespół międzyoperatorski rozwiązujący najbardziej palące problemy i jest lepiej, za co dziękuję prezesowi Wituckiemu. Może UKE nie będzie musiało już ingerować. TP się pomału zmienia, ale do tego trzeba było lat - powiedział Wojciech Gawęda.

Potrzeba 15 mld zł, żeby do EURO 2012 była infrastruktura do transmisji danych, umożliwiająca oglądanie wielu milionom abonentów oglądanie wysokiej jakości przekazów z mistrzostw. Ja takich pieniędzy nie mam, trzeba wypracować wspólny model inwestycji, trzeba też rozmawiać z rządem - powiedział Maciej Witucki.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 78
 • 0

  59. ~jojo  2007-05-29 14:35:44  host: efd103.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ej chłopaki dajcie se już na luza.

 • 0

  60. ~jojo  2007-05-29 14:35:45  host: efd103.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ej chłopaki dajcie se już na luza.

 • 0

  61. ~RafalG  2007-05-29 14:53:33  host: client02-ciao.provider.pl

  Dla zainteresowanych - link do nagrania z programem "Warto rozmawiać": http://www.itvp.pl/informacje/video.html?channel_id=499&site _id=726&genre_id=503&form_id=473&video=24755

 • 0

  62. ~Jon  2007-05-29 14:57:59  host: 212.160.172.70

  # 44 nie mam nic wspólnego z erą więc zapytam, a jak powinno być? U nich chyba za każdy kontakt z GPRS w postaci nawet 1kb zapłacić ponad 70gr. Poprawcie jesli się mylę.

 • 0

  63. ~fascynator  2007-05-29 15:16:08  host: cij78.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mnie najbardziej rozsmieszyl witucki mówiąc "przenieśliśmy klientow do Netii ...", jakby to oni rzeczywiście przenosili, oni tylko kurde utrudniaja

 • 0

  64.  2007-05-29 15:53:43

  Jest to przykre, że geniusz Streżyńska i geniusz Witucki swe siły umysłu tracą na personalne boje zamiast siąść przy stole i wymyśleć dobro dla ogółu.

 • 0

  65. ~mister  2007-05-29 16:09:24  host: chello089076196166.chello.pl

  witucki to stary cwaniak ;). hehe najlepsze bylo wczoraj jak marcinkierwicz musial pocieszac wituckiego, ze tepsa nie padnie, bo przeciez witucki jest prezesem i na to nie pozwoli:). powinni dac juz spokoj z mordowaniem sie konkurencja, ustalic warunki istnienia na rynku korzystne dla niezaleznych dostawcow i tepsy i skonczyc z farsa. kto bedzie chcial zostac w tepsie to i tak zostanie, ale ustrudnianie korzystania z szybkiego netu w netii to przegiecie

 • 0

  66. ~  2007-05-29 17:13:42  host: ip-89-174-40-239.multimo.gtsenergis.pl

  Utrudnianie przejścia do alternatywnych operatorów, podłączanie do najbardziej obciążonych miejsc styku, czy takie konfigurowanie sprzętu aby ograniczać transfer określonych ISP to są typowe praktyki TPSA. A Witucki mało zarabia... hahahaha to może niech przez rok utrzymuje rodzinę za średnią krajową.

 • 0

  67. ~ksad  2007-05-29 18:58:08  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

  WitekT: Mógłbyś sobie darować, chłopie, powtarzanie tych bajader o zastraszaniu Anny S. PISS-ersi to zwykli mitomanie, którzy sprawdzają kibel, czy nie siedzi w nim ktoś z kiwerą. Poza tym nic tak nie wpływa na popularność, jak ten chłam z pogróżkami... Żałosne!

 • 0

  68.  2007-05-29 19:06:49

  ksad: ja powtarzam to, co zostało powiedziane publicznie na antenie - zresztą pierwszy raz oficjalnie. Więc nie wiem o co chodzi z tym powtarzaniem, skoro ta wiadomość to zwykłe sprawozdanie z programu...

 • 0

  69. ~omega  2007-05-29 19:55:15  host: abeh23.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pani Aniu, życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia i dalszej energii do walki z Telekomunikacją Francuską :)

 • 0

  70. ~ukenamuniu  2007-05-29 20:53:28  host: nat-go2.aster.pl

  omega #69: do życzeń zdrowia dla Pani Ani oczywiście się przyłączam, ale walkę z bastionem odradzam. Pomimo choroby przytyła na "buzi", lepiej wygląda (zdrowiej!) i niech nie traci energii na walkę.

 • 0

  71. ~angelo  2007-05-29 21:48:48  host: nat-72.ghnet.pl

  nikt Annie Streżyńskiej nie będzie mówił co ma robić, a czego nie - ona to wie najlepiej co ma robić i z kim należy walczyć. jak to ładnie ktoś powiedział ludzie z działu dezinformacji i propagandy FTP w szczególności powinni się wstrzymać z tymi ironicznymi komentarzami

 • 0

  72. ~Wilk  2007-05-29 22:08:57  host: gw.slowianin.pl

  mirekb-tobie też życzę spotykania bandziorów zawistny człowieku poddatny na papkę niesprawdzonych informacji sfrustrowanej kobiety

 • 0

  73. ~ukenamuniu  2007-05-29 22:10:16  host: nat-go2.aster.pl

  Angelo: napisałem to w trosce o zdrowie Pani Ani. Jak "cywile" nie mogą mówić co ma robić a czego nie, to może powiedzą to lekarze - odradzą stresującą i wyczerpującą pracę 20/24. Dodatkowo zachęcanie do walki sugeruje, że AS powinna wygrać a Telekomunikacja Polska przegrać. Dla mnie wszyscy wtedy będziemy przegrani, po przejściowym okresie nienależnych zysków nicniemającej spółki, pardone - mającej w nazwie również: "Polska".

 • 0

  74. ~angelo  2007-05-29 22:21:15  host: nat-72.ghnet.pl

  no ja na pewno nie będę przegrany, a myślę że wygra cała Polska, wszyscy użytkownicy wygrają. Proszę, tylko nie pisz, że FTP to zbawienie dla Polski, jedyna nasza nadzieja na rozwój i inwestycje, bo zaraz pęknę ze śmiechu

 • 0

  75. ~ukenamuniu  2007-05-29 22:25:41  host: nat-go2.aster.pl

  angelo: nie pękaj!

 • 0

  76. ~angelo  2007-05-29 22:29:21  host: nat-72.ghnet.pl

  :) no jeszcze się jakoś trzymam :)

 • 0

  77. ~  2007-05-30 07:46:32  host: ip85-219-165-8.conn.pl

  # Jon # Powinno dla GG być 1 zł za tydzień. Inne wejscia w net 0,72. Sami się przyznali w rozmowie telefonicznej z BOA że mają kłopoty z GG i naliczaniem opłat. Może artykuł w portalu Witka przyspieszyłby ruchy naprawcze ;-)

 • 0

  78. ~Nazerr  2007-05-30 22:51:32  host: abza50.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Pani Aniu - proszę nie ściemniac ze tych 4 BORowików to sobie tylko tak sobie stoi pod domem... ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet