Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska o stanowisku PTC ws. MTR-ów

Streżyńska o stanowisku PTC ws. MTR-ów

WitekT 27 Stycznia 2009 22:10

0 0

Anna Streżyńska, prezes UKE, nie jest zdziwiona dzisiejszym listem otwartym PTC w sprawie asymetrycznych stawek MTR. Jej zdaniem to naturalne, że operator nie zgadza się ze spadkiem przychodów - mówi Gazecie Wyborczej.

Szerzej o dzisiejszym stanowisku PTC pisaliśmy w tej wiadomości.

PTC przywołuje przykład Niemiec, a w tym samym czasie francuski regulator zapowiedział już stawki w wysokości 4,5 eurocenta za minutę od lipca, czyli niższe niż nasze - mówi Streżyńska.




Play też nie uniknie w tym roku obniżenia stawek. Poza tym operatorzy komórkowi cieszyli się taką ochroną przez osiem lat, tyle że stawki na ich rzecz były znacznie wyższe, bo na poziomie 80 groszy - wyjaśnia Streżyńska wyjaśniając, że P4 wcale nie jest promowane.

Zdaniem regulatora argument o spowolnieniu rozwoju rynku w dobie kryzysu jest nietrafiony. Jej zdaniem trzeba pamiętać, że kryzys dotyczy również konsumentów i pani Prezes nie wyobraża sobie podwyższania stawek dla operatorów ze szkodą dla konsumentów pod pozorem działań antykryzysowych.

Czy zdaniem PTC ciężar kryzysu mają udźwignąć konsumenci? - pyta Streżyńska.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 53
  • 0

    34. ~  2009-01-28 10:50:21  host: ip-89.171.231.34.dsl.crowley.pl

    Wysokość MTR ma chyba jednak wpływ na zysk operatorów ponieważ od stycznia obniżka a ceny u operatorów bez zmian czyli chyba więcej zarabiają nawet przy załorzeniu że się bilansują. Jezeli się mylę, to poprawcie.

  • 0

    35.  2009-01-28 10:54:40

    34: jeżeli jakaś pozycja kosztowa równoważy się z pozycją przychodową, to się znosza i NIE MAJĄ wpływu na zysk - bez względu na to, czy ta pozycja to 1 zł czy 1 mld zł. Więc Cię poprawiam. :-)

  • 0

    36. ~  2009-01-28 11:05:40  host: ip-89.171.231.34.dsl.crowley.pl

    Witek dzięki ;) ale załóżmy obecną sytuację, czyli MTR około 26gr brutto i załóżmy, że się równoważą, to jednak przy cenie np. 44gr/min zostaje dla operatorów 44-26= 18gr/min. Do stycznia MTR był 33gr/min i tym samym dla operatorów zostawało w wspomnianym przypadku 11gr/min.

  • 0

    37.  2009-01-28 11:13:55

    36: wspominasz o równoważeniu, ale mówisz tylko o kosztach, a nie przychodach - za każdą minutę do swoich klientów też będą dostawać mniej - właśnie o te 7 groszy. A że w całkowitym ujęciu minuty wychodzące z danej sieci GENERALNIE równoważą się z minutami przychodzącymi, to dla nich MTR stawka MTR jest nieistotna (a właściwie jest tak dopóki aktualna struktura ruchu nie zostanie zachwiana poprzez wzrost konkurencyjności sieci stacjonarnych w połączeniach na komórki).

  • 0

    38. ~avid  2009-01-28 11:17:06  host: dok96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dla mnie i tak fakt, że Play ma 150 % lepsze stawki jest niezbyt ok. do tego ciekawy fakt - skoro najtańszy MVNO sa na sieci PTC, to chyba nie są aż tak łasi na kasę, bo jak rozumiem zaproponowali im dobre warunki

  • 0

    39.  2009-01-28 11:19:06

    avid: a może to MK nie jest łasy na kasę? ;-) Zarabiać można w końcu na dwa sposoby - albo wysokimi cenami, albo wolumenem na niskich cenach.

  • 0

    40. ~  2009-01-28 11:27:59  host: ip-89.171.231.34.dsl.crowley.pl

    Witek: rachunek równoważenia rozumiem ;) i zakładam, że zysku bezpośrednio z MTR nie ma ale jeżeli w ślad za obniżką MTR nie spada cena minuty dla klienta, to zysk jest większy dla operatora.

  • 0

    41. ~peter  2009-01-28 11:31:56  host: dqa184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witek, sam pisałeś, że MK nie dokłada do swoich stawek, czyli płaci PTC poniżej 39 groszy. jest jescze tuBiedronka , też tania i też PTC. Mi się wydaję, że PTC po prostu chce równych warunków, zwłaszcza gdy Play korzystając z MTr daję dumpingowe dla innych stawki i się tych chwali w mediach

  • 0

    42.  2009-01-28 11:33:56

    40: ale operator ma przychód z klienta nie tylko z rachunków, jakie on płaci za swoje rozmowy WYCHODZĄCE. Zarabia też na każdej minucie połączenia przychodzącego nic nie płacąc za to klientowi. I tu się wszystko równoważy - ma więcej z rozmów wychodzących klienta, ale mniej z przychodzących (dokładnie o tyle samo, czyli o 7 groszy)... Już jasne? :-)

  • 0

    43.  2009-01-28 11:36:32

    peter: ja Ci powiem tak - ja już nauczyłem się wyłączać intuicję w kwestii telekomunikacji. Nie odważę się postawić tezy, że któryś z operatorów jest w czymś lepszy, jeżeli nie będe miał w ręku twardych faktów. Intuicja już nie raz wywiodła mnie na manowce... Co do równych stawek - czemu nie mówią o poprzednich latach, kiedy ich nierówne stawki względem stacjonarnych spowodowały poważną erozję bazy klientów telekomów stacjonarnych? To trochę filozofia Kalego...

  • 0

    44. ~mazak  2009-01-28 12:27:58  host: doy3.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dziękujmy pani Streżyńskiej za prorynkową działalność, dzięki niej rynek jest o 150 % bardziej wolny i równy... tylko dla kogo?

  • 0

    45.  2009-01-28 12:34:32

    mazak: no, rzeczywiście, rynek jest strasznie nierówny biorąc pod uwagę poziom marży EBIDTA, jaki osiągają operatorzy komórkowi... Strasznie im źle i są ciemiężeni. ;-) Tylko jakoś siedzieli cicho, jak to oni byli beneficjentami asymetrii przez wieeeleeee lat...

  • 0

    46.  2009-01-28 14:05:48

    mazak - faktycznie, straszny ten rynek: mam o 50% nizsze rachunki niz 2-3 lala temu przy okolo 50% wiecej minut w abo, mam duzo lepszy telefon za grosze i traktuja mnie jak klienta, a nie petenta w salonie na na BOA (przedluzanie umowy). Strrrraaaszny ten rynek. Komuno wroc!

  • 0

    47. ~s1k0r3k  2009-01-28 14:16:54  host: 77-254-154-4.adsl.inetia.pl

    38@ a jak przez 8 lat u operatorów płaciłeś 80gr MTR to ile to jest procent stawki Play (mimo inflacji)? A jak W3 przez pierwsze lata miała stawkę ok 3zł i minutowe naliczanie, to też nie mieli z czego inwestować i obniżyć składki? Jeśli MTR byłby tej samej wielkości to Play by miał wyższe koszty bo płaciłby za rozmowy do 40mln klientów W3, a przychód miałby z przychodzących rozmów do 2mln (jeśli dobrze rozumiem:-)) Policzcie sobie osoby w książce z jakich są sieci i zobaczycie kto więcej zarabia na MTR. Każdy z 3 na 1mln zapłacony innym opom za rozm wych. i ten sam milion ma od nich z powrotem za rozm przychodzące. Play mimo że ma niższy MTR prawdopodobnie płaci W3 więcej niż oni do Play-owi

  • 0

    48. ~ZICO  2009-01-28 17:12:50  host: abjf167.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ostatnie zdanie wypowiedziane przez Panią Prezes daje dużo do myślenia. Konsumenci będą musieli bowiem udźwignąć nie tylko kryzys ale również koszty zbliżającego się rebrandingu w PTC (a raczej DTC). I mimo, że T-mobile ma różowe barwy to różowo na pewno nie będzie.

  • 0

    49.  2009-01-28 17:24:38

    Ukenamuniu#32 a czy Stawka ponad 26gr jest realnym kosztem dla każdego z trójcy? Ciekawy jestem kiedy w końcu rynek wymusi obniżenie stawek w trójcy, bo żeby zrobili to sami z siebie to wątpie.

  • 0

    50. ~dzetex  2009-01-28 18:37:25  host: 106-pra-4.acn.waw.pl

    Jakos mnie to nie dziwi. Po prostu trojca ma juz dosyc ciaglego utulania Play-a. Plus tez sie nie zgadza z tym wszsytkim i z mtrami. Tutaj tez warto zauwazyc pewne nie scislosci, jak ten przetarg na porzadana czestotliwosc 900mhz, teraz sprawa poszla do CBA i w sumie dobrze, poczekamy zobaczymy na wyniki. Zapowiadaja ze MTR-y zostana wyrownane wszystkim opom do konca roku zobaczymy kto jaka oferte bedzie mial...

  • 0

    51. ~qos  2009-01-29 00:03:38  host: 23-bi2-2.acn.waw.pl

    WitekT, z całym szacunkiem, ale ta teoria o przezroczystości MTR to się raczej matematycznie nie składa. Byłoby - "MTR*ruch wychodzący = MTR*ruch przychodzący". Skąd posiadłeś wiedzę, że ruch przychodzący równoważy się z ruchem wychodzącym w każdej sieci? Operatorzy ci w zaufaniu powiedzieli? I druga rzecz - jak w tym układzie wygląda bilans Play, który ma swój MRT 2,5 raza wyższy od konkurencji - wychodzi, że zarabia na MTR 150% więcej.

  • 0

    52.  2009-01-29 11:50:22

    qos: dane o bilansowaniu są publicznie dostępne, chociażby w różnych raportach UKE. Nie oznacza, że co do złotówki i co do minuty, ale do analizy spokojnie można założyć, że tak jest. Mówię o trójcy, P4 jest ciągle za małe, żeby poważnie zachwiać tym bilansem. Teraz możemy jeszcze porozmawiać o dysproporcji między FTR i MTR wcale niewynikających z kosztów świadczenia obu usług.

  • 0

    53. ~qos  2009-01-29 16:58:51  host: 23-bi2-2.acn.waw.pl

    WitekT: możesz mi jakiegoś linka wysłać do tych raportów? To jak w takim razie wygląda bilans P4 - zarabia czy traci?

Dodaj swoją opinię