Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska o regulacji rynku i przyszłych decyzjach

Streżyńska o regulacji rynku i przyszłych decyzjach

WitekT 28 Marca 2006 16:03

0 0

Na odbywającym się dziś VI Sympozjum miesięcznika Świat Telekomunikacji, wiceminister transportu i budownictwa odpowiedzialna za telekomunikację Anna Streżyńska, podała kilka ciekawych informacji dotyczących najbliższej przyszłości regulacyjnej polskiego rynku telekomunikacyjnego.

Na samym początku wystąpienia, Anna Streżyńska zażartowała, że cieszy się z dobrej współpracy między pełniącym obowiązki prezesa UKE a ministerstwem. Stwierdziła, że sama ze sobą pisze i często się nie zgadza. Przypominamy, że obowiązki prezesa UKE pełni… sama Anna Streżyńska.

Streżyńska powiedziała o 4 projektach, nad którymi trwają teraz prace w ministerstwie. Są to gruntowne poprawki do Prawa Telekomunikacyjnego (szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości), ustawy dotyczącej kompatybilności elektromagnetycznej, ustawa o spamie i spywerze oraz konwersji opłat UMTS.

Konwersja ma dotyczyć 25% opłat za koncesje, czyli około 1 mld zł. Warunkiem jest uiszczenie pozostałych jeszcze opłat do 2010 zamiast do 2025, jak było to wcześniej zapisane. Pieniądze te mają być przeznaczone na rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce, budowę pracowni internetowych i zakup oprogramowania systemowego i edukacyjnego.

Wiceminister wspomniała także o swojej pracy jako pełniącej obowiązki prezesa UKE. Nie jest ona łatwa ze względu na wątpliwości prawne możliwości istnienia "pełniącego obowiązki". Z tego względu nie są podpisywane żadne decyzje, które mogłyby uwikłać urząd w długotrwałe spory prawne. Są jednak przygotowywane i będą czekać na podpis pełnoprawnego prezesa wyłonionego przez premiera spośród 3 kandydatów przedstawionych przez KRRiT. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Tu także pojawiają się problemy, gdyż w związku z uchyleniem pewnych zapisów słynnej ustawy medialnej, KRRiT nie ma przewodniczącego.

Gotowe są już 4 analizy rynkowe – dotyczące rozpoczynania i zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych i ruchomych. Wszystkie one mają pomóc zwiększyć na tych rynkach konkurencję i umożliwić faktyczne wejście na rynek nowych podmiotów. W przygotowaniu są analizy kolejnych rynków.

Na podpis czeka także decyzja dotycząca degradacji ruchu O2.pl do sieci Telekomunikacji Polskiej przy wykorzystaniu zagranicznych firm tranzytujących połączenia (szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości) oraz 3 decyzje nakładające na TP nowe obowiązki wynikające z wygranej przez tę firmę konkursu na świadczenie usług powszechnych. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.
Nowy prezes będzie miał już gotowe do podpisu 3 ważne decyzje - bitstream access, czyli możliwość świadczenia usług dostępu do Internetu przez operatorów alternatywnych przy użyciu linii operatora zasiedziałego (upust 50% w stosunku do ceny standardowej operatora) oraz WLR – z upustem 46,99%. Mają także spać ceny łącz dzierżawionych – od 5% do 10%.

Są też gotowe decyzje dotyczące uwolnienia pętli lokalnej. Choć operatorzy mają dostęp do "ostatniej mili" od ponad roku, to jednak ze względu na mało atrakcyjne warunki żaden z operatorów nie rozpoczął jeszcze świadczenia usług w tym modelu. W najnowszych poprawkach cena pełnego uwolnienia spada z 58 zł do 42 zł, zaś współdzielonego – z 49 zł do 15 zł.

Anna Streżyńska powiedziała, że mimo ekspertyz prawnych biura legislacyjnego rządu stwierdzających, że jej decyzje są w pełni umocowane prawnie, wstrzymuje się z podpisem tych najbardziej "kontrowersyjnych" do 15. kwietnia. Jeżeli do tego czasu nowy prezes UKE nie zostanie wybrany, będzie ona musiała podjąć wszystkie decyzje. Data ta wynika z konieczności reorganizacji urzędu (wg. nowej ustawy znikają m.in. oddziały terenowe, które zamieniają się w jednostki statutowe). Podpisów wynikają np. nowe umowy o pracę czy umowy z bankami dotyczące nowych kont.

Znany jest także zwycięzca przetargu na GSM 1800, jednak nie został on ujawniony z racji braku podpisu pod decyzją o rezerwacji częstotliwości. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Trwa także analiza wyników powiatowych przetargów na WiMAX, która mają zapewnić jednakowość orzecznictwa w każdej z komisji rozpatrujących wnioski.

Karol Wieczorek, rzecznik Tele2 powiedział, że jeżeli takie decyzje dotyczące WLR i bitsream access zostaną podpisane, to firma będzie z nich zadowolona. Stwierdził, że w końcu poziom upustów gwarantuje opłacalność przedsięwzięcia, a przede wszystkim znaczące obniżenie największego obciążenia dla użytkownika, czyli abonamentu.

Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii powiedziała, że firma także jest zadowolona z przygotowanych decyzji. Nie wiadomo jednak kiedy Netia będzie mogła wyjść z nową ofertą do klienta, ponieważ wymagać to będzie podpisania dodatkowych umów, głównie z Telekomunikacją Polską.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2006-03-28 18:12:56  host: abbo186.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Podpisów wynikają (...)" a to co za neologizm?

 • 0

  2.  2006-03-28 18:50:08

  Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czym rózni sie pelne uwolnienie pętli od współdzielonej oraz czy WLR to tosamo co pełne uwolnienie pętli lokalnej??????

 • 0

  3. ~WLR  2006-03-28 20:07:40  host: aaxy141.neoplus.adsl.tpnet.pl

  WLR to hurtowa sprzedaż abonamentu telefonicznego.

 • 0

  4. ~  2006-03-28 20:54:48  host: abus233.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Podziwiam tę kobietę, jak bum cyk cyk. Jest niesamowita, chyba poznanianka :)

 • 0

  5. ~poznaniak  2006-03-28 23:20:32  host: 213-238-96-114.adsl.inetia.pl

  Nie, nie jest to moja zomkini, ale ją też podziwiam. Właściwy człowiek na właściwym miejscu, choć nie we właściwym czasie (trochę za późno)!!!!

 • 0

  6. ~???  2006-03-29 09:17:01  host: 212.160.172.70

  Ciekawe czy te obniżki nie wylądują w sądzie. Jak dotąd zawsze prawo stoi po stronie TP

 • 0

  7. ~grzech  2006-04-06 13:51:11  host: blo206.neoplus.adsl.tpnet.pl

  napewno wylądują w sądzie. zawsze to kilka miesięcy do przodu zanim zaczną tracić.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet