Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska o regulacji rynku i przyszłych decyzjach

Streżyńska o regulacji rynku i przyszłych decyzjach

WitekT 28 Marca 2006 16:03

0 0

Na odbywającym się dziś VI Sympozjum miesięcznika Świat Telekomunikacji, wiceminister transportu i budownictwa odpowiedzialna za telekomunikację Anna Streżyńska, podała kilka ciekawych informacji dotyczących najbliższej przyszłości regulacyjnej polskiego rynku telekomunikacyjnego.

Na samym początku wystąpienia, Anna Streżyńska zażartowała, że cieszy się z dobrej współpracy między pełniącym obowiązki prezesa UKE a ministerstwem. Stwierdziła, że sama ze sobą pisze i często się nie zgadza. Przypominamy, że obowiązki prezesa UKE pełni… sama Anna Streżyńska.

Streżyńska powiedziała o 4 projektach, nad którymi trwają teraz prace w ministerstwie. Są to gruntowne poprawki do Prawa Telekomunikacyjnego (szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości), ustawy dotyczącej kompatybilności elektromagnetycznej, ustawa o spamie i spywerze oraz konwersji opłat UMTS.

Konwersja ma dotyczyć 25% opłat za koncesje, czyli około 1 mld zł. Warunkiem jest uiszczenie pozostałych jeszcze opłat do 2010 zamiast do 2025, jak było to wcześniej zapisane. Pieniądze te mają być przeznaczone na rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce, budowę pracowni internetowych i zakup oprogramowania systemowego i edukacyjnego.

Wiceminister wspomniała także o swojej pracy jako pełniącej obowiązki prezesa UKE. Nie jest ona łatwa ze względu na wątpliwości prawne możliwości istnienia "pełniącego obowiązki". Z tego względu nie są podpisywane żadne decyzje, które mogłyby uwikłać urząd w długotrwałe spory prawne. Są jednak przygotowywane i będą czekać na podpis pełnoprawnego prezesa wyłonionego przez premiera spośród 3 kandydatów przedstawionych przez KRRiT. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Tu także pojawiają się problemy, gdyż w związku z uchyleniem pewnych zapisów słynnej ustawy medialnej, KRRiT nie ma przewodniczącego.

Gotowe są już 4 analizy rynkowe – dotyczące rozpoczynania i zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych i ruchomych. Wszystkie one mają pomóc zwiększyć na tych rynkach konkurencję i umożliwić faktyczne wejście na rynek nowych podmiotów. W przygotowaniu są analizy kolejnych rynków.

Na podpis czeka także decyzja dotycząca degradacji ruchu O2.pl do sieci Telekomunikacji Polskiej przy wykorzystaniu zagranicznych firm tranzytujących połączenia (szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości) oraz 3 decyzje nakładające na TP nowe obowiązki wynikające z wygranej przez tę firmę konkursu na świadczenie usług powszechnych. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.
Nowy prezes będzie miał już gotowe do podpisu 3 ważne decyzje - bitstream access, czyli możliwość świadczenia usług dostępu do Internetu przez operatorów alternatywnych przy użyciu linii operatora zasiedziałego (upust 50% w stosunku do ceny standardowej operatora) oraz WLR – z upustem 46,99%. Mają także spać ceny łącz dzierżawionych – od 5% do 10%.

Są też gotowe decyzje dotyczące uwolnienia pętli lokalnej. Choć operatorzy mają dostęp do "ostatniej mili" od ponad roku, to jednak ze względu na mało atrakcyjne warunki żaden z operatorów nie rozpoczął jeszcze świadczenia usług w tym modelu. W najnowszych poprawkach cena pełnego uwolnienia spada z 58 zł do 42 zł, zaś współdzielonego – z 49 zł do 15 zł.

Anna Streżyńska powiedziała, że mimo ekspertyz prawnych biura legislacyjnego rządu stwierdzających, że jej decyzje są w pełni umocowane prawnie, wstrzymuje się z podpisem tych najbardziej "kontrowersyjnych" do 15. kwietnia. Jeżeli do tego czasu nowy prezes UKE nie zostanie wybrany, będzie ona musiała podjąć wszystkie decyzje. Data ta wynika z konieczności reorganizacji urzędu (wg. nowej ustawy znikają m.in. oddziały terenowe, które zamieniają się w jednostki statutowe). Podpisów wynikają np. nowe umowy o pracę czy umowy z bankami dotyczące nowych kont.

Znany jest także zwycięzca przetargu na GSM 1800, jednak nie został on ujawniony z racji braku podpisu pod decyzją o rezerwacji częstotliwości. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. Trwa także analiza wyników powiatowych przetargów na WiMAX, która mają zapewnić jednakowość orzecznictwa w każdej z komisji rozpatrujących wnioski.

Karol Wieczorek, rzecznik Tele2 powiedział, że jeżeli takie decyzje dotyczące WLR i bitsream access zostaną podpisane, to firma będzie z nich zadowolona. Stwierdził, że w końcu poziom upustów gwarantuje opłacalność przedsięwzięcia, a przede wszystkim znaczące obniżenie największego obciążenia dla użytkownika, czyli abonamentu.

Jolanta Ciesielska, rzecznik Netii powiedziała, że firma także jest zadowolona z przygotowanych decyzji. Nie wiadomo jednak kiedy Netia będzie mogła wyjść z nową ofertą do klienta, ponieważ wymagać to będzie podpisania dodatkowych umów, głównie z Telekomunikacją Polską.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2006-03-28 18:12:56  host: abbo186.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Podpisów wynikają (...)" a to co za neologizm?

 • 0

  2.  2006-03-28 18:50:08

  Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czym rózni sie pelne uwolnienie pętli od współdzielonej oraz czy WLR to tosamo co pełne uwolnienie pętli lokalnej??????

 • 0

  3. ~WLR  2006-03-28 20:07:40  host: aaxy141.neoplus.adsl.tpnet.pl

  WLR to hurtowa sprzedaż abonamentu telefonicznego.

 • 0

  4. ~  2006-03-28 20:54:48  host: abus233.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Podziwiam tę kobietę, jak bum cyk cyk. Jest niesamowita, chyba poznanianka :)

 • 0

  5. ~poznaniak  2006-03-28 23:20:32  host: 213-238-96-114.adsl.inetia.pl

  Nie, nie jest to moja zomkini, ale ją też podziwiam. Właściwy człowiek na właściwym miejscu, choć nie we właściwym czasie (trochę za późno)!!!!

 • 0

  6. ~???  2006-03-29 09:17:01  host: 212.160.172.70

  Ciekawe czy te obniżki nie wylądują w sądzie. Jak dotąd zawsze prawo stoi po stronie TP

 • 0

  7. ~grzech  2006-04-06 13:51:11  host: blo206.neoplus.adsl.tpnet.pl

  napewno wylądują w sądzie. zawsze to kilka miesięcy do przodu zanim zaczną tracić.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-226-179-247.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.