Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Streżyńska o podziale TP i darmowym Internecie

Streżyńska o podziale TP i darmowym Internecie

LuiN 13 Maja 2009 08:29

0 0

W wywiadzie przeprowadzonym przez Rzeczpospolitą Anna Streżyńska, prezes UKE określa zaproponowaną przez Telekomunikację Polską kartę równoważności jako zwykłą papierkologię. Mówi też o darmowym Internecie, któremu póki co sprzeciwia się cały rynek.

Mamy dwie możliwości: kartę równoważności, która mi się nie podoba, oraz wyodrębnienie jednostki hurtowej, zwane powszechnie podziałem. Karta budzi moje zastrzeżenia, bo nie jest zmianą fundamentalną i mentalną, tylko zarządzeniem prezesa - zwykłą papierkologią - mówi Rzeczpospolitej Anna Streżyńska.

Formuła, w której tylko papierowo nakazuje się przestrzeganie niedyskryminacji, to za mało. Daleko niewystarczająca jest zasada, że nie można sprzedawać innym operatorom gorszych usług, niż są sprzedawane TP - dodaje prezes UKE.

Streżyńska nie obawia się przy tym oskarżeń, że po podziale TP kolejnych kilka tysięcy osób straci pracę. Mówi nawet, że zatrudnienie to może się zwiększyć, a dobrzy inżynierowie będą na wagę złota.




20 maja UKE zaczyna przetarg na dostawcę darmowego Internetu. Propozycja jest następująca: firma może dostać niemal dwa razy więcej widma niż konkurencja, pod warunkiem że dostarczy darmowy Internet tam, gdzie jest potrzebny. Póki co cały rynek jest przeciwny nowej koncepcji - operatorzy patrząc przez pryzmat biznesu twierdzą, że rynek na tym ucierpi.

Zdaniem UKE na darmowym Internecie jeszcze można zarobić, chociażby biorąc pieniądze nie od klienta, tylko od dostawcy treści. Tak się dzieje na świecie.

Zaczynając 20 maja trzymiesięczny okres na składanie ofert, w sierpniu UKE będzie miał wyniki przetargu. Na koniec roku wydana zostanie rezerwacja. Streżyńska liczy na to, że do boju stanie operator, który ma już infrastrukturę i będzie musiał tylko dowiesić nadajniki w wyższym paśmie. Umowa będzie zawarta na trzy lata. UKE chce za jej pomocą wykreować popyt - zachęcić tych, którzy nie korzystali do tej pory z Internetu, do kupna usługi u komercyjnych operatorów.

Źródło tekstu: Rzeczpospolitta     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~pit  2009-05-13 09:02:35  host: nat-w3.e-net.pl

    rozumiem dostawcow, ze obawiaja sie darmowego internetu. Wszyscy wiemy jak jest w polsce: kazdy bedzie kombinowal jak tu ominac ograniczenia darmowego internetu i korzystac z niego non stop zamiast placic. Niby trzeba bedzie sie od nowa zalogowac, to ktos napisze program automatycznie logujacy, ze nawet sie tego nie zauwazy. 256 Kbit to malo, ale jak ktos zostawi na noc z pogramem do logowania to filmow i mp3 tez nasciaga. I po co wtedy kupowac komercyjna usluge?

  • 0

    2. ~tp  2009-05-13 09:31:50  host: proxy1.anon-online.org

    No nareszcie pierwszy wywiad pod którym mogę się podpisać. Co było a nie jest nie pisze się w rejestr Pani szeryf. Jako pracownik :)) i inżynier a nawet magister/stąd to proxy/ mogę tylko potwierdzić, ze coraz powszechniejsza jest świadomość wśród kadry inżynieryjnej iż obecny zarząd wiedzie tą firmę w technologiczny niebyt i jedynym ratunkiem dla nas abyśmy nie zostali z tym złomem sam na sam jest podział firmy. Ma Pani absolutna rację, że wzrośnie zatrudnienie wśród kadry inż. To jest oczywiste, bo nikt w jednostce zajmującej się infrastrukturą nie będzie zwalniał fachowców a wszyscy badacze PS odejdą z częścią usługową. Skończą się wtedy horrendalne koszty płacone za byle co firmom zewnętrznym. Kiedyś z kolegami w godzinach pracy robiliśmy to za co teraz jak widzę faktury i sumy nóż mi się w kieszeni otwiera - ale cóż tak "trynd" i styl bankowców. I na reszcie będzie widać koszty. Podział trzeba zrobić z głową zgodnie z prawem oraz szybko zanim nie zostanie wyprzedane wszystko co tylko się da aby nie okazało się , że sprzęt stoi w budynkach sprzedanych hodowcy pieczarek i trzeba mu płacić gigantyczny czynsz za wynajem jak to stało się z Twardą itp.... będzie OK a my nareszcie odetchniemy :))) i zajmiemy się tym na czym się znamy.

  • 0

    3. ~  2009-05-13 09:33:05  host: f96-024.opera-mini.net

    uwazam ze ptk centertel z cdma ma ogromne mozliwosci w tym zakresie.zasieg w calym kraju do konca roku pewny.kto wie?mirekb

  • 0

    4. ~tata  2009-05-13 09:36:13  host: 193.24.24.10

    Czy ktoś wie co to znaczy "dostarczy darmowy Internet tam, gdzie jest potrzebny"? To zdanie wygląda jak żywcem wycięte z kampanii wyborczej partii lewicowej;-)

  • 0

    5. ~Alek  2009-05-13 10:12:09  host: 77-252-103-186.ip.netia.com.pl

    Normalni, uczciwi ludzie nie potrzebują darmowego internetu. Potrzebują tylko, żeby się odp...ic od ich ciężko zarobionych pieniędzy. Sam płacę za internet swój i swojej rodziny. A menele i studenci niech się wezmą do roboty i zarobią.

  • 0

    6. ~  2009-05-13 10:17:41  host: 212-102-31-190.adsl.inetia.pl

    mam gdzies dostawcow i ich obawy - DARMOWY INTERNET DLA WSZYSTKICH

  • 0

    7. ~jupi  2009-05-13 10:28:06  host: dqg171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wszystko powinno być za darmo: net, piwo i wódka, chleb i fajki...

  • 0

    8. ~  2009-05-13 10:42:17  host: chello084010157047.chello.pl

    Niektórzy w swojej ślepej nienawiści zatracają rozum i zdrowy rozsądek.

  • 0

    9. ~menel  2009-05-13 10:55:49  host: chello087206028193.chello.pl

    żądam darmowych komputerów dla wszystkich do czego to podobne żeby bulić tyle kasy za sprzęt sama obudowa kosztowała mnie 300 zł.

  • 0

    10.  2009-05-13 10:58:54

    Ojjj, ale biuro propagandy TP działa, ale komentarzy... ;-) A fajki służą rozwojowi społeczeństwa? A dystrybucja fajek ma taki próg wejścia w biznes? Najpierw się zastanówcie, zanim znów napiszecie to, co wyżej...

  • 0

    11. ~bla bla bla  2009-05-13 11:07:17  host: 188.33.59.106

    @5 Po co tyle jadu? Jeśli uważasz się za osobę normalną to pisz normalnie. Przedstaw swoje zdanie i nie obrażaj innych bez potrzeby.

  • 0

    12. ~jupi  2009-05-13 11:15:23  host: dqg171.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @WitekT: ksiązki służą rozwojowi społeczeństwa, powinny być za darmo; także prasa; nie wspomnę o telewizji i radiu; powinienem także dostawać co miesiąc bilet do teatru, opery i na balet. że nie wspomne o darmowym bilecie na samolot), np. do Paryża (niech Ci będzie, wiem jak lubisz Francuzów). To wszystko słuzy rozwojowi.ps. bardzo lubię takie sugestie...

  • 0

    13.  2009-05-13 11:18:25

    jupi: a za Radio ZET płacisz? Za gazetę Metro też? Teraz już widzisz jak to jest finansowane? Tak samo będzie z tym Internetem - nikt nie zabrania czerpania przychodów z darmowego Internetu...

  • 0

    14. ~tp  2009-05-13 11:18:40  host: proxy2.anon-online.org

    No chyba się załamię - wywiad całkiem sensowny, sprawy poważne a większość wypisuje tu bzdury z magla. Do fajek i piwa za darmo dorzuciłbym też zioło - skoro nie może być lepiej to niech chociaż będzie wesoło. No w końcu to portal telekom ?? czy się mylę ??.

  • 0

    15. ~  2009-05-13 11:19:06  host: chello084010157047.chello.pl

    Niech zgadnę. Widma dostanie pupilek P4.

  • 0

    16.  2009-05-13 11:20:43

    15: a na jakiej podstawie twierdzisz, że P4 jest pupilkiem? Tylko proszę - nie mów o przetargu na GSM900...

  • 0

    17. ~turin12  2009-05-13 11:42:31  host: host-92-9-171-214.as43234.net

    czy mi sie wydaje ale na swiecie chyba odchodzi sie od koncepcji darmowego internetu?

  • 0

    18.  2009-05-13 11:44:09

    turin12: raczej nie. Poza tym pamiętaj, że zachód jest trochę lepiej niż my rozwinięty pod względem infrastruktury. Poza tym ten darmowy Internet ma powaaażneee ograniczenia dla użytkowników.

  • 0

    19. ~mm  2009-05-13 14:14:07  host: ip-89-174-125-100.multimo.gtsenergis.pl

    Moim zdaniem darmowy net nie jest potrzebny, tani tak, ale nie darmowy. Ja bym z radością powitał net z ograniczoną prędkością (nawet 64 kbps) ale za naprawdę niewielkie pieniądze, rzędu 5 zł za 1GB, najlepiej w prepaidzie.

  • 0

    20. ~mieeetek  2009-05-14 09:11:14  host: 212.160.172.70

    #2 tp - Mogłeś się zgłosić na dobrowolne, ale zapewne bałeś się, że żadnej roboty nie znajdziesz? Przez takich jełopów jak ty nam wieją Klienci. Jak się nie podoba to się ZWOLNIJ nielojalny głąbie, a jak nie potrafisz znaleźć to proszę: tepenet/portal/attachment/0971440211.pdf

Dodaj swoją opinię