DAJ CYNK

Strategia UKE na lata 2008-2010 - oficjalnie

WitekT

Wydarzenia

UKE ujawnił swoją strategię na lata 2008-2010. W planach Urzędu duży nacisk położono na inwestycje w rozwój infrastruktury teleinformatycznej, większą konkurencję na rynku i łatwość zmiany operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne (głosowe i internetowe).

UKE ujawnił swoją strategię na lata 2008-2010. W planach Urzędu duży nacisk położono na inwestycje w rozwój infrastruktury teleinformatycznej, większą konkurencję na rynku i łatwość zmiany operatora świadczącego usługi telekomunikacyjne (głosowe i internetowe).

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stawia przed sobą prezes UKE, jest budowa infrastruktury dostępu do szerokopasmowego Internetu, łącznie z promowaniem nowych technologii takich jak FWA (ang. Fixed Wireless Access) czy FTTx (ang. Fiber to the X, czyli łącza światłowodowe do osiedla, bloku, mieszkania). Aby powyższe zamierzenie mogło być zrealizowane, Prezes UKE będzie również dążył do stworzenia sprzyjających warunków dla inwestorów. Szerzej o wsparciu inwestycyjnym pisaliśmy w tej wiadomości.

UKE chce też wprowadzić nowy rodzaj świadczenia usług internetowych w oparciu o infrastrukturę TP - model service provider, czyli rodzaj operatora wirtualnego, swoisty odpowiednik MVNO w sieciach komórkowych. W tym modelu, nowy podmiot będzie zajmował się sprzedażą i marketingiem usług pod własną marką, korzystając w całości z infrastruktury TP.

Zmiana operatora świadczącego usługę dostępu do Internetu w oparciu o infrastrukturę TP ma być o wiele prostsza. Docelowo ma być oparta o kody użytkowników. Aby zmienić operatora, wystarczy będzie skontaktować się ze swoim dotychczasowym operatorem (telefonicznie, przez Internet lub w biurze obsługi klienta) i uzyskać od niego specjalny kod. Kod ten będzie podawało się nowemu operatorowi. Całą procedurę migracji przejmą dwaj operatorzy, a wszystko ma trwać nie dłużej niż 6-10 dni roboczych. Docelowo z takiej procedury będzie korzystało się także przy przenoszeniu numeru (takie rozwiązanie działa m.in. w Wielkiej Brytanii).

Podstawowe wskaźniki, które w 2010 roku mają charakteryzować polski rynek telefonii stacjonarnej, to:
skrócenie maksymalnego czasu oczekiwania na przyłączenie do sieci stacjonarnej świadczącej usługi powszechne z 10 do 6 miesięcy, 99% zamówień ma być realizowanych w 21 dni (obecnie 55 dni),
25% dostępów DSL w sieci TP ma być obsługiwanych przez operatorów alternatywnych (BSA i w modeli service provider), aktualnie ten wskaźnik wynosi 5%,
liczba linii TP uwolnionych dzięki LLU ma wynieść 7-10% (aktualnie niecałe 200 linii), LLU razem z BSA mają funkcjonować na co najmniej 20% linii TP, 30% abonentów TP ma korzystać z usług operatora alternatywnego redukcja cen - LLU ma kosztować operatora alternatywnego nie więcej niż 8 euro (około 29 zł), średnia cena detaliczna minuty połączenia krajowego w sieci stacjonarnej ma wynieść 1,75 eurocentów (około 6 groszy), a do sieci komórkowej - 13 eurocentów (około 45 groszy),
czas przeniesienia numeru - do 10 dni.

Podstawowe wskaźniki, które w 2010 roku mają charakteryzować polski rynek telefonii komórkowej, to:
stawka MTR ma spaść z 0,40 zł do 0,15 zł,
udział operatorów wirtualnych w rynku - 5-10% pod względem wartości i 10-15% pod względem ilości kart SIM,
udział abonentów zmieniających operatora - 7-9%,
średnia cena połączenia z sieci komórkowej do sieci komórkowej ma spaść o 30%,
czas przeniesienia numeru - do 3 dni.

Zobacz: dokument opisujący strategię UKE na lata 2008-2010 (plik PDF; 455 kB).

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł