Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Strategia 5G dla Polski trafiła do konsultacji

Strategia 5G dla Polski trafiła do konsultacji

msnet 8 Stycznia 2018 22:26

4 1

polska 5g

Ministerstwo Cyfryzacji w ramach zawartego porozumienia na rzecz strategii 5G dla Polski opracowało dokument, który trafił do konsultacji.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, dla coraz większej liczby konsumentów i firm w Polsce łączność mobilna jest codzienną koniecznością. Wszyscy chcemy mieć szeroki dostęp do szybkiego Internetu mobilnego, co przełożyło się na dynamiczny rozwój gospodarki opartej o dane. Sprostać nowym, coraz większym wymaganiom może sieć 5G, która zapewni większą pojemność sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności, a także bardzo duże prędkości przesyłu danych, umożliwiających rozwój innowacyjne usług w różnych obszarach przemysłowych. Pierwsza komercyjne produkty 5G mają być dostępne już w 2020 roku.

Aby się przygotować do mobilnej rewolucji i jednocześnie mieć wpływ na kształt przyszłych sieci 5G, Ministerstwo Cyfryzacji opracowało Strategię 5G dla Polski, jako wynik prac w ramach porozumienia podpisanego w czerwcu 2017 roku. Dokument ten jest narzędziem umożliwiającym efektywne wdrożenie sieci 5G w Polsce, zapewniając obywatelom dostęp do najnowszych technologii, a przedsiębiorcom, działającym na naszym rynku, skuteczną przewagę konkurencyjną - czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wśród korzyści, jakie wymienia załączony poniżej dokument w związku z pełnym wdrożeniem rozwiązań 5G, znalazły się:
 • szybkość transmisji sięgająca 20 Gb/s w łączu w dół i 10 Gb/s w łączu w górę w przypadku, wykorzystania pasma EHF (ang. Extremely High Frequency),
 • szybkość transmisji rzędu dziesiątek Mb/s przypadająca na dziesiątki tysięcy użytkowników,
 • szybkość transmisji danych rzędu 100 Mb/s dla obszarów metropolitalnych,
 • szybkość transmisji rzędu 1 Gb/s dla każdego pracownika na tym samym piętrze biura,
 • większa pojemność sieci - do 10000 razy większa niż obecnie (a w warunkach laboratoryjnych nawet 30000 razy większa),
 • nawet 1000-krotny wzrost wolumenu danych przypadających na jednostkowy obszar geograficzny, osiągający wartość docelową rzędu 10 Mb/s/m2 (w przypadku hotspota w warunkach wewnątrzbudynkowych),
 • możliwość obsługi kilkuset tysięcy jednoczesnych połączeń czujników bezprzewodowych,
 • wydajność widmowa znacznie zwiększona w porównaniu z 4G (szczytowe wartości tego parametru to 30 bit/s/Hz w łączu w dół oraz 15 bit/s/Hz w łączu w górę),
 • zwiększony zasięg,
 • ulepszona efektywność sygnalizacji (signaling efficiency),
 • czas opóźnienia (latency) znacznie zmniejszony w porównaniu z LTE (nawet do 1 ms),
 • maksymalna mobilność: 500 km/h.

5g uslugi
Architektura sieci 5G wraz z możliwymi usługami

Zgodnie ze Strategią 5G dla Polski, najbardziej istotnymi scenariuszami zastosowań nowej technologii będą:
 • rozszerzony mobilny szerokopasmowy dostęp do internetu eMBB (enhanced Mobile Broadband) - bardzo szybka transmisja danych i masowe przetwarzanie informacji w czasie niemal rzeczywistym. Wysokie szybkości transmisji (rzędu 1 Gb/s) będą osiągalne nawet przy większej liczbie użytkowników,
 • masowa komunikacja pomiędzy maszynami mMTC (massive Machine Type Communications), która umożliwi podłączenie blisko 100-krotnie większej liczby urządzeń niż dzisiaj przy większej przepływności, sięgającej 1 Gb/s, i minimalnych opóźnieniach; usługa ważna m.in. z punktu widzenia implementacji i rozwoju miast inteligentnych, czy Internetu Rzeczy,
 • ultra-niezawodna transmisja o niskich opóźnieniach URLLC (Ultra-Reliable Low Latency Communications) - technologia, która dzięki minimalnym opóźnieniom na poziomie 1 milisekundy umożliwi połączenia w czasie rzeczywistym i wykorzystanie ich w zastosowaniach krytycznych; potencjalne aplikacje: autonomiczne pojazdy, automatyzacja produkcji, medycyna, itp.

Aby wdrożenie sieci 5G było w Polsce możliwe i przebiegało sprawnie, potrzebne jest wdrożenie odpowiednich regulacji prawnych oraz inne działania, zarówno ze strony Ministerstwa Cyfryzacji i innych resortów, jak i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie ze skierowanym do konsultacji dokumentem, potrwają one do 2021 roku. Ważna jest oczywiście także odpowiednia baza sprzętowa, od infrastruktury sieciowej, po różnorodne urządzenia, które będą z tej sieci korzystać w celu wzajemnej komunikacji.

Oczekiwanym rezultatem realizacji Strategii jest umożliwienie wdrożenia w pełni funkcjonalnej sieci 5G w Polsce obejmującej jak największy obszar kraju, a także osiągnięcie nałożonych przez Komisję Europejską celów wynikających z Komunikatu "Connectivity for a Competitive Digital Single Market - Toward European Gigabit Society".

5g harmonogram
Strategia 5G dla Polski w większości działań opiera się na rozwiązaniach systemowych oraz prawnych. Ministerstwo Cyfryzacji ma zapewnione finansowanie tych działań do 2023 roku w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz z budżetu państwa. Szacuje się, że koszty działań merytorycznych i systemowych wraz z wynagrodzeniami pracowników po stronie Ministerstwa Cyfryzacji w okresie do końca 2023 roku wyniosą około 10-15 mln zł. W kolejnych latach działania te będą finansowane z budżetu państwa, w ramach budżetu resortu. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowego finansowania z innych publicznych funduszy krajowych oraz z publicznych środków wspólnotowych.

Budowa, udostępnienie i utrzymanie systemu informacyjnego o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne to koszt około 12,5 mln zł. Na ten cel planowane jest pozyskanie finansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Jedną z korzyści wdrożenia sieci 5G będzie rozwój tak zwanych inteligentnych miast (Smart City). Są to "organizmy", które opierają swoją strategię na wykorzystaniu technologii informacyjnej i komunikacyjnej w wielu obszarach, takich jak: gospodarka, środowisko naturalne, mobilność i zarządzanie, w celu zmiany infrastruktury i usług miejskich.

smartcity
Architektura Smart City - miejska platforma cyfrowa (żródło: Cisco)

smartcity
Architektura przedstawiająca poziomy integracji (żródło: Cisco)

Zobacz: Strategi 5G dla Polski

Zobacz: Łódź idealnym miastem do wdrożenia sieci 5G

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji, wł     

Dodaj do:

Tagi: 5g | ministerstwo cyfryzacji

w sumie: 11
 • 0

  1. ~Hotelarz  2018-01-08 22:31:07  host: user-94-254-135-204.play-internet.pl

  W dużych miastach 5G może tak na wsi nie doczekanie moje chyba że po LTE 700 MHz jakoś puszczą.

 • -4

  2. ~Flej  2018-01-08 22:35:22  host: cce199.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Play wam zrobi 5G w 1Mbit/s po roamingu krajowym, poczekajcie trochę :D

 • 0

  3.  2018-01-08 23:37:45

  Co z tego, że będzie 5G, jak rejestracja u lekarza: osobiście. Sprawa w urzędzie: osobiście. Wybory: papierowe - osobiście. Do czego to 5G?

 • -1

  4. ~Antoni Badziak  2018-01-09 07:27:51  host: apn-31-0-45-72.dynamic.gprs.plus.pl

  1. 5G w Plej juz dawno mają
  2. dokument to zlepek jakis bzdur z wikipedii
  3. Łódź to miasto meneli jak powiedział klasyk, zadne 5G nie jest tam potrzebne bo ukradno

 • 0

  5. ~Edward Chetny  2018-01-09 07:32:30  host: public-gprs217978.centertel.pl

  Ah, jak to wszystko pieknie brzmi. Lte tez miało być superszybkie. I dzisiaj średnie prędkości maksymalne to ok 20 mbit. Gdzie te maksymalne prędkości teoretyczne? Z 5g będzie podobnie. Wszystko rozdmuchane do granic możliwości a wyjdzie jak zawsze.

 • 0

  6. ~Antoni Badziak  2018-01-09 07:41:27  host: apn-31-0-45-72.dynamic.gprs.plus.pl

  Minister zdymisjonowany, dokument do smieci, premie wyplacone?

 • -1

  7. ~Antoni Badziak  2018-01-09 08:02:31  host: apn-31-0-40-15.dynamic.gprs.plus.pl

  Zamiast Smart City bedzie MenelenCity

 • 0

  8. ~NienawidzeMasonowzPOPIS  2018-01-09 08:58:01  host: public-gprs355105.centertel.pl

  Nie chcę żadnego 5G bo kaczysta będzie śledził już każdego no chyba że umrze, stary dziad już jest, pora kopnąć w kalendarz.

 • 0

  9. ~  2018-01-09 10:46:52  host: 188.146.100.199.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Wolę niezapchane LTE (ze stałym min. 10mb/s) niż jakieś naświetlacze na każdej lampie ulicznej. Zresztą po co taka prędkość w telefonie, co ludzie będą codziennie ściągać cały zbiór biblioteki narodowej? Bez przesady...

 • 0

  10. ~Mobilny  2018-01-09 11:27:25  host: 77.111.244.60

  Znając polską rzeczywistość telekomy rozkręcą gigantyczną akcję marketingową pt. "Ultraszybkie 5G", a realna przepustowość sieci na jedną osobę będzie co najwyżej tylko troszkę większa, rzędu kilkunastu Mb/s. Nie potrzeba nam 5G, 10G, 15G, bo to nic innego jak marketingowy bełkot. Najpierw niech operatorzy zmodernizują swoją przeciążoną infrastrukturę i zwiększą dosył do stacji, bo dzisiaj największy problem to ekstremalnie przeciążone BTSy. Download po 15 spadający do kilku Mb, w szczególności dotyczy to Plusa i Play.

 • 0

  11. ~kamyk  2018-01-10 12:52:34  host: host942311204.microchip.net.pl

  http://tlp.is/g0u

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-107-22-2-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy rozważasz zmianę systemu przy najbliższej wymianie głównego telefonu?

Android cieszy się większą lojalnością swoich użytkowników niż iOS

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet