Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Stopniowa likwidacja prefiksu "0"

Stopniowa likwidacja prefiksu "0"

LuiN 24 Sierpnia 2009 16:34

0 0

Z końcem września Urząd Komunikacji Elektronicznej rezygnuje z prefiksu krajowego "0". W związku z tym zmienia się dotychczasowy sposób wybierania numerów. Połączenia z zagranicą będzie można uzyskać na dotychczasowych zasadach. Usunięcie prefiksu "0" uprości wybieranie numerów.

Do tej pory, chcąc na przykład zadzwonić do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, należało wybrać cyfrę "0", a następnie numer 22 53 49 190. Od października, aby uzyskać połączenie telefoniczne z UKE, wystarczy wykręcić numer 22 53 49 190.

Ze względów technicznych zmiany będą wprowadzane stopniowo od 30. września do 15. maja 2010 roku, co oznacza, że w początkowym okresie w niektórych miejscach kraju zaistnieje konieczność używania likwidowanego prefiksu "0".




Jeśli centrala obsługująca danego abonenta będzie pracowała już na nowych zasadach, wybierając "0" usłyszymy komunikat o wprowadzonej zmianie, a następnie automat nas rozłączy. Takie połączenie będzie bezpłatne.

Zmiany w numeracji są wprowadzane na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 28. lutego 2008 roku w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych.

Harmonogram likwidacji prefiksu krajowego "0":
30. września 2009 roku - rozpoczyna się okres przejściowy, w trakcie którego funkcjonują równolegle dwa schematy wybierania z cyfrą "0" i bez cyfry "0". W przypadku użycia schematu wybierania z cyfrą "0" zapewniona będzie automatyczna informacja słowna o zaistniałych zmianach.
15. lutego 2010 roku - następuje likwidacja cyfry "0' w prezentacji numeru.
15. maja 2010 roku - następuje likwidacja cyfry "0" ze schematu wybierania z jednoczesnym pozostawieniem automatycznej informacji słownej.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~tomala  2009-08-24 16:53:42  host: 213-92-154-171.serv-net.pl

    czy nie mogli zrobic tego wczesniej? Co chwile zawracaja ludziom w glowie numeracja.

  • 0

    3. ~tomala  2009-08-24 16:55:01  host: 213-92-154-171.serv-net.pl

    to samo z numeracja w sieciach komorkowych, balagan ze glowa boli.

  • 0

    4. ~wiwan  2009-08-24 16:55:04  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    Już w pierwszym zdaniu coś nie tak- UKE może zrezygnować jak i ja jako abonent. Zero zaczyna znikać ze schematu wybierania itd. W każdym razie sformułowanie nieszczęśliwe...

  • 0

    5. ~Lugo  2009-08-24 16:55:22  host: wipll-122-53-static.21e.stalowa.pilicka.pl

    Informacja z przed kilku dni, ale ważne, że jest. Jedna cyfra mniej w numerze telefonu to plus, chociaż dla mnie to niewielka zmiana.

  • 0

    6. ~Adi  2009-08-24 16:59:18  host: ip-87-205-6-201.netia.com.pl

    A co z wybieraniem zera jak dzownie ze stacjonarnego na komorke ?

  • 0

    7. ~hansen  2009-08-24 17:01:14  host: hotspot.um.ustka.pl

    zamiast zera wpiszcie sobie +48 i będzie po sprawie :))

  • 0

    8.  2009-08-24 17:01:35

    @2 po to jest te pol roku okresu przejsciowego, by ludzie sie przyzwyczaili. po 15 maja pewnie przez nastepne 3-6 miesiecy bedzie i tak informacja, ze trzeba wybierac bez 0 na poczatku. ciekawi mnie natomiast jak dalej sie sprawy potocza... mam nadzieje, ze nie bedzie wdrazany pomysl z MNP f2m czy m2f, a raczej rozszerzenie numeracji o odpowiednia cyfre z przodu dla kazdego typu numerow by raz na zawsze bylo wiadomo, ze gdy dzwonimy na nr zaczynajacy sie od 61 czy 77 to dzonimy na stacjonarny w dawnym poznanskim/opolskim, a nie na komorke...

  • 0

    9. ~lwiczek  2009-08-24 17:25:17  host: 77-254-30-246.adsl.inetia.pl

    @8 m nie by się pomysł MNP f2m i w drugą stronę bardzo podobał... wydaje mi się też, że dążenia są by odłączyć od lokalizacji i przypiąć do abonenta a nie w drugą stronę...

  • 0

    10.  2009-08-24 18:36:42

    niebardzo tylko jestem sobie w stanie wyobrazic jak zapanowac nad ew. chaosem przy takim rozwiazaniu. chyba tylko przez zapowiedzi slowne przed wykonaniem polaczenia itp.

  • 0

    11. ~lwiczek  2009-08-24 19:49:41  host: 77-254-19-106.adsl.inetia.pl

    @10 jakim chaosem? w chwili obecnej i tak stawki są coraz bardziej zbliżone przy rozmowach f2m do m2m a przy f2f nawet nie orientuje się czy jest nadal jakieś rozróżnienie na lokalne/strefowe (chyba nie ma) - wszędzie i tak sie reklamuja że na rozmowy 'stacjonarne'... OK, można by od biedy zostawić rozróżnienie f2m/m2f ale lokalne/strefowe? po cholerę?

  • 0

    12.  2009-08-24 20:26:11

    mi bardziej chodzi o sytuacje gdy ktos np. przeniesie nr stacjonarny do sieci komorkowej i chcesz do niego zadzwonic. dzwoniac na taki nr z komorki robi to mala roznice, bo stawki sa zazwyczaj jednolite do wszystkich sieci komorkowych i stacjonarnych, ale juz dzwoniac ze stacjonarnego/voip'a na taki nr tak rozowo nie jest. w stacjonarnych jest masa ofert darmowymi rozmowami na stacjonarne, ale nie z komorkami i tu moze byc niezle zamieszanie jak ludzie zaczna np. masowo przenosic nr-y stacjonarne do takiego powiedzmy play'a. wiele osob moze sie naciac...

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2009-08-24 21:27:46  host: 86-59-n1.aster.pl

    Luin- to, że na stronie UKE napisano, że z końcem września rezygnujemy z prefiksu krajowego „0", nie oznacza wcale, że to UKE rezygnuje z prefiksu krajowego "0". Jest to zgodne z PNK (Planem Numeracji Krajowej). Rozporządzenie podpisał Minister a nie Prezes.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2009-08-24 21:31:59  host: 86-59-n1.aster.pl

    thonka: mijasz się z prawdą. Nie ma przenośności numerów z sieci stacjonarnej do ruchomej (odwrotnie zresztą też). To, że ktoś przeniósł numer do Era dom (domowy?)nie oznacza przeniesienia do sieci ruchomej. Ta sieć "robi" za stacjonarną.

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2009-08-24 22:02:59  host: 86-59-n1.aster.pl

    Uwaga Paweł z TP S.A.- jesteś w przymusie! Pomimo tego, że od października 2009 do maja 2010 trwa (wg. PNK) okres przejściowy dla sukcesywnego wprowadzania wybierania bez prefiksu "0", UKE napisał, iż dzwoniąc do UKE już w październiku będzie można wybierać bez zera np.22 53 49 190. Z każdej centrali w kraju? Coś się chłopakom po..zdrawiam. Musisz więc w nocy o północy z 30 września na 1 października przystosować wszystkie centrale, jak nie to kara do 3% przychodu (nie bój nic, nie Twojego). Na marginesie pytanie do MI: a co ze zmianą rozporządzenia, by likwidacja "0" z prezentacji numeru mogła następować wraz z likwidacją "0" w danej centrali (w miejsce "z dniem 15 lutego" miało być "do" czy też "nie później niż")? Jeszcze: jeżeli "0" z prezentacji ma zniknąć we wszystkich centralach 15 lutego, to wszystkie centrale powinny być przystosowane do wybierania bez zera do 15 lutego 2010. I to jest termin a nie maj 2010.

  • 0

    16. ~  2009-08-24 22:05:39  host: 86-59-n1.aster.pl

    #15. Termin wprowadzenia we wszystkich centralach wybierania bez zera.

  • 0

    17. ~~thonka  2009-08-25 01:50:23  host: v02-06.opera-mini.net

    @ukenamuniu przeczytaj jeszcze raz od poczatku moje komentarze, a zrozumiesz o co mi chodzi /tho

  • 0

    18.  2009-08-25 08:32:57

    "Jeśli centrala obsługująca danego abonenta będzie pracowała już na nowych zasadach, wybierając "0" usłyszymy komunikat o wprowadzonej zmianie, a następnie automat nas rozłączy. Takie połączenie będzie bezpłatne." Moim zdaniem niezbyt jasny ten tekst. Od października wybierając "0" usłyszymy komunikat, ale uzyskamy połączenie.

  • 0

    19.  2009-08-25 10:42:01

    W mojej centrali można już wybierać bez zera ;-).

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2009-08-25 15:53:01  host: 212.160.172.70

    thonka- napisałeś: "gdy ktoś np. przeniesie nr stacjonarny do sieci komórkowej". Jankes- w rozporzadzeniu jest, że po komunikacie połączenie może zostać rozłączone. Abonent sieci stacjonarnej TP po komunikacie zostanie rozłączony.

  • 0

    21.  2009-08-25 16:23:08

    a w komentarzu 8 napisalem 'ciekawi mnie natomiast jak dalej sie sprawy potocza... mam nadzieje, ze nie bedzie wdrazany pomysl z MNP f2m czy m2f, a raczej rozszerzenie numeracji o odpowiednia cyfre z przodu dla kazdego typu numerow by raz na zawsze bylo wiadomo, ze gdy dzwonimy na nr zaczynajacy sie od 61 czy 77 to dzonimy na stacjonarny w dawnym poznanskim/opolskim, a nie na komorke...'. nastepny komentarz byl czysto hipotetyczny.

Dodaj swoją opinię