Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Stawki roamingu w UE obowiązujące od 1. lipca 2014 roku

Stawki roamingu w UE obowiązujące od 1. lipca 2014 roku

LuiN 8 Maja 2014 12:49

16 2

Abonenci telefonii komórkowej podróżujący po krajach Unii Europejskiej od 1. lipca 2014 roku zapłacą mniej za usługi świadczone w roamingu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 531/2012 z 13. czerwca 2012 roku w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii, 1. lipca 2014 roku wchodzą w życie nowe stawki za korzystanie z usług mobilnych w roamingu. Dotychczasowe opłaty za usługi zostają po raz kolejny obniżone zarówno na poziomie hurtowym jak i detalicznym.

Poziom detaliczny, stawki maksymalne:
w Euro bez VAT w PLN bez VAT w PLN z VAT
połączenia wychodzące (min) 0,19 0,79 0,97
połączenia przychodzące (min) 0,05 0,20 0,25
SMS 0,06 0,25 0,31
MMS 0,20 0,83 1,02
transmisja danych (MB) 0,20 0,83 1,02
1 Euro = 4,1806 PLN (średnia kursów z dnia 1.03., 1.04.,1.05.2014 r. opublikowanych w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej)




Rozliczenia w roamingu regulowanym na poziomie detalicznym powinny odbywać się w następujący sposób:
  • dla połączeń głosowych - opłaty naliczane sekundowo zarówno dla połączeń wykonywanych jak i odebranych. Dla połączeń wykonywanych dostawca usług może określić minimalną długość pierwszego impulsu nieprzekraczającą 30 sekund.
  • dla wiadomości SMS - opłata za każdą wysłaną wiadomość, operatorzy nie pobierają opłat za odebranie wiadomości SMS.
  • transmisja danych - opłata za każdy wykorzystany megabajt danych, naliczanie według kilobajtów, z wyjątkiem MMS, za które może być pobierana opłata jednostkowa. W takim przypadku opłata za przesłanie lub odebranie MMS nie przekracza maksymalnej opłaty detalicznej za transmisję danych.

Operatorzy świadczący usługę roamingu międzynarodowego będą się rozliczać zgodnie z poniższymi średnimi stawkami:
w Euro bez VAT w PLN bez VAT
połączenia wychodzące (min) 0,05 0,210
SMS 0,02 0,084
transmisja danych (MB) 0,05 0,210
1 Euro = 4,1806 PLN (średnia kursów z dnia 1.03., 1.04.,1.05.2014 r. opublikowanych w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej)

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: ke | roaming | uke

w sumie: 46
  • 0

    28. ~  2014-05-08 20:26:35  host: 83.218.117.82

    do WitekT: to jak się ma to do tego że rozmowy przychodzące od 1 lipca 2014 roku miały być bez opłat? Ja rozumiem - rozmowy wychodzące - ale przychodzące nadal będzie opłata?

  • 0

    29.  2014-05-08 20:32:52

    28, nie miały być bez opłat? skąd bierzesz tę informację? opłata hurtowa istnieje w postaci interkonektu, który jest różny w Europie, KE nie narzuca jednolitej stawki hurtowej

  • 0

    30.  2014-05-08 20:33:17

    miały być bez opłat?*

  • 0

    31.  2014-05-08 20:37:22

    28: nie miało być za darmo... Mowa jest o roamingu bez dodatkowych opłat, ale gdzieś od grudnia 2015 roku, a i to jeszcze nie jest w pełni ustalone.

  • 1

    32. ~  2014-05-08 20:43:09  host: 83.218.117.82

    do manyaky - już od dawna pisano w internecie że od 1 lipca 2014 roku KE zlikwiduje opłaty w roamingu za rozmowy przychodzące a od któregoś tam grudnia 2015 roku zlikwidowany zostanie całkiem roaming międzynarodowy w UE - i tu się zgodzę - za rozmowy wychodzące będzie się płaciło jak za rozmowy lokalne - jednak jeśli chodzi o rozmowy przychodzący jak np ktoś odbiera rozmowę np z t-mobile do playa to klient playa nic nie płaci za odebranie rozmowy - więc dlaczego niby ktoś miałby płacić za odbieranie rozmów jak operatora to nic teoretycznie nie kosztuje?? (nie wiem czy ja tu sfiksowałem czy coś tu jest na rzeczy....??)

  • 0

    33.  2014-05-08 20:50:22

    32: nie masz racji. Poza tym to, że znikną opłaty na poziomie detalicznym NIE OZNACZA, że znikną na poziomie hurtowym.

  • 0

    34. ~  2014-05-08 20:56:26  host: 83.218.117.82

    to ja już chyba sfiksowałem. Ja rozumiem, że na poziomie hurtowym jak znikną to niekoniecznie znikną na poziomie detalicznym - ale że jest odwrotnie? Że jak znikną opłaty na poziomie detalicznym (czyli dla klienta końcowego) NIE OZNACZA, że znikną na poziomie hurtowym...?? Czyli co hurtownik by dopłacał do interesu...??

  • 0

    35.  2014-05-08 20:58:32

    34: a teraz płacisz za przychodzące w kraju? A jak dzwonisz krajowo, to "płacisz" z abonamentu, prawda? Uprościłem, ale nie zaburzyłem. Natomiast rozważanie kto i ile do czego dołoży, jest pozbawione sensu bez zobaczenia jak rozkłada się ruch. Inna rzecz, ze nawet po tym 2015 roku nie sądzę, żeby za usługi w roamingu nie trzeba było dodatkowo płacić. Operatorzy są mistrzami w interpretacjach zapisów prawnych.

  • 0

    36. ~  2014-05-08 21:09:12  host: 83.218.117.82

    do WitekT: w abonamencie płacę do 19zł za nielimitowane rozmowy na numery komórkowe pl. A na kartę to play mi daje 1 minutę do wszystkich pl sieci komórkowych i stacjonarnych za każde 2 minuty rozmowy odebranej z innej sieci niż play...
    Jeszcze nigdy nie płaciłem za odbieranie rozmów w pl....

  • 0

    37. ~student72  2014-05-09 10:03:32  host: user27-002.satfilm.net.pl

    zrozum że operatorzy rozliczają się między sobą za każde połączenia przychodzące i wychodzące a to że ty masz taki super abonamentto oznacza że inni za ciebie płacą rekompensują to operatorom. i tak samo jak zrobią no limit na połączenia w europie to wyliczą abonament za którym będzie się opłacało to zrobić.t mobile wyskoczyło niedawno z takim abonamentem za 500 złotych a teraz gonie widzę.

  • 0

    38. ~psz  2014-05-09 11:53:05  host: 196-211-253-62.static.virginm.net

    @28: Były plany, aby od 1 lipca 2014 rozmowy przychodzące w roamingu były darmowe. Ale ich nie przegłosowano. W zamian przegłosowano możliwość wyboru "alternatywnego operatora roamingowego". Play przysłał już swoim klientom pismo z informacją.

  • 0

    39. ~  2014-05-09 13:04:10  host: 83.218.117.82

    do 38: mógłbyś przybliżyć temat "alternatywnego operatora roamingowego" ?

  • 0

    40.  2014-05-09 13:37:26

    W Orange . Odbieraj bez ograniczeń w UE. 500 min dla planów Smart i Halo .

  • 0

    41.  2014-05-09 15:39:18

    niecalego zeta za 1min z taktem za pierwsze pol min to szału nie ma cennikowo..moze pakiety roamingowe sie polepszą.zrownanie roamingu i rozmów miedzynarodowych (do ewg) byloby wskazane predzej niz cokolwiek innego

  • 0

    42. ~  2014-05-09 16:39:03  host: 83.218.117.82

    ok - mbank mobile ma 29gr/min brutto rozmów wychodzących w UE - jeśli od 1 lipca 2014 roku operator nie ma faktycznie tak jak pisał WitekT w praktyce darmowych rozmów przychodzących z UE to nie ma co liczyć by mbank mobile do promocji 29gr/min brutto za rozmowę wychodzącą dołożył odbieranie rozmów w UE za free...?? :( - no nic szkoda - bo jakby tak było to z chęcią kupiłbym sobie starter mbank mobile na okres wakacyjno jesienny... - no cóż - nie to nie :(

  • 0

    43. ~Związek Socjalistycznych Republ  2014-05-10 15:35:51  host: ip-94-42-240-135.multimo.pl

    Gospodarka centralnie sterowana.

  • 0

    44. ~psz  2014-05-10 16:31:01  host: host-92-25-61-246.as13285.net

    @39: Regulacja wprowadza dwa rodzaje rozdzielenia usług krajowych od roamingowych.

    W pierwszym rodzaju będzie możliwość wyboru Alternatywnego Operatora Roamingu (ARP), który będzie kupował usługi głos/sms/internet po cenie hurtowej od operatora krajowego (chodzi o te ceny: https://en.wikipedia.org/wiki/European_Union_roaming_regulations#Common_limits) i sprzedawał je użytkownikowi zgodnie ze swoim modelem biznesowym (np. wybrane kraje taniej). ARP i operator krajowy muszą w tym celu podpisać umowę. Użytkownik zgłasza się bezpośrednio do ARP celem aktywacji usługi. W danym momencie będzie można mieć aktywnego tylko jednego ARP.

    W drugim rodzaju usługa dostępu do Internetu będzie świadczona bezpośrednio przez operatora w kraju docelowym (Local data roaming service), który będzie ją sprzedawał w oparciu o swój model biznesowy. Również i tutaj operator w kraju docelowym i operator krajowy muszą podpisać umowę, ale i tak już takie mają o tradycyjny roaming, więc pewnie wystarczą aneksy. Użytkownik może mieć aktywnych jednocześnie wiele takich usług (niestety nie wiem, czy jest limit 1 per kraj docelowy). Jeśli użytkownik ma również aktywnego ARP, to Local data roaming service ma pierwszeństwo.

    Od 1 lipca 2014 wprowadza się nową, ogólnoeuropejską nazwę APN "euinternet". Jest ona osobna od APN operatora krajowego i służy wyłącznie do Internetu od Local data roaming service (jeśli aktywne) lub ARP. Operatorowi krajowemu nie wolno świadczyć Internetu na tym APN przy pomocy tradycyjnego roamingu, nie możne on generalnie także odmówić podpisania wspomnianych przeze mnie powyżej umów z ARP/Local data roaming service.

    Lektura:
    http://berec.europa.eu/files/doc/BoR%20%2813%29%2082%20BEREC%20Guidelines%20on%20Roaming%20Regulation%20%28EC%29%20No%205312012%20%28Third%20Roaming%20Regulation%29_2013.07.05.pdf