Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Statystyki Androida - maj 2018

Statystyki Androida - maj 2018

LuiN 9 Maja 2018 12:55

5 1

android oreo presentation

Rok po prezentacji, Android Oreo ma dopiero 5,7% rynku. Dlaczego Android aktualizowany jest tak ślamazarnie?

Chociaż wczoraj na ustach wszystkich była premiera Androida P, nadal zeszłoroczny Android Oreo nie dotarł do pułapu choćby 10% udziału w rynku. Nie ma sensu porównywać Androida z tysiącami urządzeń, do iOS-u z niewielką garstką do zaktualizowania. Ale nawet i bez tych porównań dystrybucja aktualizacji systemu Google'a, jest po prostu śmieszna.

Czy w przyszłorocznym zestawieniu zobaczymy mnóstwo urządzeń z dwuletnim Androidem Oreo (Nougat sprzed dwóch lat ma 31,2%), czy może będzie to już Android P? Przekleństwem Androida jest nawet nie tyle mnogość sprzętu, ile fakt, że producenci i operatorzy mogą ingerować w system. Gdyby w każdym telefonie był "goły" Android, a aplikacje do obsługi aparatu czy nakładkę systemową pobierało się ze sklepu Google'a, to bez najnowszego systemu byłyby tylko te osoby, które posiadając dwu- trzyletni sprzęt robią tak na własne życzenie.




Do tego jednak raczej nie dojdzie. Wszystkie te dodatki od producentów i operatorów obłożone są ogromem klauzul dotyczących zbierania anonimowych danych i innych polityk bezpieczeństwa. Uzyskane w ten sposób informacje wykorzystują sami producenci i operatorzy, lub odsprzedają je innym podmiotom. Bo przecież chyba nie wierzycie, że w rzeczywistości pozbawionej simlocków operatorzy decydują się na koszty związane z brandingiem sprzedawanych telefonów, by później na tym nie zarobić?

Kończąc dygresję poświęconą przyczynom sytuacji, do których doliczyć należy też rzecz jasna świadome postarzanie sprzętu i związane z tym krótkie wsparcie techniczne, czas na smutną tabelę Google'a:

Wersja 10.2017 11.2017 12.2017 01.2018 02.2018 04.2018 05.2018
2.3.3-2.3.7 (Gingerbread) 0,6% 0,5% 0,4% 0,4% 0,3% 0,3% 0,3%
4.0.3-4.0.4 (Ice Cream Sandwich) 0,6% 0,5% 0,5% 0,5% 0,4% 0,4% 0,4%
4.1.x (Jelly Bean) 2,3% 2,2% 2,0% 1,9% 1,7% 1,7% 1,5%
4.2.x (Jelly Bean) 3,3% 3,1% 3,0% 2,9% 2,6% 2,2% 2,2%
4.3 (Jelly Bean) 1,0% 0,9% 0,9% 0,8% 0,7% 0,6% 0,6%
4.4 (KitKat) 14,5% 13,8% 13,4% 12,8% 12,0% 10,5% 10,3%
5.0 (Lollipop) 6,7% 6,4% 6,1% 5,7% 5,4% 4,9% 4,8%
5.1 (Lollipop) 21,0% 20,8% 20,2% 19,4% 19,2% 18,0% 17,6%
6.0 (Marshmallow) 32,0% 30,9% 29,7% 28,6% 28,1% 26,0% 25,5%
7.0 (Nougat) 15,8% 17,6% 19,3% 21,1% 22,3% 23,0% 22,9%
7.1 (Nougat) 2,0% 3,0% 4,0% 5,2% 6,2% 7,8% 8,2%
8.0 (Oreo) 0,2% 0,3% 0,5% 0,5% 0,8% 4,1% 4,9%
8.1 (Oreo) - - - 0,2% 0,3% 0,5% 0,8%

Źródło tekstu: Google, wł     

Dodaj do:

Tagi: nougat | oreo | anndroid | google | marshmallow

w sumie: 10
  • 0

    1. ~  2018-05-09 13:41:45  host: 193.62.204.5

    Zacznijmy od tego, że statystyki dla Oreo robią Pixele, Sony, Nokie i reszta mniejszych typu Essential czy Oppo. Wybitnie negatywnym bohaterem jest tu Samsung, który na największy udział w rynku, a więc najbardziej wpływa na statystyki.

  • -1

    2.  2018-05-09 13:46:54

    Android 8.1 ma aż 0,8%. Ale kwikłem. Przecież jest gorzej niż źle. Ja mam telefon Moto Z Play. Seria Z miała być traktowa priorytetowo przez Lenovo? I co? Siedzę na Androidzie 7.1.1, bo producent zapowiedział aktualizację do Oreo 8.0 i nie potrafi jej wydać od 7 miesięcy. Nikt nie wie dlaczego. Dodatkowo dostanę 8.0 zamiast 8.1 i też nikt nie wie dlaczego. Lubię Androida ale jego aktualizacje to 100% porażka i robienie z klientów idiotów.

  • 0

    3. ~  2018-05-09 14:02:14  host: tenant1-nat1.sanger.ac.uk

    2. To nie kupuj wynalazkow od Lenovo tudziez innych Samsungow. Ja mam 8.0 na Xperii X Compact z 2016. Wszsytkie Sony od 2016 roku maja juz 8.0 lub 8.1 i co miesieczne aktualizacje bezpieczenstwa. To samo robi Nokia czy Essential.

  • -2

    4.  2018-05-09 14:19:13

    beka z androbiedy, przyjęcie najnowszego ios'a jest na poziomie 80 procent a nowej androbiedy na poziomie 5 hahahahaha

  • 2

    5.  2018-05-09 14:45:37

    Tyle, że nowy iOS albo uszkodzi Ci głośnik albo nie rozpozna twarzy jak będziesz chciał go odblokować. Fajnie, że Apple wypuściło nowego iOS'a ale nie było on dostatecznie sprawdzony. Ja nie narzekam od stycznia mam Androida Oreo.

  • -2

    6.  2018-05-09 14:58:05

    przecież takie przypadki to jest jakaś setna procenta człowieku, nadmuchane niepotrzebnie sprawy jak z wybuchającymi ajfonami czy samsungami, zwykłe nadmuchanie sztucznego problemu przez mających ból dupska biedaków. nic więcej. w drugą strone to tak nie działa bo osoby z flagowcami od samsunga i ajfona mają w czterech literach biedackie telefony i co się z nimi dzieje

  • 2

    7.  2018-05-09 15:26:19

    Weź już zmień płytę człowieku, bo tylko ból dupska i ból dupska i bieda telefony. Jak masz jakieś konkretne przykłady w czym iOS przewyższa Androida to podaj je proszę, bo jak dla mnie iOS to bardzo ograniczony system, który iluzorycznie dba o twoje bezpieczeństwo jednocześnie zamykając użytkowników tego systemu w klatce z mnóstwem ograniczeń. Zaraz mi napiszesz, że nie miałem iPhona w ręku. Otóż miałem 6, 7 i X dla testów. Więc wiem co mówię i piszę. I trochę szacunku dla innych. Stać mnie na iPhona X ale nigdy nie kupię tego telefonu ze względu jakie ma ograniczenia. Czysty Android nie ma ich w ogóle i mogę instalować to co jest mi potrzebne bez śmieci wrzucanych od producentów.

  • 0

    8.  2018-05-09 18:37:31

    Nie wiem dlaczego nie ma tak jak na komputerach z Windows, nowy system wychodzi raz na kilka lat a cały czas są poprawki, service Packi i jakoś wszystko działa, zresztą Android 5 czy 6 też bardzo dobrze działa a w wyglądzie do 7 czy 8 praktycznie wizualnych żadnych zmian. Ważne są aktualizacja bezpieczeństwa a nie wersja Androida.

  • 0

    9.  2018-05-09 19:08:02

    Pytanie za 100 punktów:Gdzie podział się marzec 2018r. w tabelce?

  • 0

    10.  2018-07-05 09:27:24

    @9, marcellove - nie było raportu :-/

Dodaj swoją opinię