Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Startuje europejska konkurencja dla GPS

Startuje europejska konkurencja dla GPS

WitekT 13 Września 2005 10:34

0 0

Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 planuje się wydać 1 mld euro na budowę systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Jeszcze w tym roku na orbitę na trafić pierwszy z 30 satelitów systemu.

Projekt wydatków z budżetu UE na budowę Galileo zaakceptował Parlament Europejski. Państwa członkowskie UE sfinansują jedną trzecią kosztów budowy systemu, a dwie trzecie pokryją prywatne przedsiębiorstwa w zamian za udział w zyskach z eksploatacji systemu.
System nawigacji satelitarnej Galileo, który działalność zacznie za trzy lata, będzie konkurentem amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Jednak klienci Galileo za opłatą będą mogli korzystać z częstotliwości pozwalających na bardzo precyzyjne namierzanie. W GPS takie częstotliwości są dostępne tylko dla NATO i armii amerykańskiej. Częstotliwości do mniej precyzyjnego namierzania będą w Galileo dostępne bezpłatnie, tak jak obecnie w GPS.

Budową systemu mają się zająć wspólnie dwa konsorcja, zawiązane przez niemiecko-francuski koncern EADS, francuskie firmy Thales i Alcatel, włoską Finmeccanica, hiszpańskie AENA i Hispasat oraz brytyjską Inmarsat. W budowie Galileo uczestniczyć mają także państwa spoza Europy - Chiny, Izrael i Ukraina. W zeszłym tygodniu podpisano umowę zatwierdzającą udział Indii w budowie Galileo. Rozmowy o podpisaniu takich umów są prowadzone także z Argentyną, Australią, Brazylią, Chile, Kanadą, Koreą Południową, Malezją, Maroko, Meksykiem i Norwegią.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~  2005-09-13 10:56:03  host: external.ciech.waw.pl

  Pewnie mister president kszok uzna, że to są działania terrorystyczne i każe zestrzelić...

 • 0

  2. ~  2005-09-13 11:33:27  host: cqg119.neoplus.adsl.tpnet.pl

  zawsze myslalem, ze Ukraina lezy w Europie, a tu, prosze, niespodzianka :o

 • 0

  3. ~  2005-09-13 13:31:04  host: zv218.internetdsl.tpnet.pl

  Kiedyś była zimna wojna między USA, a CCCP - teraz między UE, a USA - pięknie:) Nie wiem po co powielać pomysły lub wprowadzać swoje udziwnienia. To taki "wynalazek" jak inny rozstaw szyn kolejowych w Rosji:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-107-22-2-109.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Od kogo powinno pochodzić oprogramowanie smartfonu?

Deutsche Telekom -

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet