Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Stalking jako przestępstwo w Kodeksie karnym

Stalking jako przestępstwo w Kodeksie karnym

LuiN 13 Lipca 2010 19:43

0 0

Co dziesiąty Polak był ofiarą "stalkingu". Wkrótce przestaniemy być jednak bezbronni - stalking będzie wpisany jako przestępstwo do Kodeksu karnego.

Określenie stalking rozumiane jest jako złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, które wywołać może u innej osoby poczucie zagrożenia. Obejmuje ono zachowania polegające na obsesyjnym śledzeniu, obserwowaniu albo kontaktowaniu się z inna osobą wbrew jej woli, które w efekcie prowadzi do wzbudzenia w tej osobie strachu o swoje bezpieczeństwo.

Według badania zleconego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przeprowadzonego pod koniec 2009 roku na próbie aż 10 tys. osób, co dziesiąty pytany uważa, że był ofiarą stalkingu. Ten odsetek jest wyższy wśród kobiet.




W polskim kodeksie karnym nie było do tej pory przepisów przewidujących karalność za tego rodzaju czyny. Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. To problem o coraz szerszym zakresie - powiedział Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Dlatego postanowiliśmy przygotować przepisy, które będą przewidywały kary za tego rodzaju zachowania - dodał.

Źródło tekstu: Ministerstwo Sprawiedliwości     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • -1

    2.  2010-07-13 20:04:12

    Ja również czuję że P4 na mnie zarabia, a nie ja na nim.

  • 1

    3. ~wibra  2010-07-13 21:36:52  host: nat2-138.ghnet.pl

    @2 - trudno, zebys ty zarabial na operatorze. To on musi zarobic na tobie bo inaczej padnie... Proste. Ekonomia.

  • 1

    4. ~MM  2010-07-13 22:15:15  host: host-89-228-147-240.gorzow.mm.pl

    to samo w Plusie co miesiąc telefon czy przypadkiem nie chce super hiper oferty na nowy abonamnet+telefon lub iplusa - i tak w kółko - i nie idzie baranom przetłumaczyć że jak bym miał potrzebe na kolejny telefon to już dawno bym go wziął

  • 0

    5. ~r  2010-07-13 22:16:59  host: user-188-33-192-235.play-internet.pl

    #1,2: ale marketerzy wzbudzają w Was poczucie zagrożenia? Może powinniście zasięgnąć porady psychologicznej? To nie jest normalne chyba :)

  • -1

    6.  2010-07-13 22:25:10

    @5.Normalne, ale jeszcze mam swój rozum i nie lecę na reklamę marketing tych ze firm.

  • 1

    7. ~r  2010-07-13 22:31:55  host: user-188-33-192-235.play-internet.pl

    #6: no to normalne że nie lecisz. Bo nikt normalny nie leci. Mówiłem o wzbudzaniu poczucia zagrożenia bo z tym się wiąże stalking wymieniony w newsie. I jeśli działania marketingowców wzbudzają w kimś poczucie zagrożenia to nie jest z tą osobą najlepiej :)

  • 0

    8. ~  2010-07-14 00:02:01  host: 77-254-186-89.adsl.inetia.pl

    http://www.tvn24.pl/-1,1664805,0,1,dreczyciel-wrocil-troche-mnie -nie-bylo,wiadomosc.html

  • 0

    9.  2010-07-14 00:32:32

    8 - No to "pięknie"! :-] Tej kobiecie nie pozostaje chyba nic innego, jak wynająć "odpowiednie" osoby i obić facjatę temu szmaciarzowi.

  • 0

    10. ~x  2010-07-14 00:44:29  host: user-109-243-68-134.play-internet.pl

    i to jest właśnie to - niby Policja potrafi zatrzymać za kradzież sygnału z platformy cyfrowej i o tym piszą redaktorzy w necie, a z głupim stalkingiem ta sama Policja nie może sobie poradzić, tyle jest warta Policja w naszym Kraju. Byle do emerytury po 15 latach bylejakiej służby.

  • 0

    11. ~tomek  2010-07-14 05:48:26  host: 245-188-251-94.net.stream.pl

    Czyli jak mnie będzie nachodził komornik lub firma windykacyjna to też będzie stalking ? Bo w zasadzie będę się bał wyjść z domu .

  • 0

    12. ~r  2010-07-14 07:40:00  host: user-109-243-168-164.play-internet.pl

    #11: no w jakimś sensie pewnie będzie. Ale na pomoc wymiaru sprawiedliwości bym w tym przypadku nie liczył. Będziesz musiał sobie radzić sam :)

  • 0

    13. ~Syntetyczny  2010-07-14 09:50:09  host: 213-17-201-42.ip.netia.com.pl

    @1@2 Powiem tak że macie przecież w umowie czy wyrażacie zgodę na otrzymywanie tergo typu telefonón, przynajmniej w Play-u (dla ciężko myślących w abonamencie), natomiast w opcji na karcie rejstrujesz pre-paida i masz spokój. Mam tel. w abonamencie (Play) od 4 miesiecy i nie otrzymałem jeszcze ani jednego telefonu/sms od operatora, wiec nie rozumiem o co te jęki (w sumie w przypadku orange jest to uzasadnione xD)

  • 0

    14. ~jajko  2010-07-14 09:59:35  host: chello089073076142.chello.pl

    #3 ale ty chyba nie zalapales ironii z ktora 2 to napisal....chlopie wyluzuj :)))

  • 0

    15. ~  2010-07-14 11:20:04  host: t02-05.opera-mini.net

    @4 marketing to nie, że ty chcesz kupić, tylko, że firma chce sprzedać. Dlatego będą cię nękać reklamami i zachęcać do kupna niepotrzebnych przedmiotów w nachalny sposób. /roedrev

  • 0

    16.  2010-07-14 11:35:45

    ~r - ja sie boje telemarketerow. I mam prawo tak uwazac. I to jest stalking.

  • 0

    17. ~  2010-07-14 12:02:23  host: t04-12.opera-mini.net

    Mnie bombardują z zastrzeżonych numerów. I z utęsknieniem czekam na usługę blokowania dzwonienia z numerów zastrzeżonych.

  • 0

    18.  2010-07-14 12:15:59

    @11. Tylko że ja zaznaczyłem tą kratkę że zgadzam się na ich marketing w prepaidzie. A czułem się zagrożony jak karę umowną płaciłem. :/

  • 0

    19. ~x  2010-07-14 15:55:32  host: 94.254.150.139

    16 - Tak, jak stalking wejdzie w życie trzeba będzie zgłaszać firmy/telemarketerów,że nękają, a ty jako klient nie chcesz,żeby do ciebie wydzwaniali to może firmy zrozumieją,że najlepszym sposobem przyciągnięcia klienta jest dobra oferta, a nie wydzwanianie i wciskanie dziadostwa, którego ludzie nie chcą.

  • 0

    20. ~x  2010-07-14 15:56:30  host: 94.254.150.139

    17 - Kto taki cię bombarduje z zastrzeżonych numerów :) ? masz publiczny numer czy jak :) ?

  • 0

    21. ~x  2010-07-14 15:57:41  host: 94.254.150.139

    18 - Po co się godziłeś na telemarketing przy rejestracji prepaida ?

Dodaj swoją opinię