Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Stabilizacja cen hurtowych w zamian za inwestycje

Stabilizacja cen hurtowych w zamian za inwestycje

WitekT 1 Sierpnia 2009 13:00

0 0

UKE, w zamian za stabilizację stawek LLU, WLR i BSA, oczekuje od Telekomunikacji Polskiej dwóch zobowiązań inwestycyjnych - poinformowała Anna Streżyńska, prezes Urzędu, nie podając ich konkretnych wartości.

W zamian za stabilizację stawek LLU, WLR i BSA chcemy ustalić poziom inwestycji TP. Z jednej strony będzie to szybka ścieżka inwestycyjna do końca 2009 roku i dotyczyć ma przyłączenia osób, mających 10 miesięczną umowę z Telekomunikacją Polską, która ich nie przyłączyła i z tego tytułu musi im płacić - powiedziała Streżyńska.

Telekomunikacja Polska jako operator wyznaczony do świadczenia usługi powszechnej ma m.in obowiązek dostarczyć usługi telekomunikacyjne w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. Jeśli tego nie zrobi musi wypłacić klientowi rekompensatę, która obecnie wynosi około 50 zł miesięcznie. W kwietniu takich klientów było około 50 tys., o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.




Streżyńska dodała, że drugie zobowiązanie ma dotyczyć normalnego trybu inwestycyjnego w 2010 roku.

Maciej Witucki, prezes TP zapowiadał wcześniej, że jeśli osiągnie porozumienie z operatorami i regulatorem grupa TP może w ciągu 2-3 lat zwiększać CAPEX z 12% na koniec 2009 roku, a nakłady inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 18% przychodów. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości. W I półroczu 2009 roku nakłady inwestycyjne Grupy TP wyniosły 10,7% przychodów, czyli 905 mln zł.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~greed  2009-08-01 13:09:04  host: chello089078052225.chello.pl

    Tylko że witucki uzależnił to jeszcze od oparcia cen usług hurtowych na kosztach TP, a te jak wiadomo są znacząco wyższe, choćby za WLR koło 30 zł zamiast 20,05.

  • 0

    2.  2009-08-01 13:28:02

    1: "w zamian za stabilizację stawek LLU, WLR i BSA" Wg mnie jak TP będzie grała uczciwie to może to wyjdzie, ale i tak wg lepszy byłby podział.

  • 0

    3. ~  2009-08-01 13:29:10  host: dnn93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ktoś wierzy w uczciwą grę &ftp?

  • 0

    4. ~Telek  2009-08-01 13:29:50  host: 62.152.153.53.dsl.dynamic.eranet.pl

    Witajcie. Jak wygląda takie podpisanie umowy. Kolega złożył wniosek do TP o przyłączenie linii uzyskał odpowiedz odmowna poprzez SMS. Wystosowal pismo w ktorym domaga sie odpowiedzi na pismie. Po paru dniach TP zadzwonila i poprosila o czas na przyjrzenie sie sprawie. Ktos juz przerabial z forum te odszkodowania za brak telefonu ? Pozdrawiam

  • 0

    5. ~  2009-08-01 13:34:30  host: dnn93.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jeśli kolega ma na kopii potwierdzenie daty wpłynięcia do &ftp to pozostaje tylko czekać aż upłynie wymagany czas i można wystąpić pisemnie (z kopią!) o odszkodowanie "za niemanie".

  • 0

    6. ~Telek  2009-08-01 13:44:46  host: 62.152.153.53.dsl.dynamic.eranet.pl

    Zgsadza sie ma potwierdzenie przyjecia pisma domagajacego sie odpowiedzi pismemnej dlaczego odmowiono mu uslugi powszechnej. Tak wiec :) czekac:) Dzieki za odpowiedz

  • 0

    7. ~ukenamuniu  2009-08-01 22:37:48  host: 86-59-n1.aster.pl

    Z dwóch powodów jakieś bajdurzenie. Po pierwsze primo: stabilizacja to ustalenie, utrwalenie, ustatecznienie jakiegoś stanu, ograniczenie wahań, chwiejności. Czyżby Pani Prezes miała wcześniej zamiar zwiększyć % w retail minus (BSA, WLR) czyli obniżyć opłaty OA a teraz łaskawie zapowiada stabilizację, czyli zachowanie tego co jest? Po drugie primo (puryści- to żart z tym drugie primo!): TP dostała karę (8 mln?) za wskaźniki jakości usługi powszechnej m.in. za czas przyłączania do sieci. W tym wskaźniku uwzględnia się rzeczywiście przyłączonych a nie ilu i jak długo jeszcze czeka. Wśród 100 przyłączonych abonentów może być tylko jeden lub kilku długooczekujących. Nagłe przyłączanie długo oczekujących spowoduje, że wskaźniki (21-24 dni?)jeszcze bardziej polecą na mordę. Trzeba przyłączyć 50 tys abonentów długo oczekujacych Pani Prezes? Razy 100 to coś chyba ok. 5 (pięciu)milionów! Tylu należy przyłączyć w ciągu 21/24 dni. Gdzie ci abonenci? Jeżeli TP ma przyłączać tych, którym wypłaca rekompensatę, to UKE powinien "zawiesić" konieczność wykonywania tego wskaźnika. Jeszcze lepiej anulować karę, bo jest sprzeczna z nową, słusznie wytkniętą linią..

  • 0

    8. ~  2009-08-02 09:43:55  host: 217.96.62.235

    Po tytule miałem nadzieje, że tu chodzi o inwestycje w sieć szkieletową, a teraz widzę, że to nadal sprawa nierentownych podłączeń dla usługi powszechnej :(. Czy TPSA nie mogła by jakoś porozumieć się z tymi ludźmi i na warunkach promocyjnych zakładać im łącza GSM4F + internet z Freedom Pro? Powiedzmy bez opłat aktywacyjnych, modem za 1 zł umowa na 2 lata i abonament 50 zł z wliczonymi 60 minutami na połączenia do sieci stacjonarnych.

  • 0

    9. ~Gormar  2009-08-02 09:45:43  host: 217.96.62.235

    @8. Sam sobie odpowiem. Nie mogłaby, gdyż nie otrzyma na takie rozwiązanie dopłaty, gdyż nie było by ono nierentowne.

  • 0

    10. ~Gormar  2009-08-02 09:56:22  host: 217.96.62.235

    @9. A i jeszcze jedno. Niestety, ale chciwość części Polaków z pewnością spowoduje, że niektórzy będą brać "rekompensatę" w wysokości 50 zł a założą sobie numer w Erze Domowej za 30 zł i będą jeszcze "do przodu" finansowo.

  • 0

    11. ~Rybak  2009-08-02 10:30:33  host: 62.152.153.142.dsl.dynamic.eranet.pl

    Masz racje Gomar, sprawa Usługi Powszechnej nie jest ok ale... Pamietam swietnie czasy gdy jak chcialo sie telefon trzeba bylo wydac na inwestycje ciezkie pieniadze i zatrudnic ludzi do kopania we wlasnym zakresie potem TP kasowala straszne pieniadze za abonament. Pamietacie szalone ceny za terminal SDI ktory i tak nie byl nasz.. ( ok 800 PLN)...Pamietacie abonament 145 pln miesiecznie za SDI ? TO bylo czyste zlodziejstwo. A jak jest z energetyka i gazownia za wlasna kase stawiamy inwestycje a potem oni to kaza scedowac na siebie...niestety TP tak kiedys budowala kosztem Polakow...dlatego niech chociaz teraz wyskakuja z kasy i podlaczaja. Skoro przez dziesiatki lat zerowali na nas niech teraz troche BSA WLR LLU pozeruje na nich. Jak to w zyciu wszystko sie wraca:) Nie rozczulajcie sie tak nad firma ktora sie wyzywi zwlaszcza ze na calym swiecie funkcjonuja takie rozwiazania. Pytanie do Pan Witka ... Panie Witku jest pan przed czy po wakacjach ? Pozdrawiam

  • 0

    12. ~ukenamuniu  2009-08-02 10:35:14  host: 86-59-n1.aster.pl

    ~Gormar: z pewnością wiesz, że dostęp szerokopasmowy nie jest składnikiem usługi powszechnej (wyjątek: tzw. jednostki uprawnione- szkoły, biblioteki, itp). Wystarczy więc sam dostęp G4F (faksy coraz lepsze a i DTMF też już /chyba?/ lepiej przechodzi). Tylko jak to się ma do decyzji UKE, że dostępy "radiowe"(?) objęte są WLR? TP zwraca abonentom coś ok. 10 zł za prąd zużyty do zasilania terminala. Era to robi?

  • 0

    13. ~Gormar  2009-08-02 11:07:29  host: 217.96.62.235

    @12. Akurat o decyzji UKE w sprawie WLR na łączach G4F nie słyszałem, no ale skoro jest to dostępne po kablu to i bezprzewodowo także powinno być. Szczególnie, że częściowo odpada koszt utrzymania łącza dla TPSA, a już na pewno jest niższy koszt instalacji. Co do zwracania za prąd to nie bądźmy kunktatorami. Chyba nie chcesz mi wmówić, że taki Netkom ED1 potrzebuje bez przerwy 40 W energii? To nawet moja stara Motorola Cd160 działająca na baterii 1100mAh 4,8V pozawalała na wykonywanie ok 2h rozmów. To daje zużycie energii na poziomie maks 2,6W i nawet dokładając sprawność zasilacza to nie będzie więcej niż 4W. Ja przypuszczam, że te 10 zł to bardziej rekompensata za utrudnienia i brak możliwości założenia Neostrady.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2009-08-02 14:49:13  host: 86-59-n1.aster.pl

    @13: Usługa powszechna wymaga by do zakończenia sieci (gniazdka) abonent mógł włączyć standardowy (oridinary(!)) telefon zasilany z linii telefonicznej (line powered phone -48V). Terminale radiowe G4F (firm DGT i BDC) mają gniazdko do "wetknięcia" zewnętrznego telefonu i drugie do faksu oraz akumulator i zasilacz. Netkom ED1 stosowany jako "stacjonarny" w PTC ma zupełnie inną konstrukcję.

  • 0

    15. ~Gormar  2009-08-02 15:22:14  host: 217.96.62.235

    @14. Już mi ręce opadają ;) na klawiaturę, żeby sprawę wyjaśnić. Jakiś czas temu w Erze dostępna była przystawka Sagem RL300, która spełnia wymagania jakie opisujesz. Oczywiście faks należało by dokupić oddzielnie (Era faks domowy), ale już kiedyś pisałem, że Era oferuje taką usługę jeżeli ktoś faktycznie jej potrzebuje. Ale przypuszczam, że wycofali się z tej oferty ze względu na niski popyt. Ludzi, którzy mają stacjonarne aparaty telefoniczne z wbudowaną pocztą głosową jest niewielu (ja akurat taki posiadam ale dla VoIP) a dodatkowo taką usługę oferują operatorzy w standardzie. W innym przypadku nie widzę powodu, czemu ktoś nie miał by kupić Netkom'a ED1 za 1 zł. Chociaż z tego co się orientuje nie cieszy się on jakimś wielkim wzięciem, gdyż ludzie nie mając świadomości "rzekomej" szkodliwości kilku godzin rozmów GSM miesięcznie (szczególnie w dużym oddaleniu od BTS'a) i tak wolą wziąć telefon, który wyglądem przypomina komórkowy.

  • 0

    16. ~ukenamuniu  2009-08-02 18:22:36  host: 86-59-n1.aster.pl

    @15: Chodziło mi tylko o to, że pobór prądu przez aparat Netkom ED1 musi być mniejszy od terminali radiowych G4F, które jeszcze jak port centrali muszą współpracować z aparatem analogowym.. to tyle na temat 10zł - zresztą to jest pomysł UKE.

  • 0

    17. ~Gormar  2009-08-02 18:39:35  host: 217.96.62.235

    @16. Masz racje, faktycznie o tym nie pomyślałem.

  • 0

    18.  2009-08-03 09:08:57

    ~Rybak - ja pamiętam bo korzystałem całe lata... Pytanie - gdieś taniej były stałe łącza?

  • 0

    19. ~Rybak  2009-08-03 12:21:35  host: 62.152.157.175.dsl.dynamic.eranet.pl

    Nie, wtedy to bylo nawet jedyne stale lacze w PL

Dodaj swoją opinię