Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Środa atakuje

Środa atakuje

WitekT 25 Sierpnia 2005 21:58

0 0

Telewizyjna reklama operatora telefonii komórkowej Era reprodukuje negatywne stereotypy na temat mniejszości homoseksualnej i szkodzi postrzeganiu osób homoseksualnych przez polskie społeczeństwo - tak napisała minister Magdalena Środa w liście do dyrektora generalnego PTC protestując przeciwko dalszej emisji reklamy.

Wsztystko rozpoczęło się od listu Kampanii Przeciw Homofobii, o którym pisaliśmy w tej wiadomości.

W reklamie (promującej tanie połączenia w usłudze) "Tanie Numerki" pojawia się postać mężczyzny-geja przedstawionego w bardzo tendencyjny i stereotypowy sposób - jako osoba zniewieściała i dziwaczna - czytamy w liście pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdaleny Środy.

Podkreśla ona, że biorąc pod uwagę przypadki lekceważenia, dyskryminacji, w tym rażącego jej przejawu, jakim jest przemoc doznawana przez przedstawicieli tej grupy społecznej, reklama ta jest szczególnie krzywdząca.

Wtedy też dyrektor departamentu komunikacji marketingowej PTC Wojciech Kliniecki powiedział, że w reklamie chciano pokazać w krzywym zwierciadle przedstawicieli różnych grup społecznych, ale reklama nie ma na celu obrażania kogokolwiek. Dodał, że w reklamach Ery występuje spora liczba postaci, które są przedstawione w stereotypowy sposób.




Protest w sprawie reklamy o Tanich numerkach nie jest pierwszym, jaki Środa wystosowała do dyrekcji PTC. Na początku sierpnia wyraziła ona ubolewania z powodu reklamy tej sieci komórkowej Masz z nią 160 minut za 30 zł, która jej zdaniem obraża kobiety. Pisaliśmy i tym w tej wiadomości.

Rzecznik zarządu PTC Witold Pasek w odpowiedzi na ten protest Środy napisał m.in. że zdumienie budzi fakt, iż organ administracji państwowej dokonuje ingerencji (...) w działalność podmiotu gospodarczego działającego na podstawie odrębnych uregulowań prawnych.

W kolejnym liście do dyrektora PTC Tadeusza Kubiaka Magdalena Środa napisała, że będzie zobowiązana, jeśli pouczy on swojego podwładnego, iż w demokratycznym państwie prawa organ państwa ma obowiązek reagować na każde naruszenie prawa, a podmiot gospodarczy nie działa - "na podstawie odrębnych uregulowań prawnych" - w jakiejś odrębnej rzeczywistości prawnej, niezależnej od innych obowiązujących aktów normatywnych. Drugim nieporozumieniem wynikającym z listu rzecznika jest - według Środy - stwierdzenie, iż skoro pani Pełnomocnik ma czas zajmować się takimi sprawami (...), to poradziła sobie już z ważniejszymi problemami, takimi, jak bezrobocie wśród kobiet....

Hierarchia tych problemów jest dla mnie jasna i pewnie znam je lepiej niż pan Pasek, podejmując od wielu lat działania w celu ich eliminacji. Lecz równie jasny jest dla mnie związek pomiędzy lekceważeniem kobiet czy osób homoseksualnych w przekazie medialnym i reklamowym a ich traktowaniem w miejscu pracy, w domu, na ulicy - czytamy w czwartkowym liście.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2005-08-26 00:11:54

    Do WitekT: Tak, masz rację: to absurd. Ale czyż nie jest absurdem i to, że poważna sieć nie może zlecić wykonania reklamy na poziomie, bez "ocierania się" o tematy, które mogą - po prostu i po ludzku - sprawić komuś przykrość (a innym dać niezdrową satysfakcję)?

  • 0

    6.  2005-08-26 00:13:35

    to poprostu jakas kpina - Środa zwariowała albo ... poprostu nie mam pojęcia gdzie rodzą się tacy ludzie jak Środa - pewnie urodziła się 13 i to w środe i do szkoły chodziła jedynie w środy - chyba ją poje....

  • 0

    7. ~  2005-08-26 00:40:30  host: dgk181.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ta "baba" jest po ... zyje w innym swiecie - swoje lopatki , swoje grabki - inna piaskownica .

  • 0

    8.  2005-08-26 00:41:46

    ksad: a oni szydzą w tej reklamie z kogoś? A może ja jestem za bardzo tolerancyjny? Dla mnie humor to gra słów - jeżeli ktoś ma dobre intencje, to się śmieję...

  • 0

    9. ~gosciu  2005-08-26 00:44:46  host: gp2.eranet.pl

    Rodza sie w Warszawie

  • 0

    10. ~B.  2005-08-26 01:08:41  host: w3cache1.icm.edu.pl

    Fakt jest taki ze koles zagral to kapitalnie, lepiej jak w reklamie Piss'u Pana matematyka. Drugi fakt to to, ze Ta Pani przejada nasza ciezko zarobiona kase, kase podatnika. Od czasu do czasu Pani musi zabrac glos, by nie posadzono ja o bycie kolejnym darmozjadem - no bo przeciez jakis ruch generuje nieprawdaz ?. Pozdro600

  • 0

    11.  2005-08-26 08:12:08

    Do WitekT: Sorry, że znowu w tej samej sprawie i sorry za głupie pytanie, ale czy widziałeś pełną wersję tej reklamy?; bo tych wersji jest dziś co najmniej trzy. Chodzi o tę, gdy w końcowej sekwencji (najwyraźniej) gej podchodzi do Wojewódzkiego i proponuje mu swój numer telefonu (w domyśle: tani numerek). Rozumiesz podtekst? I to właśnie to skojarzenie jest niepoprawne politycznie, obojętne, czy jest tam skojarzenie z homoseksualistą, z zakonnicą, czy np. Tobą lub mną.

  • 0

    12. ~mucuss  2005-08-26 09:23:08  host: ase14.internetdsl.tpnet.pl

    Pani Środa ma rację ... jestem gejem i nie obnoszę się z tym jak ten na reklamie... a potem ciemna masa społeczna postrzega GEJÓW właśnie w ten... przekrzywiony sposób...

  • 0

    13.  2005-08-26 10:03:58

    ksad: to o czym piszesz to pierwsza wersja i chyba kazdy ja widzial. po pierwsze "uderz w stol a nozyce same sie odezwa".. nie mozna odpowiadac za czyjes skojazenia, jesli to sie komus tak kojarzy to jego problem. reklama w zadnym momencie nikogo nie obraza.. fobie maja te orgaznizacje i pani Sroda. znalezli dobra okazje aby szumu narobic i tyle.

  • 0

    14. ~gorszy  2005-08-26 10:11:02  host: dpp27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wiedziałem, ze to sie tak skończy. po cichu liczyłem, ze list Kampanii zostanie zignorowany, ale pani środa nigdy nie przepuści okazji by troche poszumieć

  • 0

    15. ~rs  2005-08-26 11:06:10  host: ppp-B-012.dialup.telenergo.pl

    Reklama nie jest od edukowania ludzi. Nie ma kształtować postaw ludzkich tylko ma poprawiać sprzedaż. Jak wiadomo każda reklama opiera się na stereotypach. Jak pani Środa chce zmieniać postawy ludzi to niech robi programy edukacyjne a nie zajmuje się cenzurą. A co jak się skasuje nieprawomyślne reklamy to problemy znikną? Cenzura też tak myślała. No ale przecież pani Środa to nieodrodna córka tamtego systemu...

  • 0

    16. ~rs  2005-08-26 11:29:40  host: ppp-A-027.dialup.telenergo.pl

    ksad: tzw. poprawność polityczna to rak któy toczy zachodnią cywilizację. Niby mamy wolność słowa a nie można głośno wyrazić swoich poglądów. Do tego grupy społeczne, co to niby są dyskryminowane, tak naprawdę domagają się specjalnych praw a nie równości. Przecież każdy gej może się już teraz ożenić i mieć dzieci. Ale on chce związków partnerskich z innym mężczyzną, dziedziczenia jak w rodzinie ale bez ślubu itp. "Normalni" ludzie nie mają takich praw to czemu homoseksualista ma mieć? Zresztą to temat na inne forum.

  • 0

    17. ~bubu  2005-08-26 12:39:04  host: dpw165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zaczynam wierzyć w teorie spiskową, że minister Środa do spółki z panią Waniek naprawde uwzięły sie na reklamy Ery i Heyah. Którys raz z kolei jest to oprotestowywane, właściwie za każdym razem gdy nowa reklama wyjdzie.

  • 0

    18. ~idom  2005-08-26 13:05:25  host: dpt82.neoplus.adsl.tpnet.pl

    one już z tą cenzurą przesadzają albo jednej się nie podoba albo drugiej przecież to strach teraz zrobić jakąś wyrózniającą się reklamę

  • 0

    19. ~  2005-08-26 16:31:24  host: external.ciech.waw.pl

    A pomyśleć, że kiedyś była sobie reklama piwa a w niej "Marek z Lechem w rowie" ... ;-)

  • 0

    20. ~  2005-08-27 00:19:58  host: user10.85.udn.pl

    Dobrze, że jest taka Środa! Niech ktoś dba o dobre imie nawet mniejszości. My Polacy nie potrafimy się troszczyć o dobry wizerunek. Przypomnę gdzie ma Kwaśniewskij obrażanych Polaków przez Łukaszenkę...

  • 0

    21. ~krejzi  2005-08-29 12:58:39  host: dpy121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    tej kobitce już się na łeb nieźle rzuciło czepia sie o byle co a że wszystko jej sie kojarzy to już jej problem problem jest tylko że ona ma władzę

  • 0

    22. ~lupus  2005-08-29 17:04:04  host: dqa241.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Najgorsze jest to, że to są działania skierowane przeciwko gejom w zasadzie. Jak uczyć Polaków tolerancji w taki sposób? Dla mnie jest to niesamowite jak oprotestowując reklame można zadziałać odwrotnie do zamierzeń i zaszkodzić temu, co chce sie bronić

  • 0

    23. ~kobus  2005-08-30 11:41:48  host: dpq13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mnie to nei dziwi wiele razy było tak że ktoś chciał dobrze a wyszło do bani pani Środa ma naprawdę słuszne pobudki ale egzekucja tego co chce wyegzegwować to już zupełnie inna sprawa a szkoda

  • 0

    24. ~piotrek  2005-09-07 11:42:29  host: bm177.bm.cm-uj.krakow.pl

    Ludzie co wy wypisujecie? Czy zastanowiliście się jakie świadectwo sobie wystawiacie wypisując ordynarne wyzwiska pod adresem p. Środy? Czy w ogóle jeszcze potraficie prowadzić polemikę z innym człowiekiem bez obrażania go w najbardziej ohydny sposób? Czy naprawdę myślicie, że naśmiewanie się z czyjegoś nazwiska jest dowcipne??? To co piszecie to jest totalna żenada: zero argumentów i stek wyzwisk.

Dodaj swoją opinię