Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sprzedaż Tetry przez Nokię a sprawa polska

Sprzedaż Tetry przez Nokię a sprawa polska

WitekT 10 Kwietnia 2005 19:06

0 0

Amerykańska Motorola zyska jeszcze potężniejszego rywala od fińskiej Nokii w walce o kontrakty na budowę sieci bezpiecznej łączności Tetra - paneuropejski koncern EADS.

To kolejna zła wiadomość dla Amerykanów, których polski projekt - wart 1 mld dolarów - nie może ruszyć z miejsca. Z konkurencyjną ofertą zgłosiła się właśnie Nokia, która deklaruje gotowość zbudowania ogólnopolskiej sieci za kwotę o połowę niższą i domaga się przetargu.

Większość europejskiego rynku Tetry podzieliły między siebie dwie firmy - Motorola i Nokia. Oprócz sieci ogólnokrajowych firmy budują sieci lokalne, niekiedy olbrzymie, np. na olimpiadę w Pekinie Nokia ma dostarczyć sprzęt dla 200 tys. użytkowników.
Nokia poinformowała właśnie, że zamierza sprzedać koncernowi EADS swój dział Professional Mobile Radio, który produkuje sprzęt na potrzeby Tetry. Firmy są w zaawansowanych rozmowach i chcą zamknąć transakcję przed końcem roku. Jej wartość szacuje się na 116 mln dol. Dla amerykańskiej Motoroli to złe wiadomości. Naprzeciw niej stanąłby nie fiński producent komórek, ale paneuropejski gigant przemysłu lotniczego (główny udziałowiec Airbusa), kosmicznego i obronnego. EADS zatrudnia 110 tys. osób i w ubiegłym roku miał 43,3 mld dolarów. przychodów. EADS to nie tylko większy gracz od Nokii, ale dysponujący także wielką siłą polityczną. Udziały w nim mają - obok firm DaimlerChryslera i Lagardere - państwa europejskie jak Francja i Hiszpania. Taka "europejska" oferta Tetry mogłaby zyskać silne wsparcie UE. A czas jest ku temu sprzyjający, bo wkrótce ma się rozpocząć walka o największy europejski rynek - Niemcy.

Na świecie działa łącznie 130 sieci Tetra w 56 krajach. System ten stał się dla łączności służb mundurowych i ratowniczych tym, czym GSM dla telefonii komórkowej. Zastępuje liczne i stare systemy analogowe. Systemu używają też w wielu krajach firmy prywatne.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, wł     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-149-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.