Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sprzedaż tabletów w Europie Środkowej i Wschodniej spadła o 21,4%

Sprzedaż tabletów w Europie Środkowej i Wschodniej spadła o 21,4%

LuiN 18 Sierpnia 2015 12:27

3 1

O kurczącym się rynku tabletów mówi się już długo. Region Europy Środkowej i Wschodniej nie jest tu wyjątkiem - II kwartał był o 21,4% słabszy niż analogiczny okres 2014 roku.



Liderem w naszym regionie był przed rokiem i jest nadal nie Samsung, nie Apple, lecz Lenovo. Względem I kwartału jego udział w rynku wzrósł z 14 do 16,8%. Przekłada się to na sprzedaż na poziomie 480 tys. sztuk tabletów. Drugie miejsce dzierży Samsung, któremu udało się sprzedać 450 tys. sztuk tabletów. W skali roku udział Koreańczyków wzrósł o 3,2 p.p. do 15,9%.

Trzecie miejsce zajmuje Apple z topniejącym udziałem w rynku, który w II kwartale zatrzymał się na 5%. To około 140 tys. sztuk iPadów. O 30 tys. mniej tabletów sprzedał czwarty na liście Asus. 110 tys. sztuk urządzeń dało mu 3,9% udziałów w rynku.




Pierwszą piątkę zamyka debiutująca w zestawieniu marka tanich tabletów Digma. 100 tys. sprzedanych urządzeń daje firmie 3,5% rynku Europy Środkowej i Wschodniej. 90% tabletów dostarczonych przez producenta miało ekrany poniżej 9 cali.

Łącznie w naszym regionie sprzedano w II kwartale 2,8 mln sztuk tabletów, z czego największe spadki odnotowano w segmencie 2-in-1, czyli tabletów z doczepianą klawiaturą (o 38,6%). Warto jednak zaznaczyć, że te ostatnie stanowią od początku jedynie 2-3% całego rynku tabletów. W skali roku średnia cena tabletów spadła o 21,9%.

Na całym świecie w II kwartale sprzedaż tabletów wyniosła 44,7 mln sztuk i była mniejsza o 7% niż przed rokiem.

Źródło tekstu: IDC, wł     

Dodaj do:

Tagi: 2q2015 | tablety | idc

w sumie: 17
  • 2

    1. ~;)  2015-08-18 12:54:38  host: 92.60.132.22

    A po co komu tablet, już teraz każdy ma smartfona, który posiada wszystkie funkcje tabletu.

  • -2

    2. ~Xxx  2015-08-18 13:02:21  host: apn-31-1-105-32.dynamic.gprs.plus.pl

    1 czlowieku, zastanow sie co piszesz. Ja rozumiem, ze Telepolis to miejsce gdzie takie rzeczy zmiesxcza co napisales, ale idz do salonow i chociaz poprobuj tabletu.

  • 0

    3.  2015-08-18 13:09:31

    ja tam w zupełności odstawiłem laptopa odkąd mam tablet, wszystko można w mig sprawdzić bez włączania komputera. Jedynie czego nie zrobię na tablecie to jakiś tabelek lub innych rzeczy biurowych, do konsumpcji internetu wystarczy mi tablet

  • 1

    4. ~ola  2015-08-18 13:11:25  host: google-proxy-66-249-93-246.google.com

    Netbook mi bardziej odp...

  • 2

    5.  2015-08-18 13:12:42

    3, kowcio - a u mnie, pomimo kilku podejść do chwalonych przez wszystkich modeli tabletów, ostatecznie wygrał zestaw Note 4 + Kindle. Tablet jest jak dla mnie zbyt dużą zabawką do konsumpcji treści, by racjonalnym było taszczenie jej wszędzie ze sobą. A do pracy jednak preferuję małego laptopa.

  • 2

    6. ~ziutasek  2015-08-18 13:13:33  host: abbx173.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Także uważam że tablet jest absolutnie zbędnym urządzeniem, do sprawdzenia poczty, kalendarza, nawigacji wystarczy telefon a do realnej pracy (wiem są branże gdzie tablet może być użyteczny) potrzebuje laptopa min .14".

  • 1

    7. ~;)  2015-08-18 13:27:34  host: 92.60.132.22

    2, uzywalem tableta, ale to dla mnie faktycznie zbędny gadżet, po prostu smartfon z większym ekranem.

  • 0

    8.  2015-08-18 14:20:24

    Ja mam dobrych parametrów stacjonarkę, średniej wielkości smartfona, kindla i starego netbooka na dłuższe podróże. Tablety to dla dzieciaków są dobre i zauważyłam, że sporo emerytów korzysta. Zauważyłam też u sporej ilości znajomych renesans stacjonarnych komputerów, którym już od 10 lat wróżą koniec.

  • 0

    9. ~  2015-08-18 14:26:44  host: user-164-127-17-125.play-internet.pl

    Luin, w języku polskim nie ma Europy Centralnej i Wschodniej. Jest Europa Środkowa i Wschodnia. Chodziłeś na wagary zamiast na lekcje polskiego i geografii? ;-)

  • 0

    10.  2015-08-18 14:37:07

    9, ee tam, byłem prymasem :):) Dzięki za zwrócenie uwagi!

  • 0

    11. ~Ihi hi!  2015-08-18 15:05:51  host: user-109-243-82-121.play-internet.pl

    Nawet prymasow mamy hi hi. Ale mnie skasuje

  • 0

    12.  2015-08-18 15:16:02

    11, Dlaczego mam kasować, z premedytacją napisałem tak, a nie inaczej :)

  • 0

    13. ~  2015-08-18 15:48:02  host: 188.146.101.203.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Kto mial kupic tablet juz pewnie to zrobil. Inna sprawa to uzytecznosc tych urzadzen - kupujac tablet myslalem, ze zastapi mi w jakims stopniu laptopa. A w praktyce uzywam go tylko do przegladania internetu i niczego wiecej.

  • 0

    14. ~120  2015-08-18 16:28:21  host: n19-08-01.opera-mini.net

    13. oczywiste jest, ze zapotrzebowanie na uslugi decyduje o kupnie sprzetu. Narazie tablety nie zastepuja calkowicie laptopow, a laptopy calkowicie komputerow. To tak ogolnie bez szczegolow. To samo notebooki i laptopy dotyczy. Ale jak mam chec zajrzec na jakas strone to duze ulatwienie. Oczywiste, ze wole miec pod reka tablet z LTE niz telefon. bez mozliwosci wlaczania LTE. i tylko 3G. W droge biore to co mi bedzie potrzebne. Ktos inny moze miec inne zapotrzebowanie

  • 0

    15. ~...  2015-08-18 20:47:41  host: 89.204.137.160

    Mój zestaw to fablet + laptopt. Kiedyś kupiłem tablet z GPS i mial robić za nawigację i centrum rozrywki w samocodzie - muzyka plus internet, ale jakiś za duży się okazał, a laptopa przecież nie zastąpi. Chyba, że coś z odłączaną klawiaturą na windowsie, ale jakoś nie mogę się zdecydować. Natomiast zwykłego tabletu (bez klawiatury) już raczej nie kupię, pomimo to, że obecne ceny są wręcz śmieszne.

  • 0

    16.  2015-08-18 22:35:41

    Spadła sprzedaż 2w1 bo mają pojawić się na tzw. back to school nowe konstrukcje na Windows 10 z większą ilością RAM'u (np. Asus T100 HA z 4 GB RAM gdy aktualna wersja ma 2 GB). Więc sądzę, że ludzie się po prostu wstrzymali się do premier nowości.

  • 1

    17. ~spidek  2015-08-18 22:52:21  host: 84-10-184-56.static.chello.pl

    Też miałem tablet jakiś czas temu ale się go pozbyłem na rzecz smartfona. Dla mnie zbędna rzecz w domu

Dodaj swoją opinię