Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sprzedaż iPhone'ów to strata dla operatorów

Sprzedaż iPhone'ów to strata dla operatorów

WitekT 18 Sierpnia 2009 17:13

0 0

apple iphone 3gsDla Apple telefony iPhone to żyła złota, dla operatorów - niekoniecznie. Po wprowadzeniu iPhone'a żaden telekom nie zwiększył swojego udziału w rynku, ani zysków - twierdzą analitycy firmy badawczej Strand Consult, cytowani przez Gazetę Wyborczą za agencją Reuters.

Pełny raport ma zostać opublikowany w tym tygodniu, ale już teraz spółka podaje przykłady potwierdzające jej tezę.

Jako przykład w raporcie Moment prawdy, portret iPhone'a podano TeliaSonerę, czołowego skandynawskiego operatora. Po wprowadzeniu iPhone'a nie zwiększył ani udziałów w rynku, ani ARPU - ten ostatni parametr spadał przez ostatnie dwa lata z 212 do 168 koron duńskich, dwukrotnie szybciej niż konkurencyjnego Sonofona.

SingTel, największy telekom w Azji Południowo-Wschodniej, informował niedawno udziałowców o spadających zyskach, za co częściowo "obwiniał" debiut w sieci telefonu Apple. Według wyliczeń operatora, sam iPhone spowodował spadek marży operacyjnej o 3-4 punkty procentowe.




W ostatnim kwartale prawie dwie trzecie z 1,4 mln nowych klientów AT&T wybrało iPhone'a. Jednak, jak oszacowali analitycy Nielsena, w tym czasie AT&T dołożyło do sprzedaży iPhone'a aż 700 mln dolarów.

Według analityków Stranda, operatorzy, którzy liczyli na przywiązanie klientów, przyszłe zyski i zwiększenie przychodów z transmisji danych, przeliczyli się, bo większość klientów kupujących iPhone'a już wcześniej płaciło za pakiety do łączenia się z Internetem, więc efekt jest niewielki.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza, Reuters     

Dodaj do:
w sumie: 49
  • 0

    30. ~kriss  2009-08-18 22:02:35  host: apn-77-114-142-3.dynamic.gprs.plus.pl

    jeszcze dodam że psychlowie tlumaczą takie zachowanie frustracją w życiu codziennym :) życze szczęścia tom...

  • 0

    31. ~Kruk  2009-08-18 23:11:22  host: v02-10.opera-mini.net

    Iphon??-co to jest?.bez MMS,KONTAKTOW,BT,itd(owszem 3gs poddreptalo do standartow).bardzo zdolna sztuczka handlarzy blyskotkami(vide motka v3).no i cena! Jak v3(2000zl).niestety,cassus moto..v3 nie wiele nauczyl biorcow barbi.ale ale.sytuacja operatorow z tym cekinem powiewa nutkami optymizmu

  • 0

    32. ~ZICO  2009-08-18 23:23:58  host: 188.33.1.98

    W Erze i Orange jest dokładnie tak samo. Ani Era ani Orange nie jest liderem tylko PLUS, który w swojej ofercie w ogóle nie ma iPhona (myPhona) :-) To chyba najlepszy dowód na to jak "popularny" jest u nas ten szajs.

  • 0

    33. ~sympatyczny  2009-08-19 00:27:43  host: chello087206026073.chello.pl

    zaraz sie okaze, ze jakby nie iPhone to minuta w play fresh kosztowalaby 15 groszy a nie 29...

  • 0

    34.  2009-08-19 07:52:28

    Do przewidzenia... Trzeba mieć! Nie wypada nie mieć! To napedza zakupy tylko. Bo nie wierzę, żeby kupując iPhone'a nagle ktoś zaczął wyjątkowo jakoś korzystać z usług oferowanych przez operatora. To tylko zwykły, choć inny, telefon. Wcale nie najlepszy do tego ;-)

  • 0

    35.  2009-08-19 09:15:07

    Kruk: nie 3GS, tylko nowy soft. Są i MMS-y, i kontakty, Bluetooth też jest... Więc?

  • 0

    36.  2009-08-19 09:25:47

    Czyli co z tego wynika? Abonamenty dedykowane dla iphonea nie sprawdzaja sie, poniewaz nie przynosza spodziewanych zyskow w zwiazku z wiekszym korzystaniem z internetu. Pomijam doplacanie do samego iphonea.

  • 0

    37.  2009-08-19 10:17:44

    WitekT - więc mają to co każdy inny nowoczesny telefon ;-) Mam znajomych, którzy korzystają z iPhone'a. No mają... zabawkę tak naprawdę. Gadżet. Większość może nie żałuje zakupu, ale powiedzmy, że sceptycznie dzisiaj do swojej decyzji o zakupie podchodzą. Jeden przypadek jest ciekawy - użytkownik iPhone'a zrezygnował z codziennego używania tego gadżetu i wrócił do starej Nokii 5500 ;-) Wygoda...

  • 0

    38.  2009-08-19 10:19:51

    wlo: ale ŻADEN telefon nie jest dla każdego... Każdy używa tego, co jest mu najwygodniej. Na dodatek każdy może mieć różne próby i różne wyniki wśród swoich znajomych - więc nie za bardzo rozumiem co starasz się przekazać bądź udowodnić... :-)

  • 0

    39. ~lolek  2009-08-19 10:49:12  host: doi151.neoplus.adsl.tpnet.pl

    akurat w Polsce abo dedykowane dla IP dobrze się sprzedają. i Era i orange zyskały, nieoficjalnie mówiło się o ponad 100.000 sprzedanych 3g. zresztą Ci 2 opeartorzy ostatnio pozyskują najwięcej abonamentowców

  • 0

    40. ~Szewczyk82  2009-08-19 12:16:32  host: 199.67.203.150

    100% poparcia dla postu nr.38.Każdy czegoś innego wymaga od telefonu i nie ma takiego modelu który miałby najlepsze paramentry ze wszystkich, każdą funkcję najlepszą i spełniał oczekiwania wszystkich.Ja póki co mam IP 3g 8gb, zamierzam zmienić na IP 3gs 16gb.Dla mnie akurat nie ma lepszego telefonu-chyba najprostszy w obsłudze,najbardziej intuicyjne menu,najlepsze zdecydowanie gry,bardzo praktyczne aplikacje (fakt, sporo jest śmieci, ale np.program telewizyjny,repertuar kin,rozkład jazdy ZTM - bomba),świetna jakość muzyki,bardzo komfortowe oglądanie filmów i kapitalna przeglądarka internetowa (jedyne co brak to flash) - tak korzystam z tych wszystkich funkcji i właśnie po to go sobie kupiłem i na pewno nie żałuję. Dla mnie i moich oczekiwań jest to zdecydowanie najlepszy model i nie wyobrażam sobie w najbliższej przyszłości zamiany na model innego producenta, choć tego nie wykluczam.I dodam, że nie jestem pracownikiem Apple, dystrybutorem albo kimkolwiek, komu by zależało na szerzeniu pozytywnego PR dla tego urządzenia. Używałem już wielu telefonów (i Nokii i Samsunga i SE i HTC i Sagema i LG i wielu innych) i obiektywnie uważam, że to najlepsze urządzenie jakie do tej pory miałem;) Amen

  • 0

    41. ~tmk  2009-08-19 14:09:46  host: atropos.tpi.pl

    A dla mnie iphone to telefon jak akżdy inny, nie widzę w nim nic czym warto by było się tak zachwycać, co więcej reszta zależy od użtytkownika, czy ktoś chce się z telefonem lansować, korzystac z multimediów, bawic się czy dzwonić:) Słowem iphone fajny, ale do odpowiedniej grupy odbiorców z odpowiednimi poptrzebami, ale na pewno nie jets boski, jedyny najlepszy i etc. TAKICH TELEFONÓW NIE MA. EJMEN!:)

  • 0

    42.  2009-08-19 19:34:43

    WitekT - no dokładnie! Tylko że niektóym się wydaje, że potrzebują coś ekstra... Nie ma co odmawiać i takich racji. Ale chociaż niech nie mówią - jak w przypadku taryf - że to lepsze od czegoś co ma ktoś inny. Nic nie próbuję udowadniać. Przedstawiłem tylko swoją opinię. I oczekuję, że ie będdzie odpowiedzi - nie masz to nie wiesz, nie masz bo dziadujesz na jakiejś Nokii, albo coś podobnego. Tak samo jak nie odmawaim nic ofercie np. Playa, tak samo nie odmawiam niczego iPhone'owi. Bo w sumie to fajny telefon.

  • 0

    43.  2009-08-19 19:35:12

    Ale fajnych telefonów jest naprawdę sopro na rynku ;-)

  • 0

    44.  2009-08-19 19:53:42

    wlo: wszystko zalezy od tego co sie oczekuje do telefonu. Ja np. w tej chwili nie widze na co moglbym zamienic mojego samsa i780. A iPoo robi u mnie za takie uzupelnienie i780 i telefon do zabawy. Drugi przypadek to moja zona. Tez specjalnie teraz nie widzi telefonu dla siebie. Ciagle jej cos nie pasuje, no ale probujemy znalezc. Wiec tak nie dokonca jest tak ze fajnych telefonow "jest sporo na rynku".

  • 0

    45.  2009-08-19 21:47:38

    no i wcięło mi posta... strona się "zacięła" ;-) Generalnie - każdy ma co chce. Ajeli nie może to ma co innego co mu odpowiada. Prosta zasada, ja ją stosuję. Mam E51 bo jest wymyślony dla mnie, będę miał E52 bo tym bardziej ktoś mi czytał w myślach ;-) Dałem się namówić na E61i (mimo, że E71 miałem przez chwilę do zapoznania się i nie pasowało mi - może dlatego, ze wiedziałem, ze nie mój, a o zakupie nie myślałem) i nie żałuję - bardzo fajne urządzenie. Noszę go w teczce zawsze - do internetowych zastosowań głównie. Przykłąd - moja zona ma 6300 od dwóch lat już ponad. Chcę jej kupićcoś nowego - nie chce. Niby prostry telefon, ale potrafi z niego wyciągnąć wszystko niemal. Jak jej koleżanki mające lepsze nawet dziwią się, ce ona z takim starym (miały 6300 wcześniej zwykle bo to bardzo popularny wśród kobiet telefon byłi i jest ciągle) telefonem robi, pyta do czego im jest komórka potrzebna właściwie? Jak do pogadania z mężem, to nie potrzebny jest Bóg wie jaki telefon...

  • 0

    46.  2009-08-19 21:55:56

    Kupię pewnie 6700 (mi się podoba ;-)) i położe na półce... 2 miesiące poleży jak każdy inny, pomaca, potestuje i w końcu zapyta - dla kogo ten telefon właściwie ;-) Chociaż jak miała 8210 (??) 6100 leżał chyba z pół roku zanim się zdecydowała, zresztą potem też długo nie chciała oddać tego 6100. 3 lata chyba miała.

  • 0

    47. ~matt  2009-08-19 22:27:55  host: nat.abaks.pl

    Możecie mówić co chcecie. Ja mam iPhone do multimediów i intenetu przeglądania. Dzwonię często. Smsy mniej ale i tak wygodnie się pisze. Podoba mi się. NIe zamula. Aparat nie potrzebny. Mam cyfrowego Canona. W tel nie używam. iPHone zawsze będze iPhone. Inne go podrabiają.

  • 0

    48.  2009-08-20 09:23:58

    ~matt - które inne? Nokia E51? ;-)

  • 0

    49. ~Code  2009-08-23 09:13:55  host: 213.134.185.194

    Zwykle nie komentuję, ale tym razem nie mam siły; skąd taki flame? Pojawienie się nowej nokii nie wzbudza takiego Żaru w komentarzach, a tu co drugi to "wyraża swoją opinię" (czego nikt nie broni, net jest dla wszystkich ) pełną jadu i o zerowej wartości.

Dodaj swoją opinię