Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sprzeczne wnioski w raportach europejskich stowarzyszeń operatorów

Sprzeczne wnioski w raportach europejskich stowarzyszeń operatorów

WitekT 7 Listopada 2007 12:03

0 0

13. listopada zostaną przedstawione oropozycje zmian w unijnych dyrektywach telekomunikacyjnych, wśród nich może znaleźć się wyposażenie regulatora rynku w prawo funkcjonalnej separacji operatorów o znaczącej pozycji rynkowej, czyli oddzielenia części detalicznej od hurtowej. Europejskie organizacje zrzeszające operatorów przedstawiają sprzeczne raporty na temat skutków takiego podziału - pisze Gazeta Prawna.




Według ETNO (reprezentujące operatorów o znaczącej pozycji) separacja może przynieść nieodwracalne szkody. Spowoduje m.in. spadek inwestycji w telekomunikacyjną infrastrukturę dostępową i przyczyni się do technologicznej stagnacji. ECTA (zrzeszająca operatorów alternatywnych) twierdzi zaś, że wszelka liberalizacja rynku, w tym separacja funkcjonalna, jest korzystna dla branży i spowoduje wzrost inwestycji w infrastrukturę - powołując się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie taki podział miał miejsce, dowodzi, że inwestycje telekomunikacyjne w przeliczeniu na jednego obywatela wynoszą tam 220 euro rocznie i są dwa razy wyższe niż w Niemczech, gdzie państwo broni pozycji Deutsche Telekom.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2.  2007-11-07 13:58:47

    No to oczywise, ze nie warto inwestować po to, żeby oddać innym za niewielką cenę i czekać lata na zamortyzowanie inwestycji... Wg mnie, na wolnym rynku, każdy ma prawo inwestować i dziwi mnie, ze firmy widząc taki interes (szczególnie te podnoszące krzyk, że trzeba) nie inwestują. W jawny sposób pozbywają się przychodów... Nie rozumiem tego ;-)

  • 0

    3. ~Chrome_TP  2007-11-07 15:38:08  host: 212.160.172.70

    Wlo to co piszesz ma sens ale tylk owtedy jeśli masz gwarancję iż twoja inwestycja przyniesie ci wymierny zysk w miare logicznym czasie - na przykładzie BSA widać iż taka forma regulacji (przynajmniej w przypadku Polski) nie jest skuteczna - operator zasiedziały jakim jest TP ogranicza inwestycję w szkielet, bo takowe korzyści są w tym momencie minimalne bo co z tego że my zbudujemy za swoją ciężką kasę a mamy to później udostępniać za groszówki. wkurwiona jest firma , wkurwieni są klienci bo muli łącza, konkurencyjne firmy też mało inwestują bo po co - tylko na razie UKE i garść samobójców długoterminowych wspiera BSA - ponadto krzywdzące dla operatora TP jest to że inni na ich sieć mogą wejść kiedy tylko chcą a w drugą stronę to już nie się nie da... jeżeli taka sytuacja powoduje stagnacji w branży i to jest fakt niezaprzeczalny. Chwilowe obniżki cen łącz to tylko wabik bo co z tego że masz łąćze 2 mb/s jak przepustowość leci jak 512kb/s (jak ktoś nie wierzy niech popyta ludzi z 032 lub 061)

  • 0

    4.  2007-11-07 15:45:04

    Chrome_TP: a TP tylko siedzi i płacze, zamiast wziąść się w garść, zacząć działać i w końcu PRAWDZIWIE się zrestrukturyzować, co pozwoliłoby obniżyć koszty działania i - przez to - zarabiać, a nie tracić. No ale lepiej uprawiać martyrologię i siedzieć z założonymi rękami... Kwestie inwstycji w NGN, za którą od kilku lat TP się zabrać nie może, a która pozwala realnie obniżyć koszty działania, to już pominę milczeniem.

  • 0

    5.  2007-11-07 16:20:24

    WitekT - jak mawiają Górale, prawd jest kilka... :-D

  • 0

    6. ~dt  2007-11-07 16:52:50  host: wap.plusgsm.pl

    To w tej sytuacji podzial jest jak najbardziej sensowny. Kazdy hurtowo bedzie mogl kupic dostep do sieci czy bedzie to wielka tepsa czy maly lokalny provider.

  • 0

    7. ~Chrome_TP  2007-11-07 17:44:48  host: 212.160.172.70

    Witek a zakładając nawet iż TP zacznie budowac NGN to jaką mamy gwarancję że któregoś słonecznego dnia UKE nie każe nam znowu tego za grosze udostępniać ? - tu nie ma żadnej martylologi - to czysta ekonomia. Co do restrukturyzacji to ciągle sie tutaj coś zmienia - a jak dalej tak pójdzie to TP będzie tylko z nazwy :P - podział byłby myślę wskazany ale czarno go widzę jeśli ma piecze nad nim sprawować UKE - skoro maja problemy z "prostą" rachunkowością :> Jakiś czas temu jeden z oficjeli sie wypowiedział iż TP chętnie zacznie budowac NGN ale tylko przy owym warunku, iż przez ileś tam lat TP będzie miała na to wyłączność(czyli żadnego udostępniania alternatywnym) - jakoś UKE nie było zaintyeresowane tą propozycją , zatem sorry ale nie zwalajmy też całego bagna na TP....

  • 0

    8.  2007-11-07 17:54:24

    Chrome_TP: struktura TP, szczególnie decyzyjna, to głęboka komuna. Kosmiczna papierkologia + outlookowe protezy. Zmiany są w gruncie rzeczy kosmetyczne. Co do NGN - nie patrz na UKE, to jest W WASZYM dobrze pojętym interesie, pozwalającym obniżyć o kilkanaście-kilkadziesiąt procent koszty działalności. I TAK - to JEST martyrologia. Wychodźcie z propozycjami PRO UKE i PRO konsument. Zmieńcie swoje nastawienie, a świat stanie się prostszy, a nie ciągle wszystko kontestujecie...

  • 0

    9. ~Chrome_TP  2007-11-07 18:15:26  host: 212.160.172.70

    Witku co do struktury decyzyjnej to wiedzą wszyscy - ameryki owym stwierdzeniem nie odkryłeś :) co do NGN jak to mielibyśmy jako firma nie patrzeć na UKE co ono wyprawia - TP w tym momencie właśnie dostosowała postępowanie do UKE(a może UKE do TP) UKE wypina się na TP i TP wypina się na UKE - obie strony maja swoje racje i nie racje ;] Obie strony wyrządzają tym krzywdę konsumentom - Ja szczerze wierzę iż UKE chce dobrze ale przynajmniej na razie robi to średnio profesjonalnie - poczekamy jeszcze jakieś pół roku i spełni się to co mówiliśmy (my szeregowi pracownicy nie my jako zarząd) iż po tych łączach to sobie co najwyżej będzie mozna pograć w bierki na kurniku z lagami po parę tysięcy ms... Nie zaprzeczam, że NGN byłby b. dobrym rozwiązaniem ale nie jestem też na tyle ślepy aby nie zważać również na inne uwarunkowania zwłaszcza ekonomiczne...

  • 0

    10.  2007-11-07 18:22:28

    Chrome_TP: po pierwsze - budowa NGN trwa ładnych parę lat. Do tego czasu WSZYSTKO może się zmienić w kwestii polityki liberalizacyjnej państwa i jego organów czy innych urzędów, dlatego błędne jest Twoje założenie Z GÓRY, że inni wejdą i znów Wam się nakaże świadczenie czegoś poniżej - Waszym zdaniem - kosztów. Po drugie - cieszę się, że przyznajesz, że nie tylko UKE jest złe, ale i TP - to postęp. ;) Po trzecie - ameryki stwierdzeniem o złej organizacji TP nie odkryłem. Wszyscy ją znają, ale NIKT nie robi nic KONKRETNEGO w tym kierunku, żeby to poprawić. Pomijam już fakt, że TP szkodzi sobie w ten sposób nie tylko finansowo (wyższe koszty), ale i ma poważny problem z odpływem fachowców (w zeszłym miesiącu odszedł PRZYNAJMNIEJ jeden dyrektor N-1 czy też N+1, jak to lubi mawiać Witucki). Jakąś przymiarką do restrukturyzacji wydawał się proces wartościowania stanowisk, ale wyszła z tego jedna wielka kupa, która jeszcze bardziej pogrąża tę firmę.

  • 0

    11. ~  2007-11-07 18:50:00  host: 212.160.172.70

    Witek a spodziewasz sie, że prezesi sami siebie wykopią ze stołków ? to byłby chyba ewenement na skalę europejską :>>> Dobra idę bo powoli spam się tworzy :>

  • 0

    12.  2007-11-07 18:53:36

    W końcu akcjonariusze się wkurzą i przez RN zrobią porządek. A zarząd sam na siebie sprowadza gniew francy... ;)

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2007-11-07 21:34:08  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: w jednym masz rację- dyrektorów i ich zastępców w TP jest za dużo. Te kilkuosobowe departamenty... wzorują się widać na UKE. Kiedyś Departamenty były tylko w administracji. Potem przejęli to operatorzy (taki sam szpan jak w TP jest w Netii, Dialogu). Jaki jest zawód Pani męża? Mój mąż jest Dyrektorem!

  • 0

    14.  2007-11-07 21:37:33

    ukenamuniu: departamenty departamentami, ale ten dział strategii, co jest bodajze pod Matheą, to jest hardcore! :)

  • 0

    15. ~nigger  2007-11-07 21:48:45  host: 217.153.171.130

    Witek: gdyby to bylo takie proste (ze wystraczy zeby tp sie zrestrukturyzowala i regulacje nie beda ponizej kosztow) to czemu alternatywni nie zbuduja swoich sieci szkieletowych i dostepowych? Skoro tp jest taka nieefektywna, a - Twoim zdaniem - oplaca sie inwestowac nawet przy niskich stawkach hurtowych to budowanie sieci alternatywnej do tp powinno byc oczywistoscia. A jakos chetnych nie widac.

  • 0

    16. ~ukenamuniu  2007-11-07 21:49:25  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: nie znam się na językach i nie wiem, czy "hard core" to nie jakieś świństwo, ale nie jeden był chciał być pod Matheą.

  • 0

    17.  2007-11-07 21:51:55

    nigger: a widziałeś kiedyś dwie równoległe autostrady obok siebie? Co do szkieletów - oj, oj... Exatel, TKT... A możnaby wymieniać dalej. ;)

  • 0

    18.  2007-11-07 21:53:00

    ukenamuniu: zaplułem monitor... Wisisz husteczki do czyszczenia. :P

  • 0

    19. ~ukenamuniu  2007-11-07 22:39:14  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT. Do artkułu (p.Tomka Świderka)i Twojej info. Nie wiem, czy określenia "znaczący" i "alternatywni", dla operatorów zgrupowanych w ETNO (N=Network)i ECTA (C=Competitive), nie ma czasem na celu uzasadnienie sprzeczności interesów i stanowisk tych dwóch Association. Ponieważ jestem (nie)znaczącym sieciowcem i są mi bliższe stanowiska ETNO.

  • 0

    20. ~Greg  2007-11-08 13:06:58  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 Wysokie inwestycje w Wielkiej Brytanii to praktycznie inwestycje w sieć NGN, która nie jest przedmiotem regulacji. :) ECTA może sobie pisać co chce, natomiast wystarczy porównać ile alternatywni inwestują w Wielkiej Brytanii i natychmiast się zmienia postrzeganie całej sprawy.

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2007-11-11 15:37:47  host: nat-go2.aster.pl

    Greg: rozumiem, że też nie inwestują? A z tą NGN powinieneś dopisać "jeszcze", tzn. NGN jeszcze nie jest przedmiotem regulacji.

Dodaj swoją opinię